სიძულვილის მოტივით ჩადენილი დანაშაულები საქართველოს სახელმწიფოსთვის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად რჩება. ბოლო დროს განვითარებული არაერთი მოვლენა ნათლად აჩვენებს საზოგადოებაში სიძულვილის მოტივით ჩადენილი დანაშაულის საფრთხის მზარდ ტენდენციას, რომლის საპასუხოდაც, სახელმწიფოში არ არსებობს ერთიანი პრევენციული მექანიზმები და სახელმწიფო მხოლოდ კონკრეტულ ფაქტებზე რეაგირებით შემოიფარგლება, რაც ხშირად არაეფექტიანი და არასრულყოფილია.
უფლებადამცველი ვიტალი საფაროვის საზარელმა მკვლელობამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა რეალური საფრთხის არსებობა საზოგადოებისთვის, რაც ბოლო წლებში გაზრდილი ნეონაცისტური/ფაშისტური შეხედულების ჯგუფებიდან მომდინარეობს, რასაც ახალისებს და ხელს უწყობს სახელმწიფოში არარსებული პოლიტიკური ნება, ასევე - სახელმწიფოს უმოქმედობა ულტრამემარჯვენე ექსტრემისტი და ნაციონალისტური ჯგუფების აშკარად დანაშაულებრივი ხასიათის ქმედებებისა და მოწოდებებისას. რიგ შემთვევებში პრობლემურია თავად მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირების, პოლიტიკური მოღვაწეებისა და რელიგიური პირების მიერ სიძულვილის ენის ტირაჟირება და ცალკეული მედიასაშუალებების ცალსახად დისკრიმინაციული დისკურსი.
სახელმწიფოში არ არსებობს დისკრიმინაციული დანაშაულების პრევენციის სისტემური პოლიტიკა და იგი მხოლოდ ცალკეულ ინციდენტებზე რეაგირების მცდელობით შემოიფარგლება. თანასწორობის იდეებისადმი მხარდაჭერის დეფიციტი და სახელმწიფოს მიერ გატარებული სუსტი და არაეფექტიანი პოლიტიკა ცალსახად ართულებს ინკლუზიური, თანასწორი და სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპზე ორიენტირებული საზოგადოების მშენებლობას.
ქვეყანაში არსებული გაუმართავი სოციალური პოლიტიკის ფონზე და საზოგადოებაში გაზრდილი სოციალური-ეკონომიკური უთანასწორობის შეუვალი ზრდიდან გამომდინარე კი სავარაუდოა აღნიშნული ტიპის დანაშაულთა ზრდა, რაც განსაკუთრებით საფრთხის შემცველია, რამდენადაც არ არსებობს ამ პრობლემის მოგვარების არათუ გრძელვადიანი - პრევენციული პოლიტიკა, არამედ, ვერ ფუნქციონირებს პროაქტიულიც.
რეპრესიული მექანიზმი, რაც აუცილებელია ადამიანის უფლებების დაცვისა და რეალიზებისათვის საზოგადოებაში.
სახელმწიფო თავს არიდებს საკუთარი მოვალეობის შესრულებას და არ ახდენს სათანადო რეაგირებას მსგავსი დაჯგუფებების კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივ ქმედებებზე. ამ ჯგუფების აგრესია და შეუწყნარებლობა, დიდწილად, მიმართულია კულტურულად არადომინანტი სხვადასხვა უმცირესობის ჯგუფებისა და ლიბერალური შეხედულებების მქონე ადამიანებისმიმართ. სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებზე არასათანადო რეაგირების პრაქტიკა საფრთხეს უქმნის საზოგადოებრივ წესრიგს, ახალისებს მსგავს ჯგუფებს და ხელს უწყობს საზოგადოების პოლარიზაციას, ასევე - ქსენოფობიური, რასობრივი, ჰომოფობიური და სხვა ნიშნით, სიძულვილის დანერგვას.
მნიშვნელოვანია, ამ პროცესში სახელმწიფოს მიერ საკუთარი არა მხოლოდ ნეგატიური, არამედ პოზიტიური დაცვის ვალდებულების გააზრება და მისი როლის გაცნობიერება. ამასთან, ადეკვატური სამართლებრივი მექანიზმების შექმნასა და სამართლის ნორმების იმპლემენტაციასთან ერთად, აუცილებელია ტოლერანტობისა და თანასწორობის მხარდამჭერი ოფიციალური განცხადებებით, ცნობიერების ამაღლების კამპანიებითა და სხვა მექანიზმებით, ხელისუფლებამ ხელი შეუწყოს დემოკრატიული საზოგადოების მშენებლობის პროცესს და უსაფრთხო, შემწყნარებლური პოლიტიკური გარემოს ჩამოყალიბებას.

Murder of human rights defender, Vitali Safarov Case details and legal assessment
Hate motivated crimes are one of the key challenges in the State of Georgia. Recent facts clearly demonstrate the increasing threat of hate motivated crimes in the society. However, the State fails to respond this tendency with adequate preventive mechanisms and reacts only to concrete facts which is often ineffective and incomprehensive.
Astonishing murder of human rights defender Vitali Safarov once again proved the existence of real threat for the society coming from the neo-Nazi/fascist groups. The threat is fostered by the lack of political will of the State to address the problem as well as inactivity of the State to clearly respond to the  offensive activities and messages of the ultra right extremist and nationalist groups. In some cases, dissemination of the hate speech by high political officials, politicians and religious figures also create problems as well as clearly discriminative discourse of some media sources.
State does not have systemic policy to prevent discriminative crimes and only tries to react to incidents. Unfortunately, the Government is unable to support and strengthen the ideas supporting equality  even with their statements. Weak policy of the state complicates construction of inclusive, equality-based and peace-oriented society . In the view of poor social policy and inevitable rise of the social-economic inequality in the country, we expect further increase of similar crimes that is particularly dangerous because there are no long-term preventive policy to address the problem; furthermore there is no proactive repressive mechanism, that is important to defend and realize the human rights in the society.
The state avoids implementation of its duties and does not react adequately to unlawful and violent activities of similar groups. The aggression and intolerance of these groups mostly target culturally non-dominant minority groups and people with liberal views.  The practice of ineffective response policy towards hate motivated crimes threaten the public order, encourage similar groups and supports polarization of the society as well as establishment of xenophobic, racial, homophobic and other hates.
It is essential that the state implemented not only its negative but also positive obligations and realized its role. At the same time, alongside the creation of adequate legal mechanisms and implementation of legal norms, it is necessary to make official statements in support of tolerance and equality, to conduct awareness raising campaigns and apply other mechanisms with which the Government will promote the construction of democratic society and establishment of safe, tolerant political environment.