სტატუსი და კომპენსაცია - გადაუჭრელი პრობლემები უგზოუკვლოდ დაკარგულთა ოჯახებისთვის
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში 907 უგზო-უკვლოდ დაკარგულია, კანონმდებლობა ამ პრობლემის მოგვარების ეფექტურ გზებს არ ცნობს. საქართველო არ არის მიერთებული 2006 წლის გაეროს კონვენციას გაუჩინარებულების შესახებ. კიდევ ერთი პრობლემა დაკარგულის ახლობლებისთვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭებაა, ასევე კომპენსაციის გადახდა მათთვის.
2006 წლის 20 დეკემბერს გაეროს გენერალურმა ანსამბლეამ მიიღო საერთაშორისო კონვენცია ძალადობით გაუჩინარებისაგან დასაცავად. მას ხელი 83-მა ქვეყანამ მოაწერა, 19-მა კი უკვე რატიფიცირებაც გაუკეთა. აღნიშნული კონვენციის მისაღებად დაკარგულთა ოჯახები 20 წლის განმავლობაში იბრძოდნენ. საქართველო ამ კონვენციას ჯერ არ მიერთებია.
ექპერტების ჯგუფმა, რომელშიც ჰელსინკის მოქალაქეთა ასამბლეის საქართველოს ეროვნული კომიტეტისა და სამხრეთ კავკასიის  რგიონალური უსაფრთხოების ინსტიტუტის წევრები შედიან, მოამზადეს წიგნი „გაუჩინარებისა და ქიდნეფინგის პრობლემები საქართველოში“. ექსპერტები წერენ, რომ ადამიანის ძალადობრივად გაუჩინარება აკრძალულია საერთაშორისო კანონმდებლობით. კონვენცია ითვალისწინებს, რომ არ არსებობს საბაბი, რომელიც გაუჩინარებას გაამართლებს. ადამიანის გაუჩინარება არ შეიძლება არც საომარ ვითარებაში, არც სხვა არასტაბილურ სიტუაციებში. სახელმწიფოები ვალდებულები არიან, გამოიძიონ ასეთი საქმეები. ამასთან, გამოძიება ეფექტური უნდა იყოს და არა სახელდახელო.
იძულებითი გაუჩინარება სახიფათოა იმ გაგებით, რომ იგი ადამიანის რამდენიმე უფლებას ერთდროულად არღვევეს, იქნება ეს სიცოცხლის, თავისუფლების, გამოხატვის, პირადი უსაფრთხოების უფლებები თუ სხვა. გარდა ამისა, გაუჩინარებული პირისთვის მიუწვდომელია ადვოკატის მომსახურებაც, რაც მის მდგომარეობას ერთი-ორად სახიფათოს ხდის.
გარდა ამისა, გაუჩინარებული არა მხოლოდ თავადაა მსხვერპლი, არამედ მსხვერპლია მთელი მისი ოჯახიც. უმეტეს შემთხვევაში დაკარგულს ახლობლები წლების განმავლობაში ეძებენ და მიუხედავად ამისა, ისიც კი არ იციან, ის ჯერ კიდევ ცოცხალია თუ გარდაცვლილი.
ანა ნაცვლიშვილი, ადამინის უფლებათა ცენტრის იურისტი: „გაეროს კონვენციის თანახმად, ოჯახის წევრები, რომელთა ახლობელიც გაუჩინარების მსხვერპლია, თავადაც იღებს მსხვერპლის სტატუსს. ამის მიზეზი არის ის მორალური სტრესი, რომელიც ამ ოჯახებს ეხებათ. ამასთან, დაზარალებულის სტატუსის მინიჭებაზე უარის  თქმა არის ძალიან კარგი „საშუალება“, რომ გაუჩინარებულის ახლობლებმა საქმესთან დაკავშირებულ დოკუმენტებში ვერ ჩაიხედონ, ვერ მოითხოვონ ექსპერტიზა და ასე შემდეგ. ამ პირობებში ფაქტი არ ხდება საზოგადოებრივი განსჯის საგანი და გამჭვირვალეობა უზრუნველყოფილი არ არის”.
