20 მაისს თბილისის კინოს სახლში გაიმართა ადამიანის უფლებათა ცენტრის ვიდეოსტუდიის HRIDC.TV-ს დოკუმენტური ფილმის „ოპერაცია - „ამბოხის“ პრეზენტაცია. ფილმი 2009 წელს მუხროვანის სამხედრო ბაზაზე მომხდარ „ამბოხს“ შეეხებოდა.
დოკუმენტური ფილმი ეხება იმ სამართალდარღვევებს, რაც ამ საქმეზე ე.წ. მუხროვანის ამბოხებიდან სასამართლო პროცესის დასრულებამდე გამოიკვეთა. დაპატიმრებულების ადვოკატები ფილმში იმ გარემოებებზე საუბრობენ, რის გამოც სამხედრო მოსამსახურეები დააკავეს. ფილმში ისეთ აბსურდულად ფორმურილებულ ბრალდებებზე იყო საუბარი, როგორიცაა - „იარაღის შენახვის მცდელობა“, „ამბოხების მოწყობის ორგანიზება“ და თქვენ წარმოიდგინეთ - ამბოხების ორგანიზებაში საკუთარი თავისთვის დახმარების გაწევაც. ფილმში გაიჟღერა 8 თვის ბავშვის დაკავების ისტორიამ, რამაც დამსწრე საზოგადოების მწარე ღიმილი გამოიწვია.
„ოპერაცია - „ამბოხის“ მომზადებისას ფილმის ავტორმა, გიორგი ჯანელიძე,, ძირითადად, ბრალდებულთა მხარის ვედეოინტერვიუების ჩაწერა მოახერხა. ხელისუფლების წარმომადგენლებმა კომენტარებზე უარი განაცხადეს. ბალანსის დაცვას ავტორი სხვადასხვა მედიასაშუალებების არქივში შემონახული სახელისუფლებო წარმომადგენლების ვიდეოჩანაწერებით შეეცადა.
„პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტმა საერთოდ იგნორირება მოახდინა ჩვენს წერილზე. საქალაქო სასამართლომ უარი განაცხადა სპიკერ მოსამართლესთან ვიდეოინტერვიუს ჩაწერის ნებართვის გაცემაზეც კი“, - განმარტა ფილმის რეჟისორმა გიორგი ჯანელიძემ.
ფილმის დასრულების შემდეგ საზოგადოებამ საკუთარი აზრი გამოთქვა, როგორც ფილმთან, ასევე მუხროვანის ცნობილ მოვლენებთან დაკავშირებით.
გალინა ოზიაშვილი, მოძრაობა „ვეტერანები ვეტერანებისთვის“: „რადიკალურად არ ვეთანხმები ფორმულირებას, რითაც შედის სტრასბურგის სასამართლოში საქმეები, ანუ ვთქვათ - „ოთანაძე საქართველოს წინააღმდეგ“. არავითარი „საქართველოს წინააღმდეგ“! საქმე ეხება პირადად საქართველოს ხელისუფლებას, ამ დეზერტირებს, რომლებიც სულაც არ არიან საქართველო“.
