ადამიანის უფლებათა ცენტრი ბექა გრიგორიადისის ინტერესებს რამდენიმე საქმეზე იცავს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აგრძელებს 7-8 მარტის აქციის მონაწილის, ლაზარე გრიგორიადისის მამის, ბექა გრიგორიადისის სამართლებრივი ინტერესების დაცვას. ორგანიზაცია ბექა გრიგორიადისის ინტერესებს დღეისათვის რამდენიმე უფლებადარღვევის ფაქტთან დაკავშირებით იცავს.
ბექა გრიგორიადისი 28 მაისიდან მართავს საპროტესტო აქციას პარლამენტის უკან, ოლივერ და მარჯორი უორდროპების სკვერში. თავდაპირველად პოლიცია მას სკვერში კარვის გაშლის უფლებას არ აძლევდა - ყოველგვარი გაფრთხილების და განმარტების გარეშე თავს ესხმოდა და ართმევდა კარავს მაშინვე, როგორც კი მას ჩანთიდან ამოიღებდა.
პოლიციის მხრიდან ასეთი რამდენიმედღიანი თავდასხმები 31 მაისს ბექა გრიგორიადისის დაკავებით დასრულდა. იგი სწორედ კარვის გაშლისას დააკავეს და გადაიყვანეს წინასწარი დაკავების იზოლატორში. პოლიცია მას ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით გათვალისწინებულ სამართალდარღვევას ედავებოდა. სასამართლომ საქმე 2 ივნისს განიხილა. მოსამართლე ნინო ენუქიძემ ბექა გრიგორიადისი სამართალდამრღვევად ცნო და 2000 ლარი ჯარიმა შეუფარდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა ნესტან ლონდარიძემ სასამართლო პროცესზე წარადგინა ვიდეოჩანაწერი, რომელიც ბექა გრიგორიადისის დაკავებას უწყვეტ რეჟიმში ასახავს. ჩანაწერში ჩანს, რომ საპროტესტო აქციის ორგანიზატორს კანონი არ დაურღვევია. მოსამართლემ ეს მტკიცებულება არ გაითვალისწინა.
შემაშფოთებელია შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის  პოზიცია, რასაც სასამართლოც, ფაქტობრივად, დაეთანხმა -  კარვის გაშლა როგორც გამოხატვის თავისუფლების ატრიბუტს კი არ წარმოადგენს, არამედ (მუხლი 150) მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ საზღვრებში არსებული ტერიტორიის იერსახის დამახინჯებას. ადამიანის უფლებათა ცენტრი ამ გადაწყვეტილებას სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრებს.
აღსანიშნავია, რომ ჯარიმის დაკისრების შესახებ სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ, ბექა გრიგორიადისმა იგივე ადგილას - ოლივერ და მარჯორი უორდროპების სკვერში საპროტესტო აქცია განაახლა და კარავიც გაშალა. ამჯერად პოლიციას მისთვის ხელი აღარ შეუშლია და „მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ საზღვრებში არსებული ტერიტორიის იერსახის დამახინჯების“ საკითხზე მასთან აღარ უდავია.
6 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის მიმართვის საფუძველზე და  ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის მონაწილეობით, ბექა გრიგორიადისი სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში გამოიკითხა 1 ივნისს პარლამენტის უკან მისი დაკავებისას პოლიციელების მიერ ჩადენილი სავარაუდო სამართალდარღვებების თაობაზე. საგამოძიებო სამსახურს წარედგინა დაკავების უწყვეტი კადრები, სადაც გარკვევით ჩანს პოლიციის მხრიდან სავარაუდო ძალის გადამეტება.
7 ივნისს ბექა გრიგორიადის საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა გადასცეს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი, რომლითაც მიმართეს თბილისის საქალაქო სასამართლოს - ამჯერად ბექა გრიგორიადისს  სოციალურ ქსელში 3 ივნიისს განთავსებული პოსტის გამო ედავებიან. სასამართლო პროცესი დღემდე არ დანიშნულა.

HRC continues to protect the legitimate interests of Beka Grigoriadis, the father of Lazare Grigoriadis, a participant in the March 7-8 rally. HRC is currently pleading the cause for Beka Grigoriadis in connection with several facts of rights violation.
Since May 28, Beka Grigoriadis has been staging a protest rally behind the Parliament, at Oliver and Marjorie Wardrops Square. Initially, the police prevented him from pitching his tent in the square - without any warning or explanation, they would immediately attack and seize the tent as soon as he began to unpack the tent.
Several days of such attacks by the police ended with the detention of Beka Grigoriadis on May 31. He was detained while pitching the tent and taken to the pre-trial detention center. The police charged him with an offense under Article 173 of the Administrative Offenses Code. The court heard the case on June 2. Judge Nino Enukidze held Beka Grigoriadis liable for an offense under the Administrative Offenses Code and fined him GEL 2000.
Nestan Londaridze, lawyer from HRC, presented in court the uninterrupted footage depicting the detention of Beka Grigoriadis. The recordings demonstrate that the protest organizer has violated no law. The judge did not take into account the footage.
The arguments of the Patrol Police Department within the Ministry of Interior, which was actually accepted by the court is disturbing as it claims that pitching the tent is an act of defacing a place within the administrative boundaries of the municipality (Article 150 of AOC) rather than a means for exercising freedom of expression. HRC shall appeal the judgment in the Court of Appeals.
It should be noted that after the court ruled for imposition of the fine, Beka Grigoriadis resumed the protest in the same place - Oliver and Marjorie Wardrops Square and pitched the tent. This time, the police have not interfered as they made no arguments that he was “defacing the place within the administrative boundaries of the municipality”.
On June 6, following the petition by the Public Defender of Georgia and with participation of the HRC lawyer, Beka Grigoriadis was interviewed by the Special Investigation Service regarding the alleged violations committed by the police during his detention behind the Parliament on June 1. The Investigation Service was provided with the footage of the detention clearly showing the alleged use of excessive force by the police.
On June 7, patrol police officers served Beka Grigoriadis with a report of an administrative offense, based on which they approached the Tbilisi City Court this time because of a social media post published by Grigoriadis on June 3. The hearings have not been scheduled yet.