მატანში მე–18 საუკუნის ეკლესიას ბეტონის შემოსავლელი უნებართვოდ მიაშენეს
ახმეტის რაიონის სოფელ მატანში, ჩოლოყაშვილების საგვარეულო ციხე სამაგრის ეზოში მდებარე მე–18 საუკუნის ეკლესიას, რომელსაც კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი აქვს, ადგილობრივებმა ალავერდის ეპარქიასთან შეთანხმებით ბეტონის შემოსავლელი და კიბეები უნებართვოდ მიაშენეს. შემოსავლელის სიგანე თითქმის 2 მეტრია, სიმაღლე კი შესასვლელის მხრიდან დაახლოებით 1 მეტრი.
როგორც „რეგინფოს“ ახმეტის მუნიციპალიტეტის ძეგლთა დაცვის სპეციალისტმა ელდარ ჭიჭიაშვილმა განუცხადა, ადგილობრივები უკმაყოფილებას გამოთქვამდნენ, რომ წირვა–ლოცვისას როცა ეკლესიის გარშემო შემოვლა უხდებოდათ, ნაწვიმარზე, მიწაზე ფეხი უსხლტებოდათ. ბეტონის შემოსავლელის მიშენებამდე ეკლესიის გარშემო მწვანე მინდორი იყო.
„ახალი მიშენების მიზეზად ასევე ასახელებენ იმას, რომ წვიმის დროს ეკლესიაში წყალი შედიოდა. წყლისგან დაცვა სხვაგვარადაც შეიძლებოდა, ამგვარი მიშენების გარეშე, რომელმაც ძეგლს პირვანდელი სახე დაუკარგა“, – აღნიშნავს ელდარ ჭიჭიაშვილი.
მისივე თქმით, მშნებლობის დაწყებიდან დამთავრებამდე პერიოდში, რაც ერთ თვეს გაგრძელდა, კულტურული მემკიდრეობის დაცვის სააგენტოს რამდენჯერმე მიმართა და ადგილზე სპეციალისტების ჩასვლა ითხოვა.
„როგორც კი გავიგე, რომ აქ მშენებლობა მიდიოდა, მაშინვე ვაცნობე სააგენტოს ამის შესახებ და მას შემდეგაც არაერთხელ დავუკავშირდი, რომ სპეციალისტები გამოეგზავნათ. მპირდებოდნენ, რომ ჩამოვალთ, ჩამოვალთ, მაგრამ მშენებლობა ისე დასრულდა, რომ არავინ ჩამოსულა. როცა ასეთ ღონისძიებას აკეთებს ის, ვისაც უნდა, რომ ტაძარს რამე შემატოს, ამას უფრო კომპეტენტური ადამიანები უნდა განიხილავდნენ და წყვეტდნენ“, – აღნიშნავს ელდარ ჭიჭიაშვილი.
სამშენებლო სამუშაოებს ალავერდიის ეპარქიის წარმომადგენლები ხელმძღვანელობდნენ. ეპისკოპოსმა დავითმა ამ საკითხზე კომენტარი არ გააკეთა.
„რეგინფოს“ ინფორმაციით მშენებლობა არ ყოფილა შეთანხმებული კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულ სააგენტოსთან და არც შესაბამისი ნებართვა არსებობს.
კითხვაზე, რატომ არ ჩავიდნენ სააგენტოს სპეციალისტები მატანში ძეგლზე უკანონო მიშენების შესახებ ინფორმაციის მიღებისთანავე, სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის წარმომადგენელი ბექა ბარამიძე განმარტავს: „მანდ პრობლემა იყო, რომ წყალი შედიოდა ეკლესიაში. არ ყოფილა შეთანხმებული მშენებლობა. არც ნებართვა არსებობს. პირვანდელი სახეც დამახინჯდა, მაგრამ სასულიერო პირებთან შევთანხმდით, რომ რეკონსტრუქციის პროექტი შემუშავდება და ყველაფერს გაითვალისწინებენ“.

Concrete Hedge Was Constructed Around the 18th Century Church in Matani Village without Permission
There is the 18th Century Church in the yard of the Ancient Fortress, which belonged to the Georgian noble family of the Cholokashvili’s in Matani village, Akhmeta municipality. The Church has status of the cultural heritage. Recently, the locals, upon agreement with the Alaverdi Church Eparchy, constructed a concrete hedge around the church and the stairs without official permission from the respective state institutions. The width of the hedge is almost 2 meters and the height about 1 meter.
Monument reservation specialist at the Akhmeta municipal administration Eldar Tchitchiashvili told REGinfo that locals complained about unpaved yard of the church, which created problems in rainy days, when they needed to walk around the church. There was grass field around the church before the concrete hedge was constructed.
“They also say that during rain the water used to flow into the church. We could use other means to protect the church from the rain, but this construction damaged the original view of the church,” Eldar Tchitchiashvili said.
He added that soon after the construction started, which lasted one month, he appealed the National Agency for Cultural Heritage Preservation several times and requested to send specialists on the site.
“As soon as I learned about the commenced construction, I informed the Agency about it and then contacted their representatives several times; I requested them to send specialists. They used to promise me but the construction finished and nobody arrived here. When somebody wants to build something for the church, they should consult with more competent people,” Eldar Tchitchiashvili said.
The representatives of the Alaverdi Eparchy supervised the construction activities. Episcope Davit did not comment on the fact.
According to the information of the REGinfo, the construction was not agreed with the National Agency and the builders did not have respective permission.
REGinfo asked why the specialists of the Agency did not arrive in Matani to study the situation on the place when they learned about the ongoing constructions. The representative of the public relations department of the Agency Beka Baramidze said: “There was a problem in the church. Water used to flow inside the church. The construction was not agreed. There is no permission on it. The original construction was damaged but we agreed with the clergymen that new reconstruction project will be developed and everything will be envisaged by them.”