განათლების სამინისტროს ჩინოვნიკები სკოლის დირექტორს თანამდებობის დატოვებას აიძულებენ
თბილისის მე-14 სკოლის დირექტორს ზვიად მიმინოშვილს დაკავებული თანამდებობის დატოვებას აიძულებენ, – ამის შესახებ „თავისუფლების ინსტიტურის“ წევრმა თეა თუთბერიძემ განაცხადა.
მისი თქმით, მიმინოშვილი სამინისტროში ორჯერ დაიბარა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გენერალური ინსპექციის უფროსმა, ირაკლი ანდრიაძემ, მისი თქმით, აღნიშნულ ფაქტამდე ცოტა ხნით ადრე მე-14 სკოლაში განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გენერალური ინსპექცია იყო შესული.
თუთბერიძის მტკიცებით, პირველად ანდრიაძემ საკუთარი ხელით ამოუბეჭდა განცხადება თანამდებობის დატოვების შესახებ და აიძულა მასზედ ხელი მოეწრა, რის შემდეგაც დირექტორის ეს განცხადება გადაუგზავნეს სკოლის სამეურვეო საბჭოს, თუმცა როდესაც სამეურვეო საბჭოს წევრებმა მიმინოშვილისგან მოისმინეს არსებული რეალობა, დირექტორი დაკავებული თანამდებობიდან არ გაათავისუფლეს.
თუთბერიძე ყვება, რომ ანდრიაძემ ზვიად მიმინოშვილი თავის კაბინეტში ხელმეორედ დაიბარა, და ამისთვის მასწავლებელთა პროფესიული სინდიკატის ხელმძღვანელი ტატო შავშიშვილი და მისი მოადგილე ნუკრი მაჭავარიანი გამოიყენა, რომლებიც ზვიად მიმინოშვილთან მეგობრობენ.
თეა თუთბერიძის თქმით, იგი დირექტორს შეხვდა და მისდა დაუკითხავად, ჩანთაში ჩამწერი აპარატი ჩაუდო, რადგან ვარაუდობდა, რომ იგივე უკანონო მოთხოვნას ექნებოდა ადგილი.
თუთბერიძემ ჯი-ეიჩ-ენს გადმოუგზავნა 52-წუთიანი ჩანაწერი, სადაც ჩანს, რომ ირაკლი ანდრიაძე, ნუკრი მაჭავარიანი და ტატო შავშიშვილი მე-14 სკოლის დირექტორს სთხოვენ, დატოვოს დაკავებული თანამდებობა.
საუბარში მონაწილეობენ: მე-14 სკოლის დირექტორი ზვიად მიმინოშვილი, მასწავლებელთა პროფესიული სინდიკატის ხელმძღვანელი ტატო შავშიშვილი, მისი მოადგილე ნუკრი მაჭავარიანი, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გენერალური ინსპექციის უფროსი ირაკლი ანდრიაძე და გლდანი-ნაძალადევის რესურს-ცენტრის უფროსი რუსუდან ჩხეტია.
აღსანიშნავია, რომ ირაკლი ანდრიაძე საუბარში მინისტრსაც ახსენებს და აცხადებს, რომ იგი მინისტრის სიტყვებს იმეორებს. იმ შემთხვევაში თუ მიმინოშვილი თანამდებობას დატოვებს, ანდრიაძე მას ჰპირდება, რომ სხვა ადგილას კერძოდ, უნივერსიტეტში გადაიყვანს სამუშაოდ.
ციტირება ჩანაწერიდან - ირაკლი ანდრიაძე: „ეხლა გეუბნები მინისტრის სიტყვებს, კიდე გიმეორებ, მე გუშინაც და დღესაც მქონდა საუბარი მინისტრთან, რო ამ კაცს არ ეგონოს, რომ ჩვენ ვართ შენს მიმართ მტრულად განწყობილი. თვითონ მინისტრმა მითხრა, რო არ ეგონოს მაგ კაცს, ჩვენ მაგისი რამე გვჭირს აი ააა და უუუუ, ჩვენ რო ესე ვიყოთ განწყობილები, ამდენ ხვეწნას არ დავიწყებდით ხო. არა ვართ შენ შემოგევლე მასე განწყობილები. ეს ესე უნდა გაკეთდეს, დანარჩენი მიგულე ყველაფერში გვერდით, ყველა ასპექტში ძმაო. შენ თვითონაც მითხარი ხო უნივერსიტეტში მინდაო, არაა პრობლემა. დაჟე იმასაც გეტყვი ძმაო, რომ მინისტრმა თქვა, სხვა სკოლის დირექტორადაც შესაძლებელია რო გაუშვათო“.
ჩანაწერის მიხედვით, ნუკრი მაჭავარიანი ზვიად მიმინოშვილს აფრთხილებს, რომ შესაძლებელია მან ერთი წლის განმავლობაში 2 გაფრთხილება მიიღოს და ამ გზით მოუწიოს დირექტორის თანამდებობის დატოვება, ამიტომ მაჭავარიანი მე-14 სკოლის დირექტორს ურჩევს ანდრიაძის წინადადებას დათანხმდეს.
ციტირება ჩანაწერიდან – ნუკრი მაჭავარიანი: „ზვიად, ეს შეიძლება იურისტმა ამაზე თქვას ესეთი რაღაცა, შეხედე ზვიად. ერთი წლის განმავლობაში ორ გაფრთხილებას თუ იღებ, ორი გაფრთხილება თქვენ მიღებული არა გაქვთ, მაგრამ აქ მთავარია, თუ საჯარო სკოლა შეამოწმეს და დაგიწერენ გაფრთხილებას, მერე მოგცემენ 6 თვის ვადას და განმარტებებს რო მოიტან აქ, გულახდილად გეუბნები რა, ჩაგითვლიან რო ის განმარტებები ვერ აკმაყოფილებს იმ ნაკლოვანებებს, რაც თქვენ დაგიწერეს და ამ პირველივე პუნქტით შეიძლება გაგიშვან მერე რა. ეს ყველაზე კარგი ვარიანტია, ზვიად, არ ვიცი, თქვენი გადასაწყვეტია“.
