ტრეფიკინგის მსხვერპლი ყირგიზი ქალი სამშობლოში გაამგზავრეს
თბილისი.29.06.05.მედიანიუსი. მაისში საქართველოს სახალხო დამცველს განცხადებით მიმართა ყირგიზეთის მოქალაქე ქალბატონმა, რომელიც მისი განცხადების თანახმად, საქართველოში დასაქმების მიზნით ჩამოვიდა, მაგრამ ტრეფიკინგის მსხვერპლი აღმოჩნდა და ორი წლის განმავლობაში ვინმე დავითის ძალადობის შედეგად პროსტიტუციას ეწეოდა.
ქალმა შემთხვევის წყალობით მოახერხა ტყვეობიდან თავის დაღწევა, მაგრამ ფულისა და საბუთების გარეშე სამშობლოში დაბრუნება ვერ მოახერხა.
სახალხო დამცველის აპარატის ქალთა უფლებების დაცვის ცენტრის ხელმძღვანელმა ბაია რომელაშვილმა დახმარებისთვის მიმართა ყირგიზეთის ომბუდმენსა და ყირგიზეთის საკონსულოს მოსკოვში და დაზარალებულს დროებითი საბუთების მიღებაში დაეხმარა.
უცხოელ ქალბატონს ფინანსური დახმარება საქართველოში მოქმედმა მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციამ (IOM) გაუწია.

Kyrgyz Trafficking Victim Sent Home
Tbilisi.29.06.05. MediaNews. A citizen of Kyrgyzstan sent a letter to the Public Defender of Georgia on ___ May describing her situation wherein she came to Georgia to get a job but became, instead, a victim of trafficking and engaged in prostitution for two years under the control of a man identified only as David.
The woman managed to run away from her captor but was unable to return home due to a lack of money.
Baia Romelashvili, the Chairman of Women’s Rights Defence Centre of the Public Defender’s Office, made a request to the Ombudsman of Kyrgyzstan and the Kyrgyz Consulate in Moscow and assisted the victim in obtaining temporary travel documents.
The International Organisation for Migration (IOM) of Georgia rendered financial assistance to the woman who was recently able to return to Kyrgyzstan.