2013 წლიდან საქართველო იცვლის მმართველობის მოდელს და გადადის საპარლამენტი მმართველობაზე, რაც უპირველესად გულისხმობს ხელისუფლების დანაწილების პრინციპის სათანადოდ ასახვას კონსტიტუციაში პარლამენტის როლის გაზრდითა და გაძლიერებით. საპარლამენტო მმართველობა ითვალისწინებს ბალანსს საკანონმდებლო და აღმასრულებელ ხელისუფლებას შორის და მთავრობის ანგარიშვალდებულებას პარლამენტის მიმართ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი დადებითად აფასებს ყველა იმ ცვლილებას, რომელიც უზრუნველყოფს მმართველობის დაბალანსებული მოდელის ფორმირებას ხელისუფლების დანაწილებისა და გაწონაწორების პრინციპის სათანადო ასახვით საქართველოს კონსტიტუციაში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასევე, მიესალმება პარლამენტის მიერ გადადგმულ ნაბიჯებს საქართველოს კონსტიტუციის გაჯანსაღების გზაზე და წარმოგიდგენთ ორგანიზაციის მოსაზრებებს ზოგიერთ საკონსტიტუციო ცვლილებასთან დაკავშირებით.
2013 წლის ივნისის თვეში ინიცირებული ერთ-ერთი კონსტიტუციური ცვლილების პროექტის თანახმად, უქმდება საქართველოს კონსტიტუციის 29 1 მუხლი, რომლის მიხედვითაც ,,საქართველოს პრეზიდენტის, პრემიერ–მინისტრის და პარლამენტის თავმჯდომარის თანამდებობა არ შეიძლევა ეკავოს საქართველოს იმ მოქალაქეს, რომელიც იმავდროულად უცხო ქვეყნის მოქალაქეა.”
კონსტიტუციური კანონპროექტის ავტორები მისი მიღების მიზეზად მიიჩნევენ ,,სახელმწიფო–პოლიტიკურ თანამდებობის პირთა შორის უთანასწორო უფლებრივ მდგომარეობას.“ განმარტებითი ბარათის თანახმად, კანონპროექტის მომზადება განპირობებულია სახელმწიფო–პოლიტიკურ თანამდებობის პირთა, მათ შორის საქართველოს პრეზიდენტის, საქართველოს პარლამენტის წევრთა და პარლამენტის თავმჯდომარის, მინისტრებისა და პრემიერ–მინისტრის უთანასწორო უფლებრივი მდგომარეობით. საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, პარლამენტის წევრები, მინისტრები შეიძლება გახდნენ ორმაგი მოქალაქოების მქონე პირები, მაშინ როდესაც პრემიერ მინისტრი, პარლამენტის თავმჯდომარე და პრეზიდენტი ვერ გახდება საქართველოს ის მოქალაქე, რომელიც იმავდროულად უცხო ქვეყნის მოქალაქეა. კონსტიტუციური კანონპროექტის ავტორები ამ ფაქტს მიიჩნევენ სახელმწიფი–პოლიტიკურ თანამდებობის პირთა შორის თანასწორობის დარღვევად.
ვერ დავეთანხმებით პროექტის ავტორთა მოსაზრებას იმასთან დაკავშირებით, რომ საქართველოს პრეზიდენტი, პარლამენტის თავმჯდომარე და პრემიერ–მინისტრი, როგორც სახელმწიფო პოლიტიკური თანამდებობის პირები უთანასწორო მდგომარეობაში არიან პარლამენტის წევრების, მინისტრების, როგორც სახელმწიფო– პოლიტიკური თანამდებობის პირების მიმართ. უთანასწორობას ადგილი ექნებოდა მაშინ, როდესაც განსხვავებულია მიდგომა განხორციელდებოდა ერთი და იგივე კონსტიტუციურ–სამართლებრივი სტატუსის და უფლებამოსილებების მქონე პირთა მიმართ. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, კონსტიტუციურ–სამართლებრივი სტატუსითა და უფლებამოსილებებით დიდად განსხვავდება რიგითი პარლამენტის წევრისაგან თუნდაც იმით, რომ იგი ასრულებს სახელმწიფოს მეთაურის მოვალეობას კონსტიტუციით გათვალისწინებულ შემთხვევებში და წესით, იგივე შეიძლება ითქვას პრემიერ–მინისტრზე. მას და მინისტრებს ერთი და იგივე კონსტიტუციური სტატუსი და უფლებამოსილებები არ აქვთ. უთანასწორო დამოკიდებულებას სახელმწიფო–პოლიტიკური თანამდებობის პირების მიმართ ადგილი ექმნებოდა მაშინ, თუ მაგალითად ორმაგი მოქალაქე ვერ იქნებოდა თავდაცვის მინისტრი, ხოლო საგარეო საქმეთა მინისტრს ეს შესაძლებლობა მიეცემოდა, ან თუ ამგვარი განსხვავება იქნებოდა რიგით პარლამენტის წევრებს შორის. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ ზემოაღნიშნული სამი თანამდებობის პირი წარმოადგენს უმაღლესი რანგის თანამდებობის პირებს, რომელნიც კონსტიტუციით განსაზღვრულ შემთხევებში ასრულებენ სახელმწიფო მეთაურის, ქვეყნის უმაღლესი მთავარსარდლის ფუნქციას. სახელმწიფო მეთაური არის ეროვნული დამოუკიდებლობის და სუვერენიტეტის დაცვის გარანტი. ამიტომ, ამ სამი წამყვანი თანამდებობის გაიგივება რიგით პარლამენტის წევრებთან და მინისტრებთან არამიზანშეწონილია მათი განხსვავებული კონსტიტუციური სტატუსისა და უფლებამოსილებებიდან გამომდინარე.
