რუისი-იგოეთის მონაკვეთზე გრანდიოზული მშენებლობა მიმდინარეობს. ეს პროექტი გაგრძელებაა იმ მშენებლობისა, რომელიც 2006 წელს დაიწყო და რომელსაც „ავტობანი“ ჰქვია. თუ გავითვალისწინებთ იმ გარემოებას, რომ ჯერ მხოლოდ 60-70 კმ ავტობანია გაკეთებული სულ, ექსპერტები სერიოზულ ნაკლოვანებებს ხედავენ და სკეპტიკურად უყურებენ მომდევნო გვირაბებისა და ესტაკადების მშენებლობას.
ავტობანის მშენებლობა 2006 წლის 15 მარტს დაიწყო... პირველად გაკეთდა ნატახტარი-აღაიანის 16 კმ მონაკვეთი, სადაც სამშენებლო სამუშაოები განხორციელა შპს „ზიმომ“. შემდეგი იყო: აღაიანი-იგოეთის 12 კმ მონაკვეთი, რომლის მშენებლობის ავტორი ჯერ-ჯერობით ვერ დავადგინეთ. იგოეთი-სვენეთის 25 კმ მონაკვეთი - სამუშაოები განახორციელა ისრაელის კომპანია „აშტრომმა“.
რაც შეეხება სვენეთი-რუისის 15 კმ მონაკვეთს, მისი მშნებელობა ახლა მიმდინარეობს. ეს მშენებლობა 2009 წლის 15 ივლისს დაიწყო და ახორციელებს აზერბაიჯანული კომპანია „აკორდი“.
როგორც საავტომობილო გზების დეპარტამენტში აცხადებენ, მთლიანად ამ პროექტზე რამდენიმე ასეული მილიონი დოლარია გათვალისწინებული. საჭირო თანხის ერთი მესამედი ბიუჯეტიდან გამოიყოფა, დანარჩენი კი მსოფლიო ბანკის კრედიტია.
თბილისი-სენაკი-ლესელიძის ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე ყველაზე რთულია სვენეთი-რუისის მონაკვეთის მშენებლობა, რადგან იგი თითქმის ყველა სახეობის საგზაო-საინჟინრო ნაგებობას მოიცავს. აქ უნდა აშენდეს 2 ესტაკადი (თითოეულის სიგრძე 877 მეტრს, ხოლო სიგანე - 11,5 მეტრს მოიცავს), 2 პარალელური გვირაბი (თითოეულის სიგრძე 800 მეტრი, სიგანე კი 11,5 მ-ს შეადგენს). გვირაბი ავსტრიული ტექნოლოგიით აშენდება. ეს მეთოდი აპრობირებულია მსოფლიოს განვითარებულ ქვეყნებში. აშენდება, ასევე, ხიდები, მიწისქვეშა გასასვლელები, კაპიტალური წყალგამტარი მილები". ორივე გვირაბი უნდა ააშენოს იტალიურმა ტოდინიმ.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ იმ პერიოდში გავრცელებული პრესრელიზით, მინისტრი დავით ტყეშელაშვილი და საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე რამაზ ნიკოლაიშვილი საერთაშორისო მნიშვნელობის თბილისი-სენაკი-ლესელიძის ჩქაროსნული მაგისტრალის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სექციის, სვენეთი-რუისის 15 კმ-იანი მონაკვეთის სამშენებლო სამუშაოებს ადგილზე უწევდნენ მონიტორინგს.
ასევე, სამინისტროს ცნობით, სვენეთი-რუისის მონაკვეთზე გათვალისწინებულია ექვსი ხიდის მშენებლობა: გორის გზაგამტარის, ხიდის მდ. თორთლაზე, მეჯვრისხევის გზაგამტარის, ხიდის მდ. მეჯუდაზე, ცხინვალის კვანძისა და ხიდის მდ. ლიახვზე. ამათგან, ყველაზე მასშტაბური მშენებლობა არის ორი პარალელური ესტაკადა მდ. ლიახვზე, რომლის საერთო სიგრძე 880 მეტრია.
თბილისი-სენაკი-ლესელიძის საავტომობილო გზის სვენეთი-რუისის მონაკვეთზე მშენებლობა განხორციელდება ცემენტ-ბეტონის საფარის გამოყენებით, რომელიც აპრობირებულია განვითარებულ სახელმწიფოებში და გამოირჩევა განსაკუთრებული სიმტკიცით.
