ტროლები და ბოტები ქართულ ინტერნეტსივრცეში და მათი გავლენა არჩევნებზე
ქართულ ინტერნეტსივრცეში ტროლები და ბოტები კორონავირუსივით სწრაფად ვრცელდება და არანაკლებ ზიანს აყენებს საზოგადოებასა და დემოკრატიული პროცესების მიმდინარეობას ქვეყანაში.
მედია და ინფორმაციული წიგნიერების ლაბორატორიის (MilLab) -ის თანახმად, ტროლი არის პიროვნება, რომელიც ონლაინ სივრცეში რეალური იდენტობის მითითების გარეშე მოქმედებს, რათა სხვადასხვა ვებ-გვერდზე, ფორუმსა და სოციალურ ქსელში მომხმარებელთა შორის ჯანსაღ დისკუსიას ხელი შეუშალოს. ტროლები მათთვის საინტერესო თემებზე სოციალური ქსელების (მაგალითად, Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki) ჯგუფებში, ბლოგებზე, ასევე ვებ-პორტალების კომენტარების სექციაში აგრესიულ და არათემატურ კომენტარებს წერენ, რათა ყურადღება მიიქციონ და მომხმარებელთა ემოციური პროვოცირება მოახდინონ.
ტროლის მთავარი და ყველაზე მნიშვნელოვანი მახასიათებელი მისი რეალური იდენტობის დამალვაა. ონლაინ სივრცეში ის ყალბი პროფილის მეშვეობით მოქმედებს, სადაც მის შესახებ არსებული ინფორმაცია ან გაყალბებულია, ან საერთოდ არ არის ასახული. ეს შეიძლება, იყოს ფოტოები, საკონტაქტო ინფორმაცია, მონაცემები განათლებისა და სამუშაო ადგილის, ასევე ჰობის და ინტერესების შესახებ.
მედია და ინფორმაციული წიგნიერების ლაბორატორია (MilLab) ასევე გვთავაზობს ბოტის განმარტებას. ბოტი ატლანტიკური საბჭოს (DFRL) -ის განმარტებით, სოციალურ ქსელში არსებული ავტომატიზებული პროფილია, რომელსაც რეალური პიროვნების პროფილისთვის მიმსგავსებული მახასიათებლები აქვს. ბოტების მართვა შესაძლებელია ერთგვარი ქსელის სახით, როდესაც ერთი კონკრეტული მომხმარებელი დისტანციურად ათეულ ათასობით ავტომატიზებულ ანგარიშს მართავს.
ოქსფორდის უნივერსიტეტის ინტერნეტის ინსტიტუტი გამოყოფს ბოტების კიდევ ერთ სახეობას - პოლიტიკურ ბოტებს, რაც სპეციალურად შექმნილ კომპიუტერულ პროგრამას ან კომპიუტერულ კოდს გულისხმობს, რომელიც ონლაინ სივრცეში რეალური ადამიანის ქცევას არის მიმსგავსებული. ისინი არჩევნების და რეფერენდუმების პერიოდში სხვადასხვა მანიპულაციურ ტექნიკას იყენებენ, მათ შორის ყალბი ამბებისა და პროპაგანდის გავრცელებას, ასევე ამა თუ იმ სუბიექტის ან ჯგუფის მიმართ ყალბი პოპულარობისა და მხარდაჭერის ილუზიის შექმნას ახდენენ. პოლიტიკური ბოტები მათთვის ხელსაყრელი შინაარსის შემცველ ინფორმაციას აზიარებენ (share), იწონებენ (like) და ონლაინ სივრცეში ჯანსაღი პოლიტიკური დისკურსის შეცვლას ცდილობენ.
მოძრაობა „სირცხვილიამ“ შექმნა სპეციალური საიტი და ფეისბუკ გვერდი, სადაც ამხელენ ტროლებსა და ბოტებს. ფეისბუკ გვერდზე, „ვინ ვინ არის“, ყოველდღიურ რეჟიმში იტვირთება ყალბი ფეისბუკ გვერდების შესახებ ინფორმაცია, რომლის გაუქმებაში მონაწილეობა - Report, ნებისმიერ ფეისბუკ მომხმარებელს შეუძლია.
