ქართულ მედიას ეთიკის ნორმებს უწესებენ
media.gif19 დეკემბერს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია „მაუწყებელთა ეთიკის კოდექსს“ განიხილავს. 155 მუხლისგან შემდგარ 52 გვერდიანი დოკუმენტის გამოქვეყნებას საკმაოდ დიდი ხმაური მოჰყვა. მაუწყებლები, არასამთავრობო ორგანიზაციები და პოლიტიკოსთა ერთი ნაწილი კოდექსს მედიის თავისუფლების შეზღუდვად აღიქვავს და აცხადებს, რომ თუ ის მიიღეს, მაუწყებლები მუშაობის გაგრძელებას ვერ შესძლებენ.
კოდექსი საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ინიციატივით მომზადდა და მასში აქტიურად მონაწილეობდა „თავისუფლების ინსტიტუტის“ წარმომადგენელი ლევან რამიშვილი. კოდექსის საკმაოდ დიდი მოცულობის გამო,
მისი წაკითხვა პარლამენტში ბევრმა ვერ შესძლო, თუმცა ვინც მას გადახედა, დადებითი ვერაფერი იპოვა.
კოდექსის 29-ე მუხლი ვიდეო გადაღებას ეხება. მის მიხედვით: „ჟურნალისტები უნდა მოერიდონ კამერის მაღალი და დაბალი კუთხის გამოყენებას, როდესაც პიროვნებებს, განსაკუთრებით ცნობილ ადამიანებს იღებენ... კამერის დაბალი ან მაღალი კუთხით გადაღება, მსხვილი კადრები  და ფართო ხედი ფაქტობრივ პროგრამებში არ გამოიყენება გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც ასეთ კადრებს ჟურნალისტი პიროვნების დამახასიათებელი თვისებებისა თუ რეაქციის ხაზგასასმელად იყენებს.
იმ მასალის გამოყენება, რომელშიც კამერის რაკურსით და სხვა მსგავსი ტექნიკური საშუალებით დაფიქსირებულია პიროვნების პირადი ცხოვრება და რეაქცია, ან ინტიმური დეტალები, შეიძლება მხოლოდ ფირზე აღბეჭდილი ადამიანის წინასწარი თანხმობით.
ამავე მუხლის მე-9 პუნქტით, „ჟურნალისტის ინტერვიუ მოქმედ ან მსჯავრდებულ დამნაშავესთან არ უნდა გადაიზარდოს დანაშაულის პროპაგანდაში; არ უნდა იყოს მართლმსაჯულების შეურაცხყოფის პროპაგანდა“. 10-ე  პუნქტით, „დანაშაულის გაშუქებისას ჟურნალისტმა ხაზი არ უნდა გაუსვას დანაშაულში ეჭვმიტანილის ეთნიკურ წარმომავლობას...“
ამავე კოდექსის 49-ე მუხლით, „დემონსტრაციის, არეულობისა თუ ამბოხების გადაცემისას, ჟურნალისტმა უნდა გაითვალისწინოს, რომ მოსალოდნელი არეულობების ანონსირებით, შეიძლება წააქეზოს მათი პოტენციური ორგანიზატორები.“ კონკრეტულად ამ მუხლთან დაკავშირებით, ოპონენტები ვარდების რევოლუციის პერიოდს იხსენებენ და ამბობენ, რომ დღევანდელი ხელისუფლება სწორედ ამას აკეთებდა, როცა მოსახლეობას დემონსტრაციებისა და აქციებისკენ მოუწოდებდა.
56-ე მუხლით, სტატისტიკური ინფორმაცია და ასევე ინფორმაცია არსებული რისკების შესახებ ჟურნალისტმა შესაბამის კონტექსტში უნდა გადმოსცენ, რათა ამ მონაცემებმა საზოგადოების ზედმეტი შეშფოთება არ გამოიწვიოს.
70-ე  მუხლით კი, სატელევიზიო პროგრამების განრიგის შედგენისას, არ უნდა დაირღვეს ბალანსი მოზარდების დაცვის უზრუნველყოფასა და დანარჩენი მაყურებლის უფლებებს შორის...