თავისი შინაარსით, სვენეთი-რუისის მონაკვეთის მოდერნიზაცია-მშენებლობის სამუშაოები გზების მშენებლობის ისტორიაში, ყველაზე რთული და მასშტაბურია საქართველოში. იგი საგზაო-სამშენებლო ნაგებობათა თითქმის ყველა სახეობას მოიცავს. ეს ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური პროექტია სამხრეთ კავკასიაში.
როგორც ვნახეთ, სვენეთი-რუისის მონაკვეთზეც ცემენტ-ბეტონის საფარი იქნება გამოყენებული. ასეთი ტიპის ავტობანის შესახებ ჩვენ დავუკავშირდით ერთ-ერთ ექსპერტს, რომელსაც ვინაობის გამხელა არ უნდა, თუმცა პროფესიონალურად სცადა ამ პრობლემის ახნსნა:
,,ყველაზე მეტად მე ვაკრიტიკებ ამ ავტობანის უხარისხო მშენებლობას და თუ ვინმეს ჰგონია, რომ სხვაზე ნაკლებად მიხარია ეს მშენებლობა ძალიან სცდებიან. გზის ყოველი მეტრი მაქვს დათვლილი, გაკეთებულის და გასაკეთებელის ჩათლით, ზეპირად ვიცი, სად რამდენმალიანი ხიდი კეთდება და სად რა სიგანის გვირაბი. შაბათ-კვირას რამდენჯერ ჩავსულვარ გზის სანახავად იგოეთში და გორში უკვე აღარც მახსოვს, ბავშვივით მიხარია, კარგად გაკეთებულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს რომ ვხედავ. ათეულობით ჩემს მიერ გადაღებული ავტობანის სურათი დევს რუსულენოვან ფორუმებზე. მიხარია, როცა ადამიანები ამაყობენ ამ ავტობანით და პოსტსაბჭოთა ქვეყნების იუზერებს სიამაყით აჩვენებენ ამ სურათებს. სპეციალურად კარგი რაკურსით ვიღებ ხოლმე ყველა სურათს. არ მინდა რუსის დასაცინი გავხადო ჩვენი მშენებლები, მაგრამ რა გინდათ ახლა თქვათ, რომ აქაც აღარაფერი ვთქვა და გავჩუმდე?“ - ამბობს ჩვენი წყარო.
მასთან საუბრით გავარკვიეთ რამდენიმე დეტალი, რომელიც სერიოზულ დაღს ასვამს ავტობანის ღირსებას. კერძოდ, ესენია:
1. ავტობანის გრუნტმა ბევრ ადგილას დაიწია და გზა ადგილ-ადგილ ჩაზნექილია.
2. ავტობანის გადაბმების დონეები არასწორია, არის ე.წ. შესახტუნებელი ტრამპლინებივით (იგოეთი-სვენეთის დასავლეთის მიმართულება).
3. ავტობანის გარკვეულ მონაკვეთებზე წვიმის დროს წყალი გუბდება (გორთან ახლოს).
4. ავტობანის გარკვეული მონაკვეთები ცუდადაა დაპროექტებული, არის მისახვევ-მოსახვევები და აღმართ-დაღმართები იქ, სადაც ამის არანაირი საჭიროება არ არის (იგოეთი-სვენეთის ორივე მიმართულება).
