„გატაცებითა და შვილის მოკვლით მემუქრებიან“
samxaradz.gifტერორი ჟურნალისტებზე ყოფილი თუ ახლანდელი ჩინოვნიკების მხრიდან კახეთში კვლავ გრძელდება. გასულ კვირას საქართველოს პარლამენტის ყოფილმა წევრმა დავით კაპანაძემ რადიო „ჰერეთის“ დირექტორს რამაზ სამხარაძეს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. რადიოს დახურვის გარდა, დაზარალებულ ჟურნალისტს გატაცებითა და შვილის მოკვლითაც დაემუქრნენ. ინციდენტამდე რადიო „ჰერეთს“ ანგარიშსწორებით „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლაგოდეხის ორგანიზაციის წარმომადგენელი გია ყორღანაშვილი დაემუქრა, რომელმაც უკმაყოფილება გამოთქვა ყოფილი პარლამენტარის დავით კაპანაძის სახელით, გადაცემა „მთელ კვირაში“ გასული რეპორტაჟის გამო, სადაც მოცემული იყო ინფორმაცია ადგილობრივი ხელისუფლებისა და დავით კაპანაძის შორის შემდგარი გარიგების შესახებ, რომლის თანახმადაც, კაპანაძემ კანდიდატურა არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე მოხსნა, რადგან მას რაიონის გამგებლობას შეჰპირდნენ. „ნაციონალი ყორღანაშვილი „ჰერეთის“ დირექტორს რამაზ სამხარაძეს დაემუქრა, თუ ეთერში გასულ მასალას მას არ გადასცემდნენ, იგი „ჰერეთს“ „თავისებურ“ სასამართლოს მოუწყობდა. რეპორტაჟით უკმაყოფილო იყო ასევე ლაგოდეხის რაიონის გამგეობის კულტურის განყოფილების გამგე აკაკი მჭედლიშვილი. მან აღნიშნა, რომ სასამართლოში ჩივილს აპირებდა. აღნიშნული მუქარების შესახებ ჩვენ ინფორმაცია რადიოს ეთერით მაშინვე გავავრცელეთ, მაგრამ სამართალდამცავები არ დაინტერესებულან“,- აღნიშნავს „ჰერეთის“ კორესპონდენტი გიორგი ალადაშვილი.
9 ოქტომბერს კი ყოფილი პარლამენტარი დავით კაპანაძე რადიო „ჰერეთის“ დირექტორს რამაზ სამხარაძეს ფიზიკურად გაუსწორდა. გავრცელებული ინფორმაციით, ცემის შემდეგ ექსდეპუტატი ჟურნალისტს რადიოს დახურვით, გატაცებითა და შვილის მოკვლითაც დაემუქრა. ინციდენტის შედეგად რამაზ სამხარაძემ სხეულის მსუბუქი დაზიანებაც მიიღო. „მუქარა მართლაც რეალურია, რაც მომხდარით ფაქტობრივად დამტკიცდა კიდეც. ეს ადამიანები ყველაფერზე წამსვლელნი არიან. ლაგოდეხი კიდევ დიდხანს ვერ გათავისუფლდება იმ მენტალიტეტისგან, რომელიც სამწუხაროდ ჯერ კიდევ ბნელ წარსულში, შევარდნაძის დროინდელ საქართველოში იყო. ძველი მეთოდები, მუქარა დაშინება, საქმის გარჩევა და ტერორი, ჟურნალისტების ცემა-ტყეპა, როგორც ჩანს კვლავ ძალაშია“,- აცხადებს რამაზ სამხარაძე. ჟურნალისტის სიტყვიერ, ფიზიკურ შეურაცხყოფასა და მუქარებს კატეგორიულად უარყოფს თავად დავით კაპანაძე. მისი თქმით, ბრალდება აბსურდულია. „სამხარაძე ლაგოდეხის შავი ლაქა და ავანტიურისტია, მომხდარი ფაქტი კი გრანტების მოსაპოვებლად, პიარზეა გათვლილი“, - ამბობს კაპანაძე. რადიოს მიმართ მუქარებს უარყოფს გია ყორღანაშვილიც, „ნაციონალური მოძრაობის“ ლაგოდეხის რაიონული ორგანიზაციის ლიდერი, პარლამენტარი გურამ კაკალაშვილი კი ამბობს, რომ ყორღანაშვილი მმართველი პარტიის წევრი არ არის.
