პრეზიდენტის პრესსამსახურის განმარტება მიხეილ სააკაშვილი რასისტულ გამონათქვამებზე
საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახურმა მიხეილ სააკაშვილის ფინანსთა სამინისტროში შეხვედრისას გაკეთებულ გამონათქვამთან დაკავშირებით განმარტება გააკეთა.
საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახურის ინფორმაციით, საქართველოს პრეზიდენტის წარმოთქმულ სიტყვებს არავითარი კავშირი არა აქვს რომელიმე რასასთან და იგი არ ყოფილა გამოყენებული რასობრივი დისკრიმინაციის კონტექსტში.
„საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური წუხს, რომ მიხეილ სააკაშვილის წარმოთქმულ ქართულ გამონათქვამს, რომელიც, როგორც წესი, არ გამოიყენება და არც ამ შემთხვევაში ყოფილა გამოყენებული რასობრივ კონტექსტში, ზოგიერთი საინფორმაციო საშუალების მიერ შეგნებულად მიეცა არასწორი ინტერპრეტაცია და რასობრივი კონოტაცია“, - ნათქვამია პრეზიდენტის პრესსამსახურის განცხადებაში.
საქართველოს პრეზიდენტმა საბაჟო სამსახურის გაუმართაობის გამო მთავრობის წევრებს უსაყვედურა და მათ საბაჟო სამსახურის გაკონტროლება დაავალა. „აი, ვინ არცხვენს რესპუბლიკას“,  არ მინდოდა ამ სომხური გამონათქვამის გამოყენება, მაგრამ ასეა“, - განაცხადა მიხეილ სააკაშვილმა.
პრეზიდენტმა ნიკა გილაურს  და შემოსავლების სამსახურის უფროსს გიორგი ცხაკაიას კითხვით მიმართა - შეუმოწმებიათ თუ არა მათთვის ჩანთები ევროპულ ქვეყნებში სტუმრობისას. უარყოფითი პასუხის მიღების შემდეგ კი პრეზიდენტმა იკითხა - „აბა ჩვენ ზანგები ვართ? რატომ ვიქცევით ველურებივით“.

The Press Service of the President of Georgia released an explanation on the expressions used by the president at a Finance Ministry.
According to the information given by the Presidential Press Service, the expressions made by the President of Georgia have nothing to do with any race and were not used in the context of racist discrimination.
“The Presidential Press Service expresses its concern that the Georgian expression used by President Mikheil Saakashvili, which were not used in a racist context, and as a rule are not used in this kind of a context, were purposely interpreted incorrectly and given a racist connotation by some information sources,’’ declared the Presidential Press Service.
The President of Georgia rebuked some government officials for Customs Service problems and asked them to better conduct their duties. “This is who brings shame to the Republic. I didn’t want to use this Armenian expression, but this is true,’’ stated Saakashvili.
The President used the offensive term while addressing Nika Gilauri and the Revenue Service director, George Tskhakaia. He asked if their luggage had ever been checked when visiting European States. After receiving a negative answer, the President asked, “Then are we niggers? Why are we acting like savages?’’