მართალია, კოდექსის მიღებაში პარლამენტი ვერ ჩაერევა, რადგან მას საკანონმდებლო ორგანო არ იხილავს, თუმცა, დეპუტატები მაუწყებლებს თანაუგრძნობენ და მათ პოზიციებს იზიარებენ. საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი წარმომადგენელი, განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე და ყოფილი რედაქტორი ნოდარ გრიგალაშვილი ამბობს, რომ სისულელეზე მსჯელობა მეორე სისულელეა.
ნოდარ გრიგალაშვილი: „ის კოდექსი, რაც ჟურნალისტებს ქიტოშვილის ორგანომ შესთავაზა, ეს არის კოდექსი, რომელზედაც, როგორს ჩანს, რამდენიმე კაცი მუშაობდა. შეუძლებელია, ის უწყებამ სავალდებულოდ აქციოს. იდეა, რომ კოდექსი დაიწეროს, კარგია, და ეს ჟურნალისტებისგან უნდა მოდიოდეს. პრესა არის შემოქმედება და, როგორც არ შეიძლება მწერლობას და მხატვრობას დაუწერო კანონი, ასე პრესასაც ეს არ სჭირდება. უმჯობესია, კოდექსი კარგმა ჟურნალისტებმა გააკეთონ, ვიდრე კარგმა ჩინოვნიკებმა. ეს კოდექსი არის უსაზღვროდ დიდი მოცულობის. ის არ უნდა იყოს იმხელა, რომ მისი წაკითხვა ვარ შესძლო. როგორც კი ჩვენ დავუშვებთ, რომ ვიღაცას ექნება უფლება, მაუწყებლობა თუ გაზეთის გამოცემა შეგიწყვიტოს, ეს არასწორია. სისულელეზე მსჯელობა მეორე სისულელეა.“
თუ ლევან რამიშვილს მოვუსმენთ, ის ამტკიცებს, რომ კოდექსში მოცემული ნორმების დარღვევა არ ისჯება. არადა, კანონმდებლობით, ნორმატიული აქტის დარღვევა დასჯადია. „ეს კოდექსი ჟურნალისტებს დაეხმარება უკეთესი პროფესიონალები გახდნენ. პროფესიონალური მედია კი უფრო მეტ გავლენას მოახდენს საზოგადოებაში მიმდინარე პროცესებზე. მისი ავტორიტეტი უფრო ამაღლდება და ის რეალურად მეოთხე ხელისუფლება გახდება. ეს კოდექსი არ არის რაიმე აკრძალვების კრებული, როგორც სს კოდექსი.“
ჟურნალისტ ია ანთაძეს ყველაზე მეტად კოდექსის 150-ე მუხლი არ მოსწონს და ამბობს, რომ მედიას გარკვეული შეზღუდვები უწესდება: „150-ე მუხლში წერია, რომ მაუწყებელი ვალდებულია, დაუყოვნებლივ შეასრულოს მაუწყებელთა საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება. ანუ, თუ საბჭო ჩათვლის, რომ დაირღვა კოდექსი, დამრღვევმა პასუხი უნდა აგოს, ეს გულისხმობს ლიცენზიების შეჩერებასა და ჩამორთმევას.“
აღნიშნულ კოდექსთან დაკავშირებით, საკუთარი პოზიცია საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ნინო ბურჯანაძემაც გამოხატა. მისი თქმით, „ეთიკის კოდექსი ყველა პროფესიის წარმომადგენელს სჭირდება. ჟურნალისტსაც და პოლიტიკოსსაც, მაგრამ ეს კოდექსი არ უნდა იყოს ისეთი ჩარჩოების დამწესებელი, რომელიც შელახავს ან შეზღუდავს სიტყვის ან მაუწყებლობის თავისუფლებას.“
რაც შეეხება საპარლამენტო ოპოზიციას, ისინი აღიშნულ კოდექსს მედიის პუტინიზაციას უწოდებენ. „ჩემთვის მიუღებელია, რაც კოდექსში საჯარო გამოსვლებთან დაკავშირებით წერია. ასევე ის, რომ სიუჟეტი მიზნად არ უნდა ისახავდეს მთავრობის პოლიტიკაზე ზეწოლას, ანუ კრიტიკა იკრძალება. ასევე, ჟურნალისტს ეკრძალება საზოგადოებრივ შეკრებებში მონაწილეობა. ასეთი ტიპის შეზღუდვების დაწესება წარმოუდგენელია. ამაზე მეტი რა უნდა დაწერონ?  ეს არის მედიის პუტინიზაცია, რაც თავის დროზე რუსეთში მოხდა“,- ამბობს ოპოზიციონერი დეპუტატი კახა კუკავა.
