ეთნიკური უმცირესობები სამშვიდობო დიალოგის მიღმა
როგორ ხედავენ საქართველოს მოქალაქე ეთნიკური უმცირესობები საკუთარ როლს საქართველოს შიდა კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში?
“ვფიქრობ, დღეს რომ მქონოდა შესაძლებლობა, სხვადასხვა პროექტის ფარგლებში აფხაზ და ოს ახალგაზრდებს შევხვედროდი, სარგებელი  ორმხრივი იქნებოდა. მე, ჩემი მხრივ, როგორც ეთნიკურად არაქართველი, მაგრამ საქართველოს მოქალაქე, მივაწვდიდი ინფორმაციას იმაზე, თუ როგორია ეთნიკური ჯგუფების მიერ დანახული საქართველო, როგორ ვცხოვრობთ ეთნიკური ჯგუფები აქ, როგორაა დაცული ჩვენი უფლებები და რა გზა გამოვიარეთ ინტეგრაციამდე”, –  ამბობს ნეტგაზეთთან საუბარში 24 წლის სტუდენტი ერნა შკოიანი.
ნინოწმინდის რაიონის სოფელ ეშტიაში დაბადებული ერნა შკოიანი იხსენებს, რომ თბილისში ჩამოსვლამდე ინფორმაციაც არ ჰქონდა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ.
“სტუდენტობის პირველ წელს ერთ ტრენინგს ვესწრებოდი, რომლის ფარგლებშივე ოკუპაციის მუზეუმში წაგვიყვანეს. არც ამ მუზეუმზე და არც ოკუპაციაზე მქონდა იქამდე რამე ინფორმაცია. სოფლის სკოლაში კედელზე საქართველოს რუკა ეკიდა, ვიცოდით, რომ ესა და ეს ტერიტორია ოკუპირებულია, მაგრამ რას ნიშნავს ეს, რატომ და რა მოხდა, ამაზე არასოდეს არავის უსაუბრია. თუმცა, დღეს, როდესაც საქართველოს სრულფასოვან მოქალაქედ ვგრძნობ თავს, ვსწავლობ, ვმუშაობ აქ და ვფიქრობ, თანაბარი უფლებებით ვსარგებლობ,  უკვე ვხედავ ჩემს როლსა და სარგებელს კონფლიქტების მშვიდობიანი დარეგულირების პროცესში”, – ამბობს ის.
2007 წლამდე სამშვიდობო პროცესებში ჩართული იყო ზაურ ხალილოვი, სამოქალაქო ინტეგრაციის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი.
ნეტგაზეთთან საუბარში ხალილოვი ამბობს, რომ 2008 წლის შემდეგ სულ უფრო ნაკლებია სამშვიდობო დიალოგის შესაძლებლობები და, შესაბამისად, ეთნიკურ უმცირესობებსაც აფხაზებთან და ოსებთან კომუნიკაციის ნაკლები გამოცდილება აქვთ.
“არადა, ეთნიკური უმცირესობების ჩართვა მხოლოდ და მხოლოდ დადებით ეფექტს მოიტანდა. აქვე პირად მაგალითს მოგიყვებით. 2008 წლის 6 აგვისტოს აფხაზეთში მივდიოდი, როგორც ფონდ “ღია საზოგადოება საქართველოს” აღმასრულებელი საბჭოს წევრი. მაშინ რამდენიმე პროექტი ხორციელდებოდა ოკუპირებულ აფხაზეთში და გვაინტერესებდა, რაზე დაიხარჯა ეს რესურსი. საგულისხმოა, რომ აქედან შერჩეული იყო ერთი ადამიანი და ისიც ეთნიკურად არაქართველი. ეს აფხაზების მხრიდანაც საინტერესოდ იყო აღქმული, რადგან ისინი ჩვენ გვიყურებდნენ, როგორც თანამოაზრეებს.
სულ ვამბობდით, ჩავრთოთ ეთნიკური უმცირესობები სამშვიდობო პროცესებში. ადრე თუ გვიან, აფხაზებიც და ოსებიც დასვამენ კითხვას, სად არიან ყველაზე დიდი ეთნიკური ჯგუფები. ჩვენ ბევრი საერთო თემა გვაქვს, დაწყებული მშობლიური ენისა და კულტურის შენარჩუნების პრობლემით.  ეს ადამიანები მოდიან ჩვენთან კომუნიკაციაზე. შესაბამისად, ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობა მუშაობს”, – ამბობს ზაურ ხალილოვი.
