ევროსასამართლოში გირგვლიანის საქმეზე ერთ-ერთ მოსამართლედ ნონა წოწორია დაინიშნა
სანდრო გირგვლიანის ოჯახის ადვოკატი შალვა შავგულიძე ამ საქმესთან დაკავშირებით ევროსასამართლოში ერთ-ერთ მოსამართლედ საქართველოს გენერალური პროკურორის ყოფილი მოადგილის ნონა წოწორიას დანიშნვაში განსაკუთრებულს ვერაფერს ხედავს.
„ასეთ საქმეებს ევროპულ სასამართლოში რამდენიმე მოსამართლისგან შემდგარი ჯგუფი იხილავს. წოწორია ამ ჯგუფის ერთ-ერთი წევრია. ევროსასამართლოში იმ მოსამართლის დანიშნვა, რომელიც კონკრეტულ ქვეყანაში საქმეს აწარმოებდა, ჩვეულებრივი პრაქტიკაა და აქ საგანგაშო არაფერია“, - განუცხადა „პირველს“ შავგულიძემ.
ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში სანდრო გირგვლიანის საქმის განხილვა 2 თებერვალს ზეპირი მოსმენით გაიმართება. გირგვლიანი 2005 წლის 27 იანვარს ოქროყანის ტყეში აწამეს, რის შედეგადაც იგი გარდაიცვალა. დანაშაულში ეჭვმიტანილის სტატუსით კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის 4 თანამშრომელი დააკავეს, რომელთაც 7-8 წლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს. მოგვიანებით მათ პრეზიდენტის შეწყალების შედეგად ჯერ სასჯელი გაუნახევრდათ, ხოლო შემდეგ ვადაზე ადრე გათავისუფლდნენ.  სანდრო გირგვლიანის ახლობლები მკვლელობის დამკვეთებად შსს-ს მაღალჩინოსნებს ვასილ სანოძეს, დათა ახალაიას, ვასილ მელნიკოვს, გურამ დონაძეს და შს მინისტრის ვანო მერაბიშვილის მეუღლეს თაკო სალაყაიას ასახელებენ.
ნონა წოწორია ამ საქმის საქართველოში სასამართლო განხილვისას გენერალური პროკურორის მოადგილე იყო. ამასთან დაკავშირებით ქართულ პრესაში გამოითქვა მოსაზრებები, რომ საქართველოს მთავრობა „საქმის შეკერვას“ ევროსასამართლოშიც ცდილობს. ცნობისთვის, საქმეში „ირინა ენუქიძე და გურამ გირგვლიანი საქართველოს წინააღმდეგ“ საქართველოს სახელმწიფოს ბრალი ევროკონვენციის ოთხი მუხლით აქვს წაყენებული. ბრალეულობის დამტკიცების შემთხვევაში, ბრალდების მხარეს ადგილობრივ სამართალწარმოებაში საქმის ხელახალი გამოძიების დაწყების შესაძლებლობა ექნება.

Nona Tsotsoria Is a Judge for Girgvliani’s Case at European Court
Shalva Shavgulidze, the attorney of the family of Sandro Girgvliani, does not see anything special in appointing Nona Tsotsoria, the former deputy chief prosecutor of Georgia, as one of the judges of the case at the European Court of Human Rights.
“The group of several judges works on similar cases at the European Court. Tsotsoria is one of the members of the group. It is ordinary practice of the court to appoint a judge from the country the case is from and nothing is urgent in this fact”, Shavgulidze reported to “Pirveli”.
The trial of Sandro Girgvliani’s case is scheduled on February 2 at the European Court of Human Rights. Girgvliani was tortured in Okrokana forest and then died on January 27, 2005. Four officials of the Constitutive Security Department were arrested and put in prison for 7-8 years. Later, president pardoned them and made their punishment half; finally they were released earlier. The relatives of Sandro Girgvliani blame high rank officials of MIA -Vasil Sanodze, Data Akhalaia, Vasil Melnikov, Guram Donadze and Tako Salakaia, the wife of the minister of internal affairs, Vano Merabishvili, in ordering this murder.
Nona Tsotsoria was deputy chief prosecutor of Georgia when court was discussing this case in Georgia. Georgian media sources doubted that Georgian government tries to hush up the case even at the European Court. In the case “Irina Enukidze and Guram Girgvliani VS Georgia” Georgian government is accused under four articles of the European Convention. If the court satisfies the suit, the accusation side will have opportunity to re-start investigation on the case at national court.