სრულად ვიზიარებთ ვენეციის კომისიის დასკვნას იმასთან დაკავშირებით, რომ საქართველოს პრეზიდენტის, პარლამენტის თავმჯდომარის და პრემიერ–მინისტრის თანამდებობები მმართველობის საჯარო სექტორის განსაკუთრებულ ნაწილს შეადგენენ, ეს თანამდებობის პირები ფლობენ ,,სახელმწიფო სევერენიტეტის ნაწილს” და სახელწიფოს აქვს ლეგიტიმური უფლება ამ პირების მიმართ მოითხოვოს განსაკუთრებული ნდობა და ერთგულება (ვენეციის კომისიის დასკვნების ქართულენოვანი ტექსტი იხ. წიგნში: ავთანდილ დემეტრაშვილი. 2009/2010 კონსტიტუციური რეფორმა საქართველოში; გვ. 331–379; ასევე იხ: http://www.venice.coe.int/webforms/documents/?pdf=CDL(2010)062-e).
ასევე, მისაღებად მიგვაჩნია ვენეციის კომისიის მოსაზრება იმასთან დაკავშირებით, რომ კონსტიტუციის 291 მუხლი წაკითხულ უნდა იქნას კონსტიტუციის მე–12 მუხლთან ერთად, რომლის მიხედვითაც, ორმაგი მოქალაქეობა საერთოდ გამოირიცხება, მხოლოდ მცირე გამონაკლისებით, საქართველოს პრეზიდენტი უცხო ქვეყნის მოქალაქეს ანიჭებს საქართველოს მოქალაქეობას ორ შემთხვევაში: თუ მათ გააჩნიათ რაიმე დამსახურება საქართველოს წინაშე ან მათთვის მოქალაქეობის მინიჭება გამომდინარეობს სახელმწიფო ინტერესებიდან.
ორმაგი მოქალაქეობის თემა ზემოაღნიშნული სამი თანამდებობის პირის მიმართ ყოველთვის წარმოშობს მათი მოქალაქეობრივი მოვალეობების საკითხს იმ სახელმწიფოების მიმართ, ვისი მოქალაქეებიც არიან ისინი. საქართველოს მოქალაქეობა საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად არის ,,პირის პოლიტიკურ–სამართლებრივი კავშირი საქართველოს სახელმწიფოსთან, რაც გამოიხატება ურთიერთსანაცვლო უფლება–მოვალეობათა ერთიანობით...“ ამ შემთხვევაში, ინტერესთა კონფლიქტი შეიძლება წარმოიშვას იმასთან დაკავშირებით, თუ რომელი სახელმწიფოს მიმართ უნდა შეასრულოს მოქალაქეობრივი მოვალეობა უმაღლესი რანგის თანამდებობის პირმა. მოვალეობებში უპირველესად იგულისხმება გადასახადის გადახდა, სავალდებულო სამხედრო სამსახურის გავლა და სხვა საკითხები. შესაბამისად, ორმაგი მოქალაქეობის ქონა სამი უმაღლესი პოლიტიკური რანგის თანამდებობის პირისათვის შესაძლებელია გარკვეული საფრთხის შემცელი იყოს სახელმწიფო სუვერენიტეტისათვის. ასევე, გასათვალისწინებელია ის, რომ საქართველოს პრეზიდენტის, როგორც ქვეყნის მეთაურის უპირველეს ფუნქციას წარმოადგენს სახელმწიფოს სუვერენიტეტის დაცვა, ქვეყნის უსაფრთხოების უზრუნველყოფა და სახელმწიფოებრივი საკითხების გადაწყვეტა სხვა სახელმწიფოთა ჩაურევლად. ამასთანავე, გასათვალისწინებელია ის, რომ პრეზიდენტი არის ქვეყნის უმაღლესი სამხედრო მთავარსარდალი და ქვეყნის წარმომადგენელი საგარეო ურთიერთობებში, იგი ხელმძღვანელობს უშიშროების საბჭოს და პასუხისმგებელია ქვეყნის უსაფრთხოებისა და სუვერენიტეტის დაცვაზე. აქედან გამომდინარე, რთულად წარმოსადგენია მისი ვალდებულებების განაწილება იმ ქვეყნების მიმართ, რომლის მოქალაქეც იგი იქნება. შესაბამისად, ვთვლით, რომ 291 მუხლის რეგულაცია არ უნდა გაუქმდეს, პირიქით, სასურველია გაფართოვდეს და აღნიშნული მოწესრიგება გავრცელდეს პარლამენტის წევრებზე, მინისტრთა კაბინეტსა და ასევე უშიშროების საბჭოს წევრებზეც მათი კონსტიტუციურ-სამართლებრივი სტატუსიდან და უფლებამოსილებებიდან გამომდინარე.