როგორც საქართველოს მოქალაქე, ვალდებულად მიიჩნევს თავს, სამშვიდობო პროცესებში ჩაერთოს საქართველოს ქურთული ასოციაცია “რონაის” [ასოციაცია აერთიანებს იეზიდებს, მუსლიმებს და ქრისტიანებს] თავმჯდომარე, ზაზა კალაშოვიც.
“მნიშვნელოვანი და საინტერესო იქნებოდა მათთვის, თუ ნახავდნენ, რომ სამშვიდობო პროცესებში ეროვნული უმცირესობებიც არიან ჩართული. ჩვენი ინტეგრაცია ამ ქვეყანაში და ურთიერთობები ეთნიკურ ქართველებთან უნდა გახდეს მაგალითი აფხაზებისა და ოსებისთვის. მათ უნდა ნახონ, რომ საქართველო ყველასთვის თანაბრად ღიაა”, – ამბობს ზაზა კალაშოვი.
ამასთან, როგორც კალაშოვი ამბობს, ეთნიკური ჯგუფების პრობლემებზე საუბარსაც არ უნდა გავურბოდეთ.
“დიახ, საქართველოს კონსტიტუციიდან გამომდინარე, ერთნაირი უფლებებით სარგებლობენ ეთნიკური უმცირესობები. თუმცა, სხვა ერებისგან განსხვავებით, ჩვენ, ქურთებს, არ გაგვაჩნია საკუთარი თეატრები, ანსამბლები [როგორც მაგალითად, სომხებისა და აზერბიაჯანელების შემთხვევაში], რომელთაც სახელმწიფო უწყობს ხელს, აფინანსებს. სახელმწიფო გვეუბნება, რომ კი, მხარს გიჭერთ, მაგრამ არავითარი ქმედება არ ჩანს. ისიც ვიცით, რომ ეთნიკური უმცირესობებითვის ქართული ენის შესწავლის პროგრამა არსებობს. ჩვენ იმდენად კარგად ვისწავლეთ ენა და ამ კუთხით იმდენად კარგად ინტეგრირებული ვართ, რომ სამწუხაროდ, ქურთული ენა დავივიწყეთ. დღეს ამაშიც გვჭირდება ხელისუფლებისგან მხარდაჭერა”, – განმარტავს ზაზა კალაშოვი.
კონფლიქტების ტრანსფორმაციის პროცესში ეთნიკური [ასევე რელიგიური] უმცირესობების ჩართვის, როგორც ამ პროცესში სიახლის შემოტანის მნიშვნელობაზე საუბრობს ქამრან მამედლი, სოციალური სამართლიანობის ცენტრის მკვლევარი, და არგუმენტები მოჰყავს, თუ რატომაა მნიშვნელოვანი სამშვიდობო პროცესებში ეთნიკური ჯგუფების ჩართულობა.
“უკანასკნელი 30 წლის განმავლობაში, ვფიქრობ,  ახლა კონფლიქტების მოგვარების კუთხით ყველაზე გაჭედილ სიტუაციაში ვართ. სხვადასხვა დისკუსიის ფარგლებში ექსპერტებიც აღიარებენ ამას და პერსპექტივებზეც უჭირთ საუბარი. ტექნიკურად, 2008 წელს უარესი ვითარება იყო, თუმცა, ახლა უფრო გაურკვეველი მდგომარეობაა. ამ შემთხვევაში კი, მაგალითად, ეთნიკური და თუნდაც რელიგიური უმცირესობების ჩართულობა კონფლიქტების ტრანსფორმაციის პროცესში სიახლე იქნებოდა”, – ამბობს ქამრან მამედლი.
ერთ პოლიტიკურ სივრცეში შესაძლო გაერთიანებაზე საუბრისას კი, როგორც ის ამბობს,  აფხაზებსა და ოსებს ბუნებრივად გაუჩნდებოდათ კითხვა,  “სინამდვილეში რა მდგომარეობაა საქართველოში სამოქალაქო თანასწორობის კუთხით?”.