სამხარაძის ცემის ფაქტზე ლაგოდეხის პოლიციაში სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა. შს კახეთის მთავარი სამხარეო სამმართველოს უფროსი თეიმურაზ ანჯაფარიძე ცდილობს დაგვარწმუნოს, რომ საქმის გამოძიებას თვალყურს აქტიურად ადევნებს და გამოძიების დასრულებისთანავე მზად არის დაჯდეს პირდაპირ ეთერში და ჟურნალისტების შეკითხვებს უპასუხოს. ამ ეტაპზე კი კომენტარისგან თავს იკავებს. სამხარაძის ცემის ფაქტს გამოეხმაურა პრეზიდენტის კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული პეტრე ცისკარიშვილიც. „გვაქვს ინფორმაცია სავარაუდო ეჭვმიტანილებთან დაკავშირებით. მომხდარში არ მონაწილეობდა მოქმედი ხელისუფლების წარმომადგენელი, თორემ ის მკაცრად დაისჯებოდა. ეს იყო ფიზიკური შეხლა–შემოხლა ორ პირს შორის, ანუ მეზობელმა მეზობელს პასუხი მოსთხოვა, შენ ეს რად დამიწერეო. რადგან ეს მოხდა, შეიძლება ამის გამო ითქვას, რომ რეგიონში დემოკრატია არ არის?“- კითხულობს ცისკარიშვილი და ჟურნალისტთა უფლებების დამრღვევთა მკაცრად დასჯის მაგალითად, ზაფხულში მომხდარ ფაქტს იხსენებს - ჟურნალისტები სიღნაღის რაიონში, არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ დაგეგმილი საპროტესტო ქციის გასაშუქებლად რომ მივდიოდით და სიღნაღელმა ნაციონალებმა კუბოს ფიცრებთან ერთად კუთვნილი ტექნიკაც რომ ზედ დაგვამტვრიეს. „ეს ადამიანები ციხეში ისხდნენ სამი თვე, სხვა რაღა გინდათ. ნუ გავიწყდებათ, რომ შეხლა-შემოხლისას მათ თქვენც შეურაცხყოფდით, თუნდაც თავდაცვის მიზნით“,- ამბობს პრეზიდენტის რწმუნებული. „ეს არის ვანდალური ფაქტი, რამაც თითოეული ჩვენგანი აღაშფოთა. გარდა იმისა, რომ მომხდარი სისხლის სამართლის დანაშაულია, აშკარად მიუთითებს იმაზეც, რომ კახეთში სიტყვის თავისუფლება და დემოკრატიული პროცესები სულს ღაფავს. მოვუწოდებთ სამართალდამცავ სტრუქტურებს ადეკვატური რეაგირება მოახდინონ. შექმნან პრეცენდენტი და ერთხელ მაინც ჩაატარონ ობიექტური გამოძიება. მკაცრად იქნენ დასჯილნი ისინი, ვინც ვანდალური ქმედება ჩაიდინეს“, - განაცხადა „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ თელავის ოფისის ხელმძღვანელმა ლელა ტალიურმა. ბოლო დროს, კახეთის რეგიონში ჟურნალისტების შეურაცხყოფის ფაქტების გახშირების გამო, რამდენიმე დღის წინ ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებში განცხადება გაავრცელა ა/ო „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრმა“. განცხადებაში 2006 წელს მომხდარი 11 ასეთი ფაქტია მოყვანილია. ორგანიზაცია შეშფოთებას გამოთქვამს ჟურნალისტთა უფლებების უხეშად დარღვევის, მათზე განხორციელებული მუქარებისა და პროფესიული მოვალეობის განხორციელებაში უკანონოდ ხელის შეშლის ფაქტების გახშირების გამო და მიიჩნევს, რომ იგი გამოწვეულია, ამ ფაქტების მიმართ ხელისუფლების ცინიკური დამოკიდებულებით, სამართალდამცავების უყურადღებობითა, კანონის დამრღვევთა დაუსჯელობით და საერთაშორისო ორგანიზაციებს სასწრაფო რეაგირებისაკენ მოუწოდებს. არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ გავრცელებული ეს განცხადება უკომენტაროდ არ დაუტოვებია შს კახეთის მთავარი სამხარეო სამმართველოს უფროსს თემურ ანჯაფარიძეს. მისი განცხადებით, „რეგიონის ჟურნალისტებს პოპულარობა სურთ და ამდენი არასასიამოვნო ინციდენტიც ამიტომ ხდება“.  ანჯაფარიძის აღნიშნული განცხადებით შეშფოთებულნი ვართ რეგიონში მომუშავე ჟურნალისტები და მისგან საჯაროდ ბოდიშის მოხდას ვითხოვთ.

