9 იანვარს  დაბა სურამში, ინტენსიური წვიმების შედეგად, მთიდან წამოსული წყალი სანიაღვრე არხმა ვეღარ გაატარა და ადგილობრივებს საცხოვრებელ სახლებში შეუვარდა.დაიტბორა საცხოვრებელი სახლების  პირველი სართული.  განსაკუთრებული ზარალი 10 ოჯახს მიადგა, სწორედ მათ ეზოებთან  ახლოს გადის სანიაღვრე არხი.
როგორც დაბა სურამის მოსახლეობა აცხადებს, სანიაღვრე არხისა და მდინარე სურამულას კალაპოტის გაწმენდის მოთხოვნით ხაშურის მუნიციპალიტეტის მერიას არაერთხელ მიმართეს, თუმცა მათგან რეაგირება არ ყოფილა.
,,ხუთჯერ მივმართეთ განაცხადებით და ვითხოვდით არხის გაწმენდას, თუმცა ვიდრე ამ მდგომარეობაში არ ჩავცვივდებით, მანამდე ყურადღებას არ გვაქცევენ", - ამბობს ერთ-ერთი დაზარალებული.
9 იანვარს წყალდიდობასთან ერთად სურამში ძლიერი ქარიც იყო, რომელმაც რამდენიმე ხე მოტეხა და სანატორიუმის შენობას, სადაც დევნილები ცხოვრობენ,  სახურავი გადახდა.
სტიქიის შედეგად მიყენებულ ზარალზე საუბრობენ  ქალაქ ხაშურშიც. ადიდებული მდინარე კალაპოტიდან გადმოვიდა, საუბნო გზები, საცხოვრებელი სახლები და ეზოები დატბორა.  განსაკუთრებით დიდი ზარალი მიადგა ქალაქ ხაშურის იმერეთის ქუჩის მოსახლეობას.
„ყოველ წელიწადს ვებრძვით სტიქიას და პატრონი არა გვყავს. არაერთი განცხადებით მივმართეთ მერიას, თუმცა რეაგირებისა და პრობლემის მოგვარების ნაცვლად, პრემიების აღებით იყვნენ დაკავებული", - აცხადებს იმერეთის ქუჩაზე მცხოვრები ნათელა ნოზაძე.
ხაშურის მუნიციპალიტეტის სოფელ გომში არსებულ მდგომარეობას სხვა სოფლებისგან ის განასხვავებს, რომ აქ მდინარე ტილანამ შეუქმნა პრობლემა ადგილობრივებს. ეზოებსა და სახლებში შევარდნილმა წყალმა  საყოფაცხოვრებო ტექნიკა დააზიანა,  დახოცილია შინაური ფრინველი.
ხელისუფლების დამოკიდებულბა დაზარალებულმა   მოსახლეობამ გზის გადაკეტვით გააპროტესტა. აქციის მონაწილეების თქმით,  არაერთხელ მოითხოვეს  მდინარის კალაპოტის გაწმენდა და ნაპირსამაგრი სამუშაოების ჩატარება, რასაც შედეგი არ მოჰყოლია.
აქციაზე ხაშურის მუნიციპალიტეტის მერის გიორგი გურასპაშვილის მისვლამ მერსა და აქციის მონაწილებს შორის სიტყვიერი დაპირისპირება გამოიწვია.
აქციის მონაწილეებმა მერს განუცხადეს, რომ მან ამომრჩევლებს წინასაარჩევნო დაპირებები არ შეუსრულა: „თქვენი გამგებლობის პერიოდში ორჯერ დავიტბორეთ 2014 და 2017 წლებში".
გურასპაშვილის განცხადებით, იგი ბევრ რამეს აკეთებს ყოველწლიურად.
humanrights.ge-ის, კითხვაზე რატომ არ იჭერს თვითმმართველობა თადარიგს და არ წმენდს სანიაღვრე არხებსა და მდინარის კალაპოტებს სტიქიამდე, ხაშურის მერი პასუხობს რომ საკითხს სხვანაირად დააყენებდა.
