უფლებადამცველების განცხადება გვანცა ყუფარაძის საქმესთან დაკავშირებით
ქართველი უფლებადამცველები მიმართავენ საქართველოს ხელისუფლებას, საქართველოს სახალხო დამცველს, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტებს, ფართო საზოგადოებას, ადამიანის უფლებათა დამცველ საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ კორპუსს, დაუყოვნებლივ შეისწავლონ 10 წლით თავისუფლებააღკვეთილი არასრულწლოვანის - გვანცა ყუფარაძის საქმე და მიიღონ ყველა საჭირო ზომა ამ საქმეში სამართლიანობის აღსრულებისათვის.
მიგვაჩნია, რომ როგორც საბრალდებო დასკვნა, ასევე სასამართლოს განაჩენის დასაბუთებულობა და შესაბამისობა საქართველოს კანონმდებლობასთან სერიოზულ ეჭვს იწვევს და მრავალ კითხვას აჩენს საქართველოს სასამართლო სისტემაში განხორციელებული რეფორმების რეალური შედეგებისა და წარმატების შესახებ.
განაჩენის თანახმად, 2006 წლის 9 ნოემბერს თბილისის 12-ე საჯარო სკოლის ეზოში არასრულწლოვანმა გ. ყუფარაძემ მოულოდნელად, თანნაქონი დანით, ხულიგნური ქვენაგრძნობითა და განსაკუთრებული სისასტიკით, თავის თანაკლასელ არასრულწლოვან თ. ტყემალაძეს მიაყენა მრავლობითი (30-მდე) ჭრილობები ზურგის, კისრისა და ხელის არეში, რომლებიც მიეკუთვნება სიცოცხლისათვის სახიფათო მძიმე ხარისხს. მძიმე მდგომარეობაში მყოფი თ. ტყემალაძე  სასწრაფო  დახმარების ა/მანქანით გადაიყვანეს საავადმყოფოში, სადაც ჩატარებული გადაუდებელი ოპერაციის შედეგად მოხერხდა თორნიკე ტყემალაძისთვის სიცოცხლის შენარჩუნება.
2006 წლის 14 ნოემბერს გვანცა ყუფარაძე, დაკავებული იქნა და თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ სასჯელის ზომად მას განესაზღვრა თავისუფლების აღკვეთა 10  წლის ვადით. თავისუფლების აღკვეთის 5 (ხუთი) წლის მოხდა განესაზღვრა სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში, ხოლო დანიშნული სასჯელის დარჩენილი ნაწილი - 5 (ხუთი) წლით თავისუფლების აღკვეთა ჩაეთვალა პირობით და დაუდგინდა გამოსაცდელ ვადად. ამ დროისათვის გვანცა ყუფარაძე იყო 14 წლის. განაჩენი გასაჩივრებული იქნა სააპელაციო წესით, მაგრამ იგი უცვლელად იქნა დატოვებული თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატის 07.12.07წ. განაჩენით.G 2008 წლის 15 სექტემბერს გ. ყუფარაძის საკასაციო საჩივარი ცნობილი იქნა დაუშვებლად შემდეგი საფუძვლებით:
ა) საქმე არ არის მნიშვნელოვანი სამართლის განვითარებისა და ერთგვაროვანი სასამართლო პრაქტიკის ჩამოყალიბებისათვის;ბ) გადაწყვეტილება არ განსხვავდება ამ კატეგორიის საქმეებზე საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მანამდე არსებული პრაქტიკისაგან; გ) სააპელაციო სასამართლოს საქმე არ განუხილავს ისეთი მნიშვნელოვანი სამართლებრივი ან საპროცესო დარღვევებით რასაც შეეძლო არსებითად ემოქმედა განხილვის შედეგზე.
