არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება აგვისტოს ომის გამოძიებასთან დაკავშირებით
უკანასკნელი დღეების განმავლობაში არაერთი განცხადება გავრცელდა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს ჩადენილი დანაშაულების გამოძიებასა და მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით. საქართველოში მიმდინარე დისკუსიებმა ნათლად წარმოაჩინა, რომ საზოგადოებას არ აქვს სრულყოფილი ინფორმაცია ამ პროცესისა და მასთან დაკავშირებული გამოწვევების შესახებ. აღნიშნულიდან გამომდინარე, წინამდებარე განცხადებით ხელმომწერ არასამთავრობო ორგანიზაციებს გვსურს, გარკვეული განმარტებები გავაკეთოთ წარმართულ დისკუსიებთან დაკავშირებით.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო და საქართველოს სიტუაციის გამოძიება
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო, რომელიც ქ. ჰააგაში მდებარეობს, 2002 წელს დაფუძნდა რომის სტატუტის საფუძველზე. აღნიშნული სასამართლო მსოფლიო მასშტაბით იძიებს ყველაზე მძიმე დანაშაულებს, როგორიცაა: გენოციდი, ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართული, ომისა და აგრესიის დანაშაულები. გამოძიების დაწყებამდე, სასამართლოს პროკურორის ოფისი წინასწარ მოკვლევას აწარმოებს, რა დროსაც აკვირდება სახელმწიფოს მიერ ეროვნულ დონეზე ჩატარებული სისხლის სამართლის გამოძიების მიმდინარეობას და შედეგებს.
პროკურორის ოფისმა გამოძიება შეიძლება დაიწყოს იმ შემთხვევაში თუ: რომის სტატუტის წევრი სახელმწიფო, ან გაეროს უშიშროების საბჭო მიმართავენ პროკურორს გამოძიების დაწყების მოთხოვნით, ან იმ შემთხვევაში, თუ პროკურორი ჩათვლის, რომ ადგილობრივ დონეზე არ, ან ვერ ხერხდება სრულყოფილი გამოძიების წარმოება და საკუთარი ინიციატივით მიმართავს მოსამართლეებს გამოძიების დაწყებაზე ნებართვის მისაღებად.
გამოძიების დაწყების საფუძველი ვერ გახდება ერთი სახელმწიფოს მიერ მეორე სახელმწიფოს ან მაღალი თანამდებობის პირის მიმართ საჩივრის შეტანა. პროკურორის ოფისი გამოძიების ფარგლებში ადგენს კონკრეტული მაღალი თანამდებობის პირის (როგორიცაა მაგალითად, სამხედრო გენერალი, შტაბის უფროსი და სხვა) და არა სახელმწიფოს ან/და რიგითი სამხედრო პირის პასუხისმგებლობას.
რაც შეეხება საქართველოს სიტუაციას, სასამართლოს პროკურორის ოფისმა ჯერ კიდევ 2008 წლის 14 აგვისტოდან დაიწყო წინასწარი მოკვლევა აგვისტოს ომის დროს მომხდარ დანაშაულებთან დაკავშირებით.
2009 წლის დასაწყისში, ქართულმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ჰააგის სასამართლოს პროკურორის ოფისს წარვუდგინეთ სპეციალური ანგარიში „აგვისტოს ნანგრევებში“. აღნიშნულ ანგარიშში თავმოყრილია აგვისტოს ომის დროს საქართველოს ტერიტორიაზე მასობრივად ჩადენილი სასტიკი და არაჰუმანური ქმედებების შესახებ ინფორმაცია, რომელიც მოიცავს 1055 დაზარალებული ადამიანის ჩვენებას. ანგარიშის საბოლოო ვერსიასთან ერთად სასამართლოში გადაიგზავნა სტატისტიკური ანალიზი და ყველა ის სამუშაო მასალა, რომელიც ანგარიშს უდევს საფუძველად.
