მეგის ქარდავას სასამართლოზე სერგო თეთრაძის მეუღლე დაიკითხა
სამხედრო პოლიციის ყოფილი უფროსის, მეგის ქარდავასა და მასთან ერთად ბრალდებულების საქმეზე დაზარალებულები,  - გარდაცვლილი ოფიცრის, სერგო თეთრაძის მეუღლე  და ოფიცერი დავით ლონდარიძე დაკითხნენ. სერგო თეთრაძე და დავით ლონდარიძე 2011 წლის სექტემბერში დააკავეს და ბრალი ჯაშუშობაში წაუყენეს. გამოძიების მასალების მიხედვით,  შსს-ს მაღალჩინოსნები მათგან აღიარებით ჩვენებას ითხოვდნენ.
სერგო თეთრაძის მეუღლემ, ნანა თეთრაძემ სასამართლოზე განაცხადა, რომ  2011 წლის 17 სექტემბერს  დილის 6 საათისთვის მათთან სახლში მოვიდა 6 უცნობი პირი, რომელმაც სახლის ჩხრეკა დაიწყო. მოწმის განცხადებით, მათ არც ჩხრეკის ორდერი წარუდგენიათ და არც მოწმე დაუსწრიათ.
„ჩხრეკა დაახლოებით 2 საათი. გაგრძელდა. მაგიდაზე დაალაგეს გეოგრაფიული რუკები, ფარგალი, ჩემი მეუღლის დოკუმენტები, პასპორტი, მობილური ტელეფონი. მე მთხოვეს ცელოფნები, რათა ნივთები ჩაელაგებინათ. სწორედ ამ დროს თვალი მოვკარი წითელი ფერის მეხსიერების ბარათს. მე და სერგომ ვუთხარით, რომ ეს ნივთი ჩვენი არ იყო. გვიპასუხეს რომ ყველაფერს გაარკვევდნენ. ის „ფლეშკაც“ დანარჩენ ნივთებთან ერთად ჩადეს ცელოფნებში.  ამასობაში ეზოში შემოვიდა სამხედრო ფორმიანი პირი.  მოკიდა ჩემ მეუღლეს ხელი და უთხრა უნდა წავიდეთო. სად მიგყავთთქო ვკითხე.  მიპასუხა რომ დამირეკავდნენ და გამაგებინებდნენ.“ - ამბობს ნანა თეთრაძე.
ნანა თეთრაძის თქმით, დაახლოებით საათნახევარში მათთან 20 კაციანი ჯგუფი მოვიდა, რომელმაც ხელმეორედ სახლის და სარდაფის ჩხრეკა დაიწყო. დაზარალებულის თქმით, იგი  ცდილობდა მათთვის თვალი არ მოეშორებინა, თუმცა კი არ იცოდა, რას ეძებდნენ.
„ბოლოს წასვლა რომ დააპირეს, ერთ-ერთს ვკითხე, სად არის ჩემი მეუღლე-მეთქი. უფროსებს ჰყავთ დაკითხვაზეო, მიპასუხა. ვინ უფროსებს-მეთქი და ამაზე ზუსტად მახსოვს, ასე მიპასუხა: „ბაჩო ახალაიას და მეგის ქარდავას“.  ეს ჩემმა მეზობლებმაც გაიგონეს და დაადასტურებენ.“ - აცხადებს ნანა თეთრაძე.
დაზარალებულის თქმით, იმ დღეს მისი მეუღლე სახლში არ დაბრუნებულა, ტელეფონიც გამორთული ჰქონდა. საღამოს დაუკავშირდნენ ადვოკატ თამარ იასეიშვილს, რომელსაც სერგოს მოძებნა სთხოვეს. ადვოკატმა მხოლოდ დილით, 18 სექტემბერს შეძლო ოფიცერ თეთრაძის პოვნა, - იგი წინასწარი დაკავების იზოლატორში იმყოფებოდა.
„ადვოკატმა მითხრა, რომ ჩემი მეუღლე ძალიან ცუდად გრძნობდა თავს, ჰქონდა უამრავი ჩალურჯება სახეზე,  ცხვირი მოტეხილს გავდა, ლაპარაკობდა ხმადაბლა, ეშინოდა, ჩვენ არაფერი მოგვსვლოდა და სთხოვა, მისი მოხუცებული დედისთვის არ გვეთქვა მომხდარი.  როგორც სერგომ იასეიშვილს უთხრა, იგი ამ დრომდე თავდაცვის სამინისტროს შენობაში იმყოფებოდა, სადაც თავზე ჩამოაცვეს ცელოფანი და სცემდნენ. როგორც ადვოკატმა მითხრა, ჩემს მეუღლეს იქ მყოფთაგან ბაჩანა ახალაია და მეგის ქარდავა უცვნია.
