აკაკი ელიავას და გოჩა გვილავას რეაბილიტაციის საკითხს უზენაესი სასამართლო განიხილავს
თბილისი.27.09.04.მედია-ნიუსი. ზვიად გამსახურდიას ხელისუფლების მომხრე, 2000 წლის 10 აგვისტოს ზესტაფონის პოლიციის ეზოში მოკლული აკაკი ელიავასა და გოჩა გვილავას რეაბილიტაციის საკითხს უზენაესი სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა საკასაციო პალატა 30 სექტემბერს განიხილავს.
როგორც სააგენტო „მედია-ნიუსს“ ადვოკატმა ეკა ბესელიამ განუცხადა, უზენაეს სასამართლოში მან გაასაჩივრა ქუთაისის საოლქო სასამართლოს მიერ წლეულს ივნისში მიღებული გადაწყვეტილება, რომლითაც გვილავა და ელიავა ყველა ბრალდებაში (უკანონო შეიარაღებული ფორმირების შექმნა, მკვლელობები, იარაღის უკანონო ტარება და ა.შ.) გაამართლეს, გარდა პოლიციისათვის წინააღმდეგობის გაწევისა.
ბესელია მოითხოვს, მოკლულები ამ ბრალდებაშიც გაამართლონ, ვინაიდან მათგან წინააღმდეგობის გაწევა არ დასტურდება - გვილავასა და ელიავას ცეცხლსასროლი იარაღიდან ზურგში ესროლეს.
აკაკი ელიავა და მისი მომხრეები შევარდნაძის ხელისუფლებას დაუმორჩილებლობას უცხადებდნენ და ტყეში იყვნენ გასული. ხელისუფლებამ 2000 წელს მათი შემორიგება გადაწყვიტა და ამასთან დაკავშირებით მოლაპარაკებები იმართებოდა, რომელშიც ჩართულნი იყვნენ მაშინდელი შს და უშიშროების მინისტრები.
2000 წლის 10 აგვისტოს ელიავა, გვილავა და მათთან ერთად მყოფი რამდენიმე პირი თბილისიდან ზუგდიდისაკენ მიემართებოდნენ. ისინი ზესტაფონის პოლიციაში გააჩერეს. როგორც შემდეგ პროკურატურა ამტკიცებდა, მათ შეიარაღებული წინააღმდეგობა გაუწიეს პოლიციას, მძევლად ხელში ჩაიგდეს პოლიციის თანამშრომლები, რის გამოც ზესტაფონის პოლიციის მაშინდელმა უფროსმა რუბენ ასანიძემ ელიავას და გვილავას ლიკვიდაციის გადაწყვეტილება მიიღო.

The Supreme Court will Discuss the Rehabilitation Issue of Akaki Eliava and Gocha Gvilava
Tbilisi. 27.09.04. Media  News. On September 30 the Court of Appeal will discuss the issue of rehabilitation of Akaki Eliava and Gocha Gvilava, supporters of Zviad Gamsakhurdia who were murdered in the yard of Zestaponi police on August 10, 2000.
Eka Beselia, their attorney appealed to the Supreme Court against the sentence of Kutaisi regional Court according which Eliava and Gvilava were justified in every accusation (in forming illegal armed formations, illegally transporting weapons, etc.) except in resistance to the police.
Beselia claims for justifying them even in the left item as armed resistance has not confirmed – Gvilava and Eliava were shot on back.
Akaki Eliava and his supporters refused to obey the government of Shevardnadze. The government carried out the negotiations in order to reconcile them. The Interior and Security ministers were involved in the process.
On August 10, 2000 Eliava, Gvilava and others were going to Zugdidi from Tbilisi. The police of Zestaponi stopped them. Later the prosecution urged that they resisted police with weapons, took into hostage policemen that encouraged Ruben Asanizde, the former head of Zestaponi police to make a decision of their liquidation.