საქართველომ რუსეთს სამი პატიმარი გადასცა
საქართველომ რუსეთის ფედერაციას სამი პატიმარი გადასცა, რომელთაგანაც ორი – რუსეთის, ერთი კი აზერბაიჯანის მოქალაქეა.„სამოქალაქო საქართველოსთვის“ (Civil.ge) იუსტიციის სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, სამი პატიმრის რუსეთში ექსტრადიცია 21 აპრილს შედგა.
იუსტიციის სამინისტროს თანახმად, რუსეთის მოქალაქე მაქსიმ ფატეევს ბრალი დიდი რაოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვაში ედება. უწყების თქმით, ფატეევის ექსტრადიციის მოთხოვნით რუსეთის ფედერაციამ საქართველოს გენერალურ პროკურატურას 2019 წლის აგვისტოში მიმართა. ფატეევს შესაძლებლობა ჰქონდა, სამართლებრივი დავისათვის საქართველოს კანონმდებლობითა და საერთაშორისო სამართლით გათვალისწინებული ყველა საშუალება გამოყენებინა, განაცხადა უწყებამ. 2020 წლის 10 მარტს თბილისის საქალაქო სასამართლომ დასაშვებად ცნო რუსეთის ფედერაციაში ფატეევის ექსტრადიცია. მას სასამართლომ უარი უთხრა ლტოლვილის სტატუსის მინიჭებაზეც. სამინისტროს თქმით, ამ გადაწყვეტილების საფუძველზე, საქართველოს კანონმდებლობისა და საერთაშორისო სამართლის ნორმების სრული დაცვით, საქართველომ განახორციელა ფატეევის რუსეთში ექსტრადიცია.
რუსეთის ფედერასიისათვის გადაცემული მეორე პატიმარი რუსეთის მოქალაქე კურბან ომაროვია, რომელსაც იუსტიციის სამინისტროს თქმით, ბრალად ედება დახმარება ჯანმრთელობის განზრახ საშუალო სიმძიმის დაზიანების საქმეში, რომელიც ორგანიზებულმა ჯფუფმა ჩაიდინა. სამინისტროს განმარტებით, რუსეთის ფედერაციამ მისი ექსტრადირებისათვის საქართველოს გენერალურ პროკურატურას 2019 წლის 2 სექტემბერს მიმართა. ომაროვს საშუალება ჰქონდა, თავისი  უფლებები საქართველოს კანონმდებლობითა და საერთაშორისო კონვენციებით გათვალისწინებული ყველა სამართლებრივი საშუალებით დაეცვა, აღნიშნა იუსტიციის სამინისტრომ. უწყების ინფორმაციით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2019 წლის 25 დეკემბერს დასაშვებად მიიჩნია ომაროვის ექსტრადიცია. გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა ქვეყნის უზენაესმა სასამართლომაც, სადაც წინა ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება ომაროვის ადვოკატმა გაასაჩივრა. სასამართლომ ომაროვს უარი ლტოლვილის სტატუსზეც უთხრა. იუსტიციის სამინისტროს ცნობით, ამ გადაწყვეტილების საფუძველზე მოხდა ომაროვის ექსტრადირება რუსეთში.
რუსეთის ფედერაციისათვის გადაცემული მესამე პატიმარი აზერბაიჯანის მოქალაქე თეიმურ ღარიბოვია. მისი ექსტრადიცია რუსეთმა საქართველოს 2019 წლის 2 სექტემბერს მოსთხოვა. იუსტიციის სამინისტროს განცხადებით, ღარიბოვისათვის საექსტრადიციო პატიმრობის შეფარდება და ექსტრადიციის მოთხოვნის განხილვა საქართველოს კანონმდებლობისა და საერთაშორისო სამართლით გათვალისწინებული ნორმების დაცვით შედგა. ღარიბოვის ექსტრადიციის გადაწყვეტილება, სამინისტროს ინფორმაციით, თავდაპირველად თბილისის საქალაქო სასამართლომ მიიღო. მოგვიანებით, გადაწყვეტილება ღარიბოვის ადვოკატმა უზენაეს სასამართლოში გაასაჩივრა, რომელმაც წინა ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა. ღარიბოვის რუსეთში ექსტრადიცია ამ გადაწყვეტილების საფუძველზე 21 აპრილს მოხდა.

Georgia Extradites Three Inmates to Russia
Georgia has extradited three inmates, including one Azerbaijani and two Russian citizens, to the Russian Federation. The Georgian Justice Ministry told Civil.ge that the extradition took place on April 21.
The Ministry of Justice noted that Russian citizen Maxim Fateev has been charged by Russia with purchasing and keeping large amount of narcotic drugs. It said that the Russian Federation demanded Fateev’s extradition in August 2019, adding that the latter had an opportunity to use all legal means envisaged by Georgian legislation and international law. On March 10, 2020, the Tbilisi City Court found Fateev’s extradition to Russia admissible and rejected his request for granting him a refugee status. The Justice Ministry said that Fateev’s extradition was carried through the observance of Georgian legislation and international law.
Another extradited inmate is Russian citizen, Kurban Omarov, who, according to the Georgian Justice Ministry, is accused of assisting in inflicting injuries of medium gravity committed by an organized group. The Russian Federation demanded his extradition on September 2, 2019. The Georgian Justice Ministry said that on December 25, 2019, Tbilisi City Court found Omarov’s extradition admissible. The latter’s defense lawyer challenged the court ruling in the Supreme Court, but the latter upheld the ruling of the previous instance. The court also rejected Omarov’s request for granting a refugee status.
The third inmate extradited to the Russian Federation is Azerbaijani citizen Teimur Garibov. Russia demanded his extradition on September 2, 2019. According to the Georgian Justice Ministry, the Tbilisi City Court adopted a ruling on Garibov’s extradition. Later, his defense lawyer challenged the ruling in the Supreme Court, but the latter upheld the ruling of the previous instance that led to Garibov’s extradition.