ვანო მერაბიშვილი: „ თუ ეს ითვლება პოლიციურ სახელმწიფოდ, მაშინ ვამაყობ, რომ პოლიციური სახელმწიფო გვაქვს“
„ადრე პოლიციელებს „ძაღლებს“ ეძახდნენ, ისევე, როგორც რუსეთში „მენტს“, თუმცა დიდი ხანია ვინმესგან ეს სიტყვა არ მომისმენია“, - აცხადებს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვანო მერაბიშვილმა სააგენტო „რია ნოვოსტისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში.
„ჩვენ დამნაშავეების ტელეფონებს ვუსმენთ. ამ სიტყვას ისინიც კი არ ამბობენ“, - დასძინა მინისტრმა. ჟურნლისტის კითხვაზე, თუ რა კომენტარს გააკეთებს ოპოზიციის ნაწილის განცხადებაზე იმასთან დაკავშირებით, რომ საქართველო პოლიციური სახელმწიფო გახდა, მერაბიშვილმა განმარტა, რომ ბოლო 5-6 წლის განმავლობაში საქართველოში არც ერთი შეკვეთილი მკვლელობა არ მომხდარა და თუ ეს არის პოლიციური სახელმწიფო, მაშინ ამაყობს, რომ საქართველო პოლიციური სახელმწიფოა.
„დანაშაულის სიხშირე 5-ჯერ თუ 7-ჯერ შემცირდა. ნებისმიერ გამვლელს ჰკითხეთ: როდის გაქურდეს ბოლოს, როდის გაიტაცეს მანქანა, გახადეს ტყავის ქურთუკი ან წაართვეს მობილური ტელეფონი? გააჩერეთ 1000 ადამიანი და ჰკითხეთ: ბოლო ერთი წლის განმავლობაში თავად ან მისი ახლობლები ხომ არ გაუქურდავთ? საქართველოში არ არსებობს ისეთი ცნების გაგება, როგორიცაა რეკეტი. არ არის ორგანიზებული დანაშაული, არ იტაცებენ ადამიანებს და მანქანებს. ბოლო 5-6 წლის განმავლობაში არც ერთი შეკვეთილი მკვლელობა არ მომხდარა. თუ ამას დავუძახებთ პოლიციურ სახელმწიფოს, მაშინ ვამაყობ, რომ საქართველოში პოლიციური სახელმწიფოა აშენებული; თუ საზოგადოების ყველაზე კარგ წევრებს პოლიციელობა უნდათ, ტარდება დიდი კონკურსი, 1000 კაციდან ერთს იღებენ და შემდეგ ის თავად ქრთამს არ იღებს - თუ ამას ჩავთვლით პოლიციურ სახელმწიფოდ, მაშინ ვამაყობთ, რომ ასეთი სახელმწიფო გვაქვს“, - განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრმა და დასძინა, რომ პოლიციას მოსახლეობის 82% ენდობა.
შს მინისტრის თქმით, სახელმწიფო ბიუროკრატიის შემცირების მიზნით, მომავალი წლიდან მართვის მოწმობების ტარება სავალდებულო აღარ იქნება.
„ერთ წელიწადში ვაპირებთ, მძღოლებს მართვის მოწმობის ტარების ვალდებულება გავუუქმოთ. პატრული საჭესთან მსხდომებს სახელსა და გვარს შეეკითხება, შემდეგ კი, კომპიუტერის ეკრანზე შეამოწმებს, შეესაბამება თუ არა ფოტო. ეს კიდევ ერთი ნაბიჯია სახელმწიფო ბიუროკრატიის შესამცირებლად. რაც ნაკლებად ჩაერევა სახელმწიფო ადამიანის პირად საქმეებში, მით უკეთესი იქნება საზოგადოებისთვის", - აღნიშნა ვანო მერაბიშვილმა.

Vano Merabishvili: “If It Is Police State, Then I Am Proud Of It”
“In the past, they called nasty names to the police officers like in Russia; however, I have not heard these names for a long time already,” said the minister of internal affairs of Georgia Vano Merabishvili in his interview with the Russian news agency “Ria Novosti”.
“We listen to the phone-conversations of the criminals but even they do not use those nasty names in regard with police officers,” added the minister. The journalist asked him to make a comment about the statement of the opposition parties who said Georgia became a police state; Merabishvili said that nobody has ordered to kill a person in Georgia for the last 5-6 years and if it is a police state, he is proud of it.
“The frequency of committed crimes has reduced in 5 and 7 times. Ask any person in the street when s/he was last robbed, when a car was stolen, when his/her leather waistcoat or a mobile phone was seized from him/her? Stop and ask 1 000 people in the street whether their relatives were robbed for the last year? Nobody knows in Georgia what the “raiding a person” means. Organized crimes do not occur in Georgia anymore; people and cars are not kidnapped. Nobody has ordered to kill a person for the last 5-6 years in Georgia. If you call it a police state, I am proud of it; the best members of our society want to become police officers; we announce huge competitions. Only one out of 1000 applicants can be recruited and then the police officer will never take a bribe – if it is a police state, I am proud of it,” said the minister and added that 82 % of the Georgian population trusts the police.
The minister said that in order to reduce bureaucracy in Georgia, people will not have to have driving license with them.
“We are going to cancel the obligation of having a driving license in a year. The patrol police officer will ask the driver a name and then will check his personality in computer. It is one more step to reduce the state bureaucracy. The less the state will interfere in the private life, the better it will be for the society,” said Vano Merabishvili.