საქართველო - აზერბაიჯანის საზღვართან მომხდარი მკვლელობის შემდეგ ექსპერტებმა მთავრობა საქართველოს საზღვრების დაუცველობაში კიდევ ერთხელ დაადანაშაულეს. სასაზღვრო პოლიციის ყოფილი უფროსის ბადრი ბიწაძის განცხადებით, საქართველო - აზერბაიჯანის საზღვარი პრაქტიკულად არ კონტროლდება. საქართველო - დაღესტნის საზღვრის მონაკვეთზე, თუშეთში, დიკლოს მთის მიმდებარე ტერიტორიაზე კი რუსეთმა საზღვარი 3 კმ-ით გადმოწია და 24 კვ.კმ მიითვისა.
საქართველო - აზერბაიჯანის საზღვართან, სიღნაღის რაიონის სოფელ ერისიმედში მკვლელობა 13 აპრილს მოხდა. თვითმხილველების თქმით, აზერბაიჯანელმა მესაზღვრემ 16 წლის ახმედ (იბრაგიმ) გაურგაშვილს საქართველოს ტერიტორიაზე ესროლა.
„ახმედი ღობესთან იყო მისული და ღობის იქით გადასული საქონლის მობრუნებას ცდილობდა. ეს ღობე ხეებით ჩვენ ავაწყეთ, რომ საქონელი აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე არ გადასულიყო. ღობე ჩვენს ტერიტორიაზეა გაკეთებული, დაახლოებით 8-10 მეტრის აქეთ, ვიდრე საზღვარია, რადგან მაშინაც გვეშინოდა, რომ არ ესროლათ და ამიტომ აქეთ ავაწყეთ. აზერბაიჯანელმა მესაზღვრემ ახმედს გაუფრთხილებლად ესროლა, პირდაპირ თავში. ახმედი მაშინვე დაეცა, თუმცა გონზე იყო. შველას ითხოვდა, მაგრამ აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები ახლოს არ გვიშვებდნენ. ავტომატები მოგვიშვირეს და გვემუქრებოდნენ, რომ თუ დაჭრილს მივუახლოვდებოდით, რომელიც ჩვენს ტერიტორიაზე იმყოფებოდა, გვესვრიდნენ. ამ დროისთვის ქართველი მესაზღვრეები იქ არ ყოფილან. ისინი არც მაშინ მოვიდნენ საზღვართან, როცა შემთხვევის ადგილზე ერისიმედის მოსახლეობა შეგროვდა და დაჭრილის წამოყვანას ცდილობდა“, - განაცხადეს მომხდარის თვითმხილველებმა მინდია თავართქილაძემ და ანზორ ბოლქვაძემ.
ასმათ გაბაშევი, ერისიმედის მკვიდრი: „დაჭრილი ახმედი ფორთხვით ჩვენსკენ ცდილობდა გამოსვლას, მაგრამ აზერბაიჯანელი მესაზღვრეებიდან ერთ-ერთი მას ფეხს აჭერდა ზემოდან და არ უშვებდა“.
სოსო ცეცხლაძე, ერისიმედის მკვიდრი: „მკვლელობამდე რამდენიმე დღით ადრე, აზერბაიჯანელმა მესაზღვრეებმა ყოველგვარი გაფრთხილების გარეშე ჩემს შვილსაც ესროლეს. ისიც ღობესთან იყო მისული, მაგრამ საზღვარი არ გადაუკვეთავს. საბედნიეროდ, ტყვია ასცდა და ცოცხალი გადარჩა. ადრე, საზღვრის დარღვევის ბრალდებით, ქალებს და ბავშვებსაც კი იჭერდნენ და ფულის გადახდის შემდეგ უშვებდნენ. ეხლა პირდაპირ ესვრიან და კლავენ“.
ბეგლარ აბაშიძე, სოფელ ერისიმედის გამგებელი: „ქართველი მესაზღვრეები მარტო იქ დგანან, სადაც პუნქტი აქვთ მოწყობილი, ერისიმედის შემოსასვლელში. გაივლიან იქ, გამოივლიან. მათ არ იციან საზღვარი სად არის. იმ მხარეზე, სადაც ეს მკვლელობა მოხდა, აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები და მწყემსები თავისუფლად შემოდიან, საქონელიც გადაჰყავთ ჩვენგან. ისინი ჩვენს მიერ გაკეთებულ ჭაბურღილზე წყალსაც სვამენ და იმის გამო, რომ შეაიარაღებულები არიან, სოფლის მაცხოვრებლები სასმელი წყლის მოსატანადაც კი ვერ მიდიან. ეშინიათ, რომ არ ესროლონ. ამ ფაქტებზე საქართველოს სასაზღვრო პოლიცია არ რეაგირებს“.