ამასთანავე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი უარყოფითად აფასებს კონსტიტუციური ცვლილებების მისაღებად და მათზე ვეტოს დასაძლევად საჭირო კვორუმის პარლამენტის სრული შემადგენლობის 3/4 –დან 2/3–მდე შემცირებას.
მიგავაჩნია, რომ საქართველოს კონსტიტუცია და მასში შეტანილი ნებისმიერი ცვლილება უნდა გახდეს საზოგადოებრივ–პოლიტიკური თანხმობის საგანი. კონსტიტუცია წარმოადგენს ქვეყნის და არა რომელიმე პარტიის სამოქმედო დოკუმენტს. როგორც საქართველოს პრაქტიკა გვიჩვენებს, საქართველოს კონსტიტუციამ ბევრჯერ განიცადა ცვლილებები პარტიული ინტერესებიდან გამომდინარე საზოგადოების დიდი ნაწილის იგნორირების ხარჯზე. კონსტიტუციურ ცვლილებებთან დაკავშირებით მაღალი კვორუმი (3/4) ხელს შეუწყობს ამ აქტის სიმყარეს და სტაბილურობას, ასევე შემცირდება მისი კონკრეტული პარტიის ინტერესებისათვის გამოყენების საფრთხე.
ამასთანავე, როგორც გამოცდილება გვიჩვენებს, 100 დეპუტატის (2/3) მხარდაჭერის მოპოვება არასოდეს ურთულდებოდა საპარლამენტი უმრავლესობას, იგი ყოველთვის ახერხებდა კონსტიტუციის მორგებას საკუთარ პარტიულ ინტერსებზე, რაც შეეხება უფრო მაღალ კვორუმს (3/4; 112 დეპუტატი) იგი გაართულებს ამ აქტში ცვლილებების შეტანას ფართო საზოგადოებრივ–პოლიტიკური კონსესუსის გარეშე, რაც დადებითად უნდა იქნეს მიჩნეული. საპარლამენტი ძალები იძულებულნი იქნებიან ითანამშრომლონ ერთმენეთთან და მხოლოდ კონსესუსის გზით მიიღონ საკონსტიტუციო ცვლილებები. მიგვაჩნია, რომ კონსტიტუცია წარმოადგენს უპირველესად საზოგადოებრივი თანხმობის დოკუმენტს და არა ინსტრუმენტს რომელიმე პოლიტიკური ძალის ხელში. აქედან გამომდინარე, ვთვლით, რომ უნდა დარჩეს რეგულაცია კვორუმის 3/4–ით განსაზღვრასთან დაკავშირებით, რაც ხელს შეუწყობს თანამშრომლობას ერთის მხრივ პოლიტიკურ პარტიებს შორის და მეორეს მხრივ გაზრდის საზოგადოების ჩართულობას თანხმობის პროცესში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასევე დადებითად აფასებს პრემიერ–მინისტრის გადაჭარბებული უფლებამოსილებების შეზღუდვას და მისთვის საკანონმდებლო ფუნქციის ჩამორთმევას, რაც მხოლოდ ქვეყნის უმაღლესი წარმომადგენლობითი ორგანოს განსაკუთრებულ პრეროგატივას წარმოადგენს.

Human Rights Center about Constitutional Amendments Initiated in June of 2013
From 2013 Georgia amends the governance model and moves to parliamentary system that first of all means relevant reflection of the government division principle in the Constitution through increasing and reinforcing the role of the Parliament. Parliamentary system envisages balance between legislative and executive branches of the government and accountability of the government to the parliament.
Human Rights Center positively evaluates all the amendments that ensure formulation of the balanced model of the governance through relevant reflection of the government’s division and balance principle in the Constitution of Georgia.
