გირგვლიანის საქმეზე დათა ახალაიას ბრალი წაუყენეს
მთავარმა პროკურატურამ სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის საქმესთან დაკავშირებით ბრალი წაუყენა დათა ახალაიას, რომელიც 2006 წელს დანაშაულის ჩადენის დროს შსს-ის კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტს (კუდი) ხელმძღვანელობდა.
მასთან ერთად ამავე საქმეზე ბრალდება წარედგინათ ასევე იმ დროისათვის კუდ-ის თანამშრომელს ოლეგ მელნიკოვს და იუსტიციის სამინისტროს გენინსპექციის უფროსის ყოფილ მოადგილეს დავით ჩხიტუნიძეს. ამ უკანასკნელს სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტება ბრალდება.
პროკურატურა დათა ახალაიას სისხლის სამართლის კოდექსის სამი მუხლის დარღვევას ედავება და ბრალს სდებს  წამების ორგანიზებაში, რომელიც ჩადენილია სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით და შეკვეთით; ჯგუფის მიერ თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ორგანიზებაში; ძალადობით და დაზარალებულის პირადი ღირსების შეურაცხოფით სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებასა და თანამდებობის ბოროტად გამოყენებაში.
ცოტა ხნის წინ გირგვლიანის საქმეზე პროკურატურამ ბრალი დასდო ასევე შსს-ის ყოფილ მინისტრს ვანო მერაბიშვილს, რომელსაც ამ საქმეზე სასამართლომ წინასწარი პატიმრობა არ შეუფარდა, თუმცა სხვა ბრალდებებთან დაკავშირებით ის კვლავაც წინასწარ პატიმრობაში რჩება. მერაბიშვილის მიმართ ბრალდების წარდგენისას, მთავარმა პროკურატურამ განაცხადა, რომ „სანდრო გირგვლიანზე ანგარიშსწორება განხორციელდა შეკვეთით და ეს შეკვეთა... კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის იმდროინდელმა უფროსმა დათა ახალაიამ გასცა“.
დათა ახალაიამ, რომელიც წლების განმავლობაში შსს-ში მუშაობდა, ხოლო  2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე თავდაცვის მინისტრის მოადგილე იყო, არჩევნების შემდეგ დატოვა  ქვეყანა; ახალმა ხელისუფლებამ მას დაუსწრებლად წაუყენა ბრალი სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების და წამების სხვა საქმეზე, რასთან დაკავშირებითაც იგი ინტერპოლის წითელი ცირკულარით იძებნება.
ამავე  საქმეზე ძებნილი ოლეგ მელნიკოვი დეკემბერში იქნა დაკავებული კიევში, თუმცა მისი ექსტრადირება ამ დრომდე არ განხორციელებულა. გირგვლიანის საქმესთან დაკავშირებით წაყენებული ახალი ბრალით მელნიკოვს გამოძიება  თავისუფლების უკანონო აღკვეთაში დახმარებას ედავება.

Charges have been filed against ex-head of Interior Ministry's department for constitutional security, Data Akhalaia, and two other former law enforcement officials in connection to Sandro Girgvliani murder case.
Former interior minister Vano Merabishvili was charged late last month with abuse of power in connection to this same case in which the prosecution claims a massive cover up.
Data Akhalaia, who left the country after last year's parliamentary elections, is wanted by Georgian law enforcement agencies as late last year he wascharged with torture and exceeding officials powers in connection to separate, unrelated case.
In connection to the 2006 murder case of Girgvliani, the prosecution claims that Akhalaia was the person who ordered "reprisal" against Girgvliani to his subordinates, which led to death of Girgvliani in Tbilisi outskirts. Akhalaia's defense lawyer denied charges as absurd.
Akhalaia has been charged with torture, abuse of office and illegal confinement.
Data Akhalaia is brother of former defense and interior minister Bacho Akhalaia, who is now on trial for multiple criminal charges.
Two others, who were also charged in connection to this same case on July 1, are Oleg Melnikov, who was Akhalaia's one of the subordinates in the department for constitutional security in 2006, and former deputy head of the internal investigations unit at the Justice Ministry, Davit Chkhitunidze; the latter has been charged with exceeding official powers.
Melnikov, who is already facing criminal charges into separate, unrelated case, was detained in Ukraine in December, 2012 upon the request of the Georgian law enforcement agencies, who are now seeking his extradition. In connection to Girgvliani case, Melnikov has been charged with providing assistance in illegal confinement.