შსს-ს მტკიცებით, ირაკლი ოქრუაშვილი ცხინვალიდან შემოსვლას აპირებდა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, კონტრდაზვერვის დეპარტამენტმა ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფი დააკავა, რომლის რამდენიმე წევრიც დაკავშირებულია „ქართულ პარტიასთან“.
როგორც 23 ივნისს შსს-ში ორგანიზებულ პრესკონფერენციაზე დეტექტივმა გიორგი ბუხრაშვილმა განაცხადა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახური ავრცელებს ოპერატიულ  ვიდეომასალას - ინფორმაციას იმ გეგმების შესახებ, რომელიც დაკავებული ჯგუფის წევრებს მაისის ბოლოსთვის უნდა განეხორციელებინათ. დაკავებულ პირებს ბრალად ედებათ სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაული, რაც გულისხმობს უკანონო შეიარაღებული ფორმირების შექმნას.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცნობით, გაიშიფრა სქემა, რომლის მიხედვითაც უნდა მომხდარიყო პარიზში მყოფი „ქართული პარტიის“ ლიდერის, ირაკლი ოქრუაშვილის საქართველოში შემოსვლა ცხინვალიდან. ამ სქემაში ფიგურირებენ ირაკლი ოქრუაშვილი, ოქრუაშვილის პირადი დაცვის წევრი გიორგი გაბროშვილი, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპეცდანიშნულის რაზმის ყოფილი უფროსი თამაზ ბეგიაშვილი, ასევე შიდა ქართლის სატყეო სამსახურის ყოფილი უფროსი მალხაზ კაკაშვილი. ბეგიაშვილი და კაკაშვილი მიმალვაში არიან.
დაკავებულები არიან თავდაცვის სამინისტროს ყოფილი თანამშრომელი ბონდო კაკაშვილი, შიდა ქართლის ყოფილი გუბერნატორის - მიხეილ ქარელის დაცვის ყოფილი წევრი ზაზა ბეთლემიძე, მიხეილ ქარელის დაცვის ყოფილი უფროსი ხვიჩა მაჭარაშვილი, სამხედრო პოლიციის ყოფილი უფროსი დავით ჯარმელიშვილი, მიმალვაში იმყოფება მიხეილ ქარელის დაცვის ყოფილი წევრი გაბრიელ პავლიაშვილი, მიმალვაში იმყოფებიან ასევე, თავდაცვის სამინისტროს გენერალური ინსპექციის ყოფილი უფროსი იოსებ გიგუაშვილი, შიდა ქართლის სამხედრო პოლიციის ყოფილი უფროსი ხვიჩა საბაშვილი.
ასევე დაკავებულები არიან თავდაცვის სამინისტროს ყოფილი თანამშრომელი შალვა საბაშვილი, თავდაცვის მინისტრის აპარატის ყოფილი უფროსი, „ქართული პარტიის“ რეგიონალური კოორდინატორი ლევან ტერაშვილი, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყოფილი თანამშრომელი კახა ტერაშვილი, თავდაცვის სამინისტროს ყოფილი თანამშრომელი გიორგი საათაშვილი.
შსს-ს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის მიერ დაკავებულები მალხაზ კაკაშვილი, თამაზ ბეგიაშვილი და ხვიჩა საბაშვილი აპრილის ბოლოს, ვლადიკავკაზში ირაკლი ოქრუაშვილს შეხვდნენ. ამის შესახებ შსს-ს მიერ გავრცელებულ აღიარებით ჩვენებაში თავდაცვის სამინისტროს ყოფილი თანამშრომელი გიორგი საათაშვილი აცხადებს.
„როგორც ჩემთვის ცნობილი გახდა, მალხაზ კაკაშვილის თქმით, აპრილის თვის ბოლოს, თვითონ და თამაზ ბეგიაშვილი გადავიდნენ სოფელ ზემო არცევში, სადაც დახვდათ ყოფილი სამხარეო პოლიციის უფროსი ხვიჩა საბაშვილი, რის მერეც, ორ რუს ოფიცერთან, სამხედრო ფორმაში ჩაცმულები ავტომანქანა „ვილისით“, რომლებიც „ფსბ“-ს მოწმობით სარგებლობდნენ, გადაიყვანა ორჯონიკიძეში", _ აცხადებს საათაშვილი შსს-ს მიერ გავრცელებულ ოპერატიულ ვიდეომასალაში.
