'შეცვალესა' და 'სირცხვილიას' აქტივისტები საბჭოთა პერიოდის კოდექსით გასამართლდნენ
ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა „შეცვალესა“ და „სირცხვილიას“ სამოქალაქო აქტივისტების  სამართლებრივ ინტერესებს, რომლებმაც ქალაქ თბილისის საკრებულოს წევრის, ერეკლე კუხიანიძის პოლიტიკური განცხადებები გააპროტესტეს.
გასული წლის 17 დეკემბერს  „შეცვალესა“ და „სირცხვილიას“ აქტივისტებმა დეპუტატ ერეკლე კუხიანიძის კაბინეტში კარავი გაშალეს და მისგან დეპუტატის მანდატის დატოვება მოითხოვეს. პროტესტის მიზეზი კი კუხიანიძის მიერ სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული განცხადება გახდა, სადაც იგი სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდა ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში დაკავებულ ექიმს, ვაჟა გაფრინდაშვილსა და მის ოჯახს. საკრებულოს უსახფრთხოების თანამშრომლებმა აქტივისტების კაბინეტიდან გაყვანა უშედეგოდ სცადეს, რის შემდეგაც ადგილზე გამოჩნდა საპატრულო პოლიცია, რომელმაც აქტივისტებს კაბინეტი ძალის გამოყენებით დაატოვებინა.
20 დეკემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლემ, ლელა მილდენბეგერმა სამოქალაქო აქტივისტები სამართალდამრღვევად ცნო ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებით და სახდელის ზომად ჯარიმა განსაზღვრა. არსებობდა მაღალი რისკი, რომ მოსამართლეს ადმინისტრაციული პატიმრობაც გამოეყენებინა.
კონსტიტუცია ფუნდამენტურ უფლებად აღიარებს და იცავს მშვიდობიანი შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლებას, მაგრამ პრაქტიკაში ვხედავთ, რომ ამ უფლებებს ხშირად ემუქრება არამართლზომიერი და უკანონო ჩარევის საფრთხე. მთავარი პრობლემაა ჯერ კიდევ საბჭოთა პერიოდში, 1984 წელს  საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის მიერ დამტკიცებული ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი, რომელსაც დღევანდელი მართლმსაჯულება ისევ იყენებს.
დღესაც, გასული წლების მსგავსად, აქტიურად გამოიყენება მშვიდობიანი შეკრების წინააღმდეგ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლები.  პოლიცია არასათანადოდ ერევა უფლების განხორციელებაში და არ აძლევს საშუალებას მანიფესტანტებს  პროტესტი გამოხატონ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს ისიც, რომ უფლებაში ჩარევის სასამართლო კონტროლი არ ხორციელდება, რაც ნიშნავს იმას, რომ არ არსებობს დარღვეული უფლების აღდგენის შესაძლებლობა. ამის ნათელი მაგალითია თბილისში, საკრებულოს შენობაში ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებით დაკავებული 4 სამოქალაქო აქტივისტის საქმე.

Activists of the 'Change' and 'It Is a Shame' Were Judged under the Soviet Time Administrative Code
Human Rights Center defended the legal interests of the civil activists of the civil campaigns “Change” and “It Is a Shame”, who protested the political statements of Erekle Kukhianidze, the member of the Tbilisi City Assembly.
On December 17, 2019, the activists of the civil campaigns “Change” and “It Is a Shame” erected a tent in the working room of the deputy Erekle Kukhianidze in the building of the City Assembly and requested him to quit the mandate. They protested Kukhianidze’s statement in the social network, with which he insulted Doctor Vazha Gaprindashvili, who was captured by the occupation regime of Tskhinvali region, and his family. The security officers of the Tbilisi City Assembly could not remove the activists from the room and patrol police arrived on the place, who expelled the activists from the building by force.
On December 20, Judge Lela Mildenbeger at the Administrative Panel of the Tbilisi City Court found the civil activists guilty in the violation of the Articles 166 and 173 of the Administrative Code of Georgia and imposed fines on them. There was high risk that she would impose administrative imprisonment on them.
The Constitution of Georgia declares the right to peaceful assembly and manifestation as fundamental right and protects it, but in practice, we often observe unlawful and illegal interference in the realization of these rights. The main problem is the Administrative Code of Georgia, which was adopted during the soviet time, in 1984, by the Presidium of the Supreme Council of the Soviet Socialist Republic of Georgia; however, our judiciary authority still uses it.
Today, like in the past years, the Articles 166 and 173 of the Administrative Code are often applied against peaceful protesters. The police unlawfully interfere in the implementation of the rights and do not allow the demonstrators to peacefully protest.
Human Rights Center believes it is also significant problem that the court does not control interference into this right that means there is no possibility to restore the breached rights. The case of the four civil activists judged under the articles 166 and 173 of the Administrative Code of Georgia clearly demonstrates the problem.