ეთერ გრიგალაშვილი, დაპატიმრებული ბექა გრიგალაშვილის დედა: „ჩემი შვილი ციხეში ზის დაუმორჩილებლობისა და იარაღის შენახვის მცდელობისთვის. „იარაღის შენახვის მცდელობა“ რას ნიშნავს, ეს ვერ განგვიმარტა ვერანაირად ვერც პროკურორმა, ვერც ადვოკატმა და საერთოდ ვერავინ. თვითონ ჩემმა შვილმა მოსამართლეს ჰკითხა - რას ნიშნავს იარაღის შენახვის მცდელობაო, მოსამართლემ პროკურორთან გადაამისამართა. პროკურორმა დამცინავი კი კილოთი უთხრა, ციხიდან როცა გამოხვალ, მაშინ გაგცემ პასუხსო. ბექას მისჯილი აქვს 15 წელი. მარტო ისაა საცოდაობა, რომ ეს ბიჭები, რომლებიც იბრძოდნენ აფხაზეთში და სამაჩაბლოში, იმის მაგივრად, რომ ეს დააფასოს სახელმწიფომ, ეს ძვირფასი ბიჭები დღეს ციხეში არიან გამოკეტილნი.“
ლაშა ჩხარტიშვილი „კონსერვატიული პარტია“: „მიხეილ სააკაშვილი გამოირჩევა ავანტიურისტული ბუნებით და საკუთარი პოლიტიკური მიზნებისათვის არ ერიდება დანაშაულებრივ ქმედებებს, მათ შორის - ისეთ დანაშაულებს ჩადენას, როგორითაც აზარალებს არა მხოლოდ ცალკეულ ადამიანებს ან მათ ერთობლიობას, არამედ მთლიანად სახელმწიფოსაც. მუხროვანის საქმე არის კლასიკური მაგალითი, როგორ გაწირა მიხეილ სააკაშვილმა ქართული ჯარი და მისი მრავალი ღირსეული წარმომადგენელი კონკრეტული ლოკალური პოლიტიკური ამოცანის შესრულებისათვის. ეს ამოცანა მიზნად ისახავდა იმ პერიოდში საზოგადოების მასობრივი პროტესტის დისკრედიტაციას და ამასთანავე ჯარიდან, შეიარაღებული ძალებიდან და სხვა ძალოვანი სტრუქტურებიდან ადამიანების მოშორებას. ფილმაც კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ დაკავებული ადამიანების აბსოლუტური უმრავლესობა 29-დან თითოეული ადამიანი არის უკანონო პატიმარი და შეეწირა სააკაშვილის სპექტაკლი. ეს სპექტაკლი საჭირო იყო საზოგადოების ყურადღების გადასატანად იმ უმძმესი მდგომარეობიდან, რომელიც ქვეყანაში იყო შექმნილი“.
ნოდარ ეფრემიძე, სამხედრო ექსპერტი: „სააკაშვილი ცდილობდა, საზოგადოებისათვის დაეხატა ისეთი სურათი, თითქოს მას ებრძვიან სამხედრო მოსამსახურეები, თითქოს ქვეყანაში არიან დაქირავებული შპიონები და ამის გამო არის, რომ ეს ქვეყანა, როგორც სახელმწიფო, ვერ შედგა. თუ გახსოვთ, შემდგომ ამ მუხროვანის მოვლენებთან მიბმული იყო ტელეკომპანია „იმედის“ ე. წ. მოდელირებული „ქრონიკა“. ეს ერთი ციკლია, ერთი ჯაჭვის ლოგიკური გაგრძელება. რაც შეეხება მუხროვანის ბოლო მოვლენებს, მისი გაანალიზებისას, კარგი იქნება, თუკი საფუძვლად ავიღებთ მუხროვანის 2001 წლის მოვლენებს, რადგან მაშინ ოთანაძე და კრიალაშვილი ნამდვილად მონაწილეობდნენ დაუმორჩილოებლობაში. მაშინ მათ წმინდა სოციალური მოთხოვნები წამოაყენეს: სამხედრო მოსამსახურებს 14 თვე არ ჰქონდათ ხელფასი მიღებული. მეტსაც გეტყვით - სამხედრო მოსამსახურეები სისხლსაც კი აბარებდნენ, რათა ოჯახში სარჩო შეეტანათ და ამან განაპირობა მაშინდელი სოციალური მოთხოვნები. შემდეგ საზოგადოება რომ ადვილად დაერწმუნებინათ, ეს ორი ადამიანი მიაბეს 2009 წლის 5 მაისის მოვლენებს, რათა საზოგადოებას ადვილად დაეჯერებინა, რომ ოთანაძეს და კრიალაშვილს მეორედაც შეეძლოთ გამოეხატათ დაუმორჩილებლობა. ეს იყო სააკაშვილი მთელი ფოკუსი. ოთანაძეს და კრიალაშვილს არანაირი შეხება არ ჰქონდათ მუხროვანის მოვლენებთან. ამ ამბოხების სპექტაკლით შეეცადნენ, გადაეფარათ ქვეყანაში არსებული ფონი. იმ დროს საქართველო გუგუნებდა და ითხოდა სააკაშვილის გადადგომას“.
