სასამართლომ აქტივისტის წინააღმდეგ ადმინისტრაციული წარმოება შეწყვიტა
5 აპრილს ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ სამოქალაქო აქტივისტის, გიორგი ლოლაძის მიმართ შეწყვიტა ადმინისტრაციული წარმოება ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის არარსებობის გამო.
2022 წლის 27 მარტს ქალაქ ქუთაისში გიორგი ლოლაძე მონაწილეობდა საპროტესტო აქციაში, რომელიც ბენზინის ფასის ზრდას ეხებოდა. ლოლაძე ამ აქციის ერთ-ერთი ორგანიზატორი იყო.
საპროტესტო აქციის მსვლელობისას გიორგი ლოლაძე საპატრულო ეკიპაჟის წარმომადგენლებმა დააკავეს ადმინისტრაციული წესით და მის მიმართ გამოსცეს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი ადმინისტრაციული სამართალდარვევათა კოდექსის 173-ე მუხლის პირველი ნაწილით, რაც გულისხმობს პოლიციის წარმომადგენლის მიერ კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას.
გიორგი ლოლაძე 48 საათით იყო მოთავსებული წინასწარი დაკავების იზოლატორში. ამ ვადის გასვლის შემდგომ იგი გაათავისუფლეს, მაგრამ მის მიმართ სასამართლო პროცესი გაგრძელდა. სასამართლომ საპატრულო პოლიციის წარმომადგენელს დამატებითი მტკიცებულების წარმოდგენა დაავალა.
პოლიციის მიერ წარმოდგენილი ვიდეო მტკიცებულებებით არ დადასტურდა გიორგი ლოლაძის მიერ სამართალდარღვევის ჩადენა.
სასამართლო პროცესზე სამოქალაქო აქტივისტის ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი ანა ჩაფიძე იცავდა.

On April 5, Kutaisi City Court terminated administrative proceedings against civil activist Giorgi Loladze because of the lack of administrative offense.
On March 27, 2022, Giorgi Loladze participated in a protest rally in Kutaisi protesting the increase in petrol prices. Loladze was one of the organizers of the rally.
In the course of the protest rally, Giorgi Loladze was detained by the patrol crew and issued an administrative offense report under Article 173(1) of the Administrative Offenses Code implying disobedience to the legitimate request of the police officer.
Giorgi Loladze was placed in the pre-trial detention facility for 48 hours. After the expiration of the term he was released, but the court proceedings continued against him. The court ordered the agent of the patrol police to present additional evidence to the case.
The video evidence presented by the police failed to prove the fact of committing an offense by Giorgi Loladze.