ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის საპროტესტო განცხადება
აჭარაში ამ ბოლო დროს გახშირდა ადამიანის უფლებების უხეშად ხელყოფა, რისი კიდევ ერთი დადასტურებაა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უშიშროების სამინისტროს თანამშრომლების მიერ 6 იანვარს „კმარას“ აქტივისტების და მათი ოჯახის წევრების უკანონო დაკავება, რაც მოხდა მთელი რიგი საკანონმდებლო ნორმების უხეში დარღვევით. კერძოდ, დღეისათვის უკანონო პატიმრობაში იმყოფებიან ლევან ჩხარტიშვილი და მისი მამა რომეო ჩხარტიშვილი. ასევე დაკავებულნი არიან ირაკლი ხაჟომია და მისი მამა მერაბ ხაჟომია. სულ დაპატიმრებულია დაახლოებით 15 ადამიანი.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი (HRIDC) გმობს აჭარის ხელისუფლების მიერ "კმარას" აქტივისტების მიმართ განხორციელებულ რეპრესიებს და მოითხოვს, რომ დაუყოვნებლივ გაათავისუფლონ უკანონო პატიმრობაში მყოფი „კმარას“ აქტივისტები და მათი ოჯახის წევრები.
HRIDC ასევე შეშფოთებას გამოთქვამს აჭარის რეგიონში ბოლო დროს მსგავსი -ადამიანის უფლებების შემლახავი ფაქტების გახშირების გამო და აბაშიძის ხელისუფლებას მოუწოდებს ადამიანის უფლებების დაცვისაკენ. ჩვენ ასევე ვგმობთ აჭარის ხელისუფლების გადაწყვეტილებას, რომელიც ითვალისწინებს რეგიონში კვლავ საგანგებო რეჟიმის გამოცხადებას და მიგვაჩნია, რომ აჭარაში არსებული მდგომარეობით იზღუდება სიტყვის, გამოხატვის თავისუფლება და ადამიანის სხვა ფუნდამენტური უფლებები.

HRIDC Protest Statement
Events that took place on January 6, 2004, reflect a disturbing trend of increasing human rights violations within Ajara. The representatives of the Ajaran Autonomous Republic Security Ministry detained Kmara activists and their family members. The detention was conducted without proper sanction and with the violation of a number of laws. Levan Chkartishvili and his father, Romeo Chkhartishvili, Irakli Khajomia and his father, Merab Khajomia, are all in illegal detention. Approximately 15 individuals have been detained.
The Human Rights Information and Documentation Center denounces the repression against Kmara activists and demands the immediate release of its activists and their family members from illegal detention. HRIDC also expresses its concern regarding the frequency of similar violations in the region of Ajara and calls upon the Ajaran government to defend human rights. In addition, we condemn the decision of the Ajarian government to again declare a state of emergency within the region, and consider the existing situation detrimental to the freedom of speech, freedom of expression, and other fundamental rights.