ქართული მხარე ომისთვის ემზადება?
აფხაზეთის საზღვრიდან ერთი კილომეტრის დაშორებით ახლად დაგებულ რკინიგზის ლიანდაგთან ახლოს ახლახან ააშენეს ფართო ბეტონის პლატფორმა, რომელსაც ადგილობრივები “ტანკების გადმოსასხმელ სადგურს” უწოდებენ.
წინასაარჩევნო პერიოდში საქართველოში ომზე საუბრობენ, მაგრამ ეს ომი სინამდვილეში უკვე დაწყებულია. მას ჯერჯერობით “ სიტყვების ომი” ჰქვია. ქართული სატელევიზიო არხები განუწყვეტლივ საუბრობენ ქართული და აფხაზი სამხედროების კარგად მოფიქრებულ და დაგეგმილ პროვოკაციებზე, რომელთა მიზანია ომის გაჩაღება საქართველოსა და აფხაზეთს შორის,. ომი კი, თავის მხრივ, საფრთხეს შეუქმნის დემოკრატიას საქართველოში. მაგალითად, ამას წინათ „საზოგადოებრივი მაუწყებელი“ და „რუსთავი 2“ იუწყებოდნენ, რომ გალში კომენდანტის საათი შემოიღეს და გამკაცრებული იყო კონტროლი აფხაზეთ-საქართველოს ადმინისტრაციულ საზღვარის გადაკვეთის მსურველებზე.
ორი უცხოელი ჟურნალისტი აფხაზეთში გაემგზავრა ამ ინფორმაციის გადასამოწმებლად, მაგრამ ადმინისტრაციულ საზღვარზე, რომელიც საფეხმავლო ხიდზე გადის, ვერაფერი განსაკუთრებული ვერ ნახეს.  არც კონტროლი იყო გამკაცრებული და გალშიც არავითარი კომენდატის საათი არ მოქმედებდა. ასე რომ, ქართულ მასმედიაში გავრცელებული ინფორმაცია, სააკაშვილის მთავრობის მორიგი ტყუილი და წინასაარჩევნო პიარ კამპანიის ნაწილი აღმოჩნდა. უცხოელმა ჟურნალისტებმა აფხაზეთის ტერიტორიაზე თავიანთი ჟურნალისტური გამოძიებისთვის  საინტერესო ვერაფერი აღმოაჩინეს, სამაგიეროდ, საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მოხვედრილები  მეტად საყურადღებო ფაქტს წააწყდნენ.
2008 წლის 9 მაისის დილის ექვსის ოც წუთზე ერთი ამერიკელი ჟურნალისტი, რომელიც ამერიკულ არმიის დაზვერვაში მსახურობდა  (სატანკო საქმის სპეციალისტად)  და ასევე ლტოლვილი აფხაზეთიდან, რომლის ოჯახის წევრები აფხაზეთ-საქართველოს საზღვრის ორივე მხარს ცხოვრობენ, ჩამოვიდნენ მატარებლიდან ადმინისტრაციულ საზღვართან ახლოს და რკინიგზის ლიანდაგებს აუყვნენ აფხაზეთის საზღვრის მიმართულებით. საზღვარზე მათ ქართველი ჯარისკაცები ვერ შენიშნეს, ახლომახლო მხოლოდ რუსული ბლოკპოსტები იდგა. თუმცა იქვე მეტად საინტერესო რამ ნახეს. რკინიგზის მთავარი ლიანდაგიდან გამოყოფილი იყო ახალი განშტოება, რომელიც განადგურებული ქარხნის ტერიტორიამდე მიდიოდა, რომელიც თავის მხრივ ძალიან ახლოს არის აფხაზეთთან.