“და ამ მხრივ ჩვენ ვიცით, რომ გვაქვს უმწვავესი პრობლემები. სხვა თუ არაფერი, საბავშვო ბაღების რაოდენობაა სამჯერ ნაკლები ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში. პოლიტიკური მონაწილეობა არ არსებობს, პრობლემაა საჯარო სამსახურებში დასაქმება და ა.შ.”
მეორე [უფრო თეორიულ] არგუმენტად ქამრან მამედლი “საქართველოში სამოქალაქო ნაციონალიზმის გაგებას” ასახელებს.
“მნიშვნელოვანია, როგორ უყურებს სახელმწიფო სხვა ჯგუფებს ქვეყნის ფარგლებში, რაც არსებითად მნიშვნელოვანია და კრიტიკული აფხაზებთან და ოსებთან შერიგების პროცესში. როდესაც ჩვენ ვსაუბრობთ, რომ ჩვენ ყველანი თანასწორები ვართ საქართველოს კონსტიტუციის წინაშე, უნდა დავფიქრდეთ იმაზე, რომ თუ როგორაა ასახული ეს ყოველივე რეალობაში. დღეს ჩვენ ბევრი გამოწვევა და პრობლემა გვაქვს –  თარგმანის რესურსები ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში, სერვისებზე ხელმისაწვდომობა და ა.შ. შესაბამისად, შეიძლება აფხაზებსა და ოსებში გაჩნდეს განცდა, რომ ეს გამოძახილია ქართული ვიწრო ეთნო-რელიგური ნაციონალიზმისა, რომელიც რიყავს ყველა უმცირესობას, ვინც არ ეწერება იმ ფორმულაში, ვისაც ჰქვია მართლმადიდებელი ქრისტიანი-ეთნიკურად ქართველი. ეს ვიწრო ეთნიკური ნაციონალიზმი, სინამდვილეში, ხელს უშლის როგორც სამოქალაქო ინტეგრაციას, ასევე, უფრო დიდ სურათში –  კონფლიქტების მოგვარების საკითხს”.
მამედლი ამბობს, რომ დღეს არსებულ ოფიციალურ [ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებები] და ასევე, არაოფიალურ  შეხვედრებზე მსოფლიოს სხვადასხვა ქალაქში თითქმის არ მონაწილეობენ ეთნიკური უმცირესობები.
“სხვადასხვა მოლაპარაკებებში თითქოს ვეპრანჭებით მათ, ვცდილობთ ვუთხრათ, ნახეთ, რა კარგი ქვეყანა ვართ და ამავე დროს, ამ პროცესში ეთნიკური უმცირესობები საერთოდ არ ჩანან. ეთნიკურ აფხაზს უფრო მეტად შეუძლია ენდოს ეთნიკურ აზერბაიჯანელს, სომეხს, ვიდრე ქართველს, ვისთანაც ბრძოლა ჰქონდა და დღემდე არსებობს პროპაგანდა მათ საგანმანათლებლო სივრცეში თუ მედიაში ქართველის, როგორც  მტრის ხატისა.
შერიგების მინისტრი ან საგარეო საქმეთა სამინისტრო ჟენევის ფორმატში მაგ პრიზმითაც უნდა ფიქრობდეს, რომ დაანახოს მათ, რომ ინტერგირირებული საზოგადოება ვართ და აფხაზს და ოსს ელაპარაკება სომეხი, აზერბაიჯანელი, ქურთი თუ სხვა. სამწუხაროდ, არასამთავრობო სექტორიც კი არ რთავს ამ ჯგუფებს. არადა, სოხუმში გზა დმანისიდან გადის. თუ ჩვენ არ შეგვიძლია მოვაგვაროთ ჩვენი შიდა გამოწვევები სამოქალაქო ინტეგრაციის კუთხით და ეს ექსკლუზია, ეთნიკური და რელიგიური, თუ არ იქნა მოგვარებული, მშვიდობიან მოგვარებაზე საუბარი ილუზიურია”.
კითხვაზე, მისი აზრით, თუ რატომ არ რთავს არც სახელმწიფო და არც არასამთავრობო სექტორი ეთნიკურ ჯგუფებს დიალოგის პროცესში, ქამრან მამედლი ვერსიებზე საუბრობს – ან არც იციან, ვინ უნდა ჩართონ პროცესში, ან აქვთ შიში იმისა, რომ მოლაპარაკებების პროცესში ეთნიკურმა ჯგუფებმა, შესაძლოა, საქართველო სხვადასხვა საკითხში გააკრიტიკონ.