დღეისათვის, ვინ ვინ არის - გვერდის მიერ 186 ყალბი ანგარიშია აღმოჩენილი, ხოლო გაუქმებულია 123 ანგარიში.
5 მაისს, საპარლამენტო არჩევნებამდე 6 თვით ადრე, ფეისბუკმა ასობით ფეისბუკ პროფილი და გვერდი წაშალა. წაშლილ ანგარიშებს შორის იყო კოკა ყანდიაშვილის ესპერსონასთან დაკავშირებული 511 გვერდი, 101 პროფილი, 122 ჯგუფი და 56 Instagram ანგარიში, ასევე ნაციონალურ მოძრაობასთან დაკავშირებული 23 პროფილი, 80 გვერდი, 41 ჯგუფი და 9 Instagram ანგარიში.
„ვინ ვინ არის“ ერთადერთი საშუალება არაა ტროლებისა და ბოტების გამოსავლენად. მედიის განვითარების ფონდის მიერ შექმნილი ფაქტების გადამოწმების პორტალი „მითების დეტქტორი“ ყალბი ინფორმაციის იდენტიფიცირებას უწყობს ხელს და მედიაწიგნიერების ამაღლების გზით სანდო ინფორმაციის საზოგადოებისთვის მიწოდებას.
„მითების დეტექტორის“ ინფორმაციით, გვერდების ადმინისტრატორები და ანგარიშების მფლობელები მეტწილად ქვეყნის შიგნით სიახლეებსა და პოლიტიკურ საკითხებზე პოსტავდნენ, როგორიცაა არჩევნები, ხელისუფლების პოლიტიკა, ოპოზიციის, ჟურნალისტებისა და ადგილობრივი აქტივისტების კრიტიკა.
მედიის განვითარების ფონდის მკვლევრის, სოფო გელავას განცხადებით, ფეისბუკმა საქართველოში ორჯერ წაშალა ფეისბუკ გვერდები  და პროფილები, რომლებიც არაავთენტურ ქმედებას ეწეოდნენ.
„პირველ შემთხვევაში (2019 წლის 20 დეკემბერს) ფეისბუქის განცხადებაში მითითებული იყო, რომ ასეთ გვერდებს კომპანია „პანდა“ მართავდა, რომელიც თავის მხრივ „ქართულ ოცნებასთან” იყო კავშირში. ამ განცხადებაში აღნიშნული იყო, რომ ეს გვერდები და ტროლები პარლამენტის წინ აქციებისა და აქტივისტების დისკრედიტაციას ახდენდნენ. მეორე ტალღა სულ ახლახან მოხდა, ამ განცხადებაში ნახსენები იყო „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან” დაკავშირებული ყალბი გვერდები და ანგარიშები. ასევე კოკა ყანდიაშვილის ესპერსონას მიერ მართული ასობით გვერდი და ყალბი ანგარიშები. ამ უკანასკნელზე ფეისბუქმა რეფერენსირება გააკეთა თავის წინა განცხადებასთან, რომელშიც ფეისბუქი „ქართულ ოცნებას“ ასახელებს. ყანდიაშვილის სქემაში ასევე ჩართული იყო ფსევდო მედიის გვერდები, რომლებიც მედიის სახელით პოზიციონირებდნენ, თუმცა სინმადვილეში ისინი მედიას არ წარმოადგნენდნენ“, - აღნიშნა სოფო გელავამ.
პოლიტიკური მიზნით მოქმედი კოორდინირებული ცრუ მედია გვერდების შესახებ ვრცელი დოკუმენტი გაავრცელა არასამთავრობო ორგანიზაციამ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED).