მეორე დღეს 19 სექტემბერს ჩაინიშნა სასამართლო სხდომა, სადაც წავედით მე, ჩემი შვილი და მეზობლები. მიუხედავად იმისა, რომ დარბაზში ვერ შევედით ერთ მონაკვეთში მე მოვახერხე ღია კარიდან დამენახა ჩემი მეუღლე და გავსაუბრებოდი. ის მართლაც საშინლად გამოიყურებოდა, მთელი სახე ჩაშავებული ჰქონდა და როდესაც ადვოკატმა ითხოვა, რომ წინა რიგში გადმოსულიყო ჩემი მეუღლე, დავინახე, როგორ ძალიან გაუჭირდა გადაადგილება. დავრწმუნდი, რომ სასტიკად ნაცემი იყო.“ - ამბობს ნანა თეთრაძე.
იმ სასამართლო პროცესის შემდეგ ნანა თეთრაძეს მეუღლე აღარ უნახავს. მისი თქმით, 24 სექტემბერს დაურეკა მულმა, რომელმაც სერგოს გარდაცვალება შეატყობინა. როგორც დაზარალებული აცხადებს, ექსპერტიზამ დაადგინა რომ ოფიცერი თეთრაძე 23 სექტემბერს 11 საათისთვის იყო გარდაცვლილი.  მისივე თქმით, მის მეუღლეს არ ეცვა ის ტანსაცმელი, რითიც სახლიდან გავიდა და სახეზე ესვა გრიმის სქელი ფენა, რითიც სავარაუდოდ ჩაშავებული სახე უნდა დამალულიყო. ნანა თეთრაძის განცხადებით, მან თავად დაათვალიერა მეუღლე და ნახა, რომ  ტანზე გარდაცვლის უამრავი ნაჩხვლეტები, სილურჯეები, დენით წამების ნიშნები, თავის ქალაზე ტრამვა და მარჯვენა წარბთან ღია ჭრილობა ჰქონდა.
ბრალდების მხარის კითხვაზე თეთრაძის მეუღლემ განმარტა, რომ სერგოს სახლიდან გასვლის დროს სხეულის არავითარი დაზიანება არ ჰქონდა და ამას მისი მეზობლებიც დაადასტურებენ.
დაცვის მხარემ ნანა თეთრაძეს მათი სახლიდან ამოღებული ტოპოგრაფიული რუკების და ფლეშკის შესახებ ჰკითხა, რაზეც დაზარალებულმა განაცხადა, რომ მისი დედა გეოგრაფიის მასწავლებელია და უამრავი რუკა ჰქონდათ სახლში, თუმცა ეს იყო სასკოლო რუკები და მათ ოჯახს ტოფოგრაფიული რუკები არ ჰქონიათ. წითელი ფლეშკა კი მათი არ იყო და საყურადღებოა, რომ მისმა მეუღლემ ფლეშკის გამოყენება საერთოდ არ იცოდა.
მეორე მოწმედ დაზარალებული დავით ლონდარიძე დაიკითხა, რომელმაც მეგის ქარდავას, ბაჩანა ახალაიას და სხვათა მიერ მისი წამების ფაქტებზე ისაუბრა. ოფიცერმა ლონდარიძე განაცხადა, რომ  2011 წლის 15 სექტემბერს ღამით იგი სამხედრო პოლიციაში დაიბარეს, სადაც მეგის ქარდავამ იგი ჯაშუშობაში დაადანაშაულა და ამის აღიარება მოითხოვა.
„თავიდან ქარდავამ მკითხა, შენს უჯრაში ნარკოტიკს რა უნდოდაო, მე გამიკვირდა, სიგარეტსაც კი არ ვეწევი, ღვინოს იშვიათად ვსვამ და ნარკოტიკი საერთოდ გასინჯულიც არ მაქვს, რაზე მელაპარაკებით-მეთქი. ამის თქმა იყო და თავში ჩამარტყა. რამდენინე ადამიანმა გამაკავა, რომ ქარდავასთვის ხელი არ შემებრუნებინა, ის კი მირტყამდა. ცემას რომ მორჩა, მერე მკითხა რატომ უღალატე სამშობლოსო. რას მეუბნებით, როდის ვუღალატე, „ენვერი 2“ დაიწყო-მეთქი,  ვკითხე. წინა წელს განხორციელებული „ჯაშუშების“ დაკავების ოპერაცია „ენვერი“ ვიგულისხმე, თუმცა ვერ მიხვდნენ რა ვთქვი და ისევ გინება და ცემა დამიწყეს.  პერიოდულად გავყავდი გვერდით ოთახში, რომელსაც კედლებზე რბილი ქსოვილი ჰქონდა აკრული, რომ თავი არ მიმერტყა. იქ მცემდნენ, მერე  შემომიყვანდენ ქარდავას კაბინეტში და მეუბნებოდნენ აღიარეო. მე ვუარობდი და კვლავ გამიყვანდნენ საცემრად. ასე განმეორდა რამდენიმეჯერ. ერთ მომენატში, როცა ძალა გამომეცალა და წავიქეცი მეგის ქარდავამ წიხლებით დამიწყო ცემა. ცოტა ხანში მოვიდნენ ბაჩო და დათა ახალაიები. მინისტრმა თქვა, ეს არის მოღალატეო?! შემდეგ იარაღის ლულა ჩამიდო პირში, აღიარე ჯაშუშობა თორე მოგკლავო. ამ დროს დათა ახალაიაც მეუბნებოდა „ხო იცი ჩემი ძმა რა გიჟია, მოგკლავს იცოდე და აღიარეო“. ჩემთვის აზრი აღარ ჰქონდა სიცოცხლეს და უკვე კვლავ არაფერი მითქვამს.“ - განაცხადა დაკითხვის დროს დავით ლონდარიძემ.