ქართული კანონმდებლობა ცნება „ძალადობით გაუჩინარებას“ არ ცნობს და ასეთ პირს უგზო-უკვლოდ დაკარგულს უწოდებს. თუმცა, იმისათვის, რომ დაკარგულის ოჯახის წევრმა დაზარალებულის სტსტუსი მიიღოს, უნდა დამტკიცდეს, რომ პიროვნების უგზო-უკვლოდ დაკარგვაში სისხლის სამართლის ნიშნები ჩანდა (სისხლის ან ძალადობის კვალი, მოწმეები და ასე შემდეგ). თუმცა, ხშირად საქმეში ასეთი ნიშნები არ ფიგურირებს, შესაბამისად ახლობლები არც დაზარალებულებად მიიჩნევიან და არც იმის საშუალება აქვთ, სამართლაწარმოების ყველა საშუალებით ისარგებლონ.
ქრისტინე ქარდავა, რომელმაც ორი წლის წინ მამა დაკარგა, დღემდე ცდილობს დაზარალებულის სტატუსის მიღებას, მაგრამ უშედეგოდ.
პაატა ქარდავა (თავდაცვის სამინისტროს დაზვერვის დეპარტამენტი, კაპიტანი) 2008 წლის 27 აგვისტოს დაიკარგა. მისი მანქანა ხობის გზაზე ნახეს გაჩერებული, ფანჯრები აწეული ჰქონდა უფრო მოგვიანებით ის კოკი-ხურჩის გზაზე იპოვეს. ამ დროისთვის მანქანის კარებები გაღებული იყო, შიგ არავინ იჯდა, უკანა ნათურები კი ენთო. მას შემდეგ პაატა ქარდავა არც მკვდარი გამოჩენილა არც  - ცოცხალი. ქრისტინე ქარდავა ამბობს, რომ გამოძიება უსაშველოდ ჭიანურდება. საქმე ერთი გამომძიებელის ხელიდან მეორეს ხელში გადადის და უკვე ორი წელია წინ ნაბიჯითაც არ წაუწევიათ.
იგივე მდგომარეობაში არიან დაკარგულების სხვა ახლობლებიც. უკვე ორი წელია, იწელება დავით ცინდელიანის საქმეც, რომელიც ასევე 2008 წელს გაუჩინარდა. აღარაფერს ვამბობთ, იმ ასობით დაკარგულ ადამიანზე, რომელსაც აფხაზეთის ომის პერიოდიდან ვერ პოულობენ.
ანა ნაცვლიშვილი: „გაეროს კონვენციის მე-4 მუხლში წერია, რომ სახელმწიფომ უნდა მიიღოს საჭირო ზომები, რათა იძულებითი გაუჩინარება წარმოადგენდეს დანაშაულს სისხლის სამართლის კოდექსის მიხედვით. საქართველოს კანონმდებლობა ასეთ დანაშაულს არ ცნობს და გამომძიებელიც იძულებულია, საქმე რომელიმე მსგავს დანაშაულს მიაკუთვნოს. შესაბამისად, ოჯახის წევრების უფლებები ჰაერში რჩება. ამასთან, კონვენციის მიხედვით, დაზარალებული ნიშნავს გუჩინარებულს და ყველა იმ პირს, რომელსაც ამ გაუჩინარებით ზიანი მიადგა. საქართველოს კანონმდებლობა არც ამას ცნობს. კიდევ ერთი: დაზარალებულს აქვს უფლება, იცოდეს სიმართლე იმის შესახებ თუ როგორ მიმდინარეობს გამოძიება, მოითხოვოს მისი უფლებების აღდგენა, მოითხოვოს კომპენსაცია მიყენებული ზიანისათვის“.
კომპენსაცია ქართული სინამდვილის კიდევ ერთი მტკივნეული თემაა.  საქართველოში არ არსებობს შემთხვევა, როდესაც უგზო-უკვლოდ დაკარგულის ოჯახს სახელმწიფოსგან რამე ფულადი ანაზღაურება მიეღოს. ქართული კანონმდებლობით, სახელმწიფოს ამის ვალდებულება არა აქვს.