ამასთანავე, გვანცა ყუფარაძე სასამართლოს მიერ მისთვის აღკვეთის ღონისძიებად პატიმრობის შერჩევის შემდეგ განთავსებული იყო სრულწლოვან ქალბატონებთან ერთად. მოგვიანებით იგი მოთავსებული იქნა აღნიშნული საპყრობილის ცალკე ყოფნის საკანში ყველასაგან განცალკევებით, სადაც ის მოთავსებული იყო 5 თვის განმავლობაში. აღნიშნულის შემდეგ მასთან შესახლებული იქნა კიდევ ერთი არასრულწლოვანი გოგო და აღნიშნულ ცალკე ყოფნის საკანს დაარქვეს არასრულწლოვან ქალთა განყოფილება. გ. ყუფარაძე დღემდე აღნიშნულ განყოფილებაშია მოთავსებული, რომელიც წარმოადგენს ჩაკეტილი რეჟიმის საკანს.
ამ საქმეზე სასამართლოს დამოუკიდებლობა და მიუკერძოებლობა, ისევე როგორც საქართველოს მატერიალური და საპროცესო კანონმდებლობის სხვა ნორმების დაცვა, სერიოზულ ეჭვს იწვევს, კერძოდ, საქართველოს კონსტიტუციისა და სისხლის სამართლის კანონმდებლობის მიხედვით: „დადგენილება ბრალდებულის სახით პირის პასუხისგებაში მიცემის შესახებ, საბრალდებო დასკვნა და გამამტყუნებელი განაჩენი უნდა ემყარებოდეს მხოლოდ უტყუარ მტკიცებულებებს. (მე-40 მუხლის მე-3 ნაწილის) განაჩენი დასაბუთებული უნდა იყოს ანუ,  ემყარებოდეს სასამართლო სხდომაზე განხილულ უტყუარ მტკიცებულებათა ერთობლიობას, რომლებიც საკმარისია სისხლის სამართლის საქმეზე ჭეშმარიტების დასადგენად“ (სსსსკ 496-ე მ. მე-3 ნაწ.). „საქმის გარემოებათა გამოკვლევა უნდა იყოს ყოველმხრივი, ობიექტური და სრული. ერთნაირი გულმოდგინებით უნდა გაირკვეს ეჭვმიტანილისა და ბრალდებულის როგორც მამხილებელი, ისე გამამართლებელი, აგრეთვე მათი პასუხისმგებლობის დამამძიმებელი და შემამსუბუქებელი გარემოებანი“ (სსსსკ მე-18 მ.). „ყოველგვარი ეჭვი, რომელიც ვერ დადასტურდება კანონით დადგენილი წესით, უნდა გადაწყდეს ბრალდებულის სასარგებლოდ“ (მე-40 მუხლის მე-3 ნაწ. და სსსსკ 132-ე მ. მე-3 ნაწ.). „გამამტყუნებელი განაჩენით პირის დამნაშავედ ცნობისათვის საჭიროა ეჭვის გამომრიცხავ შეთანხმებულ მტკიცებულებათა  ერთობლიობა“ (სსსსკ 132-ე მ. მე-5 ნაწ.).
კანონმდებლობის ეს მოთხოვნები არსებითადაა დარღვეული აღნიშნულ საქმეში:
•    საქმეში არსებულ მტკიცებულებებს შორის არსებითი წინააღმდეგობებია,  რაც სასამართლოს განხილვის შედეგად არ აღმოფხვრილა, სასამართლომ უარყო ერთი და მიიღო მეორე მტკიცებულება, ისე რომ თავისი ამგვარი გადაწყვეტილების მიზეზი არ დაუსაბუთებია (მაგალითად მოწმეთა ჩვენებები, რომლებიც ყუფარაძის უდანაშაულობას ადასტურებენ არ იქნა გაზიარებული, ხოლო იმ ადამიანთა ჩვენებიბებ, რომლებიც არ იყვნენ ფატის თვითმხილველები, თუმცა ყუფარაძის წინაღდმეგ მისცეს ჩვენება, გათვალისწინებული იქნა);
•    განსასჯელის დამნაშავედ ცნობის შესახებ სასამართლოს დასკვნა არ გამომდინარეობს საქმეზე შეკრებილ მტკიცებულებათა ერთობლიობიდან, უფრო მეტიც, არსებობს მტკიცებულებები, რომლებიც ყუფარაძის უდანაშაულობას ადასტურებს (მაგალითად, დაცვის მხარის მიერ წარდგენილი ალტერნატიული სასამართლო-სამედიცინო და ტრასოლოგიური ექსპერტიზების დასკვნები, თუმცა სასამართლოს ისინი არ განუხილავს და არც მათი გაუთვალისწინებლობის მიზეზები დაუსაბუთებია; არსებითია, რომ ალტერნატიული კომპლექსური სასამართლო-სამედიცინო და ტრასოლოგიური ექსპერტიზების დასკვნებით უტყუარად დადგინდა, რომ თ. ტყემალაძის დაჭრაში უშუალოდ მონაწილეობდა ორი ადამიანი, რომლებიც ურტყამდნენ დაზარალებულს  ორ სხვადასხვა ზომის დანას).
