არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიციის წევრები სასამართლოს ეზოში არ შეუშვეს
თბილისი.19.07.06.მედიანიუსი. დღეს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ეზოში არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიციის წევრები არ შეუშვეს.
როგორც არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები _ ადამიანის უფლებებისათვის“ წევრმა ნანა კაკაბაძემ განაცხადა,  „მიუხედავად ჩვენი არაერთგზის მოთხოვნისა, შევეშვით სააპელაციო სასამართლოს ეზოში,  მანდატურებმა კარები ცხვირწინ მიგვიხურეს. ისინი ხალხს გადარჩევით, მხოლოდ სასამართლოს თანამშრომლებს უშვებდნენ“.
არასამთავრობო ორგანიზაციის კოალიციის წევრები თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ეზოში ამჟამად დაპატიმრებული ირაკლი კაკაბაძისა და „თანასწორობის ინსტიტუტის“ სხვა წევრების მხარდასაჭერი აქციის გამართვას აპირებდნენ.
ამასთან, არასამთავრობოთა აქციის მიზანი იყო თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ეზოში ე.წ. ექსპერიმენტის ჩატარება; კერძოდ ისინი აპირებდნენ, გაემეორებინათ ზუსტად ისეთივე აქცია, რომელიც რამდენიმე დღის წინათ „თანასწორობის ინსტიტუტის“ წევრებმა გამართეს და ამის გამო ირაკლი კაკაბაძეს და მის რამდენიმე თანამოაზრეს სასამართლომ, საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევის ბრალდებით, 30-დღიანი პატიმრობა შეუფარდა.

Representatives of NGO Coalition Are Not Allowed to Enter Yard of the Court
Tbilisi, 19.07.2006, ‘Media News’ – The members of NGO Coalition ‘Civil Society for Democratic Georgia’ were not allowed to enter the yard of the Court of Appeal.
According to Nana Kakabadze, chief of NGO ‘Former Political Prisoners for Human Rights’, “the guard did not allow them to enter the Court’s territory. They were only letting in the staffs of the Court”.
Representatives of NGO Coalition intended to hold a protest supporting imprisoned Irakli Kakabadze and other members of the ‘Egalitarian Institute’.
Moreover, the coalition planned to hold an experiment: they wanted to repeat the protest, which Irakli Kakabadze and other members of ‘Egalitarian Institute’ organized. The very protest caused their imprisonment for thirty days.
NGO Coalition wanted to observe, how the Court would behave in this case – that was the main aim of wrecked protest.