მედეა ლონგულაშვილის ერთი შვილი აფხაზეთის ომში უგზო-უკვლოდ დაეკარგა, მეორე ომში მიღებული ჭრილობების შედეგად გარდაიცვალა. ის ნიქოზში მოხუც მეუღლესთან ერთად ცხოვრობს. ომის დროს სახლიც დაენგრა. შემდეგ ერთი ოთახი ნათესავებმა გაურემონტეს. მიუხედავად ამისა, მედია ლონგულაშვილი ამბობს, რომ ხელისუფლებისგან ფულადი კომპენსაცია არასოდეს მიუღია.
მედეა ლონგულაშვილი: „შევარდნაძის დროს მარჩენალდაკარგულის შემწეობა მქონდა და მერე ისიც მომიხსნეს”.
რიმა გელენავა, არასამთავრობო ორგანიზაცია „განიარაღება და არა ძალადობას“ ხელმძღვანელი: „კონვენციასთან მიერთების შემთხვევაში იქმნება სპეციალური კომიტეტი, რომელიც ერთის მხრივ, სახელმწიფოებისგან მიიღებს ანგარიშებს, მეორეს მხრივ - საჩივრებს კერძო პირებისგან. გარდა ამისა, კონვენცია შესაძლებლობას იძლევა, დაზარალებულმა პირმა ფულადი კომპენსაცია მიიღოს“.
ფულადი კომპენსაცია სულაც არაა მხოლოდ მორალური ტრამვის ანაზღაურების საშუალება. ომში დაკარგული მეუღლე, ძმა, შვილი თუ მამა ხშირად ოჯახის ეკონომიკური სიდუხჭირის მიზეზიც ხდება.
კომპენსაცია არ მიუღია მურაზ რომელაშვილს, რომელსაც 2008 წლის ომში ერთი შვილი დაეკარგა, მეორე კი დაეღუპა. არც ვიოლეტა გრიგოლიას, რომელიც აფხაზეთში მეუღლის უგზოუკვლოდ დაკარგვის შემდეგ ორი მცირეწლოვანი ბავშვით ხელში დარჩა, არც ციური ბუზალაძეს, რომელიც თავის ძმას კარლო ბუზალაძეს ჩვიდმეტი წლის მერეც ელოდება.
ციური ბუზალაძე: „დედა მისი დარდით სულ კედლებს ურტყავდა თავს. მე და ჩემი და არ ვეუბნებოდით, დაკარგული რომ იყო და გარეთ გამოსულები ვტიროდით ხოლმე. დღემდე თქვენს მეტი არავინ მოსულა, არავის მოუქცევია ყურადღება“.
ციური ბუზალაძე ორსართულიან სახლში მარტო ცხოვრობს. სახლის სახურავი დაზიანებულია, წყალი ჩამოდის. იტაკი უკვე აიყარა. ეზოს კაცის ხელი აკლია. უგზო-უკვლოდ დაკარგული ოჯახებს ხანდახან შორიდანაც იცნობა, მათ გაუთავებელი მოლოდინის გარდა და ხშირად სიღარიბეც აერთიანებთ.
სტატია მომზადებულია პროექტის ფარგლებში: „იძულებით გაუჩინარების ფაქტების გამოძიება საქართველოში“,  რომელსაც აფინანსებს  ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდი ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში „საქართველოში მედიის როგორც მაკონტროლებელი ინსტიტუტის როლის გაძლიერება“. სტატიის შინაარსი არ გამოხატავს ევროკავშირისა და ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის მოსაზრებებს და შეხედულებებს. მასზე მთლიანად პასუხისმგებელია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“.

Status and Compensation – Permanent Problems for the Families of the Missing People
Although there are 907 missing people in Georgia, the national legislation does not have effective measures to regulate this problem. Georgia has not joined the 2006 UN Convention about Missing People. One more problem is the victim status for the family members of the missing people as well as estimation of compensation for them.
On December 20, 2006 UN General Assembly ratified International Convention against Enforced Disappearance. 83 countries signed it; and 19 of them ratified it. Before that, the families of the missing people had been struggling for the convention for 20 years. Georgia has not joined the convention yet.
Group of experts, whose members are the representatives of the Georgian National Committee of Helsinki Citizens and the South Caucasus Institute of Regional Security, prepared a book “Problems of Disappearance and Kidnapping in Georgia”. Experts wrote that enforced disappearance of people is prohibited by the international law. The document states that nobody shall be subjected to the enforced disappearance and no exceptional circumstances whatsoever, whether a state of war or a threat of war, internal political instability or any other public emergency. The states shall investigate similar facts. Besides that, the investigation shall be effective and not superficial.