5. ავტობანის დასავლეთის და აღმოსავლეთის ზოლები ერთიდაიგივე რელიეფზე უსწორმასწოროდაა ერთმანეთთან მიმართებაში, მაგ. აღმოსავლეთის მიმართულება თუ სწორად მოდის, დასავლეთის მიმართულება ჯერ ზემოთ ადის შემდეგ ქვემოთ ჩადის და შემდეგ ისევ ზემოთ (იგოეთი-სვენეთის დასავლეთის მიმართულება ცუდადაა შესრულებული, აღმოსავლეთის მიმართულება სწორადაა გაცილებით)
6. ავტობანის თეთრად დახაზულ ზოლები და ისრები 3 თვეში იშლება მაშინ, როცა დროებითი მოძრაობისთვის დახაზული ზოლები დღემდე შეუბღალავად გამოიყურება. როგორც ჩანს, გრძელ მონაკვეთზე დახაზვის დროს ფულის ეკონომიის მიზნით, ტენდერში გამარჯვებული ფირმა საღებავის ეკონომიას აკეთებს და თხელი ფენით ხაზავს სწრაფ მოძრაობაში. შედეგი ისაა, რომ სამ თვეში ეს ხაზები წაშლილია. რაც შეეხება დროებით დახაზულ ადგილებს, რემონტის დროს მოძრაობის ნაკადი გვერდით რომ უნდა გადავიდეს, იქ სულ ნახევარი ქილა საღებავია საჭირო. მის ეკონომიას აზრი არა აქვს და ხაზავენ ნორმალური სისქით. დააკვირდით, დღემდე არც ერთი ეს დროებითი დახაზული არ წაშლილა ავტობანზე და სამი თვის წინ დახაზულზე უფრო ახლად გამოიყურება.
7. განათების ბოძები ცუდადაა შეღებილი, ზოგიერთი ბოძი საერთოდ გამოტოვებულია, ზოგიერთი მხოლოდ შუას ცოტა ზემოთამდეა შეღებილი. ჟანგები არ არის მოცილებული შეღებვამდე.
8. გამყოფ ზოლში ნაძვების ფესვები „ვალინკებით“ არის ჩატკეპნილი მიწაში დარგვის დროს, ბარი და თოხი არ უხმარიათ საერთოდ, შედეგად 70% გამხმარია.
ასეთია, ექსპერტის შეფასება ავტობანის შეფასებასთან დაკავშირებით. ერთ-ერთმა მშენებელმა კი გვაცნობა, თუ რა კურიოზებს ჰქნდა ადგილი. მაგალითად, „აშტრომის“ „სპეციალისტებმა“ გომაკოს ბეტონის დამგებზე „ვიბრორეიკები“ უკუღმა დაამონტაჟეს და ასე დააგეს დაახ. 3 კმ გზა. მერე ნახეს, რომ გზაზე ტალღები იყო, ვერაფერი გაუგეს და თურქთიდან ჩამოიყვანეს სპეციალისტი. გადარეულა, თქვენ აქ რას აკეთებთო... შეატრიალებინა „რეიკა“ და ტალღებიც გაქრა.
„ყველაზე დიდი „ეკონომია“ გააკეთეს საფუძვლის მომზადებაში. დადრაბილკებული ბალასტი მხოლოდ ბაინდერზე იხმარეს, ისიც დაახ. 50 სმ. მაშინ, როცა 80 სმ-იანი სუბბეიზი დამტვრეული ქვის მაგივრად გორებზე მოჭრილი ტალახით დააგეს. ეს რა შედეგს მოიტანს, დრო გვაჩვენებს, მაგრამ ადრე თუ გვიან, ეს მონაკვეთი რო გაფუჭდება, ფაქტია. მაშინ როცა ნატახტარი-იგოეთის მონაკვეთი 50 წელს უპრობლემოდ გაძლებს“, - ამბობს მშენებელი სპეციალისტი.
უნდა აღინიშნოს, რომ რამდენადაც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, განიხილებოდა გვირაბის მშენებლობის ორი ვარიანტი. აღნიშნული ინფორმაცია ერთ-ერთ საიტზე ხელისუფლებაში და თანაც საქმეში ჩახედულმა პიროვნებამ განათავსა. მისი თქმით, ერთი ვარიანტი იყო, რომელიც დაიწყებოდა მდინარე ლიახვის ხიდის გადასვლისთანავე და დასრულდებოდა სოფელ რუისთან, სადაც გზა ვაკდება იქ.
მეორე ვრიანტია ის, რასაც დღეს აკეთებენ, ანუ მდინარე ლიახვზე ხიდის გადავლის შემდეგ იქნება აღმართი, ოღონდ შემდეგ აღარ გადაუხვევთ მარცხნივ იქ, სადაც დამეწყრილი გზა იყო და შეხვალთ გვირაბში. ხოლო გვირაბის შემდეგ იქნება ასევე დაღმართი.
სამინისტროს ცნობით, პირველი გაცილებით ძვირი ჯდებოდა ვიდრე მეორე ვარიანტი. ამიტომ გადაწყვიტეს მეორე ვარიანტის განხორციელება.
