ლაშა ტუღუშმა შსს-ში ვერ მოისმინა კონკრეტული ფაქტები, რომელიც მას ფოტორეპორტიორების ჯაშუშობაში დაარწმუნებდა
13 ივლისს, ფოტორეპორტიორების საქმესთან დაკავშირებით ჟურნალისტები შეხვდნენ შინაგან საქმეთა მინისტრ ვანო მერაბიშვილს.
როგორც შეხვედრის შემდეგ "რეზონანსის" მთავარმა რედაქტორმა ლაშა ტუღუშმა განაცხადა, შინაგან საქმეთა სამინისტროში ვერ მოისმინეს კონკრეტული ახალი ფაქტები, რომელიც მათ უცხოური დაზვერვის თანამშრომლებთან ფოტორეპორტიორების კავშირში დაარწმუნებდა. მისი განმარტებით, რაც მოისმინეს, აქამდე ნათქვამის განმეორება იყო.
ლაშა ტუღუშის განცხადებით, მინისტრი ცდილობდა დაერწმუნებინა შეხვედრის მონაწილეები, რომ საფუძვლიანი ეჭვები აქვთ, მაგრამ ამის დამადასტურებელი არგუმენტები წარმოდგენილი არ ყოფილა.
"რეზონანსის" მთავარ რედაქტორს მიაჩნია, რომ ის მცირე დათმობა, რომელიც სასამართლო პროცესის გასაჯაროებას ეხება, სწორედ მათი პროტესტის შედეგია და შესაბამისად, პროტესტი უნდა გაგრძელდეს.
ტუღუშის განცხადებით, ჟურნალისტებს ჰქონდათ რამდენიმე წინადადება, მათ შორის დაკავებულების თავდებით გათავისუფლების თაობაზე, რაზეც ვანო მერაბიშვილისგან უარი მიიღეს. "თუმცა, არაფერია გამორიცხული",-დასძინა ტუღუშმა. მეორე მოთხოვნა იყო საქმისთვის გრიფი "საიდუმლოს" მოხსნა, რაზეც შს მინისტრმა თქვა, რომ ის ეთანხმება პროკურატურის პოზიციას სასამართლოს საჯაროობის. "ჩვენ მერაბიშვილს ვუთხარით, რომ სასამართლომდე გარკვეული დროა და ჩვენი ინტერესია საქმე გახსნილი იყოს. მას გაუკვირდა, რატომ არ არის გახსნილიო",-განაცხადა ტუშუშმა და დასძინა, რომ მინისტრის თქმით, სასამართლო დროულად ჩატარდება და ერთ თვეს არ გადააჭარბებს.
შეხვედრას შს მინისტრის მოადგილე ეკა ზღულაძე და ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი შოთა უტიაშვილი ესწრებოდნენ.

Lasha Tugushi Could Not Hear Concrete Facts in the MIA Which Could Convince Him in Espionage of Photo-Reporters
On July 13, Georgian journalists met the Minister of Interior Vano Merasbishvili in regard with the photo-reporters’ case.
After meeting, editor-in-chief of the newspaper “Resonance” Lasha Tugushi said they could not hear new concrete arguments that could convince them in the connection between the detained photo-reporters with foreign counter-intelligence officers. He clarified that they heard what they already knew.
According to Lasha Tugushi, the Minister was trying to convince the journalists that they have grounded doubts but did not provide any arguments to prove it.
Editor-in-Chief of the Resonance believes that a little compromise from the MIA about making the trial public, resulted from the journalists’ protest and it should continue,
Tugushi said journalists had several proposals to the Minister, like release of the detainees under vouch but Merabishvili refused. “However, nothing is impossible,” said Tugushi. Their second request was to cancel Top Secret status from the case materials but the Minister told them he agrees with the position of the prosecutor’s office about making the trial public. “We told Merabishvili some time is left before the trial and we want the case to be transparent; he got surprised why the case materials were not public,” said Tugushi and added that according to the minister the trial will be held soon and it will not exceed one month.
Deputy Minister Eka Zguladze and head of Analytic Department Shota Utiashvili also attended the meeting.