2005 წლის 27 სექტემბერს საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ქართულ დიასპორებთან და ეროვნებათშორისო ურთიეთობების დეპარტამენტის უფროსის ზაურ კვარაცხელიას მიერ განხორციელდა სატელეფონო ზარი ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის აღმასრულებელ დირექტორთან უჩა ნანუაშვილთან. კვარაცხელიამ ყვირილით და მუქარით დაიწყო ორგანიზაციის წარმომადგენლების შეურაცხყოფა, ორგანიზაციის ხელმძღვანელს უწოდა “დამსმენი” და მოღალატე, რომ ორგანიზაცია თურმე უცხოეთში ავრცელებს ყალბ ინფორმაციას საქართველოში ეთნიკური უმცირესობების მდგომარეობის თაობაზე და რომ ორგანიზაცია უცხო ძალების სამსახურში დგას. მისი განცხადებით, საქართველოში არანაირი დისკრიმინაცია ეთნიკური უმცირესობების არ დაფიქსირებულა.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი გამოთქვამს შეშფოთებას უკანასკელ ხანებში ხელისუფლების წარმომადგენელთა მხრიდან საზოგადოებრიობის წარმომადგენელთა მიმართ განხორციელებული მუქარის, ძალადობისა და მათ საქმიანობაში უხეში ჩარევის ფაქტების გახშირების გამო.
აღნიშნულ ფაქტს ცენტრი  ზეწოლად და ხელისუფლების მხრიდან დამოუკიდებელი არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობის გაკონტროლების მისწრაფების კიდევ ერთ გამოვლენად მიიჩნევს. ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი მოითხოვს ხელისუფლების წარმომადგენელთათვის მსგავსი ცილისწამებისთვის პასუხის მოთხოვნას.
გასული წლის ნოემბერში ასევე ჰქონდა ადგილი ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირთა მხრიდან ცენტრის წარმომადგენელზე არაერთ მუქარასა და ზეწოლას.

Statement of Human Rights Information and Documentation Centre (HRIDC)
On the 27th of September 2005, the head of the Department for Relations with Georgian Diasporas and Inter-Ethnic Relations at the Georgian President's Office Kvaratskhelia Zaur, had a telephone conversation with the executive director of the HRIDC Ucha Nanuashvili. Kvaratskhelia shouted and hurled insults at the head of the organization and called him an “informer” and “betrayer”. According to Kvaratskhelia, the Human Rights Information and Documentation Centre is spreading false information about ethnic minorities in Georgia and is representing the interests of foreign forces. Kvaratskhelia says that any word about the discrimination of ethnic minorities in Georgia is ridiculous.
The HRIDC is concerned about the recent threats from the governmental representative and thinks that the state is trying to take the activities of the non-governmental sector under control. The HRIDC demands the representatives of government to be answerable for their actions.