2010 წლის 14 მაისს სამინისიტროს პრესსამსახურმა ახალ მშენებლობასთან დაკავშირებით ახალი დეტალები გაახმაურა: „დღეს, პირველად საქართველოში, დასვენებისა და მომსახურების კომპლექსის მშენებლობა დაიწყება. E-60 ჩქაროსნული მაგისტრალის გორის უღელტეხილის მიმდებარე ტერიტორიაზე მშენებლობის დაწყებას რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი დავით ტყეშელაშვილი, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე რამაზ ნიკოლაიშვილი და მშენებლობაზე გამოცხადებულ კონკურსში გამარჯვებული კომპანია ს.ს „ვისოლ პეტროლიუმ ჯორჯიას“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე სოსო ფხაკაძე პარტნიორებთან ერთად დაესწრებიან.
პროექტით გათვალისწინებულია, დასასვენებელი ზონის, ტურისტული საინფორნაციო ცენტრის, სავაჭრო და საზოგადოებრივი კვების ობიექტების, ავტოგასამართი სადგურის, ავტოტექმომსახურების ცენტრის, ავტობუსების და მანქანების გასაჩერებელი ზონის, ბენზინგასამართი სადგურისა და სანიტარულ-პროფილაქტიკური ობიეტების მშენებლობა. თანამედროვე ჩქაროსნული ავტომაგისტრალების ერთიანი სისტემის განუყოფელ ნაწილს განვითარებულ სახელმწიფოებსა და ზოგიერთ განვითარებად ქვეყანაში წარმოადგენს - ასეთი ტიპის მომსახურებისა და დასვენების კომპლექსები.
მომსახურებისა და დასვენების კომპლექსის ძირითადი ნაწილი, რომლის მშენებლობაც დღეს კომპანია „ვისოლმა“ დაიწყო, შემოდგომაზე დასრულდება. საავტომობილო გზების დეპარტამენტსა და კონკურსში გამარჯვებულ კომპანია „ვისოლს“ შორის ხელშეკრულება 22 მარტს გაფორმდა“.
რაც შეეხება გვირაბს, როგორც გითხარით, გვირაბი დააპროექტა იტალიურმა კომპანიამ "ტოდინი". ერთ-ერთ საიტზე ასეთი ინფორმაციაც გაჩნდა: ,,გვირაბს აშენებს ,,აკორდი" კომპანია ,,ტოდინის" მეთვალყურეობის ქვეშ. ჩვენი ვარაუდით, 90% კარგს გააკეთებენ, თუმცა პატარ-პატარა ინფორმაცია მაქვს, რომ „აკორდი“ მანდაც ცდილობს, იაფად გამოვიდეს. გვირაბის გასამაგრებელი დაახ. 60 000 „ღერძიდან“ მხოლოდ 5 000 არის შვედური წარმოების, დანარჩენს ჩინურის გაშვებას აპირებდნენ - შვედური ძვირიაო. ბოლოს რას იზამენ, არ ვიცი, მაგრამ ეგ ჰქონდათ გეგმაში“, - წერს ერთ-ერთი ინტერნეტ-მომხმარებელი. თუმცა რამდენად რეალურია ეს ინფორმაცია, ჩვენ ამის გადამოწმების საშუალება არა გვაქვს.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ დახმარებით, მივიღეთ აღნიშნული ობიექტის შესახებ გარემოზე ზემოქმედების შეფასების დოკუმენტი. სხვა მნიშვნელოვან პუნქტებთან ერთად რამდენიმე საკითხს გამოვყოფთ:
„სამშენებლო სამუშაოებს, წინასწარი შეფასებით მინიმალური გავლენა ექნება ბუნებრივი სახის მცენარეულ სამყაროზე, რადგან საპროექტო გზის დიდი ნაწილი გადის მხოლოდ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ტერიტორიაზე, რომელთა ნაწილი ბალახოვანი საფარისგან შედგება. მინიმალური ზემოქმედება გულისხმობს სამუშაოთა ტერიტორიებზე გზის ვაკისის მოწყობისას მცენარეებისაგან განთავისუფლებას. რაც შეეხება ცხოველებზე ზემოქმედებას ძირითადად იგულისხმება ზემოქმედება იქტიოფაუნაზე მდინარეებზე სახიდე გადასასვლელების სარეკონსტრუქციო-გაფართოებითი სამუშაოების მიმდინარეობის პროცესში.
