შრომითი დისკრიმინაცია „თელასში“ სააპელაციო სასამართლომაც დაადასტურა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლებრივი დახმარებით, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ თელასის თანამშრომლების მიმართ დისკრიმინაციის ფაქტი დაადგინა.
2016 წლის 22 ივლისს, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ უცვლელად დატოვა თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2015 წლის 22 ივლისის გადაწყვეტილება, რითაც მოსარჩელეების - დავით ნადირაშვილისა და კახა სიმონიძის სასარჩელო მოთხოვნა დაკმაყოფილდა.
ერთი წლის წინ - 2015 წლის 22 ივლისს თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა კოლეგიამ უკანონოდ მიიჩნია დავით ნადირაშვილისა და კახა სიმონიძის სამსახურიდან გათავისუფლება და გააუქმა მათი გათავისუფლების ბრძანებები. სასამართლომ მოსარჩელეები სამსახურში აღადგინა და სს „თელასს“ იძულებითი განცდურის - 100 000 ლარამდე ანაზღაურება დააკისრა. ამასთან, სასამართლომ დაადგინა შრომით ურთიერთობებში დისკრიმინაციის ფაქტი და მიიჩნია, რომ მოსარჩელეები სს „თელასის“ ადმინისტრაციის მხრიდან მიზანმიმართული დევნისა და შევისწროების მსხვერპლნი გახდნენ.
2014 წლის 9 სექტემბერს, სს „თელასის“  გენერალურმა დირექტორმა სერგეი კობცევმა სს „თელასის“ შიდა აქტებისა და საქართველოს შრომის კოდექსის მოთხოვნათა დარღვევით, დაკავებული თანამდებობებიდან უკანონოდ გაათავისუფლა სს „თელასის“ ეკონომიკური უსაფრთხოებისა და დაცვის სამმართველოს უფროსი დავით ნადირაშვილი და ამავე სამსახურის ანალიტიკოსი კახა სიმონიძე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ  საქმის შესწავლისას გამოიკვეთა, რომ აღნიშნული პირები სამსახურიდან გათავისუფლებულნი იყვნენ საქართველოს შრომის კანონმდებლობის უხეში დარღვევით. ამასთანავე, მათ მიმართ „თელასის“ ადმინისტრაციის მხრიდან დისკრიმინაციული მოპყრობის ნიშნები იკვეთებოდა.
2014 წლის სექტემბერში, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა თამარ ავალიანმა, როგორც მოსარჩელეთა კანონიერმა წარმომადგენელმა, სარჩელი შეიტანა თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა კოლეგიაში და მოითხოვა მოსარჩელეების - დავით ნადირაშვილისა და კახა სიმონიძის სამსახურში აღდგენა და უკანონო გათავისუფლებისთვის განაცდურის ანაზღაურება.
2015 წლის 22 ივლისს  სასამართლომ ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული სარჩელი დააკმაყოფილა და მოსარჩელეების მიმართ დისკრიმინაციის ფაქტი დაადგინა. სს „თელასმა“ გაასაჩივრა პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში. თბილისის სააპელაციო სასამართლომ 2016 წლის 22 ივლისის გადაწყვეტილებით, არ დააკმაყოფილა „თელასის“ სააპელაციო საჩივარი და უცვლელად დატოვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება.

With legal assistance of Human Rights Center the Tbilisi Appeal Court ruled labor discrimination against the former employees of TELASI (Tbilisi Electricity Distribution Company).
On July 22, 2016 the Tbilisi Appeal Court upheld the July 22, 2015 decision of the Tbilisi City Court based on which the claim of Davit Nadirashvili and Kakha Simonidze was satisfied.
A year ago, on July 22, 2015 the court deemed that dismissal of Davit Nadirashvili and Kakha Simonidze from work was unlawful and annulled the orders of their dismissal. Kakha Simonidze and Davit Nadirashvili were restored to their positions and JSC “Telasi” was imposed to pay a compensatory award in amount of 100 000 lari. At the same time, the Court estimated the labor discrimination and ruled that the applicants were subjects of purposeful persecution and intimidation from the TELASI administration.
On September 9, 2014, a director general of JSC “Telasi” Sergey Kobtsev, by breaching internal regulations of JSC “Telasi” and provisions of Labor Code of Georgia, illegally dismissed a head of economic safety and protection department of JSC “Telasi” Davit Nadirashvili and analyst of the same department Kakha Simonidze from their positions.
Having studied the case, Human Rights Center identified that these persons were dismissed from their job by gross violation of Labor Code of Georgia. At the same time, signs of labor discrimination were detected in the activities of the JSC TELASI administration.
In September 2014, the lawyer of Human Rights Center Tamar Avaliani, as a representative of Davit Nadirashvili and Kakha Simonidze, appealed to Civil Cases Panel of Tbilisi City Court and requested restoration of plaintiffs – Davit Nadirashvili and Kakha Simonidze to their positions and a compensatory award for illegal dismissal.
On July 22 2015, the court satisfied the claim of Human Rights Center and ruled labor discrimination in the fact. JSC TELASI appealed the judgment of the first instance court at the Tbilisi Appeal Court. The latter, on July 22, 2016, did not satisfy the appeal of the TELASI and upheld the judgment of the Tbilisi City Court.