ზვიად რატიანის საქმე
სააპელაციო სასამართლო პოეტ ზვიად რატიანის საქმეს ზეპირი მოსმენის გარეშე განიხილავს. სასამართლოში პროცესი 17 იანვარს იყო ჩანიშნული, თუმცა, მოსამართლის გადაწყვეტილებით, საქმის ზეპირი განხილვა აღარ გაიმართება.
2017 წლის 29 დეკემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ზვიად რატიანი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებით გათვალისწინებული წვრილმანი ხულიგნობისა და პოლიციის შეურაცხყოფისთვის 2 000 ლარით დააჯარიმა. ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს დადგენილება 2018 წლის 6 იანვარს, სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა.
სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებას დაცვის მხარე, EMC-ის იურისტი ანა ნასრაშვილი აპროტესტებს. როგორც ადვოკატი აღნიშნავს, საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, აუცილებელია, სააპელაციო სასამართლომ რატიანის საქმე   ზეპირი მოსმენით განიხილოს.
„მიგვაჩნია, რომ ამ შემთხვევაში მეტი შესაძლებლობა ექნება სასამართლოს მოისმინოს მხარეთა პოზიციები და უკეთ გამოიკვლიოს ის ფაქტობრივი და სამართლებრივი გარემოებები, რომელიც პირველმა ინსტანციამ არასათანადოდ და არასრულყოფილად გამოიკვლია," - განაცხადა ადამიანის უფლებათა სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრის იურისტმა, ანა ნასრაშვილმა.
2018 წლის 23 დეკემბერს, საპოლიციო კონტროლის ფარგლებში, სამართალდამცველებმა პოეტი ზვიად რატიანი დააკავეს. რატიანი სამართალდამცველებს ფიზიკურ ძალადობაში ადანაშაულებს. შსს-ში კი აცხადებენ, რომ ზვიად რატიანი იყო ნასვამ მდგომარეობაში, წინააღმდეგობას უწევდა და შეურაცხყოფას აყენებდა სამართალდამცავებს, რითაც არ აძლევდა მათ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების შესაძლებლობას. თბილისის პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილში დაიწყო გამოძიება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცალკეული თანამშრომლების მხრიდან ზვიად რატიანის მიმართ სამსახურებრივი უფლებამოსილების შესაძლო ძალადობით გადამეტების ფაქტზე.
ადამიანის უფლებათა სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრმა გაავრცელა განაცხადაება, სადაც საუბარია იმ დარღვევებზე, რომელიც ზვიად რატიანის საქმეში იკვეთება.
„ზვიად რატიანი დაკავების შემდგომ პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან მასზე ძალადობის რამდენიმე ეპიზოდზე საუბრობს, მათ შორის: თამარ მეფის გამზირზე დაკავების შემდგომ ავტომანქანაში, ძველი თბილისის სამმართველოს მეხუთე განყოფილებიდან დროებითი მოთავსების იზოლატორში გადაყვანისას მტკვრის სანაპიროს მიმდებარე ტერიტორიაზე და დროებითი მოთავსების იზოლატორთან საათზე მეტი ხნის განმავლობაში ავტომანქანაში დაყოვნების პერიოდში. დროებითი მოთავსების იზოლატორში მიღებისას ზვიად რატიანის სამედიცინო შემოწმების, ასევე იზოლატორის დატოვების შემდეგ ჩატარებული სამედიცინო გამოკვლევებით, ზვიად რატიანს სახისა და სხეულის სხვადასხვა მიდამოში აღენიშნება ფიზიკური დაზიანებები, მას ასევე დაუდგინდა ტვინის შერყევა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ რეიდის განხორციელებისას სავალდებულოა, პოლიციელი აღჭურვილი იყოს სამხრე ვიდეო-კამერით, რომელიც ჩართულ მდგომარეობაში უნდა იყოს მოქალაქესთან კონტაქტის დროს და სრულად აფიქსირებდეს მოქალაქესთან კომუნიკაციის ყველა ეპიზოდს. ზვიად რატიანის უფლებადამცველის თქმით, ზვიად რატიანის ახსნა-განმარტების მიხედვით, მისი დაკავების შემდგომ პოლიცია გარკვეულ ეპიზოდებს აფიქსირებდა მობილური ტელეფონით და არა სამხრე ვიდეო-კამერით. მობილური ტელეფონით ფრაგმენტულად გადაღებული კადრები კი, ინციდენტის სრულად აღბეჭდვის საშუალებას არ იძლევა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის თქმით, პოეტ ზვიად რატიანის ცემისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტზე, შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან გავრცელებული პირველივე ინფორმაციებიდან უკვე ჩანდა, რომ სისტემა, ტრადიციულად, სრული კონსოლიდაციით ცდილობს, დაიცვას დანაშაულში მონაწილე პოლიციის თანამშრომლები.
