უფლებადამცველებმა პრეზიდენტს სააკაშვილის რასისტული გამონათქვამები და მილიტარისტული პოლიტიკა დაგმეს
29 ივლისს „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“ „თანასწორობის ინსტიტუტის“ წარმომადგენელმა, ირაკლი კაკაბაძემ და „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა, უჩა ნანუაშვილმა პრესკონფერენცია გამართეს. პრესკონფერენცია მიეძღვნა რასიზმის, ქსენოფობიისა და მილიტარიზმის აქტიურ გამოვლინებებს პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის გამონათქვამებსა და ხელისუფლების პოლიტიკაში.
უფლებადამცველებმა გააკრიტიკეს ორი დღის წინანდელი სააკაშვილისეული რეპლიკა საქართველოს საბაჟოზე ჩანთების გახსნის მავნე ტრადიციების  შესახებ, სადაც მან სიტყვა „ზანგი“ ნეგატიურ კონტექსტში გამოიყენა და ის ველურ ადამიანებს შეადარა - „ჩვენ ზანგები ვართ თუ რატომ ვიქცევით ველურებივით, ამიხსენით?“
ირაკლი კაკაბაძის თქმით, სიტყვა „ზანგი“ თანამედროვე ლექსიკიდანს საერთოდ ამოღებულია და პრეზიდენტი ვალდებულია, დაიცვას ეს სტანდარტი. ამავე დროს, მიხეილ სააკაშვილმა ბოდიში უნდა მოუხადოს მსოფლიო მასშტაბით ყველა ფერადკანიანს, განსაკუთრებით კი - საქართველოს მოქალაქეებს. ირაკლი კაკაბაძე მიიჩნევს, რომ პრეზიდენტს სიტყვები შემთხვევით არ წამოსცდენია და რასიზმი დღეს სახელმწიფო პოლიტიკის ნაწილია.
პრესკონფერენციაზე დამსწრე ჟურნალისტებს და საელჩოების წარმომადგენლებს უჩვენეს „თავისუფლების ინტიტუტის“ გამგეობის თავმჯდომარის, ლევან რამიშვილის ბლოგი, სადაც ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტის, ბარაქ ობამას არაერთი შეურაცმხყოფელი კარიკატურაა. უჩა ნანუაშვილის თქმით, ბლოგს ფოტოები უახლოეს დღეებშიც დაემატა, სართო ჯამში, მასზე 80-მდე შეუარცხმყოფელი ფოტოა, რომელა ნაწილის მიხედვით, ფერადკანიანი მოსახლეობა უსახლკარო, მიუსაფარი ადამიანები არიან, რომლებიც უდაბნოში უგზო-უკვლოდ დადიან.  ხოლო ერთ-ერთ კარიკატურაზე ბარაკ ობამა კგბ-ს მიერ „დავერბოვკებულ“ აგენტად არის წარმოდგენილი, სადაც მას რასისტული დაცინვით მეტსახელი „თეთრი“ აქვს შერჩეული.
ირაკლი კაკაბაძე მიიჩნევს, რომ „თავისუფლების ინსტიტუტი“ თავისი გავლენით პირდაპირ კავშირშია ხელისუფლებასთან, ამიტომ ბლოგის ქსენოფობიური პოლიტიკა სამთავრობო გუნდის პოლიტიკად შეიძლება მივიჩნიოთ.
