საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსათვის
საქართველოს უფლებადამცველი ორგანიზაციები – „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, „კონფლიქტებისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო ცენტრი“, „კავშირი კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, „კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრი“, „კავშირი ოცდამეერთე საუკუნე“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ ერთიანდებიან საქართველოს კოალიციაში სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსათვის.
კოალიცია ეფუძნება ამ ჯგუფის წევრების მიერ წინა წლებში გაწეულ სამუშაოს უფლებადაცვით სფეროში და მათ მრავალწლიან ურთიერთთანამშრომლობას.
კოალიციის მიზნებია, მოახდინოს იმ დანაშაულების დოკუმენტირება, რომლებიც საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს იურისდიქციაში ხვდება (გენოციდი, ომის დანაშაულები, კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები), კონკრეტულად კი რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომთან მიმართებაში, ხელი შეუწყოს მართლმსაჯულების განხორციელებას ამ მიმართულებით ეროვნულ და საერთაშორიო დონეზე, გაუწიოს იურიდიული და სხვა სახის დახმარება ამ დანაშაულების შედეგად დაზარალებულ პირებს, აამაღლოს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს შესახებ ცნობადობა საქართველოში, ითანამშრომლოს სასამართლოსთან, გააძლიეროს კვლევები და ანალიზი საერთაშორისო სისხლის სამართლის დარგში.
კოალიციის წევრებს მიაჩნიათ, რომ ისეთი სერიოზული დანაშაულები, როგორიცაა - გენოციდი, ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები, დაუშვებელია,  დარჩეს დაუსჯელი. კოალიციის წევრებისათვის ასევე ცალსახაა, რომ მდგრადი მშვიდობისა და შერიგების მიღწევა შეუძლებელი იქნება მართლმსაჯულების განხორციელების გარეშე. სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო კი ყველაზე ეფექტიან საერთაშორისო მექანიზმს წარმოადგენს დაუსჯელობის წინააღმდეგ საბრძოლველად და დანაშაულის მსხვერპლთა უფლებების აღსადგენად.
კოალიციის საერთაშორისო პარტნიორია საერთაშორისო ორგანიზაცია `კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსათვის~.
დამატებითი ინფორმაციისათვის დაუკავშირდით: ანა ნაცვლიშვილს (ადამიანის უფლებათა ცენტრი) ნომერზე: 384 648
მოკლედ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს შესახებ
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო არის პირველი დამოუკიდებელი,  მუდმივმოქმედი საერთაშორისო ორგანო, რომელიც იძიებს გენოციდის, ომის დანაშაულების, კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებს და ასამართლებს  კონკრეტულ ინდივიდებს ამ დანაშაულებისათვის.
სასამართლო ამოქმედდა 2002 წელს, საერთაშორისო ხელშეკრულების - რომის სტატუტის საფუძველზე, რომლის წევრიცაა 100-ზე მეტი სახელმწიფო, მათ შორის საქართველოც, რომელმაც სტატუტის რატიფიცირება 2003 წელს მოახდინა.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო საშუალებას აძლევს როგორც მსხვერპლებს, ასევე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს (უფლებადამცველებს, მედიას, არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და სხვა დაინტერესებულ პირებს) მონაწილეობა მიიღონ პროცესში, რომლის მიზანია სიმართლის დადგენა, დამნაშავეთა გამოვლენა, მათი გასამართლება და მსხერპლთა კომპენსაცია-რეაბილიტაცია.
ამჟამად, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო განიხილავს ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებს ხუთ ქვეყანაში:  კონგოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში, ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში, უგანდაში, სუდანსა (დარფური) და კენიაში.
სასამართლოს პროკურორის ოფისი რამდენიმე ქვეყანაში აწარმოებს წინასწარ ანალიზს ისეთ ფაქტებზე, რომლებზეც შესაძლოა, დაიწყოს გამოძიება. ეს ქვეყნებია: ავღანეთი, კოლუმბია, პალესტინა, კოტ დივუარი, გვინეა და საქართველო (რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომთან დაკავშირებით).

Georgian Coalition for International Criminal Court
Georgian human rights NGOs – Human Rights Priority, Human Rights Center, International Center on Conflict and Negotiation, Article 42 of the Constitution, Center for Protection of Constitutional Rights, 21st Century, Georgian Young Lawyer’s Association unite in Georgian Coalition for the International Criminal Court.
The coalition is based on years of work in the field of human rights carried out by the members of the coalition and their experiences of successful cooperation.
Goals of the coalition are to document crimes, which fall under the jurisdiction of the International Criminal Court (genocide, war crimes, crimes against humanity), in particular related to the 2008 Russian-Georgian war, to facilitate execution of judiciary in this regard at national and international levels, to provide legal and other forms of assistance to those people who have been effected by those crimes, to raise awareness about the International Criminal Court in Georgia, to cooperate with the court and to foster research and analysis in the field of international criminal law.
Members of the Coalition consider that serious crimes, like – genocide, war crimes and crimes against humanity must not remain unpunished. We also believe that achievement of sustainable peace and reconciliation will be impossible without justice. The International Criminal Court represents the most effective international mechanism in fight against impunity and for rehabilitation of violated rights.
The international partner of the Coalition is the “Coalition for International Criminal Court (CICC)”.
For additional information please contact: Ana Natsvlishvili (Human Rights Center) at 384 648
Shortly on International Criminal Court
The International Criminal Court represents the first independent permanent body, investigating genocide, war crimes, and crimes against humanity and puts individuals to justice for above mentioned crimes.
The court became operational in 2002, on the basis of the international agreement – “The Rome Statute”, more than 100 countries have ratified the statute for today, including Georgia, which ratified the statute in 2003.
The International Criminal Court enables victims, as well as civil society representatives (human rights defenders, media, NGOs and other interested actors) to participate in the process of establishing truth, identifying and persecuting perpetrators as well as ensuring rehabilitation and reparation for victims.
Currently, the International Criminal Court is investigating cases of war crimes and crimes against humanity in five countries: Democratic Republic of Congo, Central African Republic, Uganda, Sudan (Darfur) and Kenya.
The Office of the Prosecutor is conducting preliminary analysis on facts, which might trigger the investigation in six countries:  Afghanistan, Columbia, Palestine, Ivory Coast (Cot D’Ivoire), Guinea, and Georgia (in respect to Russia-Georgia war)