მანამდე არსებობდა ინფორმაცია, რომ ამ ახალი ლიანდაგის ახლოს მიტანილი იყო ლოდები პლატფორმის ასაშენებლად , რომლის საშუალებითაც ლიანდაგიდან გადმოიყვანდნენ ტანკებს. თუმცა, იქ მისული უცხოელი ჟურნალისტი და მისი ქართველი თანმხლები დარწმუნდნენ, რომ სამხედრო მზადებას უფრო სერიოზული მასშტაბები აქვს, ვიდრე ეს ერთი შეხედვიტ ჩანს. 100 მეტრი სიგანის პლატფორმა, რომელიც მათ ნახეს, მტკიცე ბეტონით იყო ნაგები და ერთდროულად რამდენიმე მძიმე სამხედრო ტექნიკის გადატანა შეეძლო მატარებლიდან მიწაზე.
ადგილობრივების თქმით სამუშაოები ჯერ დასრულებული არ იყო და მას ერთ-ერთი სამშემნებლო კომპანია ასრულებდა საკუთარი მუშახელის გამოყენებით.  კომპანია უახლეს სამშენებლო ტექნოლოგიებს იყენებდა და ერთი შეხედვითაც ჩანდა, რომ ხარისხი საკმაოდ მაღალი იყო. ისიც ნათელი იყო, რომ ეს მშენებლობა  სპონტანურად არ დაწყებულა. კარგად მოფიქრებული კონსტრუქცია ძველ, უკვე არსებულ ბეტონის კიდეს ეყრდნობა, რომელიც თავის მხრივ ლიანდაგიდან გადმოსასვლელად იყო გაკეთებული. პლატფორმა, დოკი ისეა აშენებული, რომ რაც შეიძლება მოხერხებულად და სწრაფად მოხდეს ტანკების გადმოყვანა.
მაშინ როცა ქართული მედია გატაცებით აშუქებს რუსულ პროვოკაციებს, ქართული მხარე სერიოზულად ემზადება ომისთვის. ეს მზადება უფრო სერიოზულია, ვიდრე ზოგიერთ ექსპერტს ჰგონია. ქართული მხარის მიერ ქართული დაზვერვის თვითმფრინავების ჩამოგდებას  აფხაზების მიერ ისე წარმოაჩენს, რომ ეს გაბრაზებული ადამიანის მიერ  ნაცმოძრაობის პოსტერების ჩამოხევის იაფფასიან საქციელს ემსგავსებსა. რას ემსხურება ეს ყოველივე? ეს დიდი პოლიტიკის ნაწილია თუ ,,ნაციონალური” მთავრობა ცდილობს კვლავ მოიპოვოს უმრავლესობა პარლამენტში?
ევროკავშირი და ამერიკის შეერთებული შტატები ეთანხმებიან ქართული მხარის მოსაზრებას, რომ რუსეთი ცდილობს საქართველო პროვოკაციაზე წამოაგოს აფხაზეთში მშვიდობისმყოფელთა რაოდენობის გაზრდითა და აფხაზეთთან დიპლომატიური ურთიერთობის დამყარებით. უფრო მეტიც, ქართველი მაღალჩინოსნები აცხადებენ, რომ რუსეთისგან განსხვავებით, ისინი არ ზრდიან სამხედროთა რაოდენობას კონფლიქტის ზონაში და რომ რუსეთის ბოლოდროინდელი ნაბიჯები აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ანექსიის მცდელობაა. რუსეთი თავის გააქტიურებას კონფლიქტის ზონაში იმით ხსნის, რომ საქართველომ კოდორის ხეობაში დიდი რაოდენობით სამხედრო ძალები გადასხა და რუსეთს სურს მშვიდობისმყოფელთა რაოდენობის გაზრდით მოსალოდნელი სისხლისღვრა თავიდან აიცილოს.
მიუხედავად დიდი პოლიტიკური თამაშებისა, რუსეთის მოქმედებას გარკვეული გამართლება აქვს. ის ფაქტი, რომ საქართველო აფხაზეთის საზღვართან პროფესიონალურ დონეზე აშენებს სამხედრო ინფრასტრუქტურას იმაზე მიანიშნებს, რომ საქართველო აფხაზეთთან საომრად ემზადება.