„ჩვენ მძიმე მემკვიდრეობა დაგვხვდა. წლების განმავლობაში სერიოზულ პრობლემას უქმნიდა მდინარე სურამულა სურამისა და გომის მონაკვეთზე მოსახლეობას. ამის გათვალისწინებით, ძალიან ბევრი სამუშაოა ჩატარებული, მათ შორის ჩემი გამგებლობის პერიოდში, თუმცა ფინანსური რესურსები არ არის ამოუწურავი და შესაბამისად, მოხდა ის, რაც მოხდა. სამწუხაროდ, ვერ მოესწრო ყველა მდინარეზე შესაბამისი ღონისძიებების გატარება. შეუძლებელია 50-60 წლის პრობლემა მოაგვარო თუნდაც 3-4 წელში. სამწუხარო რეალობაა რაც მოხდა, თუმცა ეტაპობრივად ჩვენ წინ მივდივართ და მალე დადგება ის დრო, როდესაც ეს პრობლემა მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე აღმოფხვრილი იქნება", - განუცხადა humanrights.ge-ის ხაშურის მუნიციპალიტეტის მერმა, გიორგი გურსპაშვილმა. მისი თქმით, მუნიციპალიტეტში სტიქიის შედეგად მიყენებული ზარალის შესწავლას უახლოეს დღეებში დაიწყებენ.
საცხოვრებელი სახლები დაიტბორა ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფლებში: ქვენატკოცასა და მოხისის დევნილთა დასახლებაში. ხაშურის მუნიციპალიტეტის მსგავსად ქარელის მუნიციპალიტეტშიც სტიქიისგან დაზარალებულები ხელისუფლებისგან მოითხოვენ, რომ შესაბამისი ღონისძიებები მანამდე გაატარონ, ვიდრე დაზარალდებიან.
შიდა ქართლის რეგიონში საგანგებო საველე შტაბია შექმნილი, რომელსაც გუბერნატორი და მისი ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ხელმძღვანელობენ. შტაბის ინფორმაციით, ხაშურისა და ქარელის მუნიციპალიტეტში მობილიზებულია შესაბამისი ტექნიკა და მიმდინარეობს როგორც გაწმენდითი, ასევე წყლის ამოტუმბვის სამუშაოები.
სტიქიის შედეგად თუ რა ზიანი მიდგა ხაშურისა და ქარელის მუნიციპალიტეტებს, ამას თვითმმართველობებში შექმნილი სპეციალური კომისია შეისწვლის.

Natural disaster in Shida Kartli
On January 9, in a small town of Surami, as a result of intensive rains, the torrent from the mountain fell and was stuck in the channels; finally it rushed into the houses of locals. The ground floors were flooded. 10 families were particularly damaged. The drainage channel is near their houses.
As locals of Surami said they had petitioned the Kashuri municipality administration with request to clean the drainage system and the bed of the River Suramula but nobody has paid attention to their request so far.
“We filed five petitions and asked to clean the channel but nobody pays us attention until similar tragedy happens,” one of the victimized person said.
Together with the water-floor, on January 9, there was strong wind in Surami, which broke several trees and removed the roof from the building of old sanatorium where IDP families live now.
The population of Kashuri town also speak about the loss. The flooded river flew over its boundaries and flooded the roads, houses and gardens. The inhabitants of Imereti Street in Khashuri town were particularly damaged.
“We fight against the natural disaster every year and nobody pays attention to us. We have filed many petitions to the city administration but instead addressing the problem, they are busy to receive bonuses,” Natela Nozadze, inhabitant of Imereti street, said.
The situation in Gomi village of Khashuri municipality is different from other villages because the River Tilana created problems for locals there. The water flew into yards and houses of the locals, damaged their household technique and poultry.
The locals protested the attitude of the government by blocking the road. The protesters said they several times requested the local government to clean the river-bed and reinforce the embankment but nobody reacted.
Arrival of the Khashuri municipality mayor Giorgi Guraspashvili at the demonstration resulted into verbal controversy between the mayor and the protesters.
The demonstrators told the mayor that he did not keep his pre-election promises: “We got flooded twice in 2014 and in 2017 while you were the municipality governor.”
Guraspashvili said he works hard every year.
Humanrights.ge asked him why the local authority does not take measures to combat the natural disaster every year, the mayor said he would raise this question in different manner.
“We received difficult legacy. For years the River Suramula created huge problems for the residents of Surami and Gomi village. Considering that, we have carried out many activities, part of them during my governance but the funds are limited and consequently we received this result. Unfortunately, we could not implement necessary activities every river. It is impossible to resolve 50-60 years old problems within 3-4 years. We are sorry for what has happened but eventually we will resolve all problems in the municipality,” Giorgi Guraspashvili told humanrights.ge and added that they will start calculation of the loss in near future.
The houses were flooded in Kareli municipality villages too: Kvenatkotsa and Mokhisi IDP settlements. Like in Khashuri municipality, the locals in Kareli municipality urge the local authority to take adequate preventive measures before population gets damaged by natural disaster.
Emergency field office was created in Shida Kartli region, which is headed by the region governor and administration members. According to the emergency office, the equipment were mobilized in Khashuri and Kareli municipalities, which clean the area and pump out the water.
The natural disaster damaged Khashuri and Kareli municipalities, the special commission in the local self-governments will assess the loss of the local population.