„პოლიციის თანამშრომლების მიერ პირადი მობილური ტელეფონებით გაკეთებულ ვიდეოჩანაწერებს არანაირი სამართლებრივი ღირებულება არა აქვს, რადგან ეს ჩანაწერები არ წარმოადგენს პოლიციის სამხრე ვიდეოკამერებით უწყვეტად გადაღებულ კადრებს, სადაც ასახული იქნებოდა ინფორმაცია მოქალაქის შეჩერების, მასთან საუბრის დაწყებისა და წარმოქმნილი კონფლიქტის შესახებ. პირადი ტელეფონებით გადაღებული და პოლიციელების მიერ სათავისოდ შერჩეული, დაჩეხილი ფრაგმენტები შსს-ს მიერ ვრცელდება ისევ და ისევ საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის მიზნით, რომ თითქოს მოქალაქე არის დამნაშავე ყველაფერში და არა პოლიციელები. ყველაფერს რომ თავი დავანებოთ, როგორ მიიღო ზვიად რატიანმა დაზიანებები? შსს-ს ამაზეც ჰქონდა თავხედური პასუხი, რომ თითქოს, იგი უკვე ნაცემი იყო, როდესაც ქუჩაში შეხვდნენ. ცხადია, დამნაშავე ყოველთვის ცდილობს, თავი იმართლოს და გზა-კვალი აურიოს გამოძიებას და ამ შემთხვევაშიც ეს ხდება, მაგრამ, სამწუხაროა, რომ ამ შემთხვევაში, დამნაშავე არის შინაგან საქმეთა სამინისტრო, რომელიც თვითონვე უნდა აკავებდეს დამნაშავეებს და დაინტერესებული უნდა იყოს დანაშაულის გახსნით“, - აცხადებს ალეკო ცქიტიშვილი.
საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა 27 დეკემბერს გამოაქვეყნა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მიწოდებული ვიდეო კადრები, რომელზეც არაფხიზელ მდგომარეობაში მყოფი ზვიად რატიანი იყო ასახული. ამან მწერალთა და პოტთა პროტესტი გამოიწვია. მათი ნაწილი საზოგადოებრივი მაუწყებლის გენერალური დირექტორის, ვასილ მაღლაფერიძის გადადგომას მოითხოვდა.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „მედიის ინსტიტუტი“ ზვიად რატიანის დაკავების კადრების საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერით გავრცელებას გამოეხმაურა. მედიის ინსტიტუტს მიაჩნია, რომ დაკავების კადრების გავრცელებით საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა დაარღვია ადამიანის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის პრინციპი, რაც კონსტიტუციითაა აღიარებული.
„მედიის ინსტიტუტი მიიჩნევს, რომ პოეტ ზვიად რატიანის საქმეზე არ იყო საზოგადოების მაღალი ინტერესი, საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა კი, არ იხელმძღვანელა ჟურნალისტური პრინციპებით, რაც ეჭვს აჩენს, რომ მაუწყებელმა გაითვალისწინა შინაგან საქმეთა სამინისტროს პოზიცია და ეცადა სამართალდამცავების მიერ განხორციელებული ქმედების გადაფარვას. თავის მხრივ, აღნიშნული ვიდეოს გავრცელებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაარღვია საქართველოს კანონი პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ. სამართალდამცავებმა მოქალაქის დაკავების ფაქტი გადაიღეს პერსონალური მობილური ტელეფონით და არა - კანონით დადგენილი სამხრე კამერებით, რის ვალდებულებაც ჰქონდათ. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ პოლიციელების მიერ მობილურით გადაღებული ვიდეო არასრულია და არ ასახავს პოეტის დაკავების ფაქტს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტიამ გამოაქვეყნა გადაწყვეტილება, სადაც ნათქვამია, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის ახალი და მიმდინარე ბლოკის დირექტორმა გიორგი გვიმრაძემ და ვებსაიტის რედაქტორმა ირინა დეკანოიძემ ქარტიის პირველი (ჟურნალისტმა პატივი უნდა სცეს სიმართლეს და საზოგადოების უფლებას - მიიღოს ზუსტი ინფორმაცია)  და მეათე (ჟურნალისტმა პატივი უნდა სცეს ადამიანის პირად ცხოვრებას და არ შეიჭრას პირად ცხოვრებაში, თუ არ არსებობს განსაკუთრებული საზოგადოებრივი ინტერესი) პრინციპები დაარღვიეს.
