რატომ იღუპებიან დელფინები?
ბოლო სამი წლის განმავლობაში ბათუმის სანაპიროზე ზღვამ ასამდე მკვდარი დელფინი გამორიყა. ბოლო ფაქტი რამდენი დღის წინ დაფიქსირდა. დელფინების სიკვდილის მიზეზი მწვავე ვირისული დაავადებაა, რაც სპეციალისტების განმარტებით, შავი ზღვის დაბინძურებაზე მეტყველებს.
როგორ შეიძლება გადავარჩინოთ გადაშენების გზაზე მყოფი დელფინები  - ამ საკითხზე „ბათუმელებთან“ არასამთავრობო ორგანიზაცია „ფლორა და ფაუნას“ ხელმძღვანელი -  არჩილ გუჩმანიძე საუბრობს.
- ბატონო არჩილ, თუ არსებობს სტატისტიკა, საშუალოდ რამდენი დელფინი იღუპება წლის განმავლობაში?
- ზუსტი სტატისტიკა არ არსებობს, მაგრამ გასულ წელს ასეთი 66 შემთხვევა დაფიქსირდა, შარშანწინ კი - 19. წელსაც გამოირიყა მკვდარი დელფინები. ეს პროცესი ინტენსიურად მარტის თვეში იწყება და სექტემბრის ბოლომდე მიმდინარეობს.
- რა მიზეზები იწვევს დელფინების სიკვდილიანობას?
- არსებობს რამდენიმე მიზეზი. პირველი -  ეს არის სანავიგაციო ტრავმა, ბიოლოგიური სიკვდილი და სათევზე სამეურნეო ტრავმა, როცა დელფინი თევსაჭერ ბადეებში ეხვევა, ის 20 წუთის შემდეგ იღუპება, რადგან დელფინი ძუძუმწოვარია და ატმოსფერული ჰაერით სუნთქავს. ყველაზე სერიოზული მიზეზი კი დელფინების ვირუსით დაავადებაა.   საუბარია ზურგის ტვინის სტრეპტოკოკზე, ვირუსი გავრცელებულია მთელ შავიზღვისპირეთში და ეს არ არის ლოკალური მოვლენა. ჩვენ გვაქვს შავიზღვისპირეთის ქვეყნებთან კავშირი და, როგორც ვიცი, ეს ქვეყნები აწარმოებდნენ ვირუსის კვლევას, დელფინების მასობრივი სიკვდილის მიზეზი ვირუსია, რომლის მაპროვოცირებელია ზღვის დაბინძურება.
- ნიშნავს თუ არა ეს იმას, რომ ბათუმის ზღვაც ბინძურია და ადამიანების ჯანმრთელობისთვისაც საშიში?
- რა თქმა უნდა. ჩვენთან ზღვის წყალი იდეალურ მდგომარეობაში რომ იყოს, გამორიყვის შემთხვევები ერთეული იქნება. თუმცა, ვაი-გარემოსდამცველები ჯიუტად ცდილობენ საპირისპირო დაამტკიცონ. დელფინი თბილსისხლიანი ცხოველია, მისსა და ადამიანის ფიზიოლოგიას შორის ბევრი მსგავსებაა, ამიტომ ამ ვირუსით ადამიანების დაავადების ალბათობაც დიდია. მით უმეტეს, რომ ეს პროცესი გრძელდება მარტიდან სექტემბრამდე, ვეგეტაციის პერიოდში და მთლიანად ემთხვევა ტურისტულ სეზონს.
- რამდენად შესაძლებელია პრევენციული ზომების მიღება?
- ერთადერთი პრევენცია, რასაც შეიძლება მივმართოთ, ზღვის წყლის სისუფთავეზე ზრუნვაა. ზღვაში ვერ გავალთ და დელფინებს ვერ ვუმკურნალებთ, ეს აბსურდია, ამიტომ წყლის სისუფთავე უნდა იყოს მაღალი. ასევე, გამორიყვისას საჭიროა ოპერატიული რეაგირება სახელმწიფო სტრუქტურების მხრიდან, სანდასუფთავებისგან, გარემოსდაცვის სამსახურებისგან. ჩვენ შევქმენით ეროვნული ქსელი, რომლის მეშვეობითაც ვიღებთ ინფორმაციას, მაგრამ ეს არ არის საკმარისი. ეს არის სახელმწიფო უსაფრთხოება, რადგან ადამიანების ჯანმრთელობას ეხება და ამაში უსაფრთოების სამსახურები უნდა იყვნენ ჩაბმულნი.