მედეა დეკანიძე, ერისიმედის მკვიდრი: „საზღვარს სიცოცხლის ფასად ვიცავთ. სახელმწიფო ყურადღებას არ გვაქცევს. აღარ ვიცით საზღვარი ზუსტად სად გადის. ამით აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები სარგებლობენ და აქეთ იწევენ. მავთულხლართი უკვე სკოლის ეზოში გაჭიმეს. ბავშვებს გარეთ რომ ვუშვებთ, ვაფრთხილებთ, სკოლის ეზოში არ გაჩერდნენ. აზერბაიჯანელ მესაზღვრეებს არაერთხელ უთქვამთ, რომ თითქოს სკოლის შენობა და ქუჩა, რომელიც სკოლის გზაზეა, მათ ტერიტორიაზეა“.
საქართველო - აზერბაიჯანის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციისა და დემარკაციის სახელმწიფო კომისია საქართველოს პრეზიდენტის 2006 წლის 17 მარტის განკარგულებით შეიქმნა. 4 წლის განმავლობაში აზერბაიჯანული მხარის მონაწილეობით კომისიის რამდენიმე სხდომა გაიმართა, თუმცა როგორც საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოლიტიკური დეპარტამენტის მთავარი კონსულტანტი სასაზღვრო საკითხებში, ივერი მელაშვილი განმარტავს,  საქართველოს აზერბაიჯანთან საერთო საზღვრის თითქმის ნახევარი შეუთანხმებელი აქვს. „სადელიმიტაციო კომისიების დონეზე მხოლოდ 66 პროცენტია შეთანხმებული“, - აცხადებს მელაშვილი.
ექსპერტების განცხადებით, უკონტროლო სიტუაციაა საქართველო - დაღესტნის საზღვრის მონაკვეთზეც. სასაზღვრო პოლიციის ყოფილი უფროსი ბადრი ბიწაძე ამბობს, რომ თუშეთის დაუსახლებელ ტერიტორიაზე მცოცავი ანექსია მიმდინარეობს.
„ნამდვილად ვიცი, რომ გაუქმდა წერო - ირცოხის და კიდევ ორი საგუშაგო საქართველო - დაღესტნის საზღვარზე. ამასთან, თუშეთში, დაუსახლებელი ტერიტორია, რომელიც 2008 წლის ომამდე სადაოდ ითვლებოდა და ქართველი და რუსი მესაზღვრეები პარიტეტულად აკონტროლებდნენ, დღეს რუსეთის კონტროლქვეშაა. ხელისუფლება სრულიად უმოქმედოა აღნიშნული უმძიმესი და სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი პრობლემის მიმართ. მას უბრალოდ არ გააჩნია საზღვრისპირა პოლიტიკა. სასაზღვრო სამსახური, რომელიც ყველა  მოთხოვნას პასუხობდა, დაშალეს. საზღვრის დაცვის სამსახური აღარ არსებობს. გააუქმეს ავიაცია, არადა ავიაციის გარეშე კავკასიის ქედის და რუსეთ - საქართველოს საზღვრის გაკონტროლება წარმოუდგენელია. გააუქმეს სპეციალური დანიშნულების რაზმიც, იმ მოტივით, რომ ბადრი ბიწაძეს იმ რაზმში ბევრი ნაცნობი ჰყავსო“, - აღნიშნავს სასაზღვრო პოლიციის ყოფილი უფროსი.
რუსეთის მიერ საზღვრის გადმოწევის ფაქტს ექსპერტი კავკასიის საკითხებში მამუკა არეშიძეც ადასტურებს.
„თუშეთში, დიკლოს მთის მიმდებარე ტერიტორიაზე რუსეთმა საზღვარი თვითნებურად 3 კმ-ით გადმოწია და 24 კვ.კმ მიითვისა. რუსეთს სურს თუშეთის მიმართულება მთლიანად თავისი კონტროლის ქვეშ მოაქციოს. ამას ხელს უწყობს მძიმე - სოციალურ ეკონომიკური პირობები საქართველოს კონტროლირებად მთის სოფლებში, რის გამოც მოსახლეობის მიგრაციის მაჩვენებელი მაღალია, რაც საქართველოს საზღვრის დაცვის სისტემას ასუსტებს. ამასთან, უკვე დამთავრებულია დაღესტნის, ბოთლიხის რაიონიდან გზის მშენებლობა ყვარლის რაიონამდე. ეს გზა პირადად ვლადიმერ პუტინის მითითებით აშენდა“, - აცხადებს მამუკა არეშიძე.
თუშეთი ახმეტის მუნიციპალიტეტის დაქვემდებარებაში შედის. მას აღმოსავლეთიდან დაღესტანი ესაზღვრება, ხოლო ჩრდილოეთიდან ჩეჩნეთი. თუშეთში 7 თემი იყო: გომეწრის, ჩაღმის, ივანაურთის, ხუცუურთის, პირიქითის, წოვათის და ჭანჭახოვანის. ამ თემებში 53 სოფელი შედიოდა, საიდანაც ამჟამად მოსახლეობა მხოლოდ 7 სოფელშია შემორჩენილი, სულ 22 ოჯახი. სოფლების უმრავლესობა უკვე ნასოფლარია.
საქართველო - აზერბაიჯანის და საქართველო დაღესტის საზღვრის გაუკონტროლების და თუშეთში ტერიტორიის დაკარგვის შესახებ გაკეთებულ განცხადებებს საქართველოს შსს-ს ადმინისტრაციის უფროსი შოთა ხიზანიშვილი უარყოფს. შს სამინისტროში სხვა კომენტარს არ აკეთებენ.

