სახალხო დამცველის აპარატმა პატიმრის ცემის გამო პროკურატურას მიმართა
თბილისი.12.04.06.მედიანიუსი. საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლებმა ქუთაისის #2 საპყრობილეში მოინახულეს პატიმარი ირაკლი დანგაძე, რომლის თქმითაც იგი დაახლოებით ერთი თვის წინ საპყრობილის თანამშრომლებმა სცემეს. ეს,  როგორც პატიმარი აღნიშნავს, საპყრობილის დირექტორის გოჩა მეგრელიშვილის და მისი მოადგილის ირაკლი კუჭუხიძის უშუალო მონაწილეობით მოხდა.
ირაკლი დანგაძის მიერ სახალხო დამცველის წარმომადგენლებისთვის მიცემულ ახსნა-განმარტებაში, პატიმარმა დაწვრილებით აღწერა, თუ როგორ გამოჰყავდათ საკნებიდან პატიმრები და როგორ ხორციელდებოდა მათზე ფიზიკური ზეწოლა.
„საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ ორგანული კანონის თანახმად, სახალხო დამცველის აპარატის მონიტორინგის და გამოძიების დეპარტამენტის უფროსმა გიგა გიორგაძემ წერილობით მიმართა საქართველოს გენერალური პროკურატურის ადამიანის უფლებათა დაცვის სამმართველოს უფროსს თამარ თომაშვილს და შესაბამისი ზომების გატარება სთხოვა. პროკურატურაში ასევე გადაიგზავნა პატიმარ ირაკლი დანგაძის ახსნა-განმარტების ასლი.

Tbilisi, 12.04.06, ‘Media News’ – Representatives of the Ombudsman’s office visited prisoner Irakli Dangadze in Kutaisi Jail #2. The prisoner was beaten by the guards of the prison a month ago. According to the inmate, the Director of the prison, Gocha Megrelishvili and his deputy Irakli Kuchukhidze were both involved in the incident.
Dangadze told the representatives of the Ombudsman’s Office details of how the inmates were beaten.
Under ‘The Law Regarding the Ombudsman of Georgia’, the Head of the Investigation and Monitoring Department of the Public Defender of Georgia, Giga Giorgadze, officially demanded that Tamar Tomashvili, head of Human Rights Department of the General Prosecutor’s Office investigates the case and gives the proper response.