დროებითი მისასვლელი გზების მშენებლობამ და გამოყენებამ, ასევე დადგენილმა ზედმეტი სამუშაო ფართის გამოყენებამ, შეიძლება გამოიწვიოს ნიადაგის დაზიანება და ზოგ შემთხვევაში მნიშვნელოვანი პოტენციური ეროზია, განსაკუთრებით იმ
ადგილებში, სადაც დამრეცი ფართობებია.
განსაკუთრებით ხიდების მშენებლობის პერიოდში მდინარეთა კალაპოტში და უახლოეს ტერასებზე მომუშავე ტექნიკის გაუმართავობის შემთხვევაში შესაძლებელია ადგილი ჰქონდეს ნავთობური ნახშირწყალბადებით, როგორც წყლის რესურსების, ასევე ნიადაგისა და გრუნტის დაბინძურებას.
სამშენებლო ნარჩენებმა, თუ ისინი არ იქნებიან გარემოსდაცვითი მოთხოვნების შესაბამისად განთავსებული, შესაძლებელია, ნეგატიური ზემოქმედება გამოიწვიოს, როგორც გრუნტზე, ასევე მდინარეების წყლის ხარისხზე (ხიდების რეკონსტრუქცია-გაფართოვების პროცესში). მიუხედავად ზემოაღნიშნულისა, გრძელვადიან პერსპექტივაში, სახელმწიფოებრივი განვითარების თვალსაზრისით, პროექტის განხორციელებას პოზიტიური ხასიათი გააჩნია.
მდინარეთა კალაპოტებში ხიდების რეკონსტრუქცია-გაფართოვებით სამუშაოებთან დაკავშირებით კალაპოტის დროებითი გადაგდებისას წყალგამტარებისა და არხების მოწყობა თევზსავალისთვის საჭირო ნაკადების (სანიტარულ წყლის ხარჯის) შენარჩუნებით; მდინარეებში მომუშავე ტექნიკის ნავთობპროდუქტებით (დიზელით) შევსება; წყლის ხარისხი მდინარეებში (თორთლა, მეჯუდა, ფშანა, ლიახვი); კონტროლის დაწესება მდინარეთა კალაპოტებში, ასევე მიმდებარე ტერასებზე მომუშავე ტრანსპორტისა და სხვა მუშამექანიზმების საწვავით შევსების დროს, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ნავთობპროდუქტების შემთხვევითი ჩაღვრა; ჩაღვრის საწინააღმდეგო ღონისძიებების შემუშავება. მშენებელმა კონტრაქტორმა სამუშაოთა დაწყებამდე უნდა შეიმუშავოს აღნიშნული ღონისძიებათა გეგმა. მანქანა-მექანიზმის მდინარეებში შესვლამდე ყოველდღიურად უნდა შემოწმდეს ჩაღვრის ყველაზე სუსტი ადგილების მდგომარეობა (ჰიდრავლიკური სითხის მილები, საწვავის ავზები და სხვა ).
სტატია გამოქვეყნებულია პროექტის - ,,ჟურნალისტთა ქსელი -საქართველოსთვის გამოყოფილი საერთაშორისო დახმარების გამჭვირვალობისთვის" - ფარგლებში. პროექტს ახორციელებს ,,საქართველოს რეგიონული მედიის ასოციაცია". პროექტი დაფინანსებულია მარშალის ფონდის პროექტის "The Black Sea Trust for Regional Cooperation"ფარგლებში ჩარლზ სტიუარტ მოტის ფონდის მიერ.

Strange Details in the Construction of Auto-Ban
Huge construction of Ruisi-Igoeti freeway is underway. This project is continuation of the construction which started in 2006 and which is called “auto-ban”. Although only 60-70 kilometers of the auto-ban was built so far, the experts see serious faults in it and are doubtful about the construction of tunnels and Estacada.
The construction of the auto-ban started on March 15, 2006… initially “Zimo Ltd” built the 16-kilometer-long Natakhtari-Aghaiani motorway; then unknown company built 12-kilometer-long Aghaiani-Igoeti motorway. Israeli company “Ashtrom” built the 25-kilometer-long Igoeti-Sveneti freeway.