ISFED-ის განცხადებით, საპარლამენტო არჩევნების თარიღის მოახლოებასთან ერთად დეზინფორმაციისა და დისკრედიტაციის საინფორმაციო ნაკადების გააქტიურება როგორც რუსეთიდან მართული, ასევე ქვეყნის შიგნით შექმნილი საინფორმაციო წყაროების მიერ შეინიშნება. სავარაუდოდ საარჩევნო პროცესზე საინფორმაციო ზეგავლენის მიზნით მომზადებული ინფრასტურქტურის გააქტიურება კორონავირუსის პანდემიამ დააჩქარა და შიდა პოლიტიკური აქტორების ინტერესების სასარგებლოდ გააქტიურებული კოორდინირებული „ფეისბუქ“ გვერდების, ჯგუფებისა და ანგარიშების მაღალი აქტივობა არჩევნებამდე 6 თვით ადრეც უკვე მკაფიოდ შეინიშნება. აქამდე ოპონენტების დისკრედიტაციის მიზნით მოქმედ გვერდებს ცრუ მედიის გვერდების ახალი მჭიდროდ კოორდინირებული ქსელიც დაემატა, რომლებიც სასურველი გზავნილებისა და ინფორმაციის გასავრცელებლად სოციალური მედიის პლატფორმებს არაკეთილსინდისიერად იყენებენ. მართალია, 2019 წლის 20 დეკემბერს ფეისბუქმა ცრუ მედიის გვერდების უმრავლესობა წაშალა, მაგრამ შედარებით ახალმა ცრუ მედიების გვერდებმა განსხვავებული ტაქტიკით დაიწყეს ოპერირება.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ გამოავლინა მჭიდრო კოორდინაციის ნიშნების მქონე ცრუ მედია გვერდების ქსელი „ფეისბუქზე“, რომელიც შენიღბულად და ერთგვაროვანი ტაქტიკის გამოყენებით ცდილობს პროსახელისუფლებო გზავნილების არაავთენტურად გავრცელებას და კრიტიკული აზრის დემონიზებას. ეს ცრუ მედია გვერდები პროსახელისუფლებო სტატიების გარდა, ხელისუფლების მიმართ კრიტიკულად განწყობილი საჯარო პირებისა და ოპოზიციონერი ლიდერების დისკრედიტაციისთვის მიზანმიმართულ დეზინფორმაციასაც ავრცელებენ.
ჯამში, აღნიშნული საინფორმაციო ქსელის ფარგლებში გამოვლინდა: ცრუ მედიის 14 „ფეისბუქ“ გვერდი ერთი ტაქტიკით მოქმედებს, რაც მათ კოორდინირებაზე მიუთითებს. გვერდების უმეტესობა შექმნილია ერთსა და იმავე დღეს, 2019 წლის 27 მაისს. „ფეისბუქ“ გვერდების პარალელურად მოქმედებს მათი 14 ვებ-გვერდი და ამდენივე „იუთუბ“ არხი, რომლებიც ასევე დროის ერთსა და იმავე მონაკვეთშია შექმნილი. ცრუ მედიების სახელწოდებები, „ფეისბუქ“ გვერდების დიზაინი და ვებ-საიტების ვიზუალი მიზნად ისახავს მომხმარებელს თავი რეალურ მედიასაშუალებებად მოაჩვენოს.
„სამართლიანი არჩევნები“ ასევე განმარტავს, ვინ დგას ყალბი გვერდების უკან: „მიმდინარე წლის 10 მარტს „ფეისბუქის“ პირად ანგარიშზე გასაჯაროებული ინფორმაციის თანახმად, 2019 წლის 27 მაისს შექმნილი 11 გვერდიდან ერთ-ერთს - „Mtavari Ambebi • მთავარი ამბები“, სხვა პირებთან ერთად, გამოცემა „ეS პერსონას“ ყოფილი ჟურნალისტი - ნათია ბერიძე მართავს. მის მიერ „ფეისბუქის“ პირად ანგარიშზე მითითებული ინფორმაციის მიხედვით, იგი მოცემული სააგენტოს მთავარი რედაქტორია. 10 მარტს გამოქვეყნებულ პოსტში ბერიძე აღნიშნავს, რომ მან მოცემული ვებ-გვერდი პირადად შეიძინა და მისი მეშვეობით, სხვა პირებთან ერთად, აქტიურად დაიწყებდა „ნაციონალური მოძრაობისა და მისი სატელიტების“ მხილებას..  ნიშანდობლივია, რომ ნათია ბერიძე იყო პროკურატურის ერთ-ერთი მთავარი მოწმე 20 ივნისის ღამეს ერთიანი ნაციონალური მობრაობის ლიდერის, ნიკა მელიას ბრალდების საქმეში. უნდა აღინიშნოს, რომ „მთავარი ამბების“ რედაქტორმა, ნათია ბერიძემ, 2020 წლის 30 მარტს ტელეკომპანია „მთავარის“ მადისკრედიტირებელი „ფეისბუქ“ გვერდი შექმნა - სახელწოდებით „კურიცაTV“, სადაც განთავსდა არხის დირექტორის, ნიკა გვარამიასთან დაკავშირებული  ე.წ. „მემეები“. ფაქტი, რომ გვერდი სწორედ ნათია ბერიძის მიერ არის შექმნილი დასტურდება იმ გარემოებით, რომ შექმნის მომენტში 30 მარტს, გვერდს, მხოლოდ ერთი მოწონება ჰქონდა და ეს მომწონებელი ნათია ბერიძე იყო“.