წინასწარი მოკვლევის ფარგლებში პროკურორის ოფისი პერიოდულად ითხოვდა ინფორმაციას საქართველოსა და რუსეთისაგან ეროვნულ დონეზე მიმდინარე გამოძიების თაობაზე. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთისა და საქართველოს შესაბამისი უწყებები ოფიციალურად აცხადებდნენ, რომ 2008 წლის ომის დროს ჩადენილ დანაშაულებზე ეროვნულ დონეზე გამოძიება მიმდინარეობდა, გამოძიების პროგრესი და შედეგები საზოგადოებისა და დაზარალებულთათვის უცნობი იყო.
საქართველოს საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან პასიურობის გათვალისწინებისა და დაზარალებულთათვის მართლმსაჯულების აღსრულების მიზნებისთვის, 2012 წელს არასამთავრობო ორგანიზაციებმა სასამართლოს პროკურორის ოფისს ზემოთხსენებულ ანგარიშში წარმოდგენილი დანაშაულებების გამოძიების დაწყების მოთხოვნით მივმართეთ, თუმცა ამას არ მოჰყვა სასამართლოს მხრიდან რეაგირება, ვინაიდან პროკურორის ოფისი აკვირდებოდა ადგილობრივ დონეზე გამოძიების მიმდინარეობს და არ მიიჩნევდა საჭიროდ სასამართლოს ჩართვას.
2013 წელს, იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა განმარტა, რომ აგვისტოს ომის დროს მომხდარი დანაშაულების გამოძიება რომის სტატუტიდან გამომდინარე ქვეყნის ვალდებულებას წარმოადგენდა, მაგრამ იმ შემთხვევაში, თუ ქვეყანა ამას ვერ შეძლებდა, არ აღმოჩნდებოდნენ საკმარისად პროფესიონალები ან არ იქნებოდა საკმარისი პოლიტიკური ნება, მაშინ საქმის გამოძიება საერთაშორისო დონეზე წარიმართებოდა.
2 წლის შემდგომ, 2015 წლის 17 მარტს, ჰააგის სასამართლოს პროკურორმა მიიღო წერილი საქართველოს იუსტიციის მინისტრისგან. როგორც სასამართლოსთან კომუნიკაციიდან ირკვევა, იუსტიციის სამინისტრომ პროკურორის ოფისს აცნობა, რომ საქართველოს საგამოძიებო ორგანოების მიერ წარმოებულ გამოძიებაში ვერ მოხდებოდა შემდგომი პროგრესი არსებული უსაფრთხოების პრობლემებიდან გამომდინარე, შესაბამისად ადგილობრივ დონეზე გამოძიება წყდებოდა გაურკვეველი დროით.
აქედან გამომდინარე, 2015 წლის ოქტომბერში სასამართლოს პროკურორის ოფისმა თავისი ინიციატივით შუამდგომლობით მიმართა წინა-სასამართლო პალატას გამოძიების დაწყების თაობაზე, რაც მოსამართლეებმა 2016 წლის იანვარში დააკმაყოფილეს. აღნიშნული მიმართვიდან და წინა-სასამართლო პალატის გადაწყვეტილებიდან გამოიკვეთა გამოძიების ფარგლები, რომელიც მოიცავს: 2008 წლის 1 ივლისიდან 10 ოქტომბრამდე პერიოდის განმავლობაში ჩადენილ დანაშაულებს, მათ შორის: ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებს, როგორიცაა: მკვლელობა, მოსახლეობის იძულებით გადაადგილება და დევნა, და ომის დანაშაულებს: მშვიდობიან მოსახლეობაზე თავდასხმები, სამშვიდობოებზე განზრახ თავდასხმა, ქონების განადგურება და ძარცვა.
მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში ჰააგის პროკურორმა გამოკვეთა სამი მხარე, მათ შორის: ქართული და რუსული შეიარაღებული ძალები და ოსური ძალები, შესაბამისად, სასამართლომ შეიძლება პასუხისგებაში მისცეს როგორც საქართველოს, ისე რუსეთის მოქალაქეები, რომლებსაც ყველაზე მეტად მიუძღვით ბრალი ზემოთ აღნიშნული დანაშაულების ჩადენაში.