“ერთ საერთაშორისო ფორმატის შეხვედრაზე დავიწყე ეთნიკურ აფხაზებთან საქართველოს გაკრიტიკება, ისეთი აგრესია წამოვიდა ჩვენივე ჯგუფის წარმომადგენლებისგან ჩემ მიმართ, თითქოს საქართველოს მტერი ვიყავი. არადა, ვფიქრობ, ზუსტად ეგაა ყველაზე ჯანმრთელი პროცესი. ამასთან, კრიტიკის შესაძლებლობა მაგალითი შეიძლება იყოს აფხაზისთვის, რომ ღიად ლაპარაკი შეგვიძლია საქართველოში პრობლემებზე. იმ შემთხვევაში კი ისე იყო ეს აღქმული, თითქოს შეხვედრაზე შემთხვევით მოხვდა ვიღაც “ტიპი” და მერე ქართველებმა ის გააჩუმეს, ან შეეცადნენ, რომ გაეჩუმებინათ.
თუ გულწრფელად გვინდა კონფლიქტის ტრანსფორმაცია და ეს არაა კეკლუცობა მშვიდობიან შერგებაზე,  ზუსტად ეთნიკურ უმცირესობები არიან მნიშვნელოვანი აქტორები, რომელთაც შეუძლიათ აფხაზებს და ოსებს უთხრან, რომ რაღაცები შეიცვალა ამ ქვეყანაში, მეგობრებო, ჯერ კიდევ ვიცვლებით და მოდით, ერთად შევიცვალოთ. ესაა კონფლიქტის ტრანსფორმაცია”.

NINO KAKHISHVILI , NETGASETI.ge
How do the ethnic minorities of Georgia see their own role in the process of peaceful settlement of internal conflicts in Georgia?
"I think that today, if I had the opportunity to meet Abkhazian and Ossetian youth within the framework of various projects, the benefits would be mutual. For my part, as an ethnically non-Georgian, but a citizen of Georgia, I would provide information on how Georgia is seen by ethnic groups, how ethnic groups live here, how our rights are protected and what path we have taken to integration", -24-year-old student Erna Shkoyan told Netgazeti.
Born in the village of Heshtia, Ninotsminda region, Erna Shkoyan recalls that before arriving in Tbilisi, she had no information about the occupied territories of Georgia.
"In my first year as a student, I attended one training course, within the framework of which we were taken to the Museum of Occupation. I didn't have any information about this museum or the occupation until then. There was a map of Georgia hanging on the wall in the village school, we knew what territories where occupied, but no one has ever talked about the meaning of occupation, nor about what happened and why. However, today, when I feel like a full-fledged citizen of Georgia, I study, work here and I think I enjoy equal rights, I already see my role in the process of peaceful settlement of conflicts", - said Erna Shkoyan.
Until 2007, Zaur Khalilov, executive director of the Civil Integration Fund, was involved in the peace process.
Speaking to Netgazeti, Khalilov says that after 2008, there are less and less opportunities for peace dialogue and, therefore, ethnic minorities have less experience of communication with Abkhazians and Ossetians.
"However, the inclusion of ethnic minorities would only bring a positive effect. I will tell you a personal example. On August 6, 2008, I went to Abkhazia as a member of the executive board of the Open Society Georgia Foundation. At that time, several projects were being implemented in the occupied Abkhazia, and we wanted to know what these resources were spent on. It should be noted that only one person was selected to conduct monitoring from here and this person was ethnically non-Georgian. This was perceived as an interesting step by the Abkhazians, because they saw us as like-minded people.
We have always said to include ethnic minorities in the peace processes. Sooner or later, both Abkhazians and Ossetians will ask where the largest ethnic groups are. We have many common topics, starting with the problem of preserving our native language and culture. These people come and communicate with us. Therefore, the involvement of ethnic minorities works", says Zaur Khalilov.
As a citizen of Georgia, Zaza Kalashov, the chairman of the Georgian Kurdish association "RONAI" [the association unites Yezidis, Muslims and Christians], considers himself obliged to participate in the peace process.
