საქართველოს მთავრობა ხშირად იწონებს თავს ქვეყნის ჰოსპიტალური სექტორის განვითარებაზე და რაიონებში ახალი საავადმყოფოების აშენებაზე. რეალურად კი რაიონებში არსებულ საავადმყოფოების ექიმებმა, არ იციან, რა ბედი ეწევა ჯერჯერობით მოქმედ საავადმყოფოებს, რომელთა უმეტესობას კაპიტალური შეკეთება სჭირდება.
ზესტაფონი საქართველოს ერთ-ერთ ყველაზე დაბინძურებულ ინდუსტრიულ ქალაქად არის აღიარებული. ასეთი არაოფიციალური სტატუსის მიუხედავად, ზესტაფონელებს ელემენტარული პირობები არა აქვთ სამედიცინო გამოკვლევებისა და პროფილაქტიკური მკურნალობის ჩასატარებლად. ზესტაფონის საავადმყოფოში არსებული ინფექციური განყოფილება ერთბაშად სამი რაიონის - ზესტაფონის, ხარაგაულისა და თერჯოლის მოსახლეობას ემსახურება. საავადმყოფო სასწრაფოდ საჭიროებს გადაუდებელ სარემონტო სამუშაოებს.
შპს „ზესტაფონის რაიონული საავადმყოფო“ (100% სახელმწიფო წილით) განთავსებულია სამ შენობაში: ოთხსართულიან ძირითად კორპუსში, ორსართულიან ინფექციური განყოფილებასა და სამსართულიან ქალაქის ყოფილ ბავშვთა განყოფილებაში. ძირითად კორპუსში ფუნქციონირებს მხოლოდ სამი სართული. ბავშვთა ყოფილი განყოფილების კორპუსი დანგრეულია (ბავშვთა განყოფილება გადასულია ძირითად კორპუსში), ინფექციური განყოფილება კი განთავსებულია ორსართულიან ცალკე შენობაში, რომლის სახურავი დაზიანებულია და წვიმის დროს შენობაში წყალი ჩადის. აღნიშნულის გამო შენობის მეორე სართული დაკეტილია, ფუნქციონირებს მხოლოდ პირველი სართული, რომელიც ასევე სავალალო მდგომარეობაშია.
„ასეთ საავადმყოფოში რომელი პაციენტი გაჩერდება, განყოფილება თავზე გვენგრევა! რამდენჯერმე მივმართეთ ადგილობრივ გამგეობას და ჯანდაცვის სამინისტროს დახმარებისთვის, მაგრამ ჯერჯერობით ამ მიმართვებს კონკრეტული შედეგი არ მოჰყოლია. დაპირებებს კი გვაძლევენ, არჩევნების შემდეგ მოგიგვარებთ პრობლემებსო, მაგრამ ეს დაპირებაც დღეს არარეალურად გვეჩვენება. ჯანდაცვის სამინისტრო ახალი საავადმყოფოს აშენებას აპირებს რაიონში და ჩვენს დანგრეულ საავადმყოფოს გარემონტებას რატომ დაუწყებს?! თან, როგორც ვიცი, იმ ახალ საავადმყოფოს პროექტში სახელმწიფომ საერთოდ არ ჩასვა ინფექციური განყოფილება. ინფექციური მხოლოდ თბილისში, ქუთაისში და ბათუმშია და მოსახლეობა იძულებული გახდება ამ საავადმყოფოებს მიმრთოს“, - ამბობს ინფექციური განყოფილების ხელმძღვანელი ანზორ კაპანაძე.
ზესტაფონის ცენტრალური საავადმყოფოს დირექტორის, სერგი მაღლაკელიძის განცხადებით, საავადმყოფოში სარემონტო სამუშაოები 1988 წლიდან არ ჩატარებულა. 2005 წელს ძირითად კორპუსს მხოლოდ სახურავი შეუკეთდა. ხარჯები ჯანდაცვის სამინისტრომ და ადგილობრივმა გამგეობამ დაფარა. გამოყოფილი თანხა მხოლოდ ამ კორპუსის სახურავისთვის იყო საკმარისი.
სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტომ საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილის, გიორგობიანის დავალებით 2010 წლის თებერვალში კომისიური წესით შეისწავლა საავადმყოფოს მდგომარეობა და სპეციალური დასკვნაც დადო. ამ დოკუმენტში მითითებულია, რომ ინფექციურ განყოფილებაში სარემონტო სამუშაოები 2010 წლის მაისში უნდა დაიწყოს.
„ამ დასკვნის მიუხედავად, არანაირი სამუშაოების ჩატარებას არ აპირებენ. ეს წერილი მხოლოდ იმიტომ გამოგვიგზვნეს, რომ ჩვენი ბედით დაინტერსებული ორგანიზაციები გააჩუმონ“, - აღნიშნა humanrights.ge-სთან საბარისას სერგი მაღლაკელიძემ.
საავადმყოფოს მდგომარეობით, როგორც გაირკვა, „უფლებების დაცვის საერთაშორისო ორგანიზაციის“ იმერეთის რეგიონის ოფისიც დაინტერესებულა. ორგანიზაციამ 2010 წლის 8 იანვარს ოფიციალური წერილით მიმართა შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრ ალექსანდრე კვიტაშვილს. წერილში მითითებულია, რომ გარდა პირობების უქონლობისა, განყოფილებაში არ არის საკმარისი რაოდენობის მედიკამენტები. ამ წერილის შემდეგ, რეგულირების სააგენტომ შეამოწმა ინფექციური განყოფილება, თუმცა მათ დასკვნაში ასეთ პრობლემებზე არაფერია მითითებული.