მაშინ, როდესაც არჩევნებამდე სულ ცოტა დრო რჩება, საზოგადოების აზრის ფორმირებაზე გავლენას ახდენს ყალბი ინფორმაციები, რომელსაც პოლიტიკური მიზნით იყენებეს სახელისუფლებო პარტია და მისი ოპოზიცია - „ნაციონალური მოძრაობა“.
„არჩევნების კონტექსტში ფეისბუქზე არაავთენტური საქმიანობის პოლიტიკური მიზნით გამოყენება სახიფათოა, რადგანაც ამ სქემის მიზანი საზოგადოებრივი აზრით მანიპულირება და რეალობის დამახინჯებაა. ეს ანგარიშები სოციალურ ქსელებში ქმნიან არარსებულ რეალობას და ცრუ საზოგადოებრივ აზრს კონკრეტული საკითხების გარშემო, რომლითაც იქმნიან დომინანტური აზრის ილუზიას. ეს კი ცხადია, გავლენას ახდენს ამომრჩევლის ინფორმირებულ არჩევანზე“, - განაცხადა მედიის განვითარების ფონდის მკვლევარმა, სოფო გელავამ.
მითებთან და ყალბ ფეისბუკ გვერდებთნ მებრძოლი ორგანიზაციები საზოგადოებას ურჩევენ, ფრთხილად იყვნენ და თავად არ გახდნენ ყალბი ინფორმაციის გამავრცელებლები, გადაამოწმონ ვისთან აქვთ დისკუსია ინტერნეტსივრცეში, რომელ გვერდსა თუ ჯგუფში ვრცელდება ინფორმაცია და ა.შ.

Trolls and bots in the Georgian online space and their influence on the elections
The trolls and bots are spread in the Georgian online space as fast as the COVID-19 and harm the societies and the democratic process in the country as successfully as the infection.
In accordance to the Media and Information Literacy Lab (MilLab), a troll is a person who acts online without providing a real identity in order to disrupt healthy discussions among users on various websites, forums and social networks. Trolls write aggressive and unrelated comments on the topics interesting to them in the groups created in social networks (for example, Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki), blogs, as well as comments section of various web portals with the intent of attracting attention and emotionally provoking users.
As one of the main and most important characteristics, a classic Internet troll always hides a real identity, using a fake social media account and providing either fake or no personal information at all. These may include photos, contact information, data about education, workplace, hobby and interests.
The MilLab also clarifies the meaning of the Bot. According to the Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab (DFRL), bots are automated social media accounts which pose as real people. Bot management is possible through a kind of network, when one particular user remotely manages tens of thousands of automated accounts.
The Oxford Internet Institute distinguishes one more type of bots – political bots, pieces of software or code designed to mimic human behavior online. They can be used to perform various manipulative techniques including spreading junk news and propaganda during elections and referenda, or manufacturing a false sense of popularity or support by liking or sharing stories, ultimately drowning out authentic conversations about politics online.
Movement “It Is a Shame” created a special website and facebook page, where they disclose trolls and bots. The facebook page “Who Is Who” publishes information about false facebook pages every day, and any facebook user may take part in their removal by clicking “report”.
By now, the facebook page Who Is Who has discovered 186 face accounts and 123 accounts were removed.
On May 5, six months before the Parliamentary Elections, the facebook administration deleted hundreds of facebook profiles and pages in Georgia. Among them were 511 pages, 101 profiles, 122 groups and 56 Instagram accounts were associated with Koka Kandiashvili’s “EsPersona” as well as 23 profiles, 80 pages, 41 groups and 9 Instagram accounts were associated with the United National Movement.
