სააკაშვილის ხელისუფლებას „ცნობილი კრიმინალი“ ვატო ყიფიანი და მისი ძმა - კონსტანტინე ეხმარება
მიხეილ სააკაშვილის მიერ ქართული კრიმინალური სამყაროს „ბოსად“, მკვლელად და ქილერად არაერთხელ გამოცხადებული ყიფიანი სასჯელს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლით - იარაღის უკანონო ტარების გამო იხდიდა, რის გამოც, მას თავისუფლების 4 წლით აღკვეთა ჰქონდა მისჯილი.
ვატო ყიფიანი სააკაშვილის ხელისუფლებამ ე. წ. უდოს წესით გააათავისუფლა. ყიფიანის გათავისუფლებაზე გადაწყვეტილება პატიმართა პირობით ვადაზე ადრე გათავისუფლების კომისიამ 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ, 25 აგვისტოს მიიღო.
ყიფიანის ადვოკატის, ეკა სურგულაძის განმარტებით, გათავისუფლებისას მსჯავრდებულს საპატიმრო ვადის ამოწურვამდე 6 თვე ჰქონდა დარჩენილი.
„მინდა აღვნიშნო, რომ ვახტანგ ყიფიანმა უკანონო პატიმრობაში 3 წელი და 6 თვე გაატარა, ჩვენ არ ვაღიარებდით მის მიმართ წაყენებულ ბრალდებას. ვინაიდან მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა ძალიან მძიმე იყო და მე ხელთ მაქვს თავად ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფოს ექიმის დასკვნა, რომელიც ამას ადასტურებს, მივმართეთ შესაბამის ორგანოებს, მისი ვადაზე ადრე გათავისუფლების მოთხოვნით და იგი 25 აგვისტოს ე.წ. უდოს წესით გაათავისუფლეს“, - განაცხადა სურგულაძემ.
მცდელობის მიუხედავად, ვატო ყიფიანის ციხიდან გათავისუფლების შესახებ ოფიციალური ინფორმაციის მოწოდებას  სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტრომ თავი აარიდა. თუმცა, ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა ხათუნა კალმახელიძის უწყებაში ჟურნალისტების სრული იგნორირება ხდება.
რაც შეეხება ვატო ყიფიანს, იგი ამჟამად თურქეთში იმყოფება, როგორც ადვოკატი ეკა სურგულაძე აცხადებს - სამკურნალოდ.
არაოფიციალური ინფორმაციით, პატიმრობის პერიოდში ვატო ყიფიანი საქართველოს ხელისუფლებას რუსეთ-საქართველოს ომის დროს დატყვევებულთა და დაღუპულთა გაცვლის პროცესში ციხიდან ეხმარებოდა და ასევე ციხიდან,  რუს გენერალთან, ბორისოვთან თანამშრომლობდა. ბოლო დროს კი ყიფიანების გვარი უკრაინის საპრეზიდენტო არჩევნებზე  ამოტივტივდა, როდესაც საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის ხელმძღვანელი გივი თარგამაძე ვატო ყიფიანის ძმას, კონსტანტინე ყიფიანს დაუკავშირდა და ქართველი დამკვირვებლების დარეგისტრირებასთან დაკავშირებით შექმნილი პრობლემების მოგვარებაზე ესაუბრა.
უკრაინულ სკანდალთან დაკავშირებით ვრცელი სიუჟეტი ტელეკომპანია „კავკასიის“ ეთერში გადაცემა „კვირის რეპორტაჟში“ გავიდა. ნანა ლეჟავას გადაცემაში ნათქვამი იყო, რომ დონეცკში მცხოვრები კონსტანტინე ყიფიანი საქართველოში ბიზნესს აწარმოებს და თბილისში, ბათუმსა და ქუთაისში სწრაფი კვების ობიექტების „ნიკალას“ მფლობელია. სიუჟეტში ასევე ხაზგასმით ითქვა ისიც, რომ კონსტანტინე ყოფიანი ცნობილ კრიმინალებთან ლაშა შუშანაშვილთან და შაქრო კალაშოვთან ახლო კავშირშია და მათთან მეგობრობს.

Mikheil Saakashvili declared Kipiani to be “boss” of Georgian criminals, murderer and killer several times. Kipiani was sentenced to 4-year-imprisonment under Article 236 of Criminal Code of Georgia for illegal possession of weapon.
Saakashvili’s government released Vato Kipiani earlier than his term when the issue was discussed by corresponding commission on August 25, 2008 after the August war.
Eka Surguladze, attorney of Kipiani, clarified that her client had 6 months of imprisonment left when he was released.
“I want to underline that Vakhtang Kipiani spent 3 years and 6 months in arbitrary detention. He did not plead guilty because his health conditions were grave; I have medical conclusion of the doctor of jail hospital which confirms that we have appealed to corresponding bodies and requested his early release. On August 25, 2008 he was released based on the commission decision,” said Surguladze.
Despite many attempts, Ministry of Penitentiary, Probation and Legal Aid avoided releasing public information about the release of Vato Kipiani. However, it is not first fact when journalists are completely ignored in the ministry of Khatuna Kalmakhelidze.
As for Vito Kipiani, he is in Turkey now for medical treatment as his attorney states.
According to unofficial information, during imprisonment Vato Kipiani assisted the government of Georgia in the release of Georgian hostages taken during Russian-Georgian war from prison. He negotiated with Russian General Borisov on the issue from prison. Recently, his name was mentioned during presidential elections in the Ukraine when Givi Targamadze, head of defense and security parliamentary committee, spoke with his brother Konstantin on the phone. They spoke about the problems of registering Georgian observers in Ukraine.
TV-Company “Kavkasia” released large TV-reportage about the scandal in the Ukraine in the program “Kviris Reportage”. Presenter of the program Nana Lezhava said that Konstantin Kipiani, living in Donetsk, runs business in Georgian and owns fast-food restaurants “Nikala” in Tbilisi, Batumi and Kutaisi. It was underscored in the reportage that Konstantin Kipiani is friend and partner of famous criminals Lasha Shushanashvili and Shakro Kalashov.