კაკაბაძის თქმით, რასისტული პოლიტიკა ყოველთვის არის კავშირში მილიტარიზმთან, რამდენადაც სამხედრო მზადებას ყოველთვის სჭირდება მტრის და ბოროტების იმიჯის გამონახვა, რათა მოხდეს იარაღის შესყიდვა. „ამაზე გარკვეული წრეები საკმაოდ დიდ ფულსაც აკეთებენ. მერე უკვე მოხდება ჯარის მობილიზება გამოგონილი ბოროტების წინააღმდეგ. მერე უკვე ეს ჯარი გამოიყენება საკუთარი მოსახლეობის წინააღმდეგ. ხშირ შემთხვევაში, ეს ასეა. სამხრეთ ამერიკული დიქტატურები რომ ავიღოთ, იგივე ჩავესის რეჟიმი და ა.შ. იქაც ასე ხდება - მტრის იმიჯის განმტკიცება რასისტული, ეთნოცენტრისტული, ნაციონალისტური პრინციპით ან კიდევ რელიგიური პრინციპით, და მერე უკვე - საკუთარი მოსახლეობის დაშინება ჯარის მეშვეობით. ასე რომ, რასიზმი, ნაციონალიზმი, ფუნდამეტალიზმი, არის მილიტარიზმის მთავარი მეგობრები. ამის გარეშე მილიტარიზმი არ იარსებებდა“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა ჟურნალისტებს 2008 წელს თავდაცვის სამინისტროს სატელევიზიო არხ „საქართველოს“  ეთერით გასული კლიპი უჩვენა. მასში ასახულია თუ როგორ ემზადებიან ახალგაზრდა რეზერვისტები სამხედრო სამსახურისთვის. კლიპი ფაშიზმის მამამთავრის ადოლფ ჰიტლერის სიტყვებით მთავრდება: „ერთხელ და სამუდამოდ უნდა შევიგნოთ, რომ დაკარგულ ტერიტორიებს ვერასდროს დავიბრუნებთ ვერც ფორმალურად ქცეული ლოცვით და ვერც ერთა ლიგის იმედზე ყოფნით, არამედ მხოლოდ იარაღის ძალით“. ციტატა დადებით კონტექსტში ჟღერს.
უჩა ნანუაშვილმა პრეზიდენტ სააკაშვილის მილიტარისტული განცხადებები გაიხსენა. მათ შორის ბოლო განცახდება 28 ივლისს თავდაცვის სამინისტროს მაღალჩინოსნებთან და შეიარაღებული ძალების ხელმძღვანელობასთან გამართულ შეხვედრაზე გაჟღერდა. „ყველა სოფელს უნდა შეეძლოს თავისი დაცვა. ყველა სოფელში, ყველა დასახლებულ პუნქტში უნდა იყოს შესაბამისი მომზადების პატარ–პატარა ჯგუფები მინიმალური რაოდენობის იარაღით იმისათვის, რომ ყველა შეძლოს თავისი მიწის, თავისი სოფლის, თავისი ქუჩის, ქალაქის და რეგიონის დაცვა... თუ მოწინააღმდეგე გადაწყვეტს უკვე დაკავებული და ეთნიკურად გაწმენდილი რეგიონებიდან წინ გადმოსვლას, ყოველი კვადრატული მეტრი ქართული მიწის მის ფეხქვეშ უნდა იწვოდეს – ეს არის ამოცანა“, – განაცხადა სააკაშვილმა.
უჩა ნანუაშვილმა სარეზერვო სამსახურის შესახებ კანონში შეტანილ ცვლილებებზე, როგორც მილიტარიზმისკენ გადადგმულ ნაბიჯზე ისაუბრა. კანონის ახალი რედაქციით, სამხედრო სარეზერვო სამსახურში სავალდებულო გაწვევას 40 წლამდე პირები დაექვემდებარებიან წელიწადში რამდენჯერმე, თუმცა წლიურად მათი შეკრების ვადა 45 დღეს არ უნდა აღემატებოდეს.
უჩა ნანუაშვილის თქმით, ამ კანონის დამტკიცებით კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რომ ხელისუფლება არ ფიქრობს საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული კონფლიქტების მშვიდობიანი გზით მოგვარებაზე და კვლავ იარაღს აჟღარუნებს.
„სამწუხაროა, რომ ფაშიზმის, რასიზმის, ქსენოფობიისა და მილიტარიზმის წახალისება ხდება იმ დროს, როცა საქართველოს მოქალაქეთა უმრავლესობა კვლავ მხარს უჭერს ქვეყნის გაერთიანებას ევროკავშირსა და ნატოში“, - ნათქვამია პრესკონფერენციაზე უფლებადამცველების მიერ გავრცელებულ განცახდებაში.