•    სასამართლოს პასუხგაუცემელი დარჩა მნიშვნელოვანი კითხვები (მაგალითად - დანაშაულის მოტივი, რომელიც ვერც გამოძიებამ და ვერც სასამართლომ ვერ დაადგინა.  საქმის  მასალებით  კი დადგენილია, რომ მათ ერთმანეთში, როგორც თანაკლასელებს, ჰქონდათ  კარგი  მეგობრული ურთიერთობა;)
•    სასამართლო განხილვა არ ყოფილა სრული და ყოველმხრივი ( მაგალითად, სასამართლოს არ შეუფასებია შემთხვევის ადგილის დათვალიერების ოქმი, არ შემოწმებულა დაცვის მხარის  მიერ ბრალდების გასაბათილებლად გამოთქმული  მოსაზრებები და მტკიცებულებები, მაგალითად ალტერნატიული ექსპერტიზის დასკვნები და სხვ. ამასთან, მსჯავრდებული გ. ყუფარაძე კატეგორიულად უარყოფს რა მის მიერ დანაშაულის ჩადენას).
ამგვარად, ცხადია, რომ განაჩენი არ ეფუძნება საქმეზე შეკრებულ უტყუარ მტკიცებულებათა ერთობლიობას, როგორც ამას მოითხოვს საქართველოს კანონმდებლობა;  არ მომხდარა საქმის სრულად  და ყოველმხრივ გამოკვლევა,  სასამართლოს არ აღმოუფხვრია წინააღმდეგობა მტკიცებულებებს შორის და არ მოუხდენია დაცვის მხარის მიერ წარმოდგენილი მტკიცებულებების დასაბუთებული გაბათილება, განაჩენში  ჩამოყალიბებული  დასკვნები  არ შეესაბამება საქმეში  არსებულ  მტკიცებულებებს; სასამართლოს არ განუმარტავს ეჭვი  ბრალდებულის სასარგებლოდ.
ამგვარად, არსებითად დარღვეულია ყუფარაძის მთელი რიგი უფლებები, მათ შორის სამართლიანი სასამართლოს უფლება და უდანაშაულობის პრეზუმფცია.
დაბეჯითებით მივმართავთ ზემოაღნიშნულ ადრესატებს, მიიღონ ყველა საჭირო ზომა მათი კომპეტენციის ფარგლებში ამ საქმეში სიმართლის დადგენისა და სამართლიანობის აღსრულებისათვის.

Georgian human rights defenders are appealing to the Georgian Government, the public defender, the Human Rights and Legal Issue Committees of Parliament, international human rights organizations and the diplomatic corpus accredited in Georgia to urgently study the case of Gvantsa Kuparadze, who was sentenced to 10-year-imprisonment. We ask them to take all the necessary measures to ensure that justice is served in this case.
In our opinion, the bill of indictment,  the validity of the verdict and its compliance to Georgian legislation raise serious doubts and questions regarding the real outcome and the success of reforms implemented in the Georgian judiciary.
According to the verdict, on November 9th of 2006, in the yard of Tbilisi #12 public school, juvenile G. Kuparadze unexpectedly inflicted numerous wounds (approximately 30) on her classmate, juvenile T. Tkemaladze with a knife in the area of the back, neck and hand. The inflicted wounds were severe and life threatening. T. Tkemaladze was taken to the hospital by ambulance and was in a severe medical condition. His wounds required the intervention of emergency surgery in order to save his life.