HRC also appreciates the steps taken by the Parliament towards the perfection of the Constitution of Georgia and presents its evaluation about several initiated amendments.
In accordance to one of the draft-amendments to the Constitution initiated in June of 2013, Article 291 of the Constitution of Georgia will be annulled which states: “Every citizen of Georgia shall not have the right to hold position of the president, prime-minister and chairman of the parliament if he/she holds dual citizenship.”
Authors of the constitutional bill believe that “unequal legal rights of state-political officials” is the reason to pass this bill. In accordance to the clarification letter, the bill was drafted because state-political senior officials have unequal legal rights including president, MPs and chairman of the parliament, ministers and prime-minister. In accordance to the Constitution of Georgia, dual citizens shall have right to become Members of Parliament, ministers while they shall not have right to occupy positions of prime-minister, chairman of the parliament and president. Authors of the constitutional bill believe it is violation of the equality principle between state officials.
We cannot agree with the bill authors in the allegation that president of Georgia, parliament chairman and prime minister as political officials are in unequal position with MPs and ministers as state political officials. Inequality occurs if different approaches are observed towards the officials with one constitutional-legal status and authority. Constitutional-legal status and authority of the parliament chairman is much different from the constitutional-legal status and authority of the MP; unlike the Member of Parliament, Chairman is authorized to act as interim head of the state in emergency situation; the same can be said about prime-minister. PM and ministers do not have equal constitutional status and authorities. State-political officials could have been referred unequally if a person holding dual citizenship would not have right to become a defense minister but would have right to become a foreign minister. It is also noteworthy that aforementioned three political figures are senior governmental officials who implement the function of the head of government and commander-in-chief of the country in the cases regulated by the Constitution. State leader is guarantee of the national independence and sovereignty. So, it is not reasonable to equalize these three senior positions with ordinary MPs and ministers due to their different constitutional status and authorities.
We fully share the conclusion of the Venice Commission which states that President of Georgia, Parliament Chairman and Prime-Minister are significant part of the public sector of the government; they hold “part of state sovereignty” and state has legitimate right to request particular trust and confidence to these people (http://www.venice.coe.int/webforms/documents/?pdf=CDL(2010)062-e).
We also agree with the conclusion of the Venice Commission to read Article 291 of the Constitution together with the Article 12 according to which dual citizenship is completely excluded though only with few exceptions. President of Georgia grants Georgian citizenship to foreign citizen only in two cases: if she/he has special merit before Georgia or grant the citizenship is due to state interests.
Dual citizenship will always be issue of responsibilities for the aforementioned three governmental officials towards the countries they are citizens of. In accordance to the national legislation, Georgian citizenship is “Citizenship means a political and legal bond with the Georgian State, which is reflected in reciprocal rights and obligations, and is based on the respect for human dignity and recognition of fundamental human rights and freedoms.” In this trend, reciprocal obligation of the senior official to two countries might turn into interest conflict. First of all, obligations before the country is tax payment, obligatory military service and other issues. Consequently, holding dual citizenship might contain some threats for senior governmental officials. Also, primary function of the President of Georgia, as of a commander-in-chief, is to protect state sovereignty, to ensure state security and to settle internal issues without interference of foreign country. Besides that, president is commander-in-chief of the country and country’s representative in foreign relations; he is head of National Security Council and is responsible for the state security and protection of sovereignty. Thus, it will be difficult to divide the obligations before several countries he/she is citizen of. Consequently, we believe regulation of the Article 291 shall not be annulled; just the opposite it shall be widened and refer to MPs, Cabinet of Ministers and members of the National Security Council due to their constitutional-legal status and authorities.
Human Rights Center negatively evaluates reduction of the parliamentary quorum necessary to pass the constitutional amendments and to override the President’s veto from ¾ to 2/3.
We believe, the Constitution of Georgia and any amendment to it shall become topic of public-political discussion and agreement. Constitution is state document and it does not belong to any political party. Our practice shows that Constitution of Georgia was amended several times due to political interests of different parties through ignoring public opinion. High quorum (3/4) will promote steadiness and stability of the document; the threat of using the Constitution in accordance to the interests of any concrete political party will also mitigate.
Also, we know that parliamentary majority never faced problem of obtaining support of 100 MPs (2/3) and could always suit the Constitution to its inner-party interests; as for high quorum (3/4 that is 112 MPs), it will complicate the amendment of the act without large public-political consensus that is positive decision. Political parties from the parliament will have to cooperate and amend the Constitution only through consensus. We believe the Constitution is the document of public consensus and not an instrument in the hand of any political power. Thus, we think the regulation to have ¾ quorum shall not be changed that will promote cooperation between political parties and increase civic engagement in the process.
Human Rights Center positively evaluates restriction of prime-minister’s extreme power and to deprive legislative function from him that is special prerogative for the legislative body of our country.