მისივე თქმით, აღნიშნული სამი პიროვნება ვლადიკავკაზში, ერთ-ერთ შენობაში შეხვდნენ ირაკლი ოქრუაშვილს. საათაშვილის თქმით, ოქრუაშვილს თან ახლდა ერთი ქართველი და სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული ორი რუსი.
საათაშვილის ინფორმაციით, ოქრუაშვილმა მათ დაავალა ადმინისტრაციულ საზღვრებზე განლაგებული ქართული პოლიციის საგუშაგოების კოორდინატების დადგენა. საათაშვილის თქმით, კაკაშვილმა, თამაზ ბეგიაშვილმა და ყოფილი ფინანსური პოლიციის თანამშრომელმა, დათო ჯარმელიშვილმა საგუშაგოების კოორდინატები ოქრუაშვილს გადასცეს.
„კაკაშვილის თქმით, ირაკლი ოქრუაშვილი აპირებდა 200 რუსი სპეცრაზმელის თანხლებით შემოსვლას, სადაც დახვდებოდა 20-მდე შეიარაღებული ქართული ჯგუფი, რის შემდეგ მათ საგუშაგოების განიარაღება უნდა განეხორციელებინათ. ერთ-ერთ საგუშაგოზე დაგეგმილი იყო შესვლა „ზილის“ მარკის ავტომანქანით. ამის შემდეგ, კაკაშვილის თქმით, აპირებდნენ გორში მდებარე სპეცრაზმის შენობაზე და შიდა ქართლის სამხარეო სამმართველოზე თავდასხმას“, - აცხადებს საათაშვილი.
საათაშვილის აღიარებით, 22 აპრილს მას ტელეფონით დაუკავშირდა კახა ტერაშვილი და უზნაძის 113-ში განთავსებულ „ქართული პარტიის“ ოფისში მისვლა სთხოვა. საათაშვილის თქმით, 22 აპრილს ის მივიდა „ქართული პარტიის“ ოფისში, სადაც კახა ტერაშვილის ძმას, ლევან ტერაშვილს შეხვდა.
„მან მკითხა - მქონდა თუ არა მართვის მოწმობა და შევძლებდი თუ არა "ზილის" მართვას. მე დავთანხმდი ამაზე. ამის შემდეგ მან „ზილის“ საფასური გადმომცა, რომლითაც „ზილი“ უნდა მეყიდა“, - აცხადებს საათაშვილი.
მისივე თქმით, აღნიშნულ „ზილში“ ჩასვამდენ იმ სპეცრაზმელთა ნაწილს, რომლებთან ერთადაც საქართველოში ირაკლი ოქრუაშვილი უნდა შემოსულიყო. „ზილში“ ჩასვამდნენ სპეცრაზმელთა გარკვეულ ნაწილს და მიიყვანდნენ ქართულ საგუშაგომდე მალულად. „ზილი“ წავიყვანე სოფელ ჯარიაშენში, სადაც დამხვდა კახა ტერაშვილი. „ზილი“ სოფლის ერთ-ერთ ეზოში დავაყენეთ, რის შემდეგაც დავბინავდით მიტოვებულ ბინაში“, - აცხადებს საათაშვილი შსს-ს ოპერატიული ვიდეომასალაში.
მისივე თქმით, 22 აპრილის ღამეს, მათთან მივიდნენ მალხაზ კაკაშვილი, შიდა ქართლის ყოფილი გუბერნატორის, მიხეილ ქარელის დაცვის წევრები, ხვიჩა მაჭარაშვილი და გია პავლიაშვილი. მათ კიდევ ორი პირი ახლდათ.
შსს-მ გაავრცელა სატელეფონო საუბრებიც. მათგან ერთ-ერთია თავდაცვის ყოფილი მინისტრის ირაკლი ოქრუაშვილისა და მალხაზ კაკაშვილის სატელეფონო საუბრის ჩანაწერიც, რომლის შინაარსიც ასეთია:
ოქრუაშვილი - გაუმარჯოს, დალაგდით?