როგორც დაზარალებული აცხადებს, ამის შემდეგ მას მეგის ქარდავა დაემუქრა, რომ მასზე სექსუალური ძალადობას განახორციელებინებდა, რისიც ძალიან შეეშინდა და ნებისმიერი ჩვენების მიცემაზე დასთანხმდა. როგორც ლონდარიძე იხსენებს, გამომძიებელი მოიყვანეს და ჩვენების დაწერა მოსთხოვეს, თან კვლავ სექსუალური ძალადობით ემუქრებოდნენ. შემდეგ ლონდარიძის ტელეფონში ჩაწერილი ნომრებიდან 3 ადამიანი, შემთვევითი შერჩევის პრინციპით აარჩიეს, - გენერალი  ნაირაშვილი, ოფიცერი თეთრაძე და კიდევ ერთი, რომლის ვინაობასაც დაზარალებული ვეღარ იხსენებს. მეგის ქარდავამ ლონდარიძეს რომელიმესთვის ხელის დადება მოსთხოვა, თითქოსდა ისიც ჯაშუში იყო. როგორც დაზარალებული აცხადებს, მან ჯერ ლონდარიძეს გამოჰკითხა, რა ურთიერთობაში იმყოფებოდა მასთან, ბოლოს თეთრაძე აარჩია და მოსთხოვა, ეთქვა, რომ ინფორმაციას ოფიცერ თეთრაძეს აწვდიდა.
ლონდარიძის თქმით, მას ჯაშუშობა ჯარისდროინდელ მეგობარ, ალექსანდრე ტომაშუკთან კონტაქტის შემდეგ დააბრალეს. მისი განცხადებით, ბელარუსელი  ტომაშუკი მეუღლესთან ერთად საქართველოში ჩამოსვლას და დათვალიერებას გეგმავდა, როდესაც დაუკავშირდა ლონდარიძეს და უთხრა რომ მასი ნახვაც უნდოდა. დაზარალებულის განცხადებით, იგი  შეეცადა თავი აერიდებინა ტომაშუკის ნახვისთვის, რადგან სამხედრო პირებს უცხოელებთან ახლო ურთიერთობა აკრძალული ჰქონდათ და ნებისმიერი შემთხვევა უფროსობისთვის უნდა ეცნობებინათ. საბოლოოდ,  ტომაშუკისთვის უარის თქმა ვერ შეძლო და შეუთანხმდა, რომ მას 15 სექტემბერს ნახავდა, თუმცა, იმავე ღამით დაურეკეს და სამხედრო პოლიციაში გამოიძახეს, რის შემდეგაც, როგორც ლონდარიძე აცხადებს, ზემოაღნიშნული მოვლენები მოხდა.

Sergo Tetradze’s Widow Questioned at the Trial on Megis Kardava’s Case
Widow of the late officer Sergo Tetradze and officer Davit Londaridze were questioned at the trial on former head of Military Police Megis Kardava and people accused in the same case. Sergo Tetradze and Davit Londaridze were arrested and accused of espionage in September of 2011. According to investigation materials, MIA officers demanded them to make confession statements.
At the trial, Sergo Tetradze’s wife Nana Tetradze said that six strangers came at 6:00 am on September 17, 2011 and searched their house. The witness said they did not show any warrant and did not invite witnesses during the search.
“The search lasted 2 hours. They put geographical maps, compasses, documents, passport and cell phone of my husband on the table. They asked for bags to pack the things. At that moment I noticed a red memory stick. Sergo and I told them that the thing did not belong to us. They said they would clear up everything and put the stick together with other items in the bag. A military uniformed person entered the yard, caught my husband by hand and told to follow him. I asked him where he was going to take Sergo but he promised to call and inform us about everything,” Nana Tetradze said.