საქართველოს სიტუაციის გამოძიებასთან დაკავშირებით არსებული გამოწვევები
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ წარმოებულ გამოძიებასა და მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით არაერთი პრობლემა არსებობს როგორც ეროვნულ, ასევე, საერთაშორისო დონეზე, რაც არასამთავრობო ორგანიზაციების მხრიდან არაერთხელ გაჟღერებულა. გვსურს, კიდევ ერთხელ ხაზი გავუსვათ ამ გამოწვევებს:
ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ: სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ ნაწარმოები გამოძიება სრულიად კონფიდენციალურია, რაც ნიშნავს, რომ გამოძიების მიმდინარეობისა და პროგრესის შესახებ საზოგადოებისათვის, მათ შორის დაზარალებულებისა და მათი წარმომადგენლებისთვის არავითარი ინფორმაცია არ არის ხელმისაწვდომი. მიუხედავად ჩვენი არაერთი მოთხოვნისა, უცნობია, თუ რა ეტაპზეა ამჟამად მიმდინარე გამოძიება ან/და უახლოს პერიოდში არის თუ არა მოსალოდნელი დაკავების ორდერის გაცემა კონკრეტული პირის/პირების მიმართ.
რუსეთის ფედერაციის უარი სასამართლოს პროკურორის ოფისთან თანამშრომლობაზე: პროკურორის ოფისის მიერ წარმოებულ გამოძიებასთან დაკავშირებით ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას სასამართლოსთან თანამშრომლობაზე რუსეთის უარი წარმოადგენს. უარის არსებობის პირობებში მაღალია რისკი, რომ პროკურორის ოფისის მიერ ვერ მოხდება სრულყოფილი გამოძიების წარმოება. გარდა ამისა, იმ პირობებში, როდესაც რუსეთი არ არის რომის სტატუტის წევრი სახელმწიფო, მას არ ეკისრება სასამართლოსთან თანამშრომლობის ვალდებულება, მაგალითად, როგორიცაა გამოძიებისათვის საჭირო ინფორმაციის და მასალების მიწოდება, ეჭვმიტანილი პირების სასამართლოსათვის გადაცემა, განსხვავებით საქართველოსგან, რომელიც რომის სტატუტის მონაწილე სახელმწიფოა და ვალდებულია, ითანამშრომლოს სასამართლოსთან. შესაბამისად, არსებობს რისკი, რომ რუსი, ოსი ან/და ქართველი პირის მიმართ დაკავების ორდერის გამოცემის შემთხვევაში, მართლმსაჯულების წინაშე მხოლოდ ქართველი წარსდგეს, რადგან საქართველოს ხელისუფლებას სასამართლოსთვის მისი მოქალაქის გადაცემის ვალდებულება ექნება განსხვავებით რუსეთისგან, რომელიც მაღალი ალბათობით მის მოქალაქეს, იქნება ეს რუსი თუ ოსი, სასამართლოს სავარაუდოდ არ გადასცემს.
დაზარალებულთა შორის ინფორმაციის ნაკლებობა: ამ პროცესში კიდევ ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და მიმდინარე გამოძიების შესახებ ომით დაზარალებულ მოსახლეობაში ინფორმაციისა და ცნობიერების ნაკლებობა წარმოადგენს. მიუხედავად იმისა, რომ დაახლოებით წელიწად-ნახევრის წინ საქართველოში სასამართლოს ადგილობრივი წარმომადგენლობა გაიხსნა, ოფისი არსებითად შეზღუდულია ფინანსური და ადამიანური რესურსების თვალსაზრისით, რის გარეშეც ვერ ახერხებს სრულფასოვან ფუნქციონირებას, მათ შორის, ინტენსიური ცნობიერების ამაღლების კამპანიის წარმოებას ომით დაზარალებულ მოსახლეობასთან. ეს კი უარყოფითად აისახება დაზარალებულების მოტივაციაზე, პროცესში მათ ეფექტურ ჩართვასა და სასამართლოსთან თანამშრომლობაზე. ამასთან, იმ პირობებში, როდესაც დაზარალებულები ნაკლებად ინფორმირებულები არიან სასამართლოს მანდატისა და როლის შესახებ, პოლიტიკოსთა განცხადებები მიმდინარე გამოძიებასთან, რიგითი ჯარისკაცების პასუხისმგებლობასთან, ასევე, ომის ქართული მხარის მიერ დაწყებასთან დაკავშირებით დაზარალებულებში დამატებით გაურკვევლობას იწვევს და შესაძლოა, დამაზიანებელი ეფექტი ჰქონდეს სასამართლოსთან შემდგომში მათ თანამშრომლობაზე.
