სიღნაღში „საეჭვო“ გაზეთების გაყიდვას კრძალავენ?
სიღნაღის რაიონის გამგებლის ბერდო ასანიშვილის, მისი პირველი მოადგილის, ზაზა ზედელაშვილისა და პარლამენტის წევრის ნუგზარ აბულაშვილის დავალებით, გაზეთის გამავრცელებლებს სიღნაღში „საეჭვო“ გაზეთების გაყიდვის აკრძალვა მოსთხოვეს. ამის შესახებ „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ ერთ-ერთმა დისტრიბუტორმა აცნობა.
მისი თქმით, გასულ კვირას, პარასკევს, სიღნაღის რაიონის გამგეობის სახელით შეუთვალეს, რომელ გაზეთებსაც მიიღებს გასავრცელებლად და რომელშიც სიღნაღზე წერილი იქნება დაბეჭდილი, რეალიზაციამდე რაიონის გამგეობას დაუკავშირდნენ. „მოვიდნენ და მითხრეს, გამგებლის დავალებაა, როგორც კი თქვენთან გასაყიდად გაზეთები, განსაკუთრებით კი რეგიონული გამოცემები შემოვა და რომელიმეში სიღნაღზე რაიმე სახის წერილი იქნება, ვისზეც არ უნდა იყოს იგი, აუცილებლად დაუკავშირდით მარინას და ჩვენგან ნებართვის მიღების გარეშე გაზეთი არ გაყიდოთო. იქნებ გაარკვიოთ რა ხდება და ჩვენც გაგვაგებინოთ, ოღონდ მე არ მახსენოთ, თორემ პრობლემები შემექმნება“,- გვთხოვა დისტრიბუტორმა.
შევეცადეთ ინფორმაცია სხვა დისტრიბუტორებთანაც გადაგვემოწმებინა. ბევრმა მათგანმა აღნიშნულთან დაკავშირებით ჩვენთან საუბარი არ ისურვა და ნათქვამი არც უარყო და არც დაადასტურა. საგულისხმოა, რომ როგორც კი იგებდნენ, რა საკითხის გარკვევა გვსურდა მათთან, საუბრისგან თავს იკავებდნენ. რამდენიმე გამავრცელებელმა კი ასანიშვილთან ერთად მისი პირველი მოადგილე ზედელაშვილი და პარლამენტარი ნუგზარ აბულაშვილიც ახსენა.
სანდო წყაროს ცნობით, ინიციატივა დეპუტატ აბულაშვილს ეკუთვნის. გადაწყვეტილება კი ნაციონალური მოძრაობის სიღნაღის ორგანიზაციის ოფისში რაიონის გამგებელთან და მის პირველ მოადგილესთან ერთად, რამდენიმე დღის წინ მიიღეს.
გაზეთების გავრცელების შეზღუდვის შესახებ ინფორმაციას კატეგორიულად უარყოფს სიღნაღის რაიონის გამგებელი ბერდო ასანიშვილი. „რა შეზღუდვა, რის შეზღუდვა, როგორ გეკადრებათ. ეს არის 200 და 500 % სიცრუე. ვინ გითხრათ ეგ, მითხარით და მე მოვუვლი“,- განაცხადა ბერდო ასანიშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ მომხდარი, კახეთში თავისუფალი გაზეთების გავრცელების შეზღუდვის პირველი მცდელობა არ არის.

Are “Suspicious” Newspapers Prohibited in Sighnaghi?
According to the directives of Berdo Asanishvili, local governer of Sighnaghi, his first deputy, Zaza Zedelashvili and MP Nugzar Abulashvili, newspaper-distributors are prohibited to sell “suspicious” newspapers in Sighnaghi. One of the distributors informed “Human Rights Center” about the fact.
According to him, on Friday they were reported by Sighnaghi local government to show them newspapers before realization, if they receive one with articles about the district. “They came and told me it was Council’s directive, that as soon as we receive a newspaper, especially regional ones and if it would have any article about Sighnaghi in it, whoever it would belong to, we must get in touch with Marina and get permission to sell them. Please find out what is going on, and let us know too, but don’t give my mane away, or I would have problems”- asked the distributor.
We tried to ascertain the information by asking other distributors too. Most of them did not want to speak up with us about the problem and they neither denied nor confirmed the information. It must be pointed out that as soon as they guessed what we wanted to speak about, they kept from conversation. Some of the distributors mentioned names of Asanishvili together with his deputy, Zedelashvili and MP Nugzar Abulashvili.
According to the reliable sources, the initiative belongs to MP Abulashvili. The decision was made at National Movement Sighnaghi regional office with regional council and his first deputy several days ago.
The information about restriction of newspaper distribution is categorically denied by Sighnaghi regional council, Berdo Asanishvili. “What restriction are you talking about? It is a 200 and 500% lie. Tell me who has told you it and I will take care of him.”- stated Berdo Asanishvili.
It must be mentioned, that it is not first occasion of independent newspaper restriction in Kakheti.