Unprotected Boarders
After the murder at the Georgian-Azerbaijan border the experts blamed the government of Georgia in the poor protection of the borders once more. The former head of the border police Badri Bitsadze said the Georgian-Azerbaijan border is not controlled in fact. Russia moved the Georgian-Dagestan border-line at three kilometers in the area of Diklo Mountain in Tusheti region; consequently, Russia misappropriated 24 sq. kilometers of Georgian territory.
The murder happened on April 13 in the village of Erisimedi in Sighnaghi district close to the Georgian-Azerbaijan border. The witnesses claim the Azeri border-guard shot 16-year-old Akhmed (Ibragim) Gaurgashvili on the Georgian territory.
“Akhmed was close to the fence and tried to pasture the cattle back to our territory. We have made the fence to prevent our cattle go to the Azerbaijan territory. The fence was done on our territory 8-10 meters from the border because we were afraid of being shot. Azeri border-guard shot Akhmed in the head without warning. Akhmed fell down immediately but he was still conscious and urged for help; however, Azeri border-guards did not allow us to come closer; they pointed automatic guns at us and threatened with shooting if we approached the wounded.  Georgian border-guards were not at the border at that moment; they did not appear on the place when the residents of the Erisimedi village joined us and tried to take the wounded,” said the witnesses of the accident Mindia Tavartkiladze and Anzor Bolkvadze.
Asmat Gabashev, resident of Erisimedi village: “Wounded Akhmed tried to reach us crawling; but Azeri border-guards stopped him by stepping on him.
Soso Tsetskhladze, resident of Erisimedi village: “several days before, Azeri border-guards shot my son without warning. He had reached the fence but had not crossed the border. Fortunately, he survived. In the past, the Azeri border-guards used to arrest women and children for illegal crossing the border and released them only after they paid the money.”
Beglar Abashidze, governor of the Erisimedi village: “Georgian border-guards are standing only at their checkpoint at the entrance to Erisimedi. They do not know where the border is. Azeri border-guards and shepherds freely enter our territory where the murder happened; they even steal our cattle. They even drink water from our well; because they are armed villagers cannot go to the well to fetch water. The Border Police of Georgia does not respond to the facts.”
Medea Dekanidze, resident of the Erisimedi: “We will protect the border with our lives. The government does not pay attention to us. We do not know where the border is. Azeri border-guards take advantage of the situation and move towards our territory. They have already stretched wires in the yard of the public school. We cannot allow our children out; we always warn them not to stay in the school yard for a long time. Azeri border-guards have told several times that school building and street where it is located is on their territory.”
State Commission of Delimitation and Demarcation of the Georgian-Azerbaijan State Border was set up based on the resolution of the president of Georgia on March 17, 2006. Several meetings were organized during the 4 years with the participation of Azeri side; however, the chief consultant of the political department of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia Iveri Melashvili clarified that Georgia has not agreed almost half of the common border with Azerbaijan. “At the level of delimitation commissions we have agreed only 66 % of the border,” said Melashvili.
Experts said the situation is uncontrolled on Georgian-Dagestan border. The former head of the border police of Georgia Badri Bitsadze said the creeping annexation is going on in the unsettled territory of Tusheti.
“I have reliable information that Tsero-Irtsokhi and two more checkpoints were abolished on Georgian-Dagestan border. Besides that, unsettled territory in Tusheti, which was considered to be disputable before the war in 2008 and Georgian and Russian border-guards controlled it on equal basis; today it is controlled by Russia only. The government is completely inactive in regard with the serious and important problem. The government does not have border policy at all. The border service, which complied with all standards, was closed down. The border-guard service does not exist; they have abolished aviation while it is impossible to control Caucasian Range and Russian-Georgian border without it. They have abolished the special unit because Badri Bitsadze had many acquaintances in it,” said the former head of the border police.
Expert Mamuka Areshidze also confirmed the fact of moved border-line by Russian side.
“In Tusheti, in the area of Diklo Mountain, Russia moved the border line at 3 kilometers deliberately and misappropriated 24 sq. kilometers of our territory. Russia wants to control Tusheti direction. Hard social-economical conditions in the mountainous villages of Georgia support this process; the migration of the mountainous population is high and it reduces the border defense system of Georgia. Besides that, the construction of the road from Botlikhi district in Dagestan to Kvareli district has already been finished. The road was built according to the order of Vladimer Putin,” said Mamuka Areshidze.
Tusheti is subordinated to Akhmeta district administration. Dagestan borders it from the east; Chechnya borders it from the north. There were 7 communities in Tusheti: Gometsri, Chaghma, Ovanaurti, Khutsuurti, Pirikiti, Tsovati and Chanchakhovani. There were 53 villages in those communities from where only 7 villages are currently inhabited; only 22 families live there. Most of the villages are abandoned.
The head of the administration of the Ministry of Internal Affairs of Georgia Shota Khizanishvili denied the accusations about uncontrolled Georgian-Azerbaijan and Georgian-Dagestan borders. The MIA does not make any other comments.