Ian Carver, Joni Simonishvili
“Tank Station” is what locals are calling a large concrete platform that has recently been constructed along a line of freshly laid railroad tracks near the Georgian conflict zone of Abkhazia.
It has certainly been a “War of Words” in the run-up to contested parliamentary elections scheduled for May 21, 2008. Georgian TV is talking of provocations by Akhaz and Georgian forces on a daily basis – and how well-laid plans are being laid for a shooting war that will destabilize the fledgling democracy in this small pro-Western country. Especially worrying is how it was recently reported on Georgian Public TV and Rustavi2, how there had been a crackdown on the free moment of returned IDPs in the Gali region of the breakaway and frozen conflict zone of Abkhazia, and that a curfew had been imposed in the Gali region (which is mostly inhabited by ethnic Georgians).
Two foreign journalists went to check it out, making it into the Gali region by a footbridge and found the curfew story to have been fabricated – and just another page in the media PR move book of the government of president-elect Mikhail Saakashvili.  However, that is not the meat of the story, as in the process they stumbled onto what was really going on in West Georgia, which further discounts which side of the conflict is the real war monger (one who urging or attempting to stir up a shooting war). However, in spite of making it to Gali and back without much fanfare, checking out Russian peacekeeper movements and border security, developments on the Georgian side of the de-factor Abkhaz border proved to be far more interesting and real “breaking news.”
Friday, May 9, 2008 5:20 AM – After getting off the night train at a small village in West Georgia, two foreign journalists, one being a former US army 19D Scout, trained in Amour and reconnaissance at Fort Knox Kentucky, and a Mengrilian IDP from Sukhumi, who has family living on both sides of the de-facto Georgian Abkhazian border, walked down the rail tracks in a light rain towards the border with Abkhazia. They did not find any soldiers on the Georgian side of the border, only a few block posts of Russian Peacekeepers. However, they discovered what they had only heard about and suspected of being in place:  a newly constructed railway spur leading into a destroyed industrial area.
Earlier they had been provided a tip that large boulders and rocks had been placed along a newly laid railway spur for the purpose of unloading tanks in a rapid fashion. However, following an on-the-ground investigation, it became obvious that the alleged military preparations had taken a much more advanced and concrete form. The boulders had disappeared into a wide, 100 meter long sloped and reinforced platform shaped in a way to unload large vehicles simultaneously.
Talking to the locals, before crossing over into Gali, they learned that the work had not been completed with local labor but instead by professional expertise and imported labor, which had especially brought in from outside the region. They used modern equipment so as to achieve a higher than Georgian standard of quality. It was clear when inspecting the spur and what appeared to be a tank unloading dock, that the site selection took advanced planning; it was intentionally laid to run alongside an already existing portion of foundation, the edge of which had been reinforced with a freshly painted steel fascia.
It seems that Georgia is more active in planning for war than what some pundits are claiming while the media is preoccupied with Russian provocations, Georgian spin doctors play the shooting down of paper airplanes, and the comparison can be made to an endless supply of Number 5 campaign posters that get ripped up as quickly as they can be pasted back in a never-ending war of words. Is this about geopolitics, or is it all about stacking the Parliament with only members of the ruling National Party?
The EU and the US is backing Georgia in its stance that the decisions by Russia to increase the number of peacekeepers in the conflict zone and establish diplomatic ties are considered as provocative steps. Moreover, Georgian officials claim that unlike Russia, Georgia is not beefing up its military presence and that the recent moves by Russia are part of the annexation of the breakaway regions. The main justification by the Russians is that Georgia has established a large concentration of troops in the Georgian controlled territory of Kodori gorge and that it was necessary to increase the number of peacekeepers to prevent further bloodshed in the region.
Whatever the larger geopolitical games and their consequences may be, the decision to increase peacekeepers in Abkhazia may not be totally unjustified. The presence of on-going or near complete military infrastructure being professionally constructed in close proximity to the border demonstrates that Georgia is actually preparing for war against the Abkhaz.