- გამორიყული დელფინები ლაბორატორიულად თუ გამოიკვლიეს და რა დაავადება შეიძლება გამოიწვიოს ამ ვირუსმა ადამიანებში?
- იგივე, რაც დელფინებში. ჩვენ გავკვეთეთ ისინი, პათანატომიურად დავათვალიერეთ. დაღუპვის მიზეზი იყო ვირუსი. უფრო ღრმად კვლევის კომპეტენცია ჩვენ არ გაგვაჩნია, ამაზე სპეციალურმა სამსახურებმა უნდა იფიქრონ.
- შავი ზღვის მდგომარეობა დელფინებს გადაშენების საფრთხეს ხომ არ უქმნის?
- ბუნებრივია, საფრთხე დიდია. დელფინების რიცხოვნობა საგრძნობლად კლებულობს. უკვე წითელ ნუსხაშია შეტანილი. მასზე ზრუნვა არა მხოლოდ საქართველოს, საერთაშორისო ორგანიზაციების მოვალეობაცაა, თუმცა რეალურად მათ ვერ ვიცავთ. იყო შემთხვევა, როცა ექვსი დელფინი ერთად გამოირიყა. ცოცხლები იყვნენ, მაგრამ კოორდინაცია ჰქონდათ დაკარგული. მათ მკურნალობას აზრი არა აქვს, რადგან დაავადება რადიკალურ ფორმებში მიმდინარეობს. იყო საუბარი იმაზე, რომ შექმნილიყო სარეაბილიტაციო ცენტრები, მაგრამ ამის პრაქტიკა საქართველოში არ არსებობს. ყველაზე რეალური გამოსავალი ზღვის წყლის სისუფთავეზე ზრუნვაა, ამით დელფინებსაც ვუშველით და საკუთარ ჯანმრთელობასაც.

Lela Dumbadze, Newspaper “Batumelebi”
About one hundred dolphins have been rejected by the Black Sea on the Batumi coast for the last three years. The last rejected dolphin was observed several days ago.  The reason of the mortality among dolphins is acute virus which proves the pollution of the Black Sea as the specialists claim.
Newspaper “Batumelebi” interviewed the head of the non-governmental organization Flora and Fauna Archil Guchmanidze and asked how the endangered dolphins might be rescued.
-Mr. Archil, is there any statistics about the mortality among dolphins per year?
-There is no exact statistics but last year we have observed 66 similar facts and 19 two years ago. Dead dolphins were rejected this year too. This process intensively starts in March and lasts till the late September.
-What is the reason for the mortality among dolphins?
-There are several reasons. First reason is navigation trauma, then biological death and trauma from fishing when a dolphin gets trapped in the net and dies within 20 minutes because they are mammals and can breathe only in the atmosphere. The most serious reason is virus of dolphins – streptococcus of the spinal brain which is widely spread in the Black Sea region and is not only local problem. We cooperate with other Black Sea Region countries and as far as we know, they studied the virus and concluded that dolphins died because of this virus; the virus is provoked by the polluted sea.
-Does it mean that the sea in Batumi is also polluted? And is it dangerous for human health?
-Of course it is. If the sea water were clean on our coast, only several dolphins would have been rejected by the s ea. However, unqualified environmentalists allege the opposite. Dolphin is a warm-blooded mammal and there are many similarities between their and human bodies. Consequently, people can also get ill with this virus. Moreover, this process lasts from March to September during vegetation period and completely coincides with the tourist season.
-Can preventive measures be taken?
-The only prevention is to clean the sea water. We cannot sail into the sea and cure dolphins there, it is absurd. So, we should try to keep the sea water clean. In addition, when the dead dolphins are rejected, governmental institutions – sanitary and environmental agencies should respond to this fact operatively. We created a national network which updates us with the information though it is not enough. It is the issue of state security because it can influence our health and security services should also involve in these activities.
-Were the rejected dolphins examined at the laboratories and what disease might be caused by the virus among population?
-The same diseases as in dolphins. We sectioned dead dolphins and examined them patanatomically. The death reason was the virus. We do not have enough competence for further examinations; special institutions should do it.
-Can the pollution of the Black Sea endanger the dolphins?
-Of course, the threat is huge. The number of dolphins is reducing and they are already on the list in the Red Book. Not only Georgia but international organizations should also take care of them; though we cannot protect them. In one occasion, 6 dolphins were rejected together; although they were alive, they had lost coordination. It is useless to medically treat them because the disease is developing in radical forms. We discussed to create rehabilitation centers but there is no similar practice in Georgia. The most real resolution of the problem is to take measures to clean the sea water; it will assist both dolphins and our own health.