ცხინვალი ქართველ ძალოვნებს კონფლიქტის ზონაში ჩასული ჟურნალისტების უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებს
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო კატეგორიულად უარყოფს სამხრეთ ოსეთის არაღიარებული რესპუბლიკის ინფორმაციის და ბეჭვდის კომიტეტის განცხადებას, თითქოს არსებობს   საქართველოს შსს-ს განკარგულება, ცხინვალის რეგიონში ჟურნალისტების არშეშვების შესახებ.
„ყველა ჟურნალისტს, ვისაც საქართველოს ვიზა აქვს,  ცხინვალის  კონფლიქტურ რეგიონში თავისუფლად შესვლა  შეუძლია, თუმცა, შსს იხსნის პასუხისმგებლობას მათ შემდგომ უსაფრთხოებაზე“, - განაცხადა შსს-ს პრესსამსახურის უფროსმა შოთა ხიზანიშვილმა.
სამხრეთ ოსეთის ინფორმაციისა და ბეჭვდის კომიტეტის მიერ 19 ივლისს გავრცელებული ცნობის თანახმად, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აღნიშნული განკარგულება უქკვე მოქმედებაშია. უწყებას მაგალითად მოჰყავს, 17 ივლისს, ცხინვალთან,  „ფრანპრესის“ სამხრეთ კავკასიის ბიუროს ხელმძღვანელის სიმონ ოსტროვსკის რამდენიმე საათით დაკავებისა და რუსეთის მესამე არხის ჟურნალისტის რომან ბაბაიანისათვის ამ რეგიონში შეშვებაზე  უარის თქმის ფაქტები.
ინფორმაციისა და ბეჭვდის   კომიტეტის განცხადებით, გაუგებარია ქართული ძალოვანი სტრუქტურების გადაწყვეტილება, რადგან  ჟურნალისტებს თან ჰქონდათ ყველა საჭირო დოკუმენტი. ნათელია, რომ ტოტალური ძალისმიერი აქციის მზადების პირობებში, საქართველო ცდილობს შეზღუდოს ჟურნალისტები, რომ გამოირიცხოს ბალანსირებული და ობიექტური მასალების მომზადება, მიაჩნიათ ცხინვალში.
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიციის შიდა ქართლის სამმართველომ 17 ივლისვე უარყო „ფრანპრესის“ ჟურნალისტის დროებით დაკავების ფაქტი. ამასთან, „ფრანსპრესის“ მოსკოვის ბიუროს შეფმა ფრანს ვიატომ განაცხადა, რომ „მათი კორესპოდენტი არავის არ დაუკავებია, უბრალოდ ჟურნალისტს არ ჰქონდა აღებული ნებართვა  საქართველოს საზღვრის გადაკვეთაზე,  ცხინვალში შესვლისთვის კი ასეთი ნებართვა უნდა არსებობდეს“.

Tskhinvali Accuses Georgian Law Enforcers of Violating the Rights of the Journalists Who Visit the Conflict Zone
Georgian Ministry of the Interior flatly denies the information spread by self-proclaimed South Ossetian Republic's Information and Print Committee according to which Georgian Ministry of the Interior had issued a decree forbidding journalists to enter conflict zone.
"Any journalist who has Georgian visa can enter Tskhinvali conflict zone; however, the Ministry of Internal Affairs disclaims any responsibility for their safety in the conflict zone" - Head of Georgian Ministry of Internal Affairs' Press Service Shota Khizanishvili said.
On July 19 South Ossetian Information and Print Committee made a statement about the existence of the Georgian Ministry of the Interior's abovementioned decree. As the separatists say on July 17 Head of Agency France Presse's South Caucasian Bureau Simon Ostrovsky was detained by Georgian Military Police near Tskhinvali. Besides, journalist of Russian Third Channel Roman Babayan was refused entry into that region.
On July 17 Georgian Military Police denied detaining Ostrovsky. According to Head of Agency France Press's Moscow Bureau France Viato, nobody had detained the agency's correspondent "The thing is that our journalist didn't' have a permission to cross the Georgian border. For entering Tskhinvali one must have such a permission" - he said.