Enforced disappearance is risky because it breaches several rights simultaneously – the right to life, freedom, expression, personal security and others. Besides that, missing person cannot enjoy his/her right on defense and cannot hire a lawyer that makes his/her conditions double insecure.
In addition to that, the disappeared person is not the only victim but his/her family members are also victims. In most cases, the relatives are looking for the missing people for many years and despite all that they even do not know whether s/he is still alive or not.
Ana Natsvlishvili, lawyer for the Human Rights Center: According to the UN Convention, the family members, whose relative is victim of enforced disappearance, receives the status of victim too. The reason is moral stress the family members receive after his/her disappearance. Besides that, refusal on victim status is a very good “tool” to prevent the relatives of the disappeared people from the possibility to study case materials and request expertise, etc. In similar situation, the fact cannot become topic of public discussion and transparency is not guaranteed.”
Georgian legislation does not recognize the notion “enforced disappearance” and calls similar people missing. However, in order to grant victim status to the family member of the missing person, criminal signs shall be detected in the disappearance of the person (blood or violence trace, witnesses, etc). However, in most cases similar signs are not detected and consequently the relatives cannot be declared victims and do not have opportunity to use all measures to carry out the investigation.
Kristine Kardava, whose father get lost two years ago, is still waiting for the victim status but in vain.
Paata Kardava (captain, intelligence department of the defense ministry) got lost on August 27, 2008. His car was first seen on Khobi road with its windows pulled up; later it was found on Koki-Khurcha road where it had doors open and nobody was sitting in it; the back lights were on. Paata Kardava has not been seen dead or alive since then. Kristine Kardava said that investigation is prolonged. The investigators are permanently replaced and nothing has been done for two years already.
The relatives of other missing people have same problems. The case of Davit Tsindeliani has not been resolved for two years already. He got lost in 2008. Several hundred people disappeared during the armed conflict in Abkhazia.
Ana Natsvlishvili: “Article 4 of the UN Convention states that each State Party shall take the necessary measures to ensure that enforced disappearance constitutes an offence under its criminal law. The Georgian legislation does not recognize similar crime and investigator has to classify the case of missing people according to similar crime. So, the rights of the family members are not protected at all. According to the convention, the victims are both the missing people and every person who was victimized by this fact. One more case: a victim has right to know the truth about the ongoing investigation and request his/her rights protected, as well as compensation for the damage.”
Compensation is one more tumor of the Georgian reality. There is not a single case in Georgia when the family of the missing person was compensated by the state. Georgian legislation entitles the state to do it.
Medea Longulashvili’s son got lost during the war in Abkhazia; her second son died in the same war. Medea Longulashvili lives in Nikozi together with her old husband. During the war in August of 2008 their house was destroyed. Then, the relatives renovated one room for them. Despite all their problems, the state has not paid any compensation to them.
Medea Longulashvili: “During Shevardnadze’s authority we received allowance for the family without bread-winner; the current government stopped this allowance.”
Rima Gelenava, head of the non-governmental organization “Disarmament and No to Violence”: “If the country joins the convention, a special committee shall be set up which will receive reports from the state and complaints from the private persons. Besides that, the Convention allows the victimized people to request and receive compensation.”
Compensation is not reimbursement of only moral damage. When husband, brother, son or father gets lost in the war it also causes financial problems in the family.
Muraz Romelashvili was not compensated either; his one son got lost and second was killed in the war of August in 2008. Neither Violeta Grigolia received compensation whose husband got lost in Abkhazia and remained alone with her two underage children. Tsiuri Buzaladze also did not receive compensation either; she is still waiting for her brother – Karlo Buzaladze – 17 years after he got lost.
Tsiuri Buzaladze: “Mother was hitting head against walls with sorrow. My sister and I did not tell her that he was lost and we cried on him outside house. Nobody has ever met us and inquired about his fate except you.”
Tsiuri Buzaladze lives in the two-storied house alone. The roof is damaged and water is leaking into it. The floor was also damaged. A man is necessary in the family to take care of the garden. The families of the missing people are easily detected from the distance; besides permanent expectation the families have one thing in common - poverty.