They Threaten to Kidnap Me and To Kill My Child
samxaradz.gifJournalists are still terrorized by both former and current officials in Kakheti Region. Last week former MP Davit Kapanadze physically and verbally assaulted Mr. Ranaz Samkharadze, director of the Radio 'Hereti'. They threat him to close his radio as well as to kidnap him and kill his child. Prior to the incident Mr. Gia Korghanashvili, representative of the 'Joint National Movement' Lagodekhi Branch threatened to close Radio 'Hereti'. He complained ex parte former MP Davit Kapanadze about the commentary broadcast in Radio Program 'Mteli Kvira' (whole week).  The commentary spread information about a deal between Local Authority and Mr. Kapanadze. According to it Mr. Kapanadze dropped his candidacy long before the elections, since he was promised the position of District Governor in exchange. "National Korghanashvili threatened the director of 'Hereti' Mr. Ramaz Samkharadze to hold a 'trial' in his own way if Mr. Samkharadze did not hand video-cassette to him. Commentary bothered Mr. Akaki Mchedlishvili too, Chief of Cultural Department within Lagodekhi District Administrative Board and is about to appeal to the court. We immediately spread the information about the threats on the Radio; however the law enforcement bodies did not pay attention,"-stated Mr. Giorgi Aladashvili, correspondent for Radio 'Hereti'. On October, 9 former MP Davit Kapanadze physically assaulted Mr. Ramaz Samkharadze, director of the Radio 'Hereti'. According to the information former MP threatened the journalist by closing the radio, kidnapping him and killing his child.  The incident resulted into Mr. Samkharadze's slight injures. "Threat is real as far as it ended with incident. These people can dare everything. Lagodekhi will not soon get rid of mentality estimated during President Shevardnadze's governance.  It seems that old methods of threatening, business settlements and terror still work there"-said Mr. Samkharadze. Mr. Davit Kapanadze categorically denies the facts of verbal and physical assault against journalist saying it is absurd. 'Samkharadze is a black spot and gambler in Lagodekhi district. The incident has been used to show off and to gain grants"-stated Mr. Kapanadze. Mr. Gia Korganashvili also denies his threats towards radio. However, MP Guram Kakalshvili who is also Leader of the 'National Movement' Lagodekhi Branch stated that Mr. Korghanashvili is not a member of the Governmental Party any more. Criminal Case on Mr. Samkharadze's assault has been launched at Lagodekhi Police Station. Mr. Teimuraz Anjafaridze, Head of the Kakheti Main Regional Department within Interior Ministry tries to assure us that he personally observes the investigation and is ready to answer journalists' questions as soon as investigation finishes. Though, he avoids commenting the fact now. Kakheti Region Governor Petre Tsiskarishvili also commented the incident. "We have presumable information about the accused. Representative of the Government did not take place in the incident; otherwise he would have been severely punished. It was a scuffle between two men-like a quarrel between two neighbors about something having been written. Who should say there is no democracy in the region because of the incident has happened?"-Mr. Tsiskarishvili asked and recalled the fact of severe punishment of the offenders who violated journalists' rights in summer. Journalists arrived in Sighnaghi District to shoot the demonstration held by Non-Governmental Organizations and Nationals broke both coffin and cameras on their heads. "These people served their three-month- imprisonment. What else do you want now?! By the way don't forget that you also were insulting them while quarreling even if you defended your rights,"-said the Governor. "It is vandal fact which made everyone furious. Besides that it is a crime and proves that freedom of speech and democracy are fading away in Kakheti. We demand law enforcement bodies to respond the incident adequately. Let them create a precedent and carry out at least one fair investigation. The criminals must be severely punished,"-said Ms. Lela Taliuri, Head of the 'Young Lawyers Association' Telavi Office. Recently Non-Governmental Organization 'Human Rights Information and Documentation Centre' has reported about the journalists' insult to local and international organizations. Eleven similar facts which occurred in 2006 are also mentioned in the report. Organization expresses its concern about increased number of threats and preventing journalists from carrying out their professional activities. It is brought about by Government's disregard of such violations which further promotes the impunity of law enforcers and we urge International Organizations to react on the fact immediately.
Mr. Temur Anjafaridze, Chief of the Interior Ministry's Kahketi Main Department has responded to the NGO's statement. He said "the journalists in the region seek for popularity and so many incidents happen because of the fact." Mr. Anjafaridze's above statement worries the journalists in the region and we demand public apology from him.