აზერბაიჯანელთა აქცია გარდაბანში
რუსთავი.1 სექტემბერი. “ჯი-ეიჩ-ენი”. გარდაბნის რაიონის სოფელ ვახტანგისის მოსახლეობას დღეს დილით კედლებზე, ხეებსა და განათების ბოძებზე აზერბაიჯანულენოვანი პროკლამაციები დახვდა გაკრული.
პროკლამაციებში საქართველოს ხელისუფლების მიმართ ხუთი მოთხოვნა იყო წაყენებული, აზერბაიჯანულ მოსახლეობას კი მოთხოვნათა შეუსრულებლობის შემთხვევაში  ფართომასშტაბიანი აქციებისკენ მოუწოდებდნენ.
მოწოდების ავტორები მოითხოვენ, რომ ქვემო ქართლში მცხოვრებ აზერბაიჯანელებს ორმაგი მოქალაქეობა მიენიჭოს, ასევე გაიხსნას აზერბაიჯანელების წინააღმდეგ ჩადენილი ყველა დანაშაული, აზერბაიჯანელების ინტერესების სრული გათვალისწინებით, გატარდეს მიწის რეფორმა, გაუქმდეს საზღვარზე არსებული საბაჟო გადასახადი და უფრო მეტი აზერბაიჯანელი დასაქმედეს სახელმწიფო სამსახურებში.
ვახტანგისში იმყოფებოდა პროკლამაციების ავტორი ტელმან გასანოვიც. მან 30 ადამიანთან ერთად სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტთან აქცია მოაწყო.
გასანოვი 1999 წლამდე გარდაბნის რაიონის გამგებლის მოადგილე იყო. მას კარგად იცნობს მხარის აზერბაიჯანული მოსახლეობა. იგი, ბოლო წლების განმავლობაში, მსგავს აქციებს ხშირად ხელმძღვანელობს.
ვახტანგისის მოსახლეობის დიდი ნაწილი ტელმან გასანოვის მოთხოვნებს არ იზიარებს, შესაბამისად მისი აქცია არ იყო ხალხმრავალი. ამის მიუხედავად ადგილზე ჩავიდნენ გარდაბნის რაიონისა და ქვემო ქართლის სამხარეო პოლიციის წარმომადგენლები. ასევე კონსტიტუციური უსაფრთხოების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლები. აქციას აზერბაიჯანის სამი ტელევიზია აშუქებდა.
ტელმან გასანოვის თქმით, 15-16 სექტემბერს პროკლამაციები ქვემო ქართლის ყველა რაიონში გავრცელდება. “თუ ჩვენი მოთხოვნები არ შესრულდა, ბრძოლას ავტონომიისთვის დავიწყებთ, რადგან ქვემო ქართლში მოსახლეობის უმრავლესობა აზერბაიჯანელია”, -ამბობს გასანოვი.

Demonstration of Azerbaijanians in Gardabani
Rustavi. September 1.”GHN.” Population of the village Vakhtangisi of the region Gardabani saw proclamations on Azeri language hung on the trees, walls and telegraph poles.
There were written five demands to the Georgian government in the proclamations and in case of not fulfilling their demands it called for the wide-ranging demonstration of Azeri population.
The authors demand to get double citizenship for Azeri population living in Kvemo Kartli as well as to recover all crimes against Azerbaijanians according to their interests, to implement agrarian reform, to cancel customs’ taxes on the boarder and to employ more Azerbaijanians in State Service.
Telman Gasanov, the author of proclamations was in Vakhtangisi too. He went on strike along with 30 more persons on the boarder.
Gasanov was the deputy chairman of the local government of the region Gardabani. He is well-known among the Azeri population of the region. He often organized such demonstrations in the last years.
Most of population of Vakhtangisi doesn’t join his demands and resulting the demonstration was not large-scale. However, the representatives of the Gardabani region and regional police of Kvemo Kartli arrived there. Also there were employees of the department of constitutional security. The demonstration was broadcasted by three televisions of Azerbaijan.
According to Telman Gasanov, the proclamations will be spread all over the region of Kvemo Kartli in September 15-16. “If our demands are not satisfied, we’ll start to fight for the autonomy, because the most of the population is Azerbaijanian in Kvemo Kartli,”- says Gasanov.