As for the Sveneti-Ruisi 15-kilometer-long motorway it is being constructed now. The construction started on July 15, 2009 and Azerbaijan Company “Accord” is busy on it.
The representatives of the transport department state that several hundred million USD is envisaged for the project. One third of the fund is allocated from the state budget and the rest is credit from the World Bank.
Construction of the Sveneti-Ruisi motorway is the most difficult part of the Tbilisi-Senaki-Leselidze motorway because it will consist of all kinds of road-engineer constructions. They should build two estacades (the length of each of them will be 877 meter and width 11, 5 meter), two parallel tunnels (the length of each of them 800 meter and width 11, 5 meter). The tunnel will be constructed in Austrian technology.  This method is well-appropriated in the developed states of the world. They also build bridges, underground passages, capita, and water-channel pipes. Italian Todini has to build both tunnels.
The ministry of regional development and infrastructure of Georgia spread press-release which stated that the minister Davit Tkeshelashvili and the chairman of the transport department Ramaz Nikolaishvili monitored the construction activities of the Sveneti-Ruisi motorway on the place.
The ministry also reported that 6 bridges are to be constructed on Sveneti-Ruisi motorway: one over the Gori road, second over the Tortla River, the third over the road in Mejvriskhevi village, the forth over Mejuda River, fifth over Tskhinvali cross-road and the sixth one over Liakhvi River. Two parallel Estacada are the most important parts of this motorway over the River Liakhvi; its total length is 880 meters.
The road on Tbilisi-Senaki-Leselidze motor-way will be covered with cement-concrete which is appropriated in the developed states and are particularly strong.
The construction of the Sveneti-Ruisi part of the motorway is the most difficult in the history of modernization-construction activities of the transport roads in Georgia. It includes almost every sort of construction activities and is one of the most serious projects in the South Caucasus.
As we have seen they will cover the Sveneti-Ruisi part of the road with concrete too. We got in touch one of the experts to make comments on similar construction who wanted to keep his name anonymous and tried to explain the problem professionally.
“I am the most critical about the poor construction of this auto-ban and if anybody thinks that I am less glad with the construction is very mistaken. I have counted every meter of both constructed and unconstructed road and I perfectly know what kind of bridges and tunnels are being constructed there. I have travelled on the road to Igoeti and Gori so many times on the weekends that I cannot even count; I am glad like a child when I see well-designed infrastructural projects. Tens of my photos of the auto-ban are posted on the Russian forums. I am glad when people are proud with the auto-ban and when Georgian people show off before the forum-users from the post-soviet republics with the auto-ban and show my photos. I take every photo from the best side because I do not want our builders to be laughed at by Russians. But do you want me to keep silence in Georgia too?” said the expert.
During our conversation we found out several details which cause serious doubts about the value of the auto-ban. They are:
1.    Soil of the auto-ban has lowered in several places and the road is concaved in several places;
2.    the levels of auto-ban links are irregular; they are like springboards (western wing of Igoeti-Sveneti motorway);
3.    during rain the water-ponds appear in some places of the auto-ban (near Gori);
4.    Several parts of the auto-ban are badly drafted; it has turnings, rises and falls where they are not necessary (both wings of Igoeti-Sveneti road);
5.    The western and eastern wings of the auto-ban are running equally on one relief; for example, if the eastern direction is running straight, the western direction rises and falls and then rises again (western wing of the Igoeti-Sveneti motorway is badly constructed; while the eastern part is better constructed).
6.    The white lines on the auto-ban vanish in three months while the yellow lines made for the temporary movement are still stark. Apparently, the company which won the competition for painting the traffic-lines on the auto-ban, mercies the money for the paints and makes only thin lines. The result is the vanished lines in three months. As for the temporary lines for changing the movement direction because of the ongoing construction, they did not mercy the paint because it did not need much of it. You can observe yourself – none of those old temporary lines are vanished yet and they look fresher than the white traffic lines.
7.    the light-posts are badly painted; some of them are not painted at all; others are only half-painted and rust is not removed from them.
8.    In the divisor line the roots of the fur-trees are rammed by boots; they did not use spade and hoe at all; so 70 % of them are already dry.