„ამ შემთხვევაში ჟურნალისტმა ძირითადად დაინტერესებული, მიკერძოებული მხარის პოზიციები ასახა სიუჟეტში და მიუკერძოებლად არ აღწერა სასამართლოზე წარდგენილი მტკიცებულებები. მაგალითად, სიუჟეტში მოცემულია პოლიციელის დაკითხვის ის ფრაგმენტი, სადაც ის ყვება, რომ შეჩერებისთანავე რატიანმა პოლიციელებს გინება დაუწყო. თუმცა, ჟურნალისტმა არ განმარტა, რომ ამის დამადასტურებელი მტკიცებულება შსს-ს სასამართლოსთვის არ წარუდგენია. ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის საბჭოს შთაბეჭდილება დარჩა, რომ სიუჟეტში მოყვანილი კომენტარები, ხმები, ტექსტი ერთობლიობაში შსს-ს მიერ მანამდე გავრცელებული ვერსიის მხარდამჭერ პოზიციას გამოხატავდა და რატიანის საზიანოდ იყო მიმართული. საერთო სასამართლოების შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის 131 მუხლით, საზოგადოებრივ მაუწყებელს აქვს სასამართლო სხდომების გადაღების ექსკლუზიური უფლება. სხვა მაუწყებლებს ეს უფლება მხოლოდ იმ შემთხვევაში ეძლევათ, თუ საზოგადოებრივი მაუწყებელი უარს იტყვის. რატიანის პროცესსაც კანონით მხოლოდ პირველი არხის კამერა ესწრებოდა და მნიშვნელოვანი იყო ამ პროცესის ობიექტურად, მიუკერძოებლად აღწერა და საზოგადოებისთვის მიწოდება. მითითებული მსჯელობიდან გამომდინარე, ქარტიის საბჭო მიიჩნევს, რომ მოვლენის შესახებ ფაქტების ნაწილობრივ გავრცელებით მაუწყებელმა არ სცა პატივი საზოგადოების უფლებას მიეღო სრული და ამომწურავი ინფორმაცია“, - ვკითხულობთ ქარტიის გადაწყვეტილებაში.
იმის გათვალისწინებით, რომ სააპელაციო სასამართლო პოეტ ზვიად რატიანის საქმეს ზეპირი მოსმენის გარეშე განიხილავს, ჯერჯერობით, უცნობია, დატოვებს თუ არა ძალაში საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებას სააპელაციო სასამართლო.

The Appeal Court is discussing the case of the poet Zviad Ratiani without oral hearing. The trial was scheduled on January 17 but based on the judge’s decision, no more oral hearing will be conducted in the case.
On December 29, 2017, the Tbilisi City Court found Zviad Ratiani guilty in the crimes punishable under the Articles 166 and 173 of the Administrative Code of Georgia and fined him with 2 000 GEL for minor hooliganism and insulting of police officers. The Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) appealed the court decision at the Appeal Court on January 6, 2018.
The defense side, EMC lawyer Ana Nasrashvili protested the decision of the Appeal Court. She said considering the public interest in the case, it is necessary that the Appeal Court conducted oral hearing of Ratiani’s case.
“We believe, with the oral hearing, the court will have more opportunity to hear the positions of the parties and better study factual and legal circumstances of the case, which were improperly and superficially considered by the first instance court,” EMC lawyer Ana Nasrashvili said.
On December 23, 2017, in the frame of the police control, law enforcement officers arrested poet Zviad Ratiani. He blames the law enforcement officers in physical harassment. MIA states Zviad Ratiani was drunken, resisted and insulted the police officers, hindered their professional activities. The investigative unit of the Tbilisi prosecutor’s office started investigation against concrete police officers of the MIA into alleged abuse of professional power in relation with Zviad Ratiani.