დამსწრე საზოგადოებამ ფილმის მნიშნელობაზეც ისაუბრა. როგორც ლაშა ჩხარტიშვილი აღნიშნავს, ფილმი განსაკუთრებით მნიშნელოვანია იმ ადამიანებისათვის, რომლებიც თბილისში არ ცხოვრობენ, მაგრამ მათთვის მგავსი ინფორმაცია საერთოდ არ არის ხელმისაწვდომი.
„ჩვენ ხშირად გვესმის ხოლმე რუსეთის მეშვეობით განხორცილებულ ქმედებებთან დაკავშირებით. თუმცა, ეს ბრალდება როგორც წესი ქრება ხოლმე. ეს ამ ფილმშიც ვნახეთ - ბრალდება, თითქოს მათ ჰქონდათ ურთიერთობა ოკუპანტებთან, მერე საერთოდ გაქრა. სასამართლოს ამის შესახებ არც უმსჯელია. ეს არის მუდმივი საკმაზი იმისათვის, რომ მოქალაქეებს გაუქრონ უკანონო პატიმრებისადმი სოლიდარობა და თანაგრძნობა“.
თავად ფილმის ავტორი, გიორგი ჯანელიძე ფილმის მნიშვნელობაზე საუბრისას აღნიშნავს, რომ სიმართლის ერთი - სახელისუფლებო მხარის პოზიცია საზოგადოებისთვის ცნობილი იყო. ეს ფილმი კი მეორე მხარის - პატიმრების, ყოფილი სამხედრო მოსამხასურეების და მათი ადვოკატების თვალით დანახულ სიმართლეს აჩვენებს. „ჩვენ ორივე მხარე ვაჩვენეთ, განსჯა და შეფასება მაყურებლისთვის მიგვინდია“, - აღნიშნავს ჯანელიძე.
ფილმს პატიმრების ნათესავები, ჟურნალისტები, სამხედრო ექსპერტები, ოპოზიციური პარტიებისა და არასამთავრო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
21 მაისს „მუხროვანის ამბოხის“ ე.წ. ორგანიზატორთა დასაკავებლად ჩატარებული სისხლიანი სპეც-ოპერაციიდან 2 წელი სრულდება. დაკავებულ 18 სამხედრო მოსამსახურეს 3-დან 29 წლამდე პატიმრობა აქვს მისჯილი.

Mukhrovani “Mutiny” – Saakashvili Staged Performance
On May 20, the video studio of the Human Rights Center HRIDC.TV screened a new documentary “Operation - “Mutiny” at the Tbilisi Cinema House. The film is about the “mutiny” in the Mukhrovani Military Base in 2009.
The documentary film highlights those violations which were observed from the very beginning of the so-called Mukhrovani Mutiny till the end of the court hearing. The lawyers of the convicted for the “Mutiny” speak about the circumstances when military servants were arrested. The film uncovers absurdly formulated accusations - like “attempt to store the weapon,” “organizing make up of a “mutiny” and even – “assistance to himself in organizing the mutiny”. The detention of an 8-month-old child was also mentioned in the documentary; having heard it the audience bitterly smiled.
Working on the film “Operation – “Mutiny”, the film director Giorgi Janelidze managed to video-interview only the defendant side. Governmental officials refused him to comment on the fact. The author tried to maintain the balance by using the archive materials of various media sources.