On November 14th of 2006, Gvantsa Kuparadze was detained and sentenced to 10 years in prison by the Tbilisi City Court. 5 years were supposed to be served in the penitentiary department, the rest 5 years – under conditional arrest as a probationary term. At that time, Gvantsa Kuparadze was 14 years old. The verdict was appealed, but on 07.12.07, the Appellate Court upheld  the original verdict made by the Criminal Case Chamber of Tbilisi Appellate Court. On September 15th of 2008, G.Kuparadze’s cassation appeal was found inadmissible. on the following grounds: a) the case is not significant for the development of judiciary and establishment of the common judiciary practice b) this decision does not contradict with the practice established earlier by the Supreme Court of Georgia g) The Appellate Court has not heard the case with significant legal or procedural violations that could gravely impact the outcome of the hearing.
In addition, after the court imposed imprisonment on Gvantsa Kuparadze as a preventive measure, she was placed in the prison for adult female convicts. Later, she was placed in an isolated cell where she spent 5 months. Some time later, an underage girl was placed in the cell together with her. The cell was called - Department for Female Juveniles. G. Kuparadze is still in the department which is an isolated cell.
The independence and impartiality of the court in this case and the compliance with the material and procedural legislation of Georgia raises serious doubts, particularly, according to the criminal legislation and Constitution of Georgia: “A resolution on preceding a person as an accused, a bill of indictment and a judgment of conviction shall be based only on the evidence beyond a reasonable doubt. An accused shall be given the benefit of the doubt in any event” (Paragraph 3 of article 40 of Constitution). “The verdict must be well-grounded, and based on the aggregate of authentic evidence sufficient for ascertaining the truth on the criminal case” (paragraph 3 of article 496 of Criminal Procedural Code of Georgia). “The investigation of the case circumstances must be wide-ranging, impartial and complete. The aggravating and  palliative circumstances, as well as the accusative and justifying circumstances must be studied with  equal zeal” (Article 18 of the Criminal Procedural Code of Georgia). “An individual shall be presumed innocent until the commission of an offence by he/she is proved in accordance with the procedure prescribed by law and under a final judgment of conviction.” (Paragraph 3 of Article 40 of the Georgian Constitution, paragraph 3 of Article 132 Criminal Procedural Code of Georgia). “In order to find a person guilty, the aggregate of evidence excluding the suspicion is needed.” (Paragraph 5 of Article 132 of Criminal Procedural Code of Georgia).
These requirements of legislation are gravely violated in this case:
•    There are grave contradictions in the case evidences. These contradictions have not been eradicated by the court hearing. The court rejected one evidence and accepted another, but never presented the arguments for its decision (for example, the testimonies of witnesses that proved Kuparadze’s innocence were not shared, while the testimonies of those people who were not the witnesses, but testified against Kuparadze, were considered);
•    The guilty decision of the court does not supervene from the aggregate of the evidence on the case. Moreover, there is evidence proving Kuparadze’s innocence (for example: alternative legal-medical and trasology expertise presented by the defense side. The court never discussed this evidence; nor did it present the arguments for neglecting them. The alternative complex court-medical and trasology expertise singlehandedly prove that two people took direct part in the wounding of T. Tkemaladze. They hit him with two different sized knives.)
•    There are important unanswered questions, (for example, the motive of the crime was  not ascertained by either the investigation or by the court. However, the case materials confirm that they had a friendly relationship).
•    The court hearing was not complete and all-round (the court never evaluated the inspection protocol of the place of incident. The opinions and evidence expressed by the defense side for invalidating the conviction was not checked, for example, the inferences of alternative expertise etc. In addition, the convict- G. Kuparadze- categorically rejects the commission of the crime for which she is accused).
It is evident, that the verdict does not supervene from the aggregate of the authentic evidence, as established by Georgian legislation; the case was not studied fully and thoroughly; the court didn’t eradicate the contradictions among the evidence and never annulled the evidence presented by the defense side argumentatively, the solutions presented in the verdict do not comply with the evidence presented in the case; the court never interpreted the suspicion in favor of the defendant.
Thus, Kuparadze’s rights have been gravely violated, including her right to a fair trial and the presumption of innocence.
We urge the abovementioned government officials, bodies and organizations to take all  measures necessary in order to ensure  justice in this case.