Who Is Who is not the only platform to expose trolls and bots. The web portal “Myths Detector” created by the Media Development Fund promotes identification of false information and provides the society with trustworthy information to raise media literacy of the society.
According to the Myths Detector, the administrators of the pages and owners of the accounts mostly posted about the news and political issues of the country, like elections, the policy of the government, criticized the activities of the opposition, journalists and local activists.
Researcher at the MDF Sofo Gelava said that Facebook removed the facebook pages and profiles in Georgia two times as they were inauthentic.
“In the first case (on December 20, 2019), the Facebook statement read that these pages were managed by the company Panda, which was affiliated with the Georgian Dream. The Facebook statement notified that these pages and trolls aimed to discredit the ongoing demonstrations in front of the parliament building and the activists. The second wave of the Facebook cleansing happened short time ago and they reported about the false pages and accounts affiliated with the United National Movement too.
Above that, hundreds pages and false accounts managed by Koka Kandiashvili’s “EsPersona” were also deleted by the facebook administration. The facebook referred to its previous statement, where they were speaking about the Georgian Dream. Kandiashvili’s scheme also included pseudo media pages, which positioned as media but in reality they were not media,” Sofo Gelava said.
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) published a document with regard the coordinated network of false media pages on facebook operating with political intentions.
According to the ISFED,  As the parliamentary election date gets closer, waves of disinformation and discrediting content intensifies both from Russian and domestic sources. It is likely that the coronavirus pandemic has caused early activation of the infrastructure created for exerting information influence on election processes. Consequently, a high level of activity of coordinated Facebook pages, groups and accounts operating in favor of political actors is visible as early as 6 months prior to the elections. In addition to pages operating for discrediting opponents, a new closely coordinated network of false media pages has emerged, abusing social media platforms to disseminate their favorable messages and information. Even though on 20 December 2019, Facebook removed majority of false media pages, relatively new false media pages have started employing different tactics for operation.
ISFED identified a network of false media pages with elements of close coordination on Facebook, which operates in disguise and utilizes common tactics in an attempt to disseminate pro-governmental messages in an inauthentic manner and demonize critical opinions. In addition to dissemination of pro-governmental articles, these false media pages disseminate targeted disinformation for discrediting public figures and opposition leaders that are critical to the government.
All in all, it was revealed that 14 false media Facebook pages employ the same tactic, which indicates their coordination. Majority of these pages were created the same day, on 27 May 2019. In parallel with the Facebook pages, their 14 websites and the same number of YouTube channels are also active. Those too have been created within the same period of time. False media names, design of their Facebook pages and appearance of their websites aim to mislead users into thinking that they are real media outlets.
ISFED also clarified stands behind those false pages: “According to the information posted publicly on her personal Facebook account on March 10, one of the eleven pages created on 27 May 2019 - „Mtavari Ambebi“, is managed by a former journalist of ES Persona publication, Natia Beridze. Her personal Facebook account indicates that she is the editor-in-chief of the agency. In the post published on March 10, Beridze stated that she personally purchased the page and with it she was going to actively start exposing “the National Movement and its satellites”. Notably, Natia Beridze was a key witness in the case initiated against the UNM leader, Nika Melia in connection with the June 20 night. It is worth noting that on 30 March 2020, editor of false media Mtavari Ambebi, Natia Beridze created a Facebook page that discredits Mtavari TV Company - it is called Kuritsa TV and it features memes about Mtavari TV director, Nika Gvaramia. The fact that the page has been created by Natia Beridze is confirmed by the fact that on March 30, the day it was created, the page had a single like and it was from Natia Beridze.”
With the upcoming elections, false information influence the public opinion, which is used by the ruling party and their opposition – United National Movement for their political goals.
“In the context of the elections, use of inauthentic activities on facebook for political goals is very harmful as it aims to manipulate with the public opinion and to misinterpret the reality. These accounts create unreal reality in the social networks and false public opinions about concrete issues, which create the illusion of dominant opinion. Of course, it affects the informed choice of the electorate,” Sofo Gelava, MDF researcher, said.
The organizations fighting against myths and false facebook accounts suggest the society to be cautious not to share false information, they should double check their discussion in the online space, in which pages and groups the information is spread, etc.