როგორც ჩანაწერიდან ირკვევა, ზვიად მიმინოშვილს არ მოსწონს დაკავებული თანამდებობის დატოვების ფორმა და ფიქრობს, რომ გენერალური ინსპექციის სკოლაში სესვლის შემდეგ მისი გათავისუფლება გარკვეულ ეჭვებს გამოიწვევს.
ციტირება ჩანაწერიდან – ზვად მიმინოშვილი: „თვითონ ფორმაა რა - გენ.ინსპექცია შემოვიდა და ეგრევე დავწერე განცხადება და მივდივარ. ე.ი. რა რო აღმოგიჩინეს ისეთი დარღვევები და გახვედი გარიგებაზე, რო ვთქვათ ა და ოღონდ პასუხი არ მაგებინოთ. ესე აღიქმება სკოლაშიც და საზოგადოებაშიც“.
აღნიშნულზე ნუკრი მაჭავარიანი სკოლის დირექტორს შემდეგ წინადადებას სთავაზობს: „თუ გინდათ ესეთი რაღაც გავაკეთოთ, რო მორჩება ყველაფერი, დაიწერება ბრძანება , მერე სკოლაში მოვა რუსუდან ჩხეტია და იტყვის რო ზვიადს არავითარი დარღვევები არ ჰქონია და ის გადავიდა უნვერსიტეტში. არ გინდა ასეთი რაღაც, ზვიად“.
როგორც თეა თუთბერიძემ ჯი-ეიჩ-ენს განუცხადა, საბოლოოდ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ მე-14 სკოლის დირექტორს სრულიად უსაფუძვლო და არარსებული დარღვევები მაინც აღმოუჩინა და შენიშვნაც დაუწერა, თუმცა მისივე განცხადებით, სკოლის სამეურვეო საბჭო ზვიად მიმინოშვილს მხარს უჭერს და ამიტომ მისი ამ გზით გათავისუფლება ძალიან გაუჭირდებათ.
თუთბერიძისვე განმარტებით, შესაძლებელია საქმეც აღძრან ირაკლი ანდრიაძისა და სხვა საქმეში პასუხისმგებელი პირების წინააღმდეგ. ასევე თუთბერიძე მზადაა ის ჩანაწერი, რომელიც მან გააკეთა ექსპერტიზაზეც წარადგინოს და მისი აუთენტურობა ამ გზით დაამტკიცოს.

Officials of the Education Ministry Compel School Directors to Resign
Director of the Tbilisi Public School # 14 Zviad Miminoshvili is compelled to resign – the member of the Liberty Institute Tea Tutberidze reported about it.
She said that the head of the general inspection at the ministry of education and science Irakli Andriadze invited him to the ministry two times. Short time ago, the general inspection inspected the public school # 14.
Tutberidze claims that Andriadze was the first who copied out the resignation letter for the director and compelled him to sign it. Then the letter was sent to the board of trustees at the school but the board members heard the real story from Miminoshvili and did not resolute the letter.
Tutberidze said that Andriadze called him to his office for the second time with the support of the head of teachers’ professional syndicate Tato Shavshishvili and his deputy Nukri Machavariani who were Miminoshvili’s friends.
Tea Tutberidze said that she put an audio-recorder in the director’s pocket in secret because she suspected that the head of general inspection would demand him to resign again.
Tutberidze sent 52-minute audio-recording to the GHN where Irakli Andriadze, Nukri Machavariani and Tato Shavshishvili requested from the school director to resign.
The director of the public school # 14 Zviad Miminoshvili, head of the teachers’ professional syndicate Tato Shavshishvili, his deputy Nukri Machavariani, the head of the general inspection at the ministry of education and science Irakli Andriadze and the head of the Gldani-Nadzaladzevi district education resource center Rusudan Chkhetia are talking in the audio-recording.
It is noteworthy that Irakli Andiradze mentioned the minister of education in the conversation and stated that he repeated his words. If Miminoshvili resigned, Andriadze promised him to find a better job for him at the university.
Quotation from the audio-recording – Irakli Andriadze: “Now I am telling you what the minister said. I have talked with him yesterday and today. He said you should not think that we are your enemies. The minister said if we were really your enemies, we would not start negotiating with you. You yourself told me you wanted to work at the university so it is no problem at all. I will tell you that the minister said you can be a director of another school.”
Zviad Miminoshvili: “I complain about the form of your activities – General Inspection entered the school and I immediately wrote resignation letter; that means some violations were discovered at school and I made a deal with you to escape punishment. The school personnel and society understand the situation this way.”
Nukri Machavariani suggested the school director: “If you want we can do the following. When everything finishes, a resolution will be written and Rusudan Chkhetia will come to the school and say that Zviad did not do anything illegal at school and he moved to the university. Don’t you like it, Zviad?”
Tea Tutberidze reported to the GHN that finally the general inspection of the ministry of education and science discovered completely groundless and unreal violations at school and prepared a notification about it. However, the general inspection also stated that the board of trustees supports Zviad Miminoshvili and it is difficult to dismiss him.
Tutberidze said that they might launch criminal case against Irakli Andriadze and other responsible officials too. Tutberidze is also ready to provide the expertise with the audio-recording to prove the authenticy of the recording.