როგორც საავადმყოფოს დირექტორი, სერგი მაღლაკელიძე აცხადებს, მედიკამენტების მომარაგების მხრივ, მათ პრობლემა არ ჰქონიათ.
„2009 წელს ჰუმანიტარული დახმარებით საკმარისზე მეტი მედიკამენტები მივიღეთ. ე. წ. ღორის გრიპის ეპიდემიის პერიოდში (2009 წლის დეკემბერი – 2010 წლის იანვარი-მარტი) სახელმწიფომ მოგვამარაგა უფასო მედიკამენტებით („ტამიფლუ“ და მასთან გათანაბრებული პრეპარატები). ამ პერიოდში სახელმწიფომ სრულად აგვინაზღაურა საავადმყოფოს მიერ გაწეული ხარჯებიც, რომელიც 28 ათას ლარს შეადგენდა. ადგილობრივი გამგეობა აფინანსებს A და B ჰეპატიტების განსაზღვრულ რაოდენობას. ამ დაავადებისთვის ყოველწლიურად მათი ბიუჯეტიდან 10 000 ლარი ირიცხება. რაც შეეხება სადაზღვევო კომპანიებს, ინფექციურ ავადმყოფებს ისინი არ აფინანსებენ“, - ამბობს მაღლაკელიძე.
2009-2010 წლის ვირუსული ინფექციის პერიოდში ზესტაფონის საავადმყოფოს ინფექციურ განყოფილებას 180-მდე პაციენტმა მიმართა, რომელთა უმეტესობამ მკურნალობა ამბულატორიული წესით გაიარა, ხოლო გართულებული ფორმების მქონე პაციენტებს თერაპიულ განყოფილებაში უმკურნალეს.
რა ბედი ელის ზესტაფონის რაიონულ საავადმყოფოს, ჯერჯერობით უცნობია. არც ის არის ცნობილი, როდის მოემსახურება რაიონს ევროპული სანდარტების მქონე ახალი საავადმყოფო.

The government of Georgia often boasts about the development of hospital sector in the country and about the construction of new hospitals in the regions. In fact, the doctors of the region-based hospitals know the real situation better of all. Nobody knows what will happen with the hospitals which are somehow working now; most of them require serious reconstruction.
Zetaponi is known as one of the most polluted industrial towns of Georgia. Despite similar
unofficial status, the residents of Zestaponi do not have minimal conditions to take proper medical tests and treatment in the town. The department for infection diseases in Zetaponi district hospital serves residents of three districts – Zestaponi, Kharagauli and Terjola. The hospital urgently needs reconstruction.
Zestaponi District Hospital, Ltd (with 100 % state share) is located in three buildings: four-storied main building; two-storied department for infection diseases and three-storied building of the former children’s hospital. Only three stories are working in the main building; the children’s hospital is completely destroyed (the children’s department works in the main building); the infection department is in the separate building which has damaged roof and in rainy day the water leaks into the hospital; because of this problem the second floor of the building is closed and only the ground floor is working which is also in poor conditions.
“Patients will not stay in such a hospital. The building is pulling down. We have petitioned to the local authority and the ministry of healthcare several times but there have been no results yet; though they promise to resolve our problems after the elections but I think their promise is still unreal. The ministry of healthcare intends to build a new hospital in the district and why should they reconstruct our destroyed hospital?! Besides that, as far as I know, the state did not include the department for infection diseases in the project of the new hospital at all. The hospitals for infection diseases are only in Tbilisi, Kutaisi and Batumi; so our residents will have to go to these cities when they have infection problems,” said the head of the department Anzor Kapanadze.
The director of the Zestaponi district hospital Sergi Maghlakelidze stated that the hospital has not been repaired since 1988. In 2005 only the roof of the main building was repaired with financial assistance of the health ministry and local administration; the allocated sum was enough only for the roof.
The state regulation agency of medical activities, according to the order of the deputy minister of labor, healthcare and social welfare of Georgia, set up a commission in February of 2010 to study the situation in the hospital which prepared a special conclusion. The document states that reconstruction activities shall start in the department for infection diseases in May of 2010.
“Despite the conclusion, they are not going to reconstruct the hospital at all. They sent this letter to us ust to make the organizations concerned about our fate silent,” said Sergi Maghlakelidze in his interview with the humanrights.ge
The Imereti regional office of the Human Rights International Organization also got interested in the situation of the hospital. On January 8, 2010 the organization petitioned to the minister of labor, healthcare and social welfare Aleksandre Kvitashvili. The organization pointed out in the petition that in addition to unbearable conditions in the hospital, there are not enough supply of medicines in it. After the petition, the Regulation Agency examined the infection division but their conclusion did not mention those problems at all.
Sergi Maghlakelidze said they did not have problems in the supply of medicines.
“In 2009, we received more than enough medicines by humanitarian aid. During the H1N1epidemics in Georgia (December of 2009 and January-March of 2010) the state supplied us with free medicines (Tamiflu and substitutions). The state completely reimbursed all the expenses of the hospital in that period of time which amounted to 28 000 GEL. The local government funds the certain amount of A and B Hepatitis. 10 000 GEL is allocated to the hospital for these diseases annually. As for insurance companies, they do not fund infected patients,” said Maghlakelidze.
During the virus period of 2009-2010 about 180 patients applied to the Zestaponi hospital. Most of them took out-patient treatment; while the patients with acute forms of infections were treated in therapy department.
Nobody knows the future fate of the Zestaponi district hospital. Nobody knows when the new hospital with European standards will serve the district.