Nana Tetradze said 20-member group arrived at their house about one and half hour later, who again searched the house and cellar. The victim said she tried to watch them carefully but did not know what they were looking for.
“At the end when they were leaving I asked where my husband was and they said senior officials were interrogating him. I inquired who those senior officials were and I clearly remember they answered: “Bacho Akhalaia and Megis Kardava [are interrogating him].” My neighbours also heard it and can confirm it,” Nana Tetradze said.
The victim said that her husband did not return home that day; his cell phone was off. The family called lawyer Tamar Iaseishvili in the evening and asked to find Sergo. The lawyer could find him only next morning on September 18 – he was in pre-trial detention setting.
“The lawyer told me my husband felt very bad and had numerous bruises on the face; his nose seemed broken and spoke in a low voice being afraid about us and warned not to inform his old mother about his detention. Sergo told Iaseishvili that he was still in the office of Defence Ministry where he was harassed. The lawyer told me my husband had recognized Bachana Akhalaia and Megis Kardava among the people he met in the ministry.
The trial was scheduled next day, on September 19 which I attended together with my son and neighbours. Although we could not enter the hall, I managed to see and talk with my husband from the open door. He really looked horrible; his face was all in bruises and when the lawyer asked him to move forwarded, Sergo could hardly walk. I got sure he was ruthlessly beaten,” Nana Tetradze said.
Nana Tetradze did not see her husband alive since then. On September 24, her sister-in-law called her and informed about the death of her husband. The victim said the expertise had concluded that officer Tetradze died at about 11:00 on September 23. She added her husband did not have the same cloths on which he had when leaving home. Sergo Tetradze had a heavy make-up to cover bruises on the face. Nana Tetradze said she had personally searched his body and saw numerous punctures, bruises, torture marks, trauma on the skull and open wound on the right eyebrow.
Prosecutor asked question to the widow and she clarified that Sergo Tetradze did not have any injuries on the body when leaving home; the neighbours also confirmed this fact.
The defence side asked Nana Tetradze about maps and memory sticks withdrawn from their house and the victim said her mother teaches Geography at school and had a lot of maps at home; however they were school maps and not topographic ones. As for the red memory stick, it did not belong to them; moreover, her husband could not use the stick at all.
Second witness interrogated at the process was Davit Londaridze who spoke about his torture by Megis Kardava, Bachana Akhalaia and others. Officer Londaridze said he was summoned to military police at night on September 15, 2011. Megis Kardava blamed him in espionage and demanded to confess.
“Initially, Kardava asked why I had narcotics in my drawer. I got surprised because I do not even smoke and drink wine very rarely; I had never tried narcotics in my life and could not understand what he was talking about. In reply to my words he hit me in the head. Several people caught me not to respond to Kardava who continued beating me. Then he asked why I had betrayed my country. I got surprised what he meant and asked was “Enveri 2” starting. I meant the special operation “Enveri” against alleged spies on the previous year, however they did not understand what I said and continued insulting and beating me. They were periodically taking me to the next room where walls were covered with soft material and protected me from injuring head. They beat me there and then returned to Kardava’s working room, where I was demanded to confess. I kept refusing and they were beating me again. When I lost energy and fell down, Megis Kardava started kicking me. Soon Bacho and Data Akhalaias arrived. The minister asked whether I was The traitor and then he put gun-barrel into my mouth and demanded to confess espionage or threatened with death. Data Akhalaia told me: “You know my brother is crazy and he will definitely kill you.” My life had lost sense and I did not tell him anything,” Davit Londaridze said during interrogation.
The victim said that afterwards Megis Kardava threatened him with rape; Londaridze got very afraid and agreed to make any testimony they wished. Londaridze recalled that an investigator was brought to record statement; alongside that they kept threatening him with rape. Then they chose one of three people from his cell phone – General Nairashvili, Officer Tetradze and once more person whose name Londaridze could not recall. Megis Kardava demanded Londaridze to blame one of them in espionage. Initially Londaridze was questioned about the relation with those people and finally Kardava selected Tetradze and demanded him to say as if he was providing Officer Tetradze with information.
Londaridze said, he was blamed in espionage because of contact with Aleksandre Tomashuk, who was his mate in the army. Tomashuk from Belarus was going to arrive in Georgia together with his wife and contacted Londaridze and asked meeting. The victim said he tried to avoid meeting with him because military officers are prohibited to contact foreigners and had to inform senior officers about similar facts. Finally, he could not refuse Tomashuk and agreed to meet on September 15. However, on the same night Londaridze was called and summoned to military police.