მთავრობა მძღოლებისთვის ჯარიმების გამკაცრებას პრევენციის აუცილებლობით ხსნის
როგორც მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა, გია ხუროშვილმა ჟურნალისტებს განუცხადა, ერთი წლის განმავლობაში ავტოავარიების შედეგად დაახლოებით 2000–მდე ადამიანია დაზარალებული, საიდანაც 200 გარდაიცვალა.
მისი თქმით, როგორც ჩანს, დღეს არსებული ჯარიმები პრევენციის ფუნქციას ვერ ასრულებს და ამიტომ, რიგ დარღვევებზე ჯარმების გამკაცრების გადაწყვეტილება იქნა მიღებული.
პარლამენტში ინიცირებული კანონპროექტის თანახმად, ღერძულა ხაზის გადაკვეთის გამო ჯარიმის 50 ლარიდან 100 ლარამდე იზრდება, წელიწადში მეორე დარღვევისთვის კი ჯარიმა 200 ლარიანი იქნება.
ასევე, მკაცრდება ჯარიმები მანევრირების წესების დარღვევებისთვის და მოძრაობის შეფერხება – საცობების შექმნისთვის.

Government Justifies Gross Fines for Drivers by Prevention Necessity
The parliamentary secretary of the government Gia Khuroshvili told journalists that about 2 000 people have been damaged by car-accidents for the last one year and 200 of them died in the accidents.
Khuroshvili said the acting fines fail to act as preventive mechanisms and the government decided to make fines for several violations grosser.
According to the draft-law initiated at the parliament, 50 GEL fine for crossing of axial line was increased up to 100 GEL; a person will have to pay 200 GEL for the repeated violation within one year.
The fines for the breached maneuver rules and hindering-jamming traffic movement will be aggravated as well.