"It would be important and interesting for them to see that national minorities are also involved in the peace processes. Our integration in this country and relations with ethnic Georgians should become an example for Abkhazians and Ossetians. They should see that Georgia is equally open to everyone", says Zaza Kalashov.
In addition, as Kalashov says, we should not avoid talking about the problems of ethnic groups.
"Yes, according to the Constitution of Georgia, ethnic minorities have the same rights. However, unlike other nations, we, the Kurds, do not have our own theaters, ensembles [as, for example, in the case of Armenians and Azerbaijanis], which are supported and financed by the state. The state tells us that yes, we support you, but no real action is taken. We also know that there is a Georgian language study program for ethnic minorities. We have learned the language so well and, in this regard, we are so well integrated that, unfortunately, we have forgotten the Kurdish language. Today, we also need support from the government in this regard", explains Zaza Kalashov.
Kamran Mammadli a researcher at the Social Justice Center, talks about the importance of engaging ethnic [as well as religious] minorities in the process of conflict transformation as an added value to the process. He provides arguments why the involvement of ethnic groups in peace processes is important.
"For the past 30 years, I think, we are now in the worst stalemate in terms of conflict resolution. In the framework of various discussions, experts also admit this and they find it difficult to talk about future prospects. Technically, the situation was worse in 2008, however, the situation is more uncertain now. In this light, for example, the involvement of ethnic and even religious minorities in the process of conflict transformation would be a novelty", says Kamran Mammadli.
Speaking about the possible unification in one political space, as he says, Abkhazians and Ossetians would naturally ask the question, "What is the actual situation in Georgia in terms of civil equality?"
"And in this regard, we know that we have serious problems. If nothing else, the number of kindergartens is three times less in regions inhabited by ethnic minorities. There is no political participation. There is a problem with employment in public services, etc.”
As the second [more theoretical] argument, Kamran Mammadli mentions "understanding civil nationalism in Georgia".
"It is important how the state looks at other groups within the country, which is essentially important and critical in the process of reconciliation with Abkhazians and Ossetians. When we talk that we are all equal before the Constitution of Georgia, we should think about how this is reflected in reality. Today we have many challenges and problems – translation resources in ethnic minority regions, access to services, etc. Therefore, Abkhazians and Ossetians may feel that this is an echo of narrow Georgian ethno-religious nationalism, which excludes all minorities who are not included in the formula called Orthodox Christian -ethnically Georgian. This narrow ethnic nationalism actually hinders both civic integration and the bigger picture of conflict resolution.”
Mammadli says that ethnic minorities almost do not participate in official [Geneva international negotiations] and also in unofficial meetings in different cities of the world.
"In various negotiations, we are trying to tell them, look, what a good country we are, and at the same time, ethnic minorities are not visible at all in this process. An ethnic Abkhazian can trust an ethnic Azerbaijani and an Armenian more than a Georgian, with whom they had a battle; To this day there is propaganda in their educational space and in the media of the image of the Georgia as an enemy.
The Minister of Reconciliation or the Ministry of Foreign Affairs should also think through this prism in the Geneva format in order to show them that we are an integrated society and that Armenians, Azerbaijanis, Kurds or others are talking to Abkhazians and Ossetians. Unfortunately, even the non-governmental sector does not engage these groups. However, the road to Sukhumi runs from Dmanisi. If we cannot solve our internal challenges in terms of civil integration and if this exclusion, ethnic and religious, is not solved, talking about a peaceful solution is illusory".
When asked why, in his opinion, neither the state nor the non-governmental sector involves ethnic groups in the dialogue process, Kamran Mammadli talks about several possible reasons - either they don't know who to involve in the process, or they are afraid that during the discussions, ethnic groups might criticize Georgia on various matters.
"At one international format meeting, I started criticizing Georgia with ethnic Abkhazians. As a result, I experienced such an aggression from the representatives of our own group, as if I was an enemy of Georgia. However, this is exactly what a healthy process should look like. In addition, the possibility of criticism can be an example for Abkhazians that we can openly talk about problems in Georgia. In that particular case, it was perceived as if some "guy" accidentally got into the meeting and then the Georgians silenced him, or tried to silence him.
If we sincerely want to transform the conflict, and if we are not toying with peaceful reconciliation, then ethnic minorities are the important actors who can tell the Abkhazians and Ossetians that something has changed in this country; we can tell them - friends, we are still changing and let's change together. This is the transformation of the conflict".