სამართლებრივი კრიზისი გორის თვითმმართველ ორგანოში
ქალაქ გორის საკრებულოს ინფრასტრუქტურის კომისიის ექსპერტი ზაალ გუდაძე თანამდებობიდან საკრებულოს თავმჯდომარის, ილია მეტრეველის ბრძანებით, 8 ივლისს მეორედ გათავისუფლდა. გუდაძე დაკავებული თანამდებობიდან პირველად 17 ივნისს გაათავისუფლეს, თუმცა, იგი 24 საათში კვლავ აღადგინეს თანამდებობაზე.
„საკრებულოს თავმჯდომარე ილია მეტრეველი ირაკლი ოქრუაშვილის მონაა, ამ ყველაფრის უკან ოქრუაშვილი დგას. ყოფილი ჩინოვნიკი გაბოროტებული კაცია. არ ვიცი, რა უნდა ჩემთან“,- განაცხადა ზაალ გუდაძემ.
საკრებულოს თავმჯომარესა და მის მრჩეველ ირაკლი ოქრუაშვილს მედიასთან გუდაძის მეორედ გათავისუფლების მიზეზებზე კომენტარი არ გაუკეთებიათ.
გუდაძის გათავისუფლების შემდეგ გორის თვითმმართველობის წარმომადგენლობით ორგანოში დეპუტატების ნაწილი საკრებულოს თავმჯდომარის იმპიჩმენტის აუცილებლობაზე საუბრობენ.
ქ. გორის თვითმმართველობაში პოლიტიკურ კრიზისს სამართლებრივიც დაემატა. 17 ივნისს ქ.გორის საკრებულოს თავმჯდომარემ 24 საათში საკრებულოს აპარატის ხუთი თანამშრომელი ჯერ გაათავისუფლა, შემდეგ კი კვლავ აღადგინა თანამდებობაზე. ხუთიდან ორს - გიორგი აფციაურსა და ზაალ გუდაძეს ისევ შტატგარეშე თანამშრომლად გაუფორმდათ ხელშეკრულება. რა მიზნით შეიცვალა საკადრო პოლიტიკა ამ კითხვაზე საკრებულოს თავმჯდომარე პასუხს არ სცემს. მისი თქმით, კონსულტაციების შემდეგ კვლავ აღადგინა თანამშრომლები თანამდებობაზე.
დეპუტატების ნაწილი ვარაუდობს, რომ საკადრო პოლიტიკის ცვლილება სასამართლოში მიმდინარე საქმეს უკავშირდება.
ქ. გორის მერიამ საკრებულოს თავმჯდომარის ნორმატიული აქტის გასაუქმებლად გორის რაიონულ სასამართლოს მიმართა. საქმე ეხება საკრებულოს თავმჯდომარის, ილია მეტრეველის მიერ შტატგარეშე მრჩევლად ირაკლი ოქრუაშვილის დანიშვნას. გორის მერია საკრებულოს თავმჯდომარე ილია მეტრეველს შტატგარეშე თანამშრომლების ლიმიტის გაცილებას ედავება და მისი მრჩევლის ირაკლი ოქრუაშვილის დანიშვნის ბრძანების გაუქმებას ითხოვს. კანონის მიხედვით, მუნიციპალიტეტში დასაქმებულ საშტატო რაოდენობის 10%-ს არ უნდა აღემატებოდეს შტატგარეშე თანამშრომლების რიცხვი.  გორის მუნიციპალიტეტის საშტატო ნუსხას 122 საჯარო მოხელით არის დაკომპლექტებული. რომლის 10 %-ი 12,5 ადამიანს შეადგენს.  გორის მერიაში 15 შტატგარეშე თანამშრომელია, ლიმიტს გადაცილებით დანიშნულთა ნუსხაში ირაკლი ოქრუაშვილი და რამაზ შარიქაძე მოხვდა. საკრებულოს თავმჯდომარის გადაწყვეტილებით ეს თანმიმდევრობა  შეიცვალა, ირაკლი ოქრუაშვილი და რამაზ შარიქაძე უკვე ლიმიტს აკმაყოფილებენ, კანონის მოთხოვნებს არღვევს აფციაურისა და გუდაძის დანიშვნა. იმ შემთხვევაში, თუ სასამართლო გორის მერიის სასარჩელო მოთხოვნას დააკმაყოფილებს, საკრებულოს თავმჯდომარეს, სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების დროს, სწორედ ბოლოს დანიშნული ორ შტატგარეშე კადრის  გათავისუფლება მოუწევს.
,,ეს არის კარგად გამიზნული სპექტაკლი. რეალურად, მთელი ეს პროცესი იმ მიზანს ემსახურებოდა, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების დროს  ოქრუაშვილის ნაცვლად სწორედ გუდაძე და აფციაური არიან ლიმიტს გადაცილებული”,- განაცხადა საკრებულოს დეპუტატმა თამარ თედლიაშვილმა.

Gori city council chairman Ilia Metreveli fired Zaal Gudadze, expert of the infrastructure commission in the Gori City Council on July 8 for the second time. First, Gudadze was fired on June 17 but was restored to the working place within 24 hours.
“The chairman of the City Council Ilia Metreveli is a slave of Irakli Okruashvili (former defense minister of Georgia, leader of the political party Georgian Party). Orkuashvili stands behind all recent developments in the city. He is cruel former government official; I do not know what he wants with me,” Zaal Gudadze said.
The council chairman and his advisor Irakli Okruashvili have not made comments about the dismissal of Gudadze.
After his dismissal, part of the city council members started speaking about necessity to start impeachment procedures against the council chairman.
The political crisis in the Gori self-governmental bodies was aggravated with legal crisis. On June 17, the city council chairman initially fired 5 employees of the council administration and then restored them to the working places within 24 hours. The council signed supernumerary contracts with the two out of the five persons – Giorgi Aftsiauri and Zaal Gudadze. The council chairman does not clarify why he changed the mind. He said after consultations he decided to restore the dismissed people on the positions.
Part of the council members think the policy about staff changes is related with the ongoing case in the court.
Gori City Hall appealed the Gori district court to annul the normative act of the city council chairman about appointment of Irakli Okruashvili to the position of the advisor of the council chairman. Gori City Hall argues that Ilia Metreveli exceeded the limit of supernumerary employees in the council. In accordance to the law, the number of supernumerary employees shall not exceed 10% of the contracted staff members in the city council. There are 122 contracted staff members in the local self-governmental body; 10% of it is 12, 5 persons. However, there are 15 supernumerary employees in the city council – Irakli Okruashvili and Ramaz Sharikadze are on the list of extra employees. With the decision of the city council chairman the sequence of people on the list of supernumerary employees was changed and Irakli Okruashvili and Ramaz Sharikadze now meet the criteria. However, appointment of Aftsiauri and Gudadze is illegal. If the Gori district court satisfies the appeal of the City Hall, the council chairman will have to fire the last two supernumerary employees to enforce the court judgment.
“It is well-planned performance. In fact, all this process had one purpose – to fire Gudadze and Aftsiauri instead Okruashvili when the council chairman will have to enforce the court judgment,” the Council member Tamar Tedliashvili said.