კაკაშვილი - კი, კი
ოქრუაშვილი - დალაგდით, თუ ისე-რა?
კაკაშვილი - არა, არა ერთად ვართ, კარგად ვართ.
ოქრუაშვილი - ყველაფერი წესრიგშია?
კაკაშვილი - კი
ოქრუაშვილი - ხო, „ხარაშო“, კარგი, კარგად.
კაკაშვილი - კარგი, ნახვამდის, გელოდებით. . .
„ქართული პარტიის“ თავმჯდომარე, სოზარ სუბარი პარტიის აქტივისტების დაკავებას შსს-ს მიერ ვიდეომასალის გავრცელებამდე გამოეხმაურა.
როგორც სოზარ სუბარმა საგანგებო პრესკონფერენციაზე განაცხადა, 22 ივნისს გამთენიისას სამართალდამცველებმა დააკავეს პარტიის აღმოსავლეთ საქართველოს რეგიონული სამსახურის ხელმძღვანელი ლევან ტერაშვილი. მისი ინფორმაციით, ტერაშვილის საცხოვრებელ ბინაში, დაახლოებით 00:00 საათზე პოლიციის  20-მდე შეიარაღებული თანამშრომელი მივიდა, რომლებმაც ტერაშვილს და მის მეუღლეს, ნათია სრესელს გადაადგილება აუკრძალეს. ამის შემდეგ, მათ ბინაში სინათლე გამორთეს და ჩხრეკა დაიწყეს. მოგვიანებით სინათლე აანთეს, აბაზანაში შევიდნენ, საიდანაც ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი გამოიტანეს.
სოზარ სუბარის განცხადებით, როგორც ტერაშვილის მეუღლე განმარტავს, პოლიციელებმა სინათლე შეგნებულად გათიშეს, რათა აბაზანაში ცეცხლსასროლი იარაღი და ვაზნები შეეტანათ. ამის შემდეგ კი პოლიციელებმა ტერაშვილის სახლიდან წაიღეს სხვადასხვა ნივთები, კერძოდ - კომპიუტერი, ნოუთბუკი და საფულე. პარტიის თავმჯდომარემ იქვე აღნიშნა, რომ ამ დროისთვის სახლში იმყოფებოდა ტერაშვილის ორი მცირეწლოვანი ბავშვი.
მისივე ინფორმაციით, დღესვე გაჩხრიკეს ლევან ტერაშვილის მეგობრის, დავით შიუკაშვილის საცხოვრებელი ბინა, გორის რაიონის სოფელ ჯარიაშენში, სადაც სამართალდამცველებმა ასევე ჩადეს ცეცხლსასროლი იარაღი.
„აღსანიშნავია, რომ თავად დავით შიუკაშვილი სარეზერვო სამსახურშია გაწვეული და სენაკში იმყოფება“, - აღნიშნა სუბარმა.
მისი თქმით, ამ ამბებს წინ უძღვოდა ლევან ტერაშვილის ძმის კახაბერ ტერაშვილის დაკავება, რომელიც „ქართული პარტიის“ ორ აქტივისტთან ერთად, 21 ივნისს დააპატიმრეს და მოდულის შენობაში გადაიყვანეს, სადაც განუცხადეს, რომ დაკავებულია ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვისთვის.
სოზარ სუბარის შეფასებით, ხელისუფლებამ რეპრესიების ახალი ტალღა დაიწყო და ეს არ არის „ქართული პარტიის“ წინააღმდეგ მიმდინარე ტერორისა და ძალადობის ცალკეული გამოვლინებები. მისივე მტკიცებით, ეს კამპანია ჯერ კიდევ გასულ თვეში, პარტიის მხარდამჭერების მასობრივი დაკავებებით დაიწყო, რომლებსაც სამართალდამცველები აბუჩად იგდებდნენ, დასცინოდნენ მათ პოლიტიკურ მრწამსს და სასტიკად აწამებდნენ.