“The Committee of Defense and Security of the Parliament of Georgia completely ignored our letter. The City Court refused to allow us to video-interview even the speaker-judge,” film-director Giorgi Janelidze said.
After screening the film, the spectators expressed their opinions about the film and about famous incident in the Mukhrovani military base.
Galiana Oziashvili, Movement “Veterans for Vetarns”: “I radically disagree with the formulation of applications submitted to the Strasbourg Court; for example, “Otanadze VS Georgia.” The applications shall not be submitted against Georgia! They should appeal against the government of Georgia, those deserters, who should not be equaled with Georgia at all.”
Eter Grigalashvili, mother of the convicted Beka Grigalashvili: “My son is in prison for resistance and attempt to store weapon. None of the prosecutors, lawyers and nobody at all could explain what “the attempt to store weapon” meant. My son asked the judge – “what does the attempt to store weapon” mean?” and the judge suggested him to ask the question to the prosecutor. The prosecutor replied him with irony: “I will explain to you when you are released from prison.” Beka was sentenced to 15-year-imprisonment. The worst thing is that instead properly praising these boys, who fought in Abkhazia and Samachablo, are imprisoned today.
Lasha Chkhartishvili, Conservative Party: “Mikheil Saakashvili is adventurist person and does not avoid committing crimes to achieve his political goals; among them he can commit crime that can damage individual person, group of people or even the entire country. The Mukhrovani case is a classic example how Mikheil Saakashvili sacrificed the Georgian army and its many honorable servants to the implementation of his concrete local political goal. He wanted to discredit the ongoing mass protest demonstrations of the society and to get rid of certain people from the army, armed forces and other law enforcement institutions. The film confirmed that all 29 people, who were convicted, were arbitrarily detained and were sacrificed to Saakashvili’s performance. This performance was necessary to divert the public attention from the extremely hard situation in the country.”
Nodar Epremidze, military expert: “Saakashvili tried to show to the society as if military servants were fighting against him, as if there were spies in our country and the country failed to become a state because of those people. You should remember that soon after the Mukhrovani incident, the TV-Company Imedi released the so-called simulated chronicle. It was one chain-process, logic continuation of the situation. As for the recent events in Mukhrovani base, when analyzing them, we should also recall the incidents of 2001 when Otanadze and Krialashvili really participated in the disobedience. They had social requirements then: the soldiers had not received salaries for 14 months; moreover, the military servants even became blood donors to keep their families and their requests came from their hard social conditions. Later, in order to better convince the society, the government blamed those two people into the incidents that occurred on May 6, in 2009; so the society could easily believe that Otanadze and Krialashvili could disobey the orders again. It was Saakashvili’s trick. Otanadze and Krialashvili had nothing to do with the incident in Mukhrovani. With the performance, they tried to divert the attention from that time alarming situation in the country. Entire Georgian population was requesting resignation of Saakashvili.”
The audience underlined the importance of the movie. Lasha Chkhartishvili said, the film is particularly important for those people, who do not live in Tbilisi and unbiased information is not available for them.
“We often hear accusations about Russian involvement in similar incidents. However, as a rule, these accusations soon disappear. In this particular film we saw that government spoke about cooperation between military servants and occupants, but later those accusations disappeared. The court did not discuss this accusation at all. It is good method to mitigate the solidarity and sympathy of the society towards arbitrarily detained people.”
When speaking about the importance of the film, Giorgi Janelidze said the position of the government of Georgia was clear to the society. The film demonstrates the position of the prisoners, former military servants and their lawyers. “We showed the positions of both sides; and the audience shall judge and evaluate them now,” said Janelidze.
The relatives of the prisoners, journalists, military experts, members of the opposition political parties and non-governmental organizations attended the film presentation.
May 21 is the two-year anniversary from the bloody special operation for the detention of the so-called organizers of the Mukhrovani “mutiny”. 18 military servants were sent to prison from 3 to 29 years terms.