This is the evaluation of the expert regarding the auto-ban. One of the builders told us those incidents they have encountered during construction. For example, “specialists” of the building company “Ashtrom” installed the machine components on the concrete-paver incorrectly and they paved the three-kilometer-long road with it. Then they saw waves on the road, could not understand what had happened and invited a specialist from Turkey. He went crazy – “what are you doing here?” he told them and changed the detail in the correct form and the waves disappeared.
“They mercied the construction materials when they built the basement. Grounded gravel was used only on binders and its thickness was only 50 centimeters. However, they paved the 80-centimeter sub-base with the mud taken from the mountains instead the grounded stones. The time will show the result of similar poor work but it is fact that this part of the road will went wrong soon. However, Natakhtari-Igoeti part of the road will keep in good condition 50 years without problems,” said the builder.
It is noteworthy that two variants of the tunnel-construction were being discussed. The information was published on a website by a person who is close to the authority and was aware of the road-construction activities. He wrote that according to the first variant the tunnel had to start soon after the bridge over the Liakhvi River and was to end near the Ruisi village.
They are constructing the tunnels according to the second variant. That means there will be lot of rises and falls before and after the tunnel.
The ministry reports that the first variant was much more expensive than the second one; so they chose the latter.
On May 14, 2010 the press-center of the ministry announced new details of the new construction. “Today, first in Georgia, we will start construction of the complex for relaxation and other services. The minister of regional development and infrastructure Davit Tkeshelashvili, head of transport department Ramaz Nikolaishvili and the chairman of the board of supervisors of the JSC Wissol Petroleum Georgia Soso Pkhakadze will attend the launching process of the complex construction on the E-60 motorway near the Gori pass.
The project aims to construct resort-zone, tourist information center, trading and public inns, auto-service center, bus and car parking zone, petrol station and sanitary-prophylactic service centers. Similar complexes are in modern freeway in the developed and part of developing countries.
The main part of the complex, which is being constructed by Wissol, will finish in autumn of 2010. The transportation department and the winning company Wissol signed the agreement on March 22, 2010.
As for the tunnel, Italian company “Todini” drafted the tunnel. On one of the websites we found the following statement: “The tunnel is being constructed by the “Accord” under supervision of the Company “Todini”. We suppose that 90 % of the job will be well-done but we have information that the Accord tries to spend as less money as possible on it. Only 5 000 out of total 60 000 axis are produced in Sweden; they wanted to use Chinese axis because the former was too expensive. I do not know what they will do at the end but they intended to spend less money,” wrote one internet-user. However, we cannot check the information.
With the support of “Transparency International –Georgia” we received the evaluation document of the impact of the freeway on the environment. Together with other important issues we will underscore several problems.
“Construction activities will have minimal impact on the natural environment according to the preliminary evaluation because the most part of the road runs across the agricultural territory part of which is covered with grass. The minimal impact means cleaning the area for the freeway from the plants. As for the impact on animals, it means the influence on the ictio-fauna in the process of bridge-construction.
The construction and usage of temporary roads, as well as usage of the more working space might damage the soil and cause potential erosion particularly in the slopping areas.
Particularly during the construction of the bridges, if the construction vehicles and equipment are out of order, the water and soil can be polluted.
The construction remains, if they are not thrown away in accordance to the environmental requirements, might negatively influence both the soil and river water in the process of bridge reconstruction. Despite the abovementioned factors, the project implementation has positive evaluation in the long-term perspective for the state development.
Regarding the reconstruction-widening of the bridges, the river-beds change their location temporarily and new channels are arranged for the fish with the maintenance of the necessary water flow (sanitary water); the vehicles working in the rivers are filled with fuel; quality of water in the river (Trtola, Mejuda, Pshana, Liakhvi); launching the control on river-beds; control of filling in fuel in the vehicles working on the terraces in order to avoid the accidental spill of fuel; to work out activities for the prevention of spilling the fuel. The contractor builder has to work out the prevention activities before the vehicles enter the rivers and the situation (fuel pipes, fuel tanks, etc) in the most vulnerable places shall be checked every day.
Article prepared within the project “Network of Journalists – for the Transparency of the International Aid for Georgia”. The project is implemented by the Association of Georgian Regional Media. The project is funded by the Charles Stewart Mot’s Foundation within the project of the German Marshal Foundation “The Black Sea Trust for Regional Cooperation”