სოზარ სუბარმა ამის მაგალითად მოიყვანა პარტიის რამდენიმე აქტივისტის დაკავების ფაქტი, კერძოდ, 21 მაისს, რუსთავის პოლიციის თანამშრომლებმა დააკავეს რუსთავის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარის მოადგილე გოჩა კაკოიშვილი, 22 მაისს – პარტიის გორის რაიონული ორგანიზაციის საინიციატივო ჯგუფის წევრი დავით ჯარმელაშვილი. ამავე დღეს დააკავეს გორის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე კახაბერ ერგემლიძე. ყვარელში დააკავეს ყვარლის რაიონული ორგანიზაციის წევრები ზურაბ ასაბაშვილი და ზურაბ იორდანაშვილი. დაკავებულია ასევე ქობულეთის რაიონული ორგანიზაციის აქტივისტი ხვიჩა გამარჯობაძე და სიღნაღის ახალგაზრდული ორგანიზაციის წევრი მიხეილ მათეშვილი.
„გარდა ამისა, გორის რაიონში დევნას განიცდიან „ქართული პარტიის“ წევრები და მხარდამჭერები, კერძოდ - ციცინო სინაურიძე, ლევან კლდიაშვილი და როლანდ კლდიაშვილი. აღსანიშნავია, რომ ამ უკანასკნელს, მიუხედავად იმისა, რომ 70 წლისაა, 26 მაისის საპროტესტო აქციის დარბევის დროს, სამართალდამცველები სასტიკად გაუსწორდნენ და ნეკნები ჩაუმტვრიეს. ამჯერად პოლიცია სახლში აკითხავს და მის დაშინებას ცდილობს“, - აღნიშნა სოზარ სუბარმა.

Irakli Okruashvili Was Going to Enter Georgia through Tskhinvali, according to MIA
According to the Ministry of Foreign Affairs (MIA) of Georgia, the Counter-Intelligence Department detained a criminal group several members of which are related to Georgian Party.
As the detective Giorgi Bukhrashvili stated at the press conference organized by the MIA on June 23rd, the Press Service of MIA disseminates the operative video material – information on the plans that the members of the detained group were going to carry out for the end of May. The detained individuals are charged with the crime envisaged by the article 223 of the Criminal Code of Georgia the formation of illegal armed group.
According to the MIA, the scheme according to which Irakli Okruashvili the leader of Georgian Party who found political asylum in Paris was going to enter Georgia through Tskhinvali is clear. Irakli Okruashvili, Giorgi Gabroshvili, Okruashvili’s guard, former head of Special Forces of MIA and the former head of Shida Kartli Forest Service Malkhaz Kakashvili are noted to be involved in this sceme. Begiashvili and Kakashvili are among wanted.
Following individuals have been detained: Bondo Kakashvili, former employee of the Defense Ministry, former guard of former Governor of Shida Kartli Mikheil Kareli, former head of the guards of Mikheil Kareli Khvicha Macharashvili, former head of military police Davit Jarmelishvili. The following individuals are wanted: former guard of Mikheil Kareli Gabriel Pavliashvili, former head of General Inspection of Defense Ministry Ioseb Giguashvili, former head of Shida Kartli regional police Khvicha Sabashvili.
The former employee of the Defense Ministry Shalva Sabashvili, former head of the Office of Defense Ministry, regional coordinator of Georgian Party Levan Terashvili, former employee of MIA Kakha Terashvili, former employee of Defense Ministry Giorgi Saatashvili are also detained.
The detainees Malkhaz Kakashvili, Tamaz Begiashvili and Khvicha Sabashvili met with Irakli Okruashvili at the end of April in Vladikavkaz, states the former employee of the Defense Ministry Giorgi Saatashvili in a testimony given to MIA.
“As I found out, According to Malkhaz Kakashvili, at the end of the month of April, he and Tamaz Begiashvili moved to the village Zemo Artsevi where they met with the former head of regional police Khvicha Sabashvili. Later, with two Russian officers, dressed in military uniform they were transferred to Orjonikidze by car,” – states the operative video material of MIA disseminated by Saatashvili.
According to him, these three individuals met with Irakli Okruashvili in Vladikavkaz, in one of the buildings. According to Saatashvili, Okruashvili was accompanied by one Georgian and one Russian dressed in civil uniform.
According to Saatashvili, Okruashvili commissioned them to ascertain coordination data of Georgian police posts located in administrative borders of Georgia. According to Saatashvili, Kakashvili, Tamaz Begiashvili and the official of former finance police Dato Jarmelishvili transferred the coordination data of police posts to Okruashvili.
