კანადური გაზეთი ამტკიცებს, რომ ვერა ქობალიამ საკუთარი ბიოგრაფია გააყალბა. ვერა ქობალია კანადური ტელეკომპანია Global TV-ის პროდიუსერი არასდროს ყოფილა.
ამის შესახებ გაზეთი The Vancouver Sun იუწყება. საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის შესახებ სტატია კანადელმა ჟურნალისტმა კატია ჰოლუვეიმ მოამზადა. ჟურნალისტი ქართველი მინისტრის შესახებ თხრობას იმ ფოტოს განხილვით იწყებს, სადაც ახალგაზრდა ვერა ქობალია მეგობრებთან ერთად ერთ-ერთ ღამის კლუბშია გადაღებული.
შემდეგ კი ჟურნალისტი ვერა ქობალიას ბიოგრაფიით ინტერესდება და წყაროდ ეკონომიკის სამინისტროს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებულ ცნობებს იყენებს.
„ოფიციალურ ბიოგრაფიაში ნათქვამია, რომ ქობალიამ მეფე ჯორჯის სკოლა (1999წ.) და BCIT (2004წ.) დაამთავრა. იქ ასევე ნათქვამია, რომ ქობლია ვანკუვერის ტელეკომპანია Global TV-ის პროდიუსერად მუშაობდა. თუმცა, "Global TV"-ის ნიუსრუმში მისი სახელი არასდროს სმენიათ. პეტრა მეჰნერმა, ტელეკომპანიის ადამიანური რესურსების მართვის დეპარტამენტიდან, კი განაცხადა, რომ ვერა ქობალიას შესახებ მათ დეპარტამენტში ჩანაწერი არ არსებობს“, - ნათქვამია სტატიაში.
აქვე აღნიშნულია, რომ BCIT – მა კანადურ გაზეთს არც დაუდასტურა და არც უარყო ინფორმაცია იმის შესახებ, იყო თუ არა ვერა ქობალია მათი სტუდენტი.
„ინსტიტუტში განგვიცხადეს, რომ ასეთ ინფორმაციას იქ სტუდენტთა პირადი ცხოვრების დაცვის გამო არ გასცემენ“, - ნათქვამია სტატიაში.

The Canadian newspaper claims that Vera Kobalia falsified her biography. Vera Kobalia has never been the producer of the Canadian Television Company “Global TV”.
This information is reported by the newspaper “The Vancouver Sun”. The article about the Minister of Economics and Sustainable Development was written by the Canadian journalist, Kathryn Holloway. The journalist begins with a photo of a  younger Vera Kobalia pictured with her friends at a night club.
Then the journalist delves into Vera Kobalia’s biography and cites information posted on the website of the Ministry of Economics.
“According to her official biography, Kobalia graduated from King George’s School (1999) and BGIT (2004). Additionally, it states that Kobalia has worked at the television company “Global TV” as a producer. However, the “Global TV” newsroom has never heard of her. Petra Mehner, from the human resources department, stated that the company doesn’t have any mention of a Vera Kobalia in their records.
The Vancouver Sun also reported that BGIT has neither confirmed nor denied the information as to whether Vera Kobalia was even a student there.
“As the institution commented, they don’t give out this kind of information for the purpose of protecting one’s private life,’’ stated the article.