კრიტიკის მიუხედავად, პარლამენტი კოდექსის მიღებაში კანონმდებლობის შესაბამისად ვერ ჩაერევა. ქიტოშვილის სამსახური კი მასზე უარის თქმას არ აპირებს.

Code of Ethics Are Planned for Georgian Media
media.gifOn December 19, the National Commission of Georgian Communications will discuss the proposed Broadcasters’ Ethics Code. The Code consists of 155 articles and 52 pages, and it has already caused an uproar. Broadcasters, non-governmental organizations and some politicans consider the Code to offend the principle of a free press, and they state that if the code is adopted, broadcasters will not be able to broadcast anymore.
The Code was drafted by the National Commission of Georgian Communications and Levan Ramishvili, a representative of the Liberty Institute.  Because of the Code is long, most MPs did not bother to read the Code in its entirety. However, those who did, could not find anything positive to say about it .
Article 29 of the Code regulates video recordings.  In particular, this article says that "journalists should avoid using foreground and background images, in case they are recording publicly notorious individuals… The use of these images is not consistent with providing factual programming, except when the broadcaster wants to record the habits or reactions of a person in the image…  Any recordings depicting private activaties of a subject, including any intimate details, may only be broadcast after the broadcaster has received the subjects permission."
Section 9 of the same article states that "journalist's interview with a defendant should not portray the defendant as either guilty or innocent of the crime… [in addition,] the judiciary should not be insulted." Section 10 states that "while recording the details of a crime, the journalist should not identify the ethnicity of the criminal…"
Article 49 states that "while informing the public about demonstrations, insurrections and general public disorder, the journalist should take into consideration that by announcing any such gathering, the journalist may abet organizers." More precisely, opponents of the Code recall events during the Rose Revolution when members of the present government were asking people through the press to hold demonstrations and meetings.
Article 56  requires that journalists report risks along with the sufficient statistical background and context to avoid panicking the public.
Article 70  requires that broadcasters balance programming for the adult audience and other audiences in preparing schedules of programs…
Although the Georgian Parliament does not have a say in the adoption of the code, members stood firm with journalists and criticized the Code. A member of the majority, chairman of the Committee on Education and Science, Nodar Grigalashvili, said that silliness only begets silliness.  "The Code, which Kitoshvili, [chairman of the Commission], offered up was drafted by only a few people.  Thus, the Commission should not make the Code obligatory.  Although the idea of a code of ethics is a good one, it should be at journalists' initiative. The press is type of art, and how can painting or fiction writing have regulations?  Journalists should draft the code and not politicians. This code is too long and is impossible to read. As soon as we allow someone to censor the activities of a broadcaster or newspaper, we will have crossed a new threshold.
Levan Ramishvili said that breaching the Code will not be punished… "The Code will assist journalists to improve [their impartiality].  An impartial media will have a greater influence on social change. It will acquire greater authority and will become a sort of fourth branch of government. The Code is not like a criminal code which contains only prohibitions."
Journalist Ia Antadze does not approve of Article 150 and says that this article allows restrictions to be placed on the media.  "Article 150 states that the broadcaster is obligated to obey the directives of the Council of Broadcasters. That is, if the Council decides that a law has been broken, the offender will be punished.  If the journalist did not cease and desist, the Council could revoke the journalist’s license."
Nino Burjanadze, the leader of the Georgian Parliament, also expressed her disapproval of the Code.   She said, "Ethic norms should be prepared for people of all professions.  However, the Code should not set up mechanisms that permit government to restrict the freedom of the press."
The opposition in the Parliament also called the Code “Putinization” of the media.  "I cannot accept provisions regarding public statements.  I do not like the idea that a news item may not criticize a government policy… Journalists are also barred from taking part in public activities.  Such demands are impossible.  What else can journalists write? It is Putinization of the media – exactly what is taking place now in Russia," said Kakha Kukava, a member of the opposition.
Despite numerous critics, the Parliament is not permitted to debate the Code. However, Kitoshvili's office affirmed that the Code will go forward as planned.