ბუნტი ეკა ხერხეულიძის ძმის ავტოსადგურში
21 დეკემბერს ბათუმის ავტოსადგურის ტერიტორიაზე მოვაჭრე პირებმა სადგურის დირექტორის კაბინეტის კედელი შეანგრიეს. მანამდე მათ სადგურის დირექციამ სავაჭრო ადგილების გათავისუფლება წერილობით მოსთხოვა. 2011 წლის 1 იანვრიდან ბათუმის ავტოსადგურის ტერიტორიაზე მყოფმა 56 მოიჯარემ დაკავებული ფართი უნდა გაათავისუფლოს.
მოვაჭრეებს სამუშაო ადგილების დაკარგვის შიშის აქვთ. ამის გამო ისინი დირექტორთან შეხვედრას და მათი საკითხის დეტალურად განხილვას ითხოვდნენ. თუმცა, დირექციიდან მათთან საუბარი არავინ ისურვა. ამის შემდეგ მოვაჭრეებმა დირექტორის კაბინეტის კედელი შეანგრიეს. მოვაჭრეები შიშობენ, რომ ავტოსადგურიდან გასვლის შემდეგ უკან ვეღარ დაბრუნდებიან და უმუშევარი დარჩებიან.
„ერთი სიტყვითაც არაფერს დაგვპირდა მოვაჭრეებს. სხვაგან, ვინც შეიძინა ტერიტორია, ისევ ასაქმებს იქაურ მოვაჭრებს. ამდენი უმუშევარი ხალხი სად წავიდეთ? ცალკე, ბანკის ვალები გვაქვს“, - ამბობდნენ მოიჯარეები.
დირექცია კი მიზეზად შენობის რეაბილიტაციის დაწყებას ასახელებს.  მოვაჭრეები ახალ ხელმძღვანელს რემონტის ეტაპორივად განხორციელებას სთავაზობენ.
ბათუმის ავტოსადგურის ტერიტორია და შენობა აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრომ 2006 წელს გაასხვისა. მისი ამჟამინდელი მფლობელები იაშა ელიგულა და საქართველოს პარლამენტის წევრის, ეკა ხერხეულიძის ძმა, კახა ხერხეულიძე არიან.
მომხდარის შესახებ კომენტარი იაშა ელიგულამ მოგვიანებით გააკეთა. როგორც მან აღნიშნა ავტოსადგურის თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად მოწყობა მაინც დაიწყება. ფართების იჯარით გაცემისას კი უპირატესობა აქ დასაქმებულ პირებს მიენიჭებათ. ხელმძღვანელი მომავალში საგადასახადო ტარიფების ზრდას არ გამორიცხავს.

Riot at Eka Kherkheulidze’s Auto Station
On December 21, the traders at Batumi auto station broke into the office of the director. Before that, the station administration demanded them to leave the trading spots. From January 1st of 2011 fifty-six lease-holders will have to leave the occupied trading spots in the territory of Batumi auto station.
The traders are afraid of getting unemployed. They requested meeting with the director to discuss this problem in details. However, nobody from the station administration wished to speak with them. Afterwards, the traders broke into the director’s room. They are afraid that after leaving the station, they will not have chance to get back and will remain unemployed.
“They did not give us any promises. The owners of another market place employ the traders who used to work in the area before. Where should we go now? We have loans at the bank,” said the lease-holders.
The administration explained the situation by the rehabilitation of the building. The traders offered the new director to rehabilitate the building eventually.
The ministry of finances and economics of Adjara Autonomous republic sold the territory and the building of the Batumi auto-station in 2006. Its current owners are Iasha Eligula and Kakha Kherkheulidze - brother of MP Eka Kherkheulidze.
Iasha Eligula commented on the incident later. He said they will start rehabilitation of the auto-station in European standards. When leasing out the trading spots in the rehabilitated building, they will give priorities to old traders. He does not exclude the possibility to increase tax tariffs in future.