სახელმწიფოს წარმომადგენლობა ჰააგაში: საქართველოს ხელისუფლებას არ ჰყავს მუდმივმოქმედი წარმომადგენელი ქ. ჰააგაში, რომელიც სასამართლოს ბიუროსა და კომიტეტებში, სადაც მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები მიიღება, მიიღებდა მონაწილეობას. სასამართლოს სამუშაო ჯგუფებში საქართველოს წარმომადგენლის აქტიური მონაწილეობა მნიშვნელოვანია იმ საკითხების ადვოკატირებისა და გამოწვევების დაძლევის მიზნით, რომელიც რუსეთის მხრიდან თანამშრომლობაზე უარს, დაზარალებულთა ნდობის ფონდის მიერ მხარდამჭერი მანდატის განხორციელებასა და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებს ეხება.
ინტერესის ნაკლებობა: დევნილებს საკმაოდ მძიმე სოციო-ეკონომიკურ მდგომარეობაში უწევთ ცხოვრება. ამ პირობებში საერთაშორისო ორგანიზაციების და სხვადასხვა ქვეყნების მხრიდან მათი მხარდაჭერა მნიშვნელოვანია. სხვადასხვა ქვეყნებთან საქართველოს აქტიური თანამშრომლობა სამომავლოდ ასევე, მნიშვნელოვანი იქნება სასამართლოს მიერ დაკავების ორდერის გამოცემის შემთხვევაში მისი აღსრულების მიზნითაც. თუმცა, საქართველოს სიტუაციის მიმართ ამ უკანასკნელთაგან შესაბამისი აქტივობების მხარდაჭერისა და ინტერესის ნაკლებობა შეიმჩნევა. ამ ფაქტს გარკვეულწილად საქართველოს სიტუაციასთან დაკავშირებით მიმდინარე პროცესების არასაკმარისი პროგრესი განაპირობებს. ასევე, გარკვეულწილად დამაზიანებელ ეფექტს პოლიტიკოსთა ურთიერთსაწინააღმდეგო განცხადებები და მიმდინარე გამოძიების პოლიტიზირება ახდენს.
აგვისტოს ომის დროს ჩადენილ დარღვევებზე საერთაშორისო დონეზე მიმდინარე სხვა დავები
ქ. ჰააგაში მდებარეობს ასევე, მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლო (ICJ), რომელიც 1945 წელს გაერო-ს წესდებით დაარსდა. აღნიშნული სასამართლო განიხილავს იმ სახელმწიფოთაშორის დავებს, რომლებიც საერთაშორისო სამართლის ნორმების დარღვევას ეხება. შესაბამისად, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსგან განსხვავებით მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლო სახელმწიფოს პასუხისმგებლობას ადგენს. აღნიშნულ სასამართლოში საქართველომ 2008 წლის 12 აგვისტოს წარადგინა სარჩელი, რომელიც რუსეთის მიერ გაეროს რასობრივი დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის კონვენციის (CERD) შესაძლო დარღვევას შეეხებოდა. 2011 წლის 1 აპრილს მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლომ დაადგინა, რომ სასამართლოსათვის მიმართვამდე, დავის გადაწყვეტის მიზნით საქართველოს არ უწარმოებია მოლაპარაკება რუსეთთან ამ უკანასკნელის მიერ CERD-ით გათვალისწინებული ვალდებულების შესრულებასთან დაკავშირებით. შესაბამისად, სასამართლომ მიიჩნია, რომ საქართველოს არ ჰქონდა ამოწურული კონვენციის 22-ე მუხლით გათვალისწინებული მექანიზმი. აღნიშნულის გამო, მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლომ საქმის არსებითად განხილვის გარეშე საქართველოს მიერ წარდგენილი სარჩელი დაუშვებლად ცნო. გადაწყვეტილების მიღებიდან 10 წლის ვადაში, მხარეს ახლად გამოვლენილი გარემოების საფუძველზე დავის განახლების მოთხოვნით სასამართლოსთვის მიმართვის უფლება აქვს.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს გარდა, 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ჩადენილი დარღვევების საკითხს, ასევე, განიხილავს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო, ე.წ. სტრასბურგის სასამართლო. აღნიშნული სასამართლო ასევე, ადგენს სახელმწიფოს პასუხისმგებლობას, რომელშიც დავის დაწყების საფუძველს საქართველოს ხელისუფლების მიერ შეტანილი საჩივარი წარმოადგენს. დღეის მდგომარეობით სტრასბურგის სასამართლოში საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციას შორის სახელმწიფოთაშორისი დავის განხილვა კვლავ გრძელდება.