პრესკონფერენციას უნგრეთის კონსული, საფრანგეთის, აზერბაიჯანის, აშშ-ის საელჩოს, ასევე ევროსაბჭოს, ევროკომისიისა და USAID-ის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.

On July 29th, a representative of the Equality Institute, Irakli Kakabadze, and the executive director of Human Rights Center, Ucha Nanuashvili, held a press conference. The purpose of this event was to address the racist, xenophobic and militarist expressions used by President Saakashvili in speeches and government politics.
Human Rights Defenders criticized Saakashvili’s expression made about the habit of opening up the bags at the customs service. Here he used the word “nigger” in a negative context and made a comparison to the savage people, “Are we the niggers? Why are we acting like savages, someone explain to me!’’
According to Irakli Kakabadze, the word ’’nigger’’ has been taken out of modern dictionary and the President is obligated to follow this standard. At the same time, Mikheil Saakashvili should apologize to all colored people in the world and especially the citizens of Georgia. Irakli Kakabadze considers that the president didn’t say this accidentally and racism has simply become part of modern Georgian politics.
Journalists and Embassy representatives attending were shown the Liberty Institute leader, Levan Ramishvili’s blog, where there were numerous insulting caricatures of United States President, Barack Obama. According to Ucha Nanuashvili, the blog has been recently updated and there were about 80 insulting photos, including such that suggested colored people are homeless, lost people wandering in the desert. One of the caricatures shows Barack Obama as an agent with the racist nickname “white”.
Irakli Kakabadze considers that Liberty Institution is in direct connection with the government and therefore the xenophobic politics of the blog can be considered the politics of an entire governmental administration.
According to Kakabadze, racist politics is not always connected to the militarism, since military preparation always creates a negative image of the enemy in order to justify the building up of arms. “Some people make a lot of money this way.” Then they start mobilization of their army against the invented enemy. However, this army is eventually used against its own people. Often, this is how it all works. Take South American dictatorships such as the Chaves regime as an example; that’s what happens there as well. They develop an intensely negative image of the enemy with racist, ethnocentric and nationalist principles or religious principles and then intimidate their own population with the army. Therefore, racism, nationalism and fundamentalism can be considered highly related to militarism. Militarism can’t exist without this.’’
HRC executive director, Ucha Nanuashvili, showed the video clip played on the Defense Ministry channel “Georgia” in 2008. It portrays young reserve recruits preparing for military service. The video clip ends with Adolf Hitler’s words: “For once and all we need to understand, that we will never get the lost territories back neither with formal prayers nor with the League of Nations.’’ The quotation is put in a positive context.
Ucha Ninuashvili also recalled the militaristic statements made by the President. The last one was made on July 28th at Defense Ministry. ’’Each village should be able to protect itself. In each village there should be small groups prepared with the minimum amount of guns so they can protect their ground, village, street, city and region. If the enemy dares to cross the ethnically cleansed regions, each square meter of the Georgian soil should burn their feet. This is our mission,’’ declared Saakashvili.
Ucha Ninuashvili spoke about the Reserve Service Law changes and referred to it as a step towards militarism. According to the new law, people under the age of 40 shall be obligated to participate in the reserve service at least once a year. However, the total number of days would not exceed more than 45 days a year.
According to Ucha Ninuashvili, by enacting this law, the government once again has confirmed it doesn’t seek peaceful resolutions to conflicts and still uses a system of gun politics.
“It’s sad that fascism, racism, xenophobia and militarism are encouraged while the majority of Georgian population supports Georgia’s integration into the EU and NATO,’’ said the human rights defenders.
The press conference was attended by the Hungary consul, as well as, representatives of France, Azerbaijan, USA, the Council of Europe, European Commission and USAID.