თბილისის ”ადამიანის უფლებათა სახლი ” ოფიციალურად გაიხსნა
3 ივნისს,  თბილისის  ”ადამიანის  უფლებათა  სახლი” ოფიციალურად     გაიხსნა. ადამიანის უფლებათა სახლი, ექვს ადგილობრივ ორგანიზაციას:”კონსტიტუციის  42-ე  მუხლს”, ”ადამიანის  უფლებათა ცენტრს”,   ”მედია ინსტიტუტს”,”ადამიანის უფლებებისა და კონფლიქტების კვლევის ცენტრ- კავკასიას”, „კავშირ საფარს“ და „წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრს“ აერთიანებს.
ადამიანის  უფლებათა   სახლის  გამგეობის  თავმჯდომარის  ალეკო ცქიტიშვილის  განცხადებით, ადამიანის უფლებათა სახლი და მასში შემავალი ორგანიზაციები,  ადამიანის  უფლებების  დაცვის  კუთხით იმუშავებს და ბენეფიციარებს  უსასყიდლოდ  მოემსახურება.
გახსნის  ოფიციალურ  ცერემონიას  ესწრებოდა თბილისის ადამიანის უფლებათა  სახლის  გამგეობის  ყოფილი თავმჯდომარე, საქართველოს სახალხო დამცველი უჩა  ნანუაშვილიც:
„მერწმუნეთ, ჩემი ოცნება არასოდეს ყოფილა გავმხდარიყავი სახალხო დამცველი, მაგრამ ჩემი ოცნება ნამდვილად იყო, რომ თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი გახსნილიყო. საქართველოში არსებობს  ბევრი სერიოზული  პრობლემა  ადამიანის   უფლებათა   თვალსაზრისით  და   იმედი  მაქვს,  ადამიანის უფლებათა სახლის   საქმიანობა  იქნება   წინგადადგმული  ნაბიჯი ამ მიმართულებით”, - აღნიშნა უჩა ნანუაშვილმა.
გახსნის ოფიციალურ ცერემონიალს ესწრებოდნენ ადამიანის  უფლებათა სახლის ფონდის  აღმასრულებელი  დირექტორი - მარია  დალე,  ნორვეგიის სამეფოს  საგანგებო და  სრულუფლებიანი  ელჩი  საქართველოში -ერლინგ შკონსბერგი, ნიდერლანდების  სამეფოს  ელჩი  საქართველოში- პიტერ იან ლანგენბერგი  და  სხვა  არასამთავრობო    სექტორის   წარმომადგენლები.
გახსნის ოფიციალური ცერემონიალის ბოლოს, წევრმა ორგანიზაციებმა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმსაც მოაწერეს ხელი.

On June 3 Human Rights House Tbilisi was officially opened. HRHT unifies six local organizations: Article 42 of the Constitution, Human Rights Center, Media Institute, Center for Human Rights and Conflict Studies – Caucasia, Union Sapari and the Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT).
HRHT Board Chair Aleko Tskitishvili said Human Rights House Tbilisi and its member organizations will work on the protection of human rights and will serve beneficiaries for free.
Former board chair of the HRHT, Public Defender of Georgia Ucha Nanuashvili also participated in the opening ceremony.
“Believe me, I have never dreamt of being Public Defender, but I really dreamt to open Human Rights House in Tbilisi. There are many serious problems in the field of human rights in Georgia and I hope the activities of the Human Rights House will be a step forward in this direction,” Ucha Nanuashvili said.
Executive Director of Human Rights House Foundation Maria Dahle, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Norway Erling Skjønsberg, Ambassador of the Kingdom of Netherlands in Georgia Pieter Jan Langenberg and representatives of nongovernmental sector attended the official opening ceremony.