EMC disseminated a statement, which lists the violations into Zviad Ratiani’s case.
“Zviad Ratiani is speaking about several episodes of his harassment from the side of police officers after detention: in the car after his detention in the Queen Tamar Avenue, on the Mtkvari River Embankment when transporting him from the Old Tbilisi police unit # 5 to the temporary detention setting and in the car, where he spent more than one hour in front of the temporary detention setting (TDS). Medical examinations of Zviad Ratiani when entering and leaving the TDS showed that he had physical injuries in the face and different parts of body; he also had brain concussion,” the statement reads.
It also mentions that during the police control it is obligatory that the police had the surveillance camera on when communicating with citizens. Zviad Ratiani’s lawyer said according to Ratiani’s explanation, the police officers were video-recording some episodes of his arrest by mobile phone and not by the surveillance camera. The mobile phone videos cannot show the entire incident non-stop.
Executive director of Human Rights Center said, the initial statements of the MIA with regard to physical assault and inhuman treatment of the Poet Zviad Ratiani showed that the system traditionally tries to protect the police officers, who participated in the incident.
“The video-recordings in the personal mobile phones of the police officers have no legal value because they were not recorded by the surveillance cameras of the police officers, which could include the full information about stopping the citizen, talking with him and starting the conflict with him. The MIA is disseminating the videos taken by personal mobile phones of the police officers, which are selected and edited by the police officers according to their desire, in order to convince the society that the citizen is guilty in everything. Let’s forget everything- how Zviad Ratiani received physical injuries? MIA had answer to this question – he was already beaten before detention. Of course, the guilty side always tries to justify itself and mislead the investigation and it is the case here; but unfortunately this time the Ministry of Internal Affairs is the guilty side in this case, whose primary obligation is to arrest offenders and resolve crimes,” Aleko Tskitishvili said.
On December 27, the Public Broadcasting published the video-footage of drunken Zviad Ratiani, which the MIA provided to them. This fact caused protest of writers and poets of Georgia. Part of them demanded resignation of the director general of the Georgian Public Broadcasting Vasil Maglaperidze.
Nongovernmental organization Media Institute reacted to the dissemination of the video footage about Zviad Ratiani’s detention. Media Institute believes that with the airing of abovementioned footage, the GPB violated the right to privacy, which is guaranteed under the Constitution of Georgia.
“Media Institute   believes that there was not special public interest in the case of poet Zviad Ratiani, and neglecting the principles of journalistic ethics by the GPB raises doubts that the GPB respected the position of the Ministry of Internal Affairs and tried to hide allegedly unlawful activities of the law enforcement officers. On the other hand, the MIA breached the law of Georgia on personal data protection. The law enforcement officers video-recorded the detention of the citizen by their mobile phone instead the surveillance camera that was their obligation. At the same time, it must be noted that the disseminated video-footage is not complete and does not show the detention moment of the poet,” the statement reads.
The Georgian Charter of Journalistic Ethics made a statement, which states that the director of the news block of the GPB Giorgi Gvimradze and editor of the website Irina Dekanoidze violated the first (A journalist must have respect for the truth and the right of the public to accurate information) and tenth principles (Journalists and media shall respect the right to privacy of the individual and not interfere into private life if the special public interest is not present) of the Charter.
“In this particular case, the journalist mostly voiced the positions of the interested, partial party of the case and did not describe the evidence provided to the court impartially. For example, the news-story shows the interrogation of the police officer, who states that Ratiani started cursing them as soon as they stopped him. However, the journalist did not clarify that the MIA failed to provide the respective video-proof to the Court. The Council of the Journalistic Ethic Charter concluded that the comments, voices, texts in general shared the position of the MIA and aimed to humiliate Ratiani. In accordance to the Article 131 of the Organic Law of Georgia about Common Courts, the GPB has exclusive right of airing the court hearings. Other broadcasters may video-record the trials when the GPB refused to cover the particular trial. Ratiani’s case hearing was video-recorded by GPB and it was important to impartially and objectively report about it to the society. Considering the abovementioned arguments, the Council of the Charter states that by partial covering of the facts, the GPB did not respect the right of the society to get full and comprehensive information about the case,” the decision of the Charter reads.
Considering the fact that the Appeal Court is reviewing the case of Poet Zviad Ratiani without oral hearing, it is not known yet whether the Appeal Court uphold the decision of the City Court or not.