“According to Kakashvili, Irakli Okruashvili was going to enter Georgia with 200 members of Russian Special Forces through Tskhinvali where he would be met by approximately 20 armed Georgians and then they would disarm the police posts. It was planned to enter one of the posts by Zili car. Then according to Kakashvili, they were going to attack the building of Special Forces in Gori and the regional agency of Shida Kartli,” – states Saatashvili.
According to Saatashvili, on April 22nd, Kakha Terashvili called him and asked him to come to the office of Georgian Party located at Uznadze #113. According to Saatashvili, on April 22nd, he went to the office of Georgian Party where he met Kakha Terashvili’s brother Levan Terashvili.
“He asked me – whether I had a driver’s license and whether I could drive the Zili car. I agreed to do it. Then he gave me the money to buy the Zili car,” – states Saatashvili.
According to him, some the Special Forces who were going to come with Irakli Okruashvili were going to be located in this car. They were going to be brought to Georgian police post secretly. I brought the car to the village Jariasheni where I met Kakha Terashvili. I placed it in one of the yards of the village and then we moved to the abandoned apartment,” – states Saatashvili in the video material of MIA.
According to him, at the night of April 22nd, Malkhaz Kakashvili and the guards of Mikheil Kareli Khvicha Macharashvili and Gia Pavliashvili visited them with two more people.
MIA disseminated the telephone conversation. One of the conversations reads as it follows:
Okruashvili – Hey, are you settled?
Kakashvili – Yes, yes.
Okruashvili – Are you really settled?
Kakashvili – We are together. We are good.
Okruashvili – Is everything ok?
Kakashvili – Yes
Okruashvili – Ok, good. Bye.
Kakashvili – Ok, goodbye… Looking forward…
The head of the Georgian Party Sozar Subari responded to the arrest of activists of the party before the dissemination of MIA video material.
As Sozar Subari stated at the special press conference, on June 22nd in the morning the law-enforcement officials detained the head of the regional service of Eastern Georgia Levan Terashvili. According to him, in the house of Terashvili, at about 00:00 approximately 20 armed officials came and prohibited Terashvili and his wife Natia Sreseli to move. Then, they turned off the light in their apartment and started search. Then they put the light back on, went in the bathroom and took out the gun.
According to Sozar Subari, as Terashvili’s spouse explains the policemen turned off the light on purpose to bring the gun and bullets in the bathroom. Then the policemen took out different items from Terashvili’s house, namely – computer, notebook and a wallet. The head of the party noted that two little children of Terashvili were there at that time.
According to him, on the same day they searched the house of Levan Terashvili’s friend Davit Shiukashvili in the village Jariasheni of Gori region where the law-enforcement also planted gun.
“It should be noted that Davit Shiukashvili is summoned to the reserve service and is in Senaki,” – noted Subari.
According to him, the arrest of Levan Terashvili’s brother Kakhaber Terashvili preceded this news. Kakhaber Terashvili was detained on June 21st with two other activists and then transferred to the building of MIA where they told him that he is detained for illegal possession of guns.
According to Sozar Subari’s assessment, the campaign of mass repressions against the Georgian Party started in the past month when the law-enforcement officials started mocking and making fun of the party supporters and tortured them.
Sozar Subari gave an example of detention of several activists of the party, namely, on May 21st, Rustavi police officials detained the deputy head of Rustavi Regional organization Gocha Kakoishvili, on May 22nd – the member of Gori Regional Organization initiative group Davit Jarmelashvili. On the same day, the head of Gori regional organization Kakhaber Ergemlidze was detained. The members of Kvareli regional organization Zurab Asabashvili and Zurab Iordanashvili were detained in kvareli. The activist of Kobuleti regional organization Khvicha Gamarjobadze and the member of Sighnaghi Youth Organization Mikheil Mateshvili were also detained.
“Besides, the members and supporters of Georgian Party are under persecution in Gori region, namely – Tsitsino Sinauridze, Levan Kldiashvili and Roland Kldiashvili. It should be noted that the latter individual, who is 70 years old was severely beaten by the law-enforcement on May 26th disruption and broke his ribs. Now the police visits his home and tries to intimidate him,” – noted Sozar Subari.