ჩეჩენი ლტოლვილის ქართულ ჯარში ძალით წაყვანისთვის სს საქმე აღიძრა
gazvwva.jpgსაქართველოში მცხოვრები ჩეჩენი ეროვნების მოქალაქის ჯარში იძულებით წაყვანისთვის შესაძლოა სამხედრო კომისარი და სოფელ ჯოყოლოს საკრებულოს თავმჯდომარე დააპატიმრონ. ვახიდ ბორჩაშვილი სამხედრო სამსახურიდან არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩარევით 2 თვის შემდეგ გამოუშვეს, მისი ოჯახი კი საქმის ბოლომდე მიყვანას და დამნაშავის დასჯას ითხოვს.
შემთხვევა 2006 წლის 9 სექტემბერს ახმეტის რაიონში მოხდა. დაახლოებით დილის  6 საათზე საპატრულო პოლიციის დუისის ქვეგანყოფილების თანამშრომლებმა ჩეჩენი ლტოლვილი ვახიდ ბორჩაშვილი სახლიდან ძალით გამოათრიეს და რაიონის სამხედრო კომისარიატში წაიყვანეს.
მას შემდეგ ვახიდ ბორჩაშვილის მამა ვალიკო ბორჩაშვილი შვილის სახლში დაბრუნებას ითხოვდა. მან დახმარებისთვის „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრს“ მიმართა. ცენტრის ადვოკატმა დავით მანაგაძემ კანონმდებლობის შესაბამისად აღნიშნული შემთხვევა შეისწავლა და უამრავი დარღვევა აღმოაჩინა (დაწვრილებით იხ.. http://www.humanrights.ge/geo/articles.php?tbl=articles&id=414) ცენტრმა და ბორჩაშვილის მამამ აღნიშნულ შემთხვევასთან დაკავშირებით, გენერალურ პროკურატურასა და თავდაცვის სამინისტროს გენერალურ ინსპექციას წერილით მიმართა, სადაც აღწერილია ყველა წვრილმანი და თან ერთვის დოკუმენტაცია. აღნიშნულის შედეგად საქმეზე წინასწარი გამოძიება დაიწყო. უკანონოდ გაწვეული ვახიდ ბორჩაშვილი კი სამხედრო სამსახურისგან გაათავისუფლეს. დაზარალებული მხარე კანონდარღვევისთვის სამხედრო კომისარიატის წინააღმდეგ სათანადო ღონისძებების გატარებას და სს დამნაშავეების დასჯას ითხოვს. როგორც დავით მანაგაძე ამბობს,  ბორჩაშვილი სამხედრო ნაწილიდან 5 ოქტომბერს გამოუშვეს და მიზეზად სამედიცინო კომისიის დასკვნა დაასახელეს, რომელმაც ის სამხედრო სამსახურისთვის უვარგისად ჩათვალა: "კომისიამ გაითვალისწინა თუ არა, რომ ის უკანონოდ იყო გაწვეული თუ ფიზიკური მდგომარეობის გამო დაიწუნა, ვერ გეტყვით."        „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ჟურნალისტი  სამხედრო პოლიციის იმ გამომძიებელსაც დაუკავშირდა, ვინც აღნიშნულ საქმეზე მუშაობს. გამომძიებელ რობინზონ ნუროშვილის თქმით: "აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით, ახმეტაში ვიმყოფებოდი და ყველა საჭირო საგამოძიები პროცედურა ჩავატარე. ვალიკოც (დაზარალებულის მამა) დავკითხე და სხვებიც. სს საქმე აღძრულია სს კოდექსის 362-ე მუხლით, რაც ყალბი დოკუმენტის დამზადებას გულისხმობს. უნდა გაირკვეს, ყალბი მოწმობა ვინ დაამზადა, რატომ დაამზადა, კომისარიატმა ის რატომ გამოიყენა და რატომ მოხდა გაწვევა ყალბი დოკუმენტის საფუძველზე. საკმაოდ დიდი საქმეა და დრო გვჭირდება.“ დანაშაულის დამტკიცების შემთხვევაში, დოკუმენტაციის გამყალბებლებსა და მის გამომყენებელს ჯარიმა ან სამწლიანი პატიმრობა ემუქრება.

Investigation Launched into the Forceful Recruiting of a Chechen Refugee to the Georgian Army
gazvwva.jpgA military commissioner and councilor of the village of Jokolo might be detained for the forceful recruiting of a Chechen refugee to the Georgian army.  Mr. Vakhid Borchashvili was released from military service two months after non-governmental organizations became involved in his case.  However, his family is demanding that his offenders be punished. The incident happened on September 9, 2006 in Akhmeta District.  At approximately six in the morning, officers from the Duisi Police Department took a Chechen refugee, Mr. Vakhid Borchashvili, by force to the Regional Military Commissariat. After this, Mr. Borchashvili’s father, Valiko Borchashvili, demanded his son be returned home.  He applied to the Human Rights Information and Documentation Centre for help.  Mr. Davit Managadze, a lawyer at the Centre discovered many infringements [of Mr. Borchashvili’s rights] having investigated his case in detail (see details at http://www.humanrights.ge/geo/articles.php?tbl=articles&id=414 ). The Centre and the elder Borchashvili appealed to General Prosecutor and General Inspection of the Defense Ministry pleading the case in detail and enclosing supporting documents.  The appeal resulted in a preliminary investigation and the release of the detained Borchashvili. Mr. Borchashvili demands [legal] actions be taken against the Military Commissariat for the violation [of his rights], including criminal punishment.  Mr. Managadze stated that Mr. Borchashvili was released from the military unit on October 5 on the basis of a medical commission’s finding that he was ineligible for military service: "We can not say whether the commission released him because he was an illegal recruit or because of his physical state".
Journalist for the Human Rights and Information and Documentation Centre (HRIDC) contacted an investigator at the military police station who was involved the case.  Investigator Robinzon Nuroshvili stated as follows: "Regarding the case I visited Akhmeta and conducted all necessary activities to investigate the facts.  I questioned the father of the victim and others too.  A criminal case has been initiated under Georgian Criminal Code, Article 362, [which prohibits] the forging of documents.  We must discover who drafted the [fraudulent] document and why the commissariat recruited the person to military service on the basis of that document. The case is quite a complicated and will require sufficient time." If the author of the fraudulent document and those who used it are found guilty, they will face a fine or three-year imprisonment.