ზემოაღნიშნული ბუნდოვანებები, გამოწვევები და საზოგადოებაში გაჩენილი შეკითხვები მიუთითებს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს, მისი ადგილობრივი წარმომადგენლობისა და საქართველოს ხელისუფლების შესაბამისი ორგანოების მიერ მუშაობის გააქტიურების საჭიროებაზე საზოგადოების მეტი ინფორმირების მიზნით.
ზემოთ აღნიშნული საკითხებიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ:
საქართველოს ხელისუფლების შესაბამის ორგანოებს:
• გაააქტიურონ მუშაობა საერთაშორისო ორგანიზაციებსა თუ სხვადასხვა ქვეყნების დიპლომატიურ წარმომადგენლებთან მიმდინარე გამოძიების პროცესთან დაკავშირებით.
• გამოყონ მუდმივი წარმომადგენელი და მისი მეშვეობით აქტიურად მიიღონ მონაწილეობა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ასამბლეის ბიუროსა და სხვადასხვა კომიტეტების საქმიანობაში;
• 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს მომხდარ დანაშაულებთან დაკავშირებით მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, განმარტონ, რამ გამოიწვია 2015 წელს იუსტიციის სამინისტროს მიერ მსგავსი მიმართვის გაგზავნა სასამართლოს პროკურორის ოფისთან.
• კომპლემენტარობის პრინციპიდან გამომდინარე ეროვნულ დონეზე აწარმოონ ეფექტური გამოძიება და მოახდინონ საზოგადოების ინფორმირება ომის დროს მომხდარი დანაშაულების გამოძიების მიმდინარეობის თაობაზე. აგვისტოს ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების სიმძიმისა და მასშტაბების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, გატარდეს ყველა საჭირო და აუცილებელი ღონისძიება, რათა რუსეთის მხრიდან ჩადენილი ქმედებები არ დარჩეს გამოუძიებელი და დაუსჯელი.
ხელისუფლების და ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებს:
• თავი შეიკავონ სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ ნაწარმოები გამოძიების, ასევე, მიმდინარე პროცესების თაობაზე გადაუმოწმებელი და არაზუსტი განცხადებების გაკეთებისა და მოცემული საკითხის პოლიტიზირებისგან, რადგან აღნიშნულმა შესაძლოა, საერთაშორისო დონეზე დამაზიანებელი ეფექტი იქონიოს საქართველოს ინტერესებზე;
• მცდარი ინფორმაციის გავრცელებამ შეიძლება გამოიწვიოს არასწორი მოლოდინების გაჩენა დაზარალებულებში და ზოგადად საზოგადოებაში, რამაც შეიძლება სამომავლოდ დააზიანოს მიმდინარე პროცესი და უკუ-რეაქცია მოახდინოს, რაც გამოიწვევს მართლმსაჯულების საერთაშორისო ინსტიტუტების წინაშე საზოგადოების ნდობის დაკარგვას;
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისს, კანცელარიასა და სასამართლოს ადგილობრივ ოფისს:
• გაააქტიურონ ცნობიერების ამაღლების კამპანიები და საზოგადოებას პერიოდულად მიაწოდონ ინფორმაცია სასამართლოს მანდატის, საქმიანობისა და როლის შესახებ;
• საზოგადოებას, მათ შორის დაზარალებულებსა და მათ წარმომადგენლებს მიაწოდონ ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ;
• განმარტონ გამოძების ძირითადი ასპექტები, მათ შორის გამოძიების ფარგლები, რამდენი მხარის მიერ შესაძლო ჩადენილ დანაშაულებს იძიებს სასამართლო და რა გარანტიები არსებობს ცალმხრივი გამოძიების პროცესის თავიდან ასარიდებლად.
საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და სხვადასხვა ქვეყნების დიპლომატიურ წარმომადგენლობას:
ზემოაღნიშნული საკითხების მიმართ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის ფონზე, უზრუნველყონ ადგილობრივ დონეზე სხვადასხვა აქტივობების მხარდაჭერა დევნილთა სოციო-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებისა და მიმდინარე პროცესების მონიტორინგისა და მათზე ცნობიერების ამაღლების მიზნით.
• Justice International
საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის
საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის 2003 წელს შეიქმნა და მისი მიზანია დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის განმტკიცება და გენოციდის, აგრესიის, ომისა და ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებისათვის პასუხისმგებლობის დამკვიდრებისა და ამგვარ დანაშაულთა მსხვერპლთათვის სამართლებრივი დახმარების უზრუნველყოფა ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე. 2010 წლიდან საქართველოს კოალიცია არის გლობალური კოალიციის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის წევრი.
კოალიციაში შემავალი ორგანიზაციები 2008 წლიდან დღემდე აქტიურად არიან ჩართულნი მიმდინარე პროცესებში და წარმოადგენენ ომის შედეგად დაზარალებულ დევნილთა ინტერესებს როგორც ეროვნულ დონეზე, ასევე, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოსა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წინაშე.

Statement of Nongovernmental Organizations about the August War Investigation
During recent days many statements were made with regard to the ongoing investigation of the International Criminal Court into the crimes committed during the 2008 August War and ongoing processes. The discussions in Georgia demonstrated that the society does not have full information about the process and related challenges. In this light, with the below statement, the signatory NGOs wish to make some clarifications over recent discussions.
International Criminal Court and Investigation into Georgian Situation
International Criminal Court (ICC), which is located in The Hague, was founded in 2002 based on the Rome Statute. The Court investigates the gravest crimes worldwide, like: genocide, crimes against humanity, war and aggression crimes. Before commencement of the investigation, the Prosecutor’s Office of the Court (OTP) conducts preliminary examination and observes the process of the ongoing investigation into the war crimes on the national level and its results.
OTP may commence investigation if: the Rome Statute member state, or UN Security Council address the prosecutor and request commencement of the investigation, or if the prosecutor concludes that the comprehensive investigation is not or cannot be carried out on the national level and with his/her own initiative petitions the Justices to give permission to start the investigation.
The investigation cannot be commenced based on a complaint of one state against another or against a senior public official. OTP, in the course of investigation, determines the responsibility of a concrete senior official (like military commander, head of the HQ or other) and not of a state or/and ordinary military officer.
As for the Georgian situation, OTP started the preliminary investigation into the alleged crimes committed during the August War on August 14, 2008.
In the beginning of 2009, Georgian nongovernmental organizations presented a special report “In the Ruins of August” to the OTP in The Hague. The report consolidated the information about all cruel and inhuman crimes committed in the territory of Georgia during the August War; it includes the statements of 1055 victims. Together with the final version of the report, the statistical analysis and all working materials were sent to the Court, based on which the report was prepared.
In the frame of the preliminary investigation, OTP periodically requested information about the ongoing investigation on national levels in Georgia and Russia. Although the respective bodies of Russia and Georgia state that investigation into the crimes committed during the 2008 war were carried out on the national levels, the progress and results of the investigation were not available for the society and victims.
Considering the passive activities of the Georgian investigative bodies and for the goals of the execution of justice for the victims, in 2012, the NGOs petitioned the OTP to commence the investigation based on the abovementioned report but the Court did not react because the OTP was observing the ongoing investigation on the national level and did not consider it was necessary to interfere.
In 2013, Minister of Justice Tea Tsulukiani clarified that being a member of the Rome Statute, it was the obligation of the State to investigate the crimes committed during the August War but if the country could not investigate them, or the country would not have good professionals or would not have enough political will, the investigation would be carried out on the international level.
2 years later, on March 17, 2015, the Prosecutor of The Hague Court received a letter from the Minister of Justice. According to the communication with the Court, the Ministry of Justice notified the OTP that the investigation carried out by the Georgian investigative bodies could not succeed due to security measures and consequently the investigation on the national level was suspended for unidentified time.
Consequently, in October 2015 the OTP petitioned to the pre-trial chamber of the Court with the initiative to commence investigation that was satisfied by the Court Justices in January 2016. The petition of the prosecutor and the decision of the pre-trial chamber determined the scope of the investigation which covers: the crimes committed from July 1 to October 10, 2008.  They are: crimes against humanity, like: murder, forced displacement of population and persecution, and war crimes: assault on civilians, intentional assault on peace-keepers, devastation of properties and robbery.
In the frame of the ongoing investigation, the Hague Prosecutor determined three parties of the conflict: Georgian and Russian Armed Forces and Ossetian De-facto Armed Forces. Consequently, the Court may bring charges against the citizens of Georgia and Russia, who will be the guiltiest in the abovementioned crimes.
The challenges in the investigation of the Georgian situation
There are many challenges in relation with the OTP investigation and ongoing developments on national and international levels that were highlighted by the nongovernmental organizations many times. We would like to underline those challenges:
The information about the ongoing investigation: The investigation carried out by the OTP is absolutely confidential that means the society – including the victims and their representatives, do not have information about the investigation process and progress. Regardless many requests of the NGOs, to provide information about current progress of the investigation or/and whether it is expected to issue arrest order on any concrete individual/s or not, the information is still unavailable.
One of the key challenges for the OTP is the denial of the Russian Federation to cooperate with the Court. Consequently, there is high risk that the OTP will not be able to carry out comprehensive investigation. Besides that, Russia, not being the Rome Statute member state, is not obliged to cooperate with the ICC that includes provision the investigation with necessary information and materials, delivery of suspects to the court, unlike Georgia, which is the Rome Statute member state and is obliged to cooperate with the Court. Consequently, there is risk that if the OTP issues order on the arrest of citizens of Russia, de-facto South Ossetia or Georgia, only Georgian citizens will be brought in front of the Court as the State of Georgia will have obligation to deliver its citizen to the Court. In the contrary to that, supposedly, Russia will not deliver its citizen to the court whether the suspect is ethnic Russian or Ossetian.
Lack of information among conflict-affected population: lack of information and low awareness about the ongoing investigation in the conflict-affected population is another problem. Although, about one and half year ago, the ICC opened its field office in Georgia, the Office has limited financial and human resources for what it cannot properly function; consequently, the field office cannot conduct awareness raising campaign for the conflict-affected population. It negatively impacts the victims’ motivation, their effective engagement in the process and cooperation with the Court. At the same time, while the victims are less informed about the court mandate and role, the statements of politicians about imposing responsibility on ordinary soldiers, as well as statements about the commencement of the August war by the Georgian side, causes additional obscurity among the conflict-affected population and it may negatively impact their further cooperation with the ICC.
State representation in The Hague: Government of Georgia does not have permanent representative in The Hague, who could participate in the work of the ICC Bureau and Committees, where significant decisions are made. Active engagement of the Georgian representative in the work of the ICC working groups is important to advocate those issues and address the challenges, which are caused by the denial of the Russian Federation on cooperation, and are related with the exercise of the assistance  mandate by the Trust Fund for Victims and other significant issues.
Lack of interest: IDPs live in hard socio-economic conditions. The support of international organizations and foreign countries is very important for them. Georgia’s active cooperation with various countries will be very important in future to enforce the ICC arrest orders. However, foreign countries demonstrate low interest in the support of Georgia in this situation. At some point it is caused by the insufficient progress of the ongoing processes in relation with the Georgian situation. Also, contradictory statements of the Georgian politicians damage the situation and politicize the ongoing investigation.
Other international disputes over the crimes committed during the August War
International Court of Justice (ICJ) is also located in The Hague, which was founded in 1945 based on the UN Statute. The ICJ studies the inter-state disputes, which refer to the violation of the international  law. Consequently, unlike the ICC, the ICJ determines the responsibility of the state. The State of Georgia sent application to the ICJ over the August War  on August 12, 2008, where Georgia claimed the violation of the UN Convention on the Elimination of Racial Discrimination (CERD) from the side of the Russian Federation. On April 1, 2011, the ICJ concluded that before applying to the Court, Georgia did not conduct any negotiation with Russia with regard to the enforcement of the obligations of Russia in accordance to the CERD. Consequently, the ICJ ruled that Georgia had not exhausted the mechanism regulated under the Article 22 of the Convention. In this light, the ICJ declared the complaint of Georgia inadmissible and left it without consideration. In the frame of 10 years, a party has right to re-apply to the ICJ based on the newly discovered circumstances.
Besides the ICJ and ICC, the European Court on Human Rights (ECtHR), Strasbourg Court, also examines the violations committed by the Russian Federation during the 2008 August War. The ECtHR also determines the responsibility of the state, and the dispute over the issue commenced based on the application of the Government of Georgia vs Russia. Nowadays, the inter-state dispute between Georgia and the Russian Federation still continues in the Strasbourg Court.
The abovementioned obscurities, challenges and questions in the society indicate at the need to intensify the work of the ICC, their field office and the Government of Georgia to ensure provision of the society with more information.
Considering the abovementioned cases, we call on:
The respective bodies of the Government of Georgia:
• To intensify their cooperation with the international organizations and diplomatic corps of various countries with regard to the ongoing investigation;
• To appoint permanent representative of Georgia in The Hague and with his/her support to actively participate in the work of the Bureau and various committees of the ICC;
• Considering the high public interest in the crimes committed during the 2008 August War, to clarify why the Minister of Justice sent similar petition to the OTP in 2015;
• In respect to the principle of complementarity, to conduct effective investigation on the domestic level and to inform society about the ongoing investigation into the war crimes. Considering the gravity and scope of the crimes committed by the Russian Federation, it is important to take all necessary and urgent measures to ensure investigation over and punishment for the offences committed by the Russian side.
Representatives of the government and opposition parties:
• to refrain from making unverified and inaccurate statements about the investigation carried out by the OTP and ongoing processes as well as from the politicization of these issues as it may significantly damage the Georgian interests on the international level;
• Dissemination of the false information may cause incorrect expectations among the victims and in the society in general that may damage the process in future and have negative feedback that will cause mistrust towards the international institutions of justice;
To the OTP of the International Criminal Court and ICC field office in Georgia:
• to intensify awareness raising campaigns and to provide the society periodically with the information about the mandate of the Court, its activities and role;
• to inform the society, including the victims and their representatives, about the ongoing investigation;
• to clarify key aspects of the investigation, including the scope of the investigation, and clarify the crimes of which parties are investigated by the Court and what are the guarantees to avoid one-sided investigation process.
To the international organizations and diplomatic corps of various countries:
• Considering the high public interest in the abovementioned issues, to ensure support for the activities aiming at the improvement of socio-economic conditions of the IDPs on the national level and as well as the support for the activities aiming at the monitoring of the ongoing process and awareness raising about them.
Under-signatory organizations:
• Georgian Center for the Psycho-Social Rehabilitation of Torture Victims
• Georgian Coalition for the International Criminal Court
The Georgian Coalition for the ICC was established in 2003 and aims to reinforce democracy and rule of law, to ensure determination of responsibilities for the genocide, aggression, war and crimes against humanity and to ensure legal aid for the victims of these crimes on the national and international levels. Since 2010, GCICC is the member of the global Coalition for the ICC.
Since 2008, the GCICC member organizations have been actively involved in the ongoing processes and represent the interests of the victims on the national level, in the European Court of Human Rights and International Criminal Court.