ჯავახეთის და ქვემო ქართლის ოქმების უმრავლესობა გაყალბებულია
21 იანვარს საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველოს“ მიერ იმ კომპაქტური დისკების პრეზენტაცია გაიმართა, რომელზეც 5 იანვრის არჩევნებზე გაყალბებული ოქმებია ჩაწერილი.
ორგანიზაცია არჩევნების მონიტორინგს საქართველოში ევროკომისიის დელეგაციის, ფონდ „კორდეიდისა“  და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის დახმარებით ახორციელებდა.
მონიტორინგი ორ რეგიონს მოიცავდა, ქვემო ქართლს და ჯავახეთს. ორივე რეგიონში არასამთავრობო ორგანიზაციას 200 ადგილობრივი დამკვირვებელი ჰყავდა. ინდივიდუალურად და მობილური ჯგუფების სახით ისინი 585 საარჩევნო უბნის 80 პროცენტს მოიცავდნენ. დამკვირვებლები საოლქო საარჩევნო კომისიებშიც ჰყავდნენ.  ორგანიზაცია მედია-მონიტორინგს და რეგიონებიდან მიღებული მონაცემების ანალიზს ახორციელებდა. პროექტის იურისტები უზრუნველყოფდნენ იურიდიულ დახმარებას საჩივრების წარდგენის პროცესში, ასევე ეხმარებოდნენ ადგილობრივ დამკვირვებლებს.
მობილური ჯგუფების მეშვეობით ორგანიზაციამ 333 ოქმი მოიპოვა, გაანალიზების შემდეგ აღმოჩნდა, რომ აქედან 284 ოქმში უხეში დარღვევებია დაშვებული. აქედან სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში, 152 ოქმიდან დარღვევა აღმოჩენილია 128 ოქმში, ქვემო ქართლში - 181 ოქმიდან 156-შია  დარღვევები.
„მრავალეროვანი საქართველოს“ გამგეობის თავმჯდომარე, არნოლდ სტაფანიანი:
„არ მესმის ოპოზიციის მოსაზრება, რომ სააკაშვილი მხოლოდ ჯავახეთის და ქვემო ქართლის პრეზიდენტია. მაინტერესებს, როგორ არის ამ რეგიონების პრეზიდენტი, როდესაც ამ რეგიონებში არჩევნები გაყალბებულია.
მე ვნახე პოლიციის ტერორი, უამრავი დარღვევა,  ყველა შედეგი ამ რეგიონში „დახატულია“.  უბნის საარჩევნო კომისიის ოქმები საერთოდ არ შეესაბამება საოლქო საარჩევნო კომისიის ოქმებს. უბნებიდან ცარიელ ოქმენს აგზავნიდენ საოლქოში“.

Most Election Protocols from Javakheti and Kvemo Kartli Regions Are Flawed
On January 21st the public movement “Multinational Georgia” presented CDs where falsified protocols from the Presidential Election were recorded on.
The organization observed the election process with the support of the Euro Commission Mission to Georgia, Cordaid Foundation and International Foundation for Electoral Systems.
The observation mission involved two regions: Kvemo Kartli and Javakheti. The NGO Multinational Georgia had 200 domestic observers in both regions. Individual observers and mobile groups covered 80 % of 585 polling stations. The Multinational Georgia had its observers in Precinct Election Commissions as well. The NGO was implementing media observation and the analysis of data received from the regions. The lawyers of the project provided legal aid for those who wanted to file a complaint. The organization also helped domestic observers.
With the support of mobile groups organization got hold of 333 protocols. The thorough examination of the documents showed that 284 protocols were filled in with serious vioaltions. In Samtkhe-Javakheti Region there were serious violations in128 protocols out of 152, in Kvemo Kartli-mistakes were detected in 156 out of total 181.
Arnold Stepaniani, the Chairperson of the Board of Multinational Georgia: “I can not understand the attitude of the opposition saying that Saakashvili was elected only in Javakheti and Kvemo Kartli regions. I wonder how Saakashvili could be considered a president of these regions if the election was falsified there too”.
“I saw police terrorizing people; I saw numerous violations in protocols. The PEC protocols do not match with the protocols of the DEC. There were several cases of sending empty protocols from the District Election Commissions.
The public